Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Festiwal Miasto Poezji (23.5.2011-29.5.2011)

W dniach 23-29 maja 2011 roku odbyła się IV edycja Lubelskich Spotkań Literackich "Miasto Poezji".
 

Gośćmi Festiwalu Miasto Poezji 2011 byli m. in:

Piotr Matywiecki, Leszek Szaruga, ks. Alfred Wierzbicki, Bohdan Zadura, Zbigniew Dmitroca, Mariusz Grzebalski, Dariusz Sośnicki, Roman Maciejewski-Varga, Marcin Wroński, Andrzej Niewiadomski, Marek Danielkiewicz, Konrad Góra, Robert Rybicki, Piotr Kępiński, Magdalena Jankowska, Waldemar Michalski, Wojciech Wencel, Sławomir Płatek, Kuba Przybyłowski, Michał Zabłocki, Eda Ostrowska, Tadeusz Karabowicz, Leszek Onak, Jacek Bieleński, Izabela Wageman, Piotr Wiesław Rudzki, Piotr Macierzyński, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Marcin Sendecki, Abel Murcia, Gerardo Beltran Cejudo, Xavier Farre Vidal, Jolanda Soler Onis, Pablo Cordozo, Joanna Lech, Daniel Kot, Dariusz Suska, Jarosław Borowiec, Radek Wiśniewski, Andrzej Sosnowski, Jarosław Lipszyc, Ilona i Przemysław Witkowscy, Adam Wiedemann.


Szczegółowy program Festiwalu>>>


Podczas Festiwalu Piotr Matywiecki został uhonorowany Nagrodą "Kamień". Nagroda jest przyznawana za wybitny dorobek poetycki.

W ramach "Miasta Poezji" odbył się szereg imprez i spotkań poetyckich, w ośmiu blokach tematycznych:

 

Wręczenie Nagrody Kamień Piotrowi Matywieckiemu

Co roku przyznajemy Nagrodę "Kamień" - kamienny "reprint" pierwszej strony debiutanckiego tomiku poezji Józefa Czechowicza. Nagroda "Kamień" przyznawana jest za wybitny dorobek poetycki. Do tej pory wśród laureatów znaleźli się:
2008 - Ryszard Krynicki
2009 - Julia Hartwig
2010 - Tomasz Różycki

W roku 2011 nagroda została wręczona Piotrowi Matywieckiemu podczas spotkania autorskiego 24 maja.
Obejrzyj galerię zdjęć z wręczenia Nagrody "Kamień"

 

 

90. rocznica urodzin Julii Hartwig

Julia Hartwig jest silnie związana z Lublinem, tutaj się urodziła, tutaj powstawały jej pierwsze wiersze.

W związku z przypadającą w 2011 roku, 90. rocznicą jej urodzin pragniemy szczególnie wyróżnić jej twórczość i obecność w Lublinie.
Galeria zdjęć 

Śladami Julii Hartwig" - spacer po miejscach związanych z Hartwigami - prowadzenie Joanna Zętar
Miejsce: spacer (wyjście spod Bramy Grodzkiej)
Data: 25 maja, godz. 14.30
"Sztafeta poetów" - poeci młodego pokolenia czytają swoje wiersze
Miejsce: Zaułek Hartwigów
Data: 25 maja, godz. 16.15
"O poezji Julii Hartwig" –  spotkanie, udział wzięli: Piotr Matywiecki, ks. Alfred Wierzbicki, Leszek Szaruga
Miejsce: Ośrodek „Brama Grodzka-Teatr NN”, ul. Grodzka 21
Data: 25 maja, godz. 17.00
  Graffiti edukacyjne przedstawiające twórczość Julii Hartwig
Miejsce: III LO im. Unii Lubelskiej
Videopoezja - Dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 29 wraz ze specjalistami ze Studia SE-MA-FOR w Łodzi - Darią Kopiec - tworzą poetycką animację do wiersza Julii Hartwig - "Elegia lubelska". Film zostanie wyemitowany podczas panelu Poezji 2.0

Warsztaty animacji mają na celu zapoznanie młodzieży z techniką animacji poklatkowej oraz z  pojęciami filmowymi takimi jak: scenariusz, storyboard, scenografia. Celem warsztatów jest przygotowanie około 1 minutowego filmu animowanego w technice animacji poklatkowej z wykorzystaniem wieloplanu oraz wycinanki. Scenariusz filmu animowanego oparty jest na fragmencie wiersza Julii Hartwig.

 

Edukacja poetycka

Galeria zdjęć

 Przedszkola Poezji - Każde spotkanie ma bardzo indywidualny charakter. Choć głównie skupia się na poezji Brzechwy. Kolejnym punktem programu jest spotkanie najmłodszych z prozą mistrzów pióra. W trakcie spotkania przewidziane są konkursy i niespodzianki.
Warsztat haiku - Warsztaty poprowadził Dariusz Brzóska-Brzóskiewicz, poeta i propagator haiku, performer i aktor.

Instalacje Poetyckie, Murale, Graffiti poetyckie

Galeria zdjęć

Spotkania autorskie w bibliotekach i na uczelniach

Galeria zdjęć

Świadectwa - poeci mówią w szkołach o swojej twórczości

 Mieszkania Poezji

Galeria zdjęć

 

Otwarcie się na przestrzeń prywatną i wkomponowanie jej w Festiwal pozwala na jego współtworzenie przez każdego zainteresowanego tym mieszkańca miasta. Tak więc duża część zdarzeń festiwalowych odbędzie się w prywatnych mieszkaniach, których gospodarze wyrażą na to zgodę. Włączenie przestrzeni prywatnej w ramy ideowe i programowe Festiwalu powoduje, że powstaje jakościowo zupełnie nowy model zdarzenia kulturalnego. W tym „uspołecznionym” modelu Festiwalu jego współtwórcami i animatorami stają się również ci, którzy decydują się na udostępnienie swojego prywatnego mieszkania i wykreowania w nim nawet najprostszego „wydarzenia”.

 

 Terytoria Poezji

Galeria zdjęć

 

W ramach Festiwalu "Miasto Poezji" w różnych puktach miasta można było wziąć udział w wielu działaniach w przestrzeni miasta. Spotkać się przy Stole Poezji, otwartym dla naszych gości festiwalowych, jak i dla każdego przechodnia. Można było przy nim poznać ciekawych ludzi, poczytać i posłuchać poezji. Obok Stołu zobaczyliśmy Szafę Poezji oraz instalację poetycką. 

 
 

 

 

 

Poezja 2.0
Galeria zdjęć

Blok jest prezentacją zjawiska łączenia literatury i Internetu. Celem bloku jest propagowanie nowych technologii, w szczególności Web 2.0, jako narzędzi edukacji i komunikacji.  Poezja 2.0 pozwoli na zaprezentowanie twórczości literackiej poprzez działania interdyscyplinarne i prezentację szerokiego spektrum form twórczości literackiej (poezja multimedialna, blogging, hipertekst w literaturze, e-book, archiwizacja literatury w Internecie, selfpublishing).
Warsztaty poezji multimedialnej - warsztaty poprowadzone przez Michała Zabłockiego

 

 


Miasto Dzieci

Galeria zdjęć

Blok działań przygotowany dla naszych najmłodszych miłośników poezji. W tym bloku skupiliśmy się na edukacyjno-rozrywkowym wymiarze poezji i literatury. Poezja dziecięca, bajki i opowiadania to kolorowe szkiełka z dzieciństwa. Po latach wkładamy je w pudełka i obracając w stronę słońca odczytujemy kalejdoskop naszych dziecięcych wspomnień. Tylko oczami dziecka można widzieć świat w pełni barw. Tylko literatura może być właściwym temu drogowskazem.
Śniadanie z Alicją w Krainie Czarów - spotkania z bohaterami książki J. Carolla i bajkowa podróż przez literaturę dziecięcą, gry i zabawy. W roli Kapelusznika gość - Robert Karwat.
Kino Malucha - poezja multimedialna, projekcje krótkich wizualizacji video na podstawie wierszy pana Jacka Paciorka oraz audiobooków wydawnictwa "Buka".

  Poetycka uczta hiszpańska

Galeria zdjęć

 

Po raz pierwszy – podczas tegorocznej edycji Festiwalu – zawiązuje się współpraca między miastami kandydującymi o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – Lublina i Saragossy. W tym roku znajdzie się miejsce na część poświęconą zróżnicowanej panoramie poetyckiej oraz życiu wydawniczemu Saragossy i Aragonii.
Ukłon w stronę Saragossy obejmuje zaproszenie poetów takich jak Abel Murcia, Xavier Farré, Yolanda Soler Onís czy Meksykanin Gerardo Beltrán. Spotkanie z tymi twórcami (będącymi także tłumaczami, wykładowcami) umożliwi uczestnikom szerokie zapoznanie się z różnorodną kulturą hiszpańską, która pojawiała się niejednokrotnie w twórczości polskich autorów - Gombrowicza, Miłosza czy Szymborskiej.

 

Media o wydarzeniuBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Festiwal Miasto Poezji w Lublinie (PROGRAM)

Festiwal Miasto Poezji

Zdjęcia

Wideo

Inne materiały

Kategorie

Słowa kluczowe