Miejsce: Ośrodek “Brama Grodzka - Teatr NN”, sala czarna
Termin: Niedziela, 20 września, godzina 19.00
We wrześniu 1937 roku na ekrany wszedł najsłynniejszy przedwojenny film w języku jidysz - “Dybuk”. Uważa się powszechnie, że jego premiera odbyła się w Warszawie (29 września 1937). Z najnowszych ustaleń Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN” wynika, że został on pokazany publiczności w lubelskim kinie „Bałtyk” 20 września 1937 roku.
W związku z tym odkryciem w 78. rocznicą światowej premiery “Dybuka” zorganizowaliśmy projekcję filmu, która odbyła się w Sali Czarnej w siedzibie Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN” 20 września o godzinie 19:00. Pokaz był poprzedzony prelekcją Piotra Nazaruka, przybliżającą kulisy powstania filmu i jego lubelskiej premiery.

Dla uczestników przewidzieliśmy specjalny prezent: druk ulotny wykonany na przygotowanym specjalnie w tym celu czerpanym papierze, wydrukowany ze składu ręcznego w nakładzie 120 sztuk.
“Dybuk” to ekranizacja dramatu Szymona An-skiego pod tym samym tytułem. Film, osadzony w mistycznej scenerii chasydzkiego sztetla, opowiada historię niespełnionej miłości młodego talmudysty Chonena i pięknej Lei, których połączyła dopiero śmierć. Za scenografię filmu posłużył przedwojenny Kazimierz Dolny.
Pierwsza zapowiedź filmu “Dybuk”, która ukazała się 14 września 1937 roku na łamach dziennika “Lubliner Tugblat”:
Kino Bałtyk. Już od 20-go tego miesiąca prezentowana będzie w naszym kinie słynna legenda dramatyczna na podstawie Sz. An-skiego w reżyserii M. Waszyńskiego. “Dybuk”, dramatyczna legenda An-skiego przewyższa wszystkie dzisiejsze dzieła mające związek z żydowskim życiem. Pieśni religijne w wykonaniu Gerszona Siroty. W rolach głównych Morewski, Samberg, Lili Liliana, Dina Halpern, Liebgold, Bożyk, Lipman.
MEDIA O WYDARZENIU
Film "Dybuk" z 1937 roku miał światową premierę w Lublinie
"Dybuk" lubelski duchem
Wędrówka dusz zakochanych
Lubelskie kino "Bałtyk" i premiera najsłynniejszego przedwojennego filmu w języku jidysz
Dybuk znów zawita do Lublina
20.09.2015 'Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa'