Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Czasopismo "PA.RA" z nagrodą "Strzały 2018"

Projekt Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" uhonorowany nagrodą Wydarzenie kultury "Strzały 2018".

Czasopismo "PA.RA" wydawane przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości, otrzymało tytuł Wydarzenia Kultury "Strzały 2018". Nagroda jest przyznawana przez redakcję "Gazety Wyborczej".

 

Laureaci nagrody Wydarzenie Kultury "Strzały 2018". Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta

 

Wręczenie nagrody odbyło się podczas Gali Kultury, która odbyła się 28 maja 2019 roku w gmachu Filharmonii Lubelskiej. Lubelski oddział "Gazety Wyborczej" za najważniejsze wydarzenie kulturalne 2018 roku uznał czasopismo „PA.RA”. Nagroda od czytelników "Gazety" trafiła do organizatorów wystawy „Praktyczne piękno. KUL według Marii Chomentowskiej”. Redakcja przyznała też nagrodę specjalną Agnieszce Czyżewskiej-Jacquemet i Katarzynie Michalak z Radia Lublin za wartości artystyczne w reportażu radiowym.

 

Fotorelacja z wydarzenia:

FB Bramy Grodzkiej

strona "Gazety Wyborczej w Lublinie"

 

Laudacja autorstwa Pawła Krysiaka - redaktora naczelnego "Gazety Wyborczej w Lublinie" z okazji wręczenia nagrody:

Przyglądając się od wielu lat działalności ludzi, którzy tworzą Bramę Grodzką wydaje się, że jedno zdanie jest dobrym kluczem do zrozumienia tego, co się tam dzieje: Żeby ocalić pamięć miasta nie wystarczy zgromadzić pamiątki. Żeby ocalić miasto, trzeba wykonać pewną "szamańską pracę". Czasami trzeba zejść pod powierzchnię faktów, aby odnaleźć sens historii danego miejsca. Oswoić przestrzeń, w której żyjemy i sprowokować do myślenia o niej w sposób twórczy.

Obchodziliśmy w ubiegłym roku 100-lecie niepodległości i w związku z tą rocznicą Brama Grodzka tę "szamańską pracę" wykonała koncertowo. Jej efektem było unikalne w skali kraju czasopismo "PA.RA". Wydawnictwo, które jak zapowiadał jego pomysłodawca Tomasz Pietrasiewicz miało "wskrzesić i pokazać ducha wolności, jaki panował w Lublinie przez ostatnie100 lat". Pismo trafiło do lubelskich szkół, uczelni, kawiarni, urzędów, a nawet więzień. W sumie ukazało się 18 numerów. Trzon redakcji tworzyli pracownicy i osoby związane z Bramą Grodzką.

"PA. RA" opowiadała o ważnych wydarzeniach ostatnich stu lat i o ludziach, którzy tworzyli historię miasta. Pismo wymyślali od A do Z. Musieli mu nadać graficzną formę i wypełnić ją treścią. I co trzy tygodnie otrzymywaliśmy wydawnicze dzieło sztuki. Czytając kolejne numery "PA.RY" czuliśmy się jak odkrywcy, którzy napotykają coraz to nowe tajemne przejścia podziemne i znajdują w nich magiczne klucze do rozumienia Lublina. "PA.RA" jest kolejnym olśniewającym dowodem na to jak w twórczy sposób można pracować z pamięcią.

 

 

 

"PA.RA" - czasopismo wydawane w 2018 roku przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" w ramach obchodów 100-lecia niepodległości. Artykuły poświęcone były tematom związanym z historią i dziedzictwem kulturowym Lublina ostatnich stu lat opowiedzianych przez pryzmat ludzi, miejsc i wydarzeń. Teksty dotyczyły m.in. przemysłu, wielokulturowości miasta, przekształceń architektury, przedwojennej emigracji, szkół, codzienności. Artykuły ilustrowane były ikonografią obrazującą dzieje miasta. Ukazało się 18 numerów czasopisma w nakładzie od trzech do dziesięciu tysięcy egzemplarzy. "PA.RA" kolportowana była na terenie całego miasta. Można ją było bezpłatnie pobrać w punktach dystrybucyjnych znajdujących się w szkołach, na uniwersytetach, w bibliotekach, domach kultury. Pomysłodawcą i twórcą idei czasopisma był Tomasz Pietrasiewicz.

 

Strona internetowa czasopisma "PA.RA"

https://teatrnn.pl/para/

 

Tomasz Pietrasiewicz o idei "PA.RY"

https://teatrnn.pl/para/miasto-pod-para/

 

MEDIA O WYDARZENIU:

 

Gazeta Wyborcza: http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,24772080,kto-zasluguje-na-tytul-wydarzenia-kultury-strzaly-2018-rozpoczynamy.html

 

Gazeta Wyborcza: http://lublin.wyborcza.pl/lublin/7,48724,24590836,strzaly-2018-co-zapamietamy-z-setnej-rocznice-odzyskania-niepodleglosci.html

 

Dziennik Wschodni: https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/znamy-laureatow-nagrod-artystycznych-miasta-pelna-lista,n,1000243718.html

 

Kategorie

Słowa kluczowe