Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Czytanie Czechowicza (15.3.2021)

Czytanie Czechowicza (15.3.2021)

15 marca, jak co roku od 20 lat przygotowujemy w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN urodziny Józefa Czechowicza. Tego dnia mieszkańcy Lublina uczestniczą w specjalnym wydarzeniu, podczas którego zaproszeni przez nas wyjątkowi lublinianie czytają Poemat o Mieście Lublinie. Przypadająca w tym roku 20. rocznica Czytania Czechowicza skłania nas do przyjrzenia się nie tylko Poecie i Poematowi, ale także do przypomnienia dotychczasowych uczestników tego wydarzenia, tym bardziej, że wielu z nich już nie ma wśród nas.

Początek transmisji o godzinie 17:00.

 

Józef Czechowicz pojawił się na stałe w kręgu działań Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” dzięki Władysławowi Panasowi. To z jego inicjatywy 10 września 1999 roku w 60. rocznicę śmierci poety w Ośrodku została zorganizowana sesja Czytanie Czechowicza. W roku 2001 powstał pomysł na coroczne spotkania upamiętniające urodziny Poety. Uznaliśmy, że każdego roku w tym właśnie dniu będziemy zapraszać kilkoro lublinian do odczytania najbardziej „lubelskiego” utworu Czechowicza - Poematu o mieście Lublinie. I tak to się zaczęło... Stało się też tradycją, że wszyscy uczestnicy Czytania opowiadają o „swoim” Lublinie.

W tym roku po raz dwudziesty obchodzimy urodziny Józefa Czechowicza. Odbędą się one w przestrzeni Internetu, jednak pozostajemy przy tradycyjnej formule: zaprosiliśmy 14 osób, z którymi współpracowaliśmy w ostatnim czasie. Goście przedstawią fragmenty Poematu i opowiedzą o tym, jak wygląda Lublin w ich oczach.

W tym roku zaproszenie do udziału w czytaniu Poematu o mieście Lublinie przyjęli (w kolejności czytania):

Agnieszka Krawiec – dziennikarka Radia Lublin, autorka audycji kulturalnych i podróżniczych, społeczniczka działająca na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Od ponad 20 lat lublinianka z wyboru.

Henryk Kowalczyk – twórca i dyrektor artystyczny Teatru Scena 6. Pomysłodawca i dyrektor Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie. Założyciel Fundacji Sztuki im. Brunona Schulza. W 2017 roku laureat Nagrody Miasta Lublin za całokształt twórczości.

Marta Kurowska – lublinianka, fundatorka i prezeska Fundacji „Tu obok”, aktywistka miejska. Od dziecka obecna w życiu kulturalnym miasta, na emeryturze prowadzi spotkania Wolontariuszy Kultury plus i Porannego Domu Kultury. Spaceruje z Czechowiczem od początku.

Marta Panas-Goworska – urodziła się w Lublinie. Z wykształcenia kulturoznawczyni. Wraz z mężem Andrzejem Goworskim jest autorką czterech książek popularnonaukowych i kilkudziesięciu artykułów, głównie o historii krajów byłego ZSRR oraz historii medycyny. Jest stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Lublin.

Aleksander Wójtowicz – dr hab., prof. UMCS, historyk literatury, edytor. Kierownik Oddziału Muzeum Literackiego w Lublinie. Współredaktor „Pism zebranych” Józefa Czechowicza oraz tomu „Archiwum Reflektora". Autor książek m.in.  „Nowa Sztuka. Początki (i końce)” oraz „Epoka wielkiego zamętu. Szkice o literaturze nowoczesnej 1918-1939”.

Rafał Jakub Pastwa – dziennikarz, pisarz i poeta, doktor nauk teologicznych, społecznik, pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Społecznych KUL, duchowny rzymskokatolicki, duszpasterz lubelskich środowisk twórczych, laureat nagrody Angelus Lubelski.

Magdalena Łuczyn – z wykształcenia filozofka, z przekonania feministka. Biegła w pozyskiwaniu opowieści, prowadzi cykle spotkań o książkach, zbiera historie miasta Lublina. Twórczyni nietuzinkowych spacerów po dzielnicy Bronowice oraz spacerów po pomijanych i mniej znanych zakamarkach Lublina.

Kevin Grabowska-Christianson – emerytowany profesor literatury amerykańskiej i creative writing. W latach 2007-2008 stypendysta Programu Fulbrighta w dziedzinie literatury na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pasjonuje się językiem oraz literaturą polską. Tłumacz utworów Józefa Czechowicza, Andrzeja Bursy, Tadeusza Nowaka i innych. Przetłumaczył na język angielski „Poemat o mieście Lublinie”.

Jadwiga Graboś –  absolwentka filologii germańskiej i prawa na UMCS, a także podyplomowych Studiów Literacko-Artystycznych na UJ. Nauczycielka języka niemieckiego. Autorka książki poetyckiej „Lekcje rozróżniania”. Pisze wiersze, teksty piosenek i prozę. Publikowała w Kwartalniku „Akcent”, Wydawnictwie j, Magazynie „Malkontenty”, Almanachu Wierszy Krakowskich oraz Babińcu Literackim. Stypendystka Prezydenta Miasta Lublin.

Agnieszka Pawluczuk – z zawodu ekonomista, pracuje jako księgowa w prywatnej firmie. Miłośniczka starego Lublina, pasjonatka i kolekcjonerka starych fotografii. W życiu prywatnym spełniona mama - dorosłego już syna, który z zamiłowania do fotografii  robi fotokolaże starego i nowego Lublina (do obejrzenia na stronie Ośrodka „Brama Grodzka Teatr NN”).

Sławomir Hornik – wydał dwie książki poetyckie: „Szwy”, „Południe pozdrawia północ”. Z wykształcenia kulturoznawca, z obowiązku pracownik korporacji. Mieszka w mieście na W.

Maria Wiśnioch-Filo – absolwentka UMCS, była kierowniczka Działu Edukacji Państwowego Muzeum na Majdanku. Przewodnik miejski PTTK. Od 2011 roku prezes Koła Przewodników Miejskich i Terenowych PTTK w Lublinie.

Fryderyk Rudziński – grafik pracujący w tradycyjnych technikach graficznych, rysownik, ilustrator. Obronił dyplom na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W latach 2016-2019 prowadził w Izbie Drukarstwa w Domu Słów pracownię miedziorytu. Obecnie pracuje na macierzystej uczelni jako laborant w Katedrze Grafiki Warsztatowej.

Joanna Jawiczuk – absolwentka filozofii na UMCS i historii sztuki na KUL. Nauczycielka etyki i filozofii w Międzynarodowej Szkole Podstawowej „Paderewski” w Lublinie. Dyrektorka programowa lubelskich obchodów Światowego Dnia Filozofii i prezeska Fundacji Heuresis.

 

Po zakończeniu Czytania Czechowicza zapraszamy do obejrzenia audycji internetowej z cyklu Opowieści z Bramy, która będzie poświęcona Józefowi Czechowiczowi i Poematowi o mieście Lublinie.

 

Tegoroczną odsłonę publikacji "Poemat o mieście Lublinie", przygotowaną ręcznie przez Izbę Drukarstwa można nabyć od 15. marca w Sklepiku Domu Słów ([email protected]) w cenie 50 zł.