Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Festiwal Miasto Poezji (23.5.2018-26.5.2018)

 

Termin: 23-26 maja 2018 r.

PROGRAM FESTIWALU: teatrnn.pl/miastopoezji/program/

„Słowa na wolności” to hasło i kierunek działań jedenastej, edycji festiwalu „Miasto Poezji” w Lublinie. Przez lata festiwal, dzięki swojej wyjątkowej atmosferze i tradycji, stał się przestrzenią do rozmów o poezji, spotkań z poetami, a także do prowadzenia różnorodnych działań społeczno­artystycznych popularyzujących poezję. 

Dyrektor artystyczny festiwalu, prof. Paweł Próchniak, w ten sposób anonsował edycję 2018: 
 
Poezja jest dla ludzi, jest wolnością słów, jest słowem właściwie użytym – warto przy niej obstawać. Zwłaszcza dziś, w świecie słów na posyłki, słów udręczonych i ogłupiałych, warto słuchać wierszy, warto wsłuchiwać się w ich słowa: wolne, odważne, brzmiące mocno i czysto, konieczne – jak oddech.
 
W haśle z roku 2018 dostrzec można było echa manifestów futurystycznych z początku XX w.  „Miasto Poezji” spoglądało w ten sposób w przeszłość, która nie bała się przyszłości z jej zmiennym, szalonym tempem i niepokojami. Podobnie lubelski festiwal nie boi się pytań trudnych, mierzenia się z kanonem i eksperymentowania. Hasło „Słowa na wolności” nawiązywało też do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Agorą „Miasta Poezji” stały się na czas festiwalu Brama Grodzka i Dom Słów. To tu uczestniczyliśmy w głównej części programu, w rozmowach wierszy i rozmowach o wierszach.
Lublin na czas festiwalu stał się rozsypaną antologią. Miejscami spotkań i działań poetyckich podczas „Miasta Poezji” od lat stają się uniwersytety, biblioteki, domy kultury, jak też ulice, place, przystanki autobusowe, domy opieki społecznej, szkoły, świątynie, kawiarnie. Tradycją festiwalu stało się "tatuowanie" chodników i ścian Lublina dziesiątkami wierszy. Po każdym festiwalu pozostaje też mural z wierszem – jasny ślad poezji na tkance miasta.
 
Szczególnie ważne są dla nas „Mieszkania Poezji”, czyli spotkania w mieszkaniach prywatnych. Tak więc współtwórcami i animatorami „Miasta Poezji” są również ci, którzy w swoich mieszkaniach tworzą wydarzenia inspirowane poezją. W ramach tego programu festiwal dociera też do domów pomocy społecznej, a także do miejsc sfery publicznej, które tylko na czas festiwalu zmieniają się w poetyckie mieszkania. W tym roku „Mieszkania Poezji” można organizować także poza Lublinem.
 
Co roku wydajemy kolejne tomy poetyckie w dwóch seriach: „Poeci Lublina” to wybór wierszy współczesnych poetów naszego miasta. „Biblioteka Zapomnianych Poetów” przywraca pamięć o tych, których wiersze niesłusznie zniknęły z literackiego krwiobiegu.
 
Podczas festiwalu odbył się, jak co roku, slam – szczególny rodzaj poetyckiego konkursu, w którym zwyciężali ci, którzy potrafią stworzyć silną więź ze słuchaczami. Natomiast dzięki „Małemu Miastu Poezji” festiwal po raz kolejny dotarł także do najmłodszych.
 
I tak ze słów na wolności, z tej rozsypanej antologii, z wnętrza której wyraźnie słychać rozmowy wierszy, „Miasto Poezji” po raz kolejny budziło się do życia, ciesząc się świętem swoich mieszkańców.
 
W trakcie dziesięciu edycji festiwalu odwiedzili nas m. in.: Wojciech Bonowicz, Zbigniew Dmitroca, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Mariusz Grzebalski, Paweł Huelle, Julia Hartwig, Ewa Lipska, Ryszard Krynicki, Piotr Matywiecki, Piotr Mitzner, Andrzej Niewiadomski, Eda Ostrowska, Jacek Podsiadło, Tomasz Różycki, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski, Marcin Świetlicki, Adam Wiedemann, ks. Alfred Wierzbicki, Bohdan Zadura i wielu, wielu innych.
 
W tegorocznej edycji wystąpili m. in.: Bohdan Zadura, Joanna Mueller-Liczner, Krzysztof Siwczyk, Andrzej Sosnowski, Paweł Sołtys (Pablopavo), Artur Szlosarek, Ilona Witkowska, Mariusz Grzebalski, Miłosz Biedrzycki, Andrzej Niewiadomski, Kira Pietrek.

Media o wydarzeniuBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Miasto Poezji 2018. Lublin pełen wierszy, mieszkania pełne wierszy [program]

Festiwal Miasto Poezji 2018

Miasto Poezji zacznie się od Śniadania Poezji

Miasto Poezji po raz kolejny budzi się do życia

Za nami pierwszy dzień festiwalu Miasto Poezji

Rusza "Miasto Poezji"

Przed nami tydzień obfitujący w literackie wydarzenia

O poezji i przyjaźni Szymborskiej z Herbertem. Ryszard Krynicki w "Xięgarni"

Lublin – Miasto Poezji 2018

Miasto Poezji 2018. Dzień 2

Miasto Poezji 2018. Dzień 1

Mieszkania Poezji Fundacji Testudo - Miasto Poezji 2018

Lublin zaprasza na 11. edycję festiwalu Miasto Poezji

“Miasto Poezji” - XI. Lubelskie Spotkania Literackie

Aspekty pojedynczości - Meszkania Poezji Fundacji Testudo - Miasto Poezji 2018 w Lublinie

W ramach obchodów imprezy „Lublin Miasto Poezji” zapraszamy na spotkanie z poezją, które odbędzie się 24 maja o godz. 17.00

Lublin: festiwal „Miasto poezji” nawiąże do 100-lecia odzyskania niepodległości

Krzysztof Siwczyk na Festiwalu Miasto Poezji

Najważniejsze festiwale i wydarzenia literackie 2018

'Mieszkanie Poezji', w bibliotece ZSBiO

„MIESZKANIE POEZJI” – KONCERT JANUSZA REICHELA I SPOTKANIE Z TOMASZEM BĄKIEM

Mieszkanie Poezji w Ośrodku Promocji Kultury

Rozpoczęcie niezwykłego festiwalu Miasto Poezji w Lublinie

Festiwal Miasto Poezji

Zdjęcia

Wideo

Inne materiały

Kategorie

Słowa kluczowe