Webinar przygotowany wspólnie z The Yiddish Book Center.
Webinar prepared with The Yiddish Book Center.
Webinar przygotowany wspólnie z The Yiddish Book Center.
Webinar prepared with The Yiddish Book Center.
21 listopada, o godz. 16.00 w ramach 18. Warszawskiego festiwalu filmów o tematyce żydowskiej "Kamera Dawida" odbyło się spotkanie z twórcami filmu „Szklane negatywy”.
Premierowy pokaz najnowszej produkcji Wajda Studio - dokumentu Jana Borowca „Szklane negatywy” rozwijanego w ramach kursu DOK PRO w Wajda School oraz Archidoc w La Fémis- odbył się 1 czerwca o 2020 roku w ramach Konkursu Polskiego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Dokument poświęcony jest niezwykłej kolekcji zdjęć odnalezionej przypadkiem w Lublinie w 2010 roku.
Miejsce: buch|bund, Sanderstraße 8, Berlin, Niemcy
Termin: 3 grudnia 2016 r., godz. 19:00
Spotkanie z Iwoną Chmielewską i Ulrike Grossarth poświęcone różnym formom upamiętnień (poprzez poezję, ilustracje czy performance) dzielnicy żydowskiej w Lublinie.
fot. Joanna Zetar
W najbliższy wtorek na antenie Radia Lublin odbyła się premiera słuchowiska "Anioł za lodówką" Grażyny Lutosławskiej. Słuchowisko powstało na bazie scenariusza tej samej autorki do sztuki, wystawianej w Teatrze Andersena w Lublinie. Pośrednią inspirację dla słuchowiska i sztuki stanowiła kolekcja szklanych negatywów z kamienicy Rynek 4, którą opiekuje się nasz Ośrodek.
Jak napisała na Facebooku Grażyna Lutosławska: "Fotografa w Ogrodzie Saskim pokazała mi Joanna [Asia Zętar - przyp. adm.]. Bez niego nie byłoby finału opowieści. Ja często wracam do dziewczynki w bucikach ze zdartymi noskami. Bez niej opowieści nie byłoby w ogóle".
Wydana przez Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” książka „Dopóki niebo nie płacze” Iwony Chmielewskiej otrzymała wyróżnienie w prestiżowym konkursie dla wydawców "Najpiękniejsza Książka Roku 2015” organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Książka została wyróżniona w dziale: "Literatura piękna".
Brama Grodzka - Teatr NNodbyła się premiera książki Iwony Chmielewskie
Dopóki niebo nie płacze.
Wystawa poświęcona kolekcji szklanych negatywów z Rynku 4 została otwarta 24 września 2015 roku w galerii ADA Projects Space w Jerozolimie.
Wystawę przygotowała Tal Schwartz - współpracowniczka Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN
.
2700 szklanych negatywów z kamienicy przy Rynku 4 to największa odnaleziona w Lublinie kolekcja negatywów. Minęły 3 lata od czasu, gdy przy okazji porządkowania kamienicy i wykonywania badań architektonicznych, poprzedzających prace remontowo-adaptacyjne natrafiono na stos połamanych i niszczejących negatywów. Dzięki trosce Krzysztofa Janusa, prowadzącego nadzór budowlany w obiekcie, który wstępnie odczyścił, posegregował i zeskanował negatywy dziś każdy może oglądać całą kolekcję na stronach Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”. Dzięki publikacji zdjęć w internecie, wywieszeniu powiększonych odbitek w oknach kamienic na Starym Mieście w Lublinie i licznych artykułach prasowych udało nam się ustalić tożsamość osób z 15 fotografii.
Prezentacja odbitek zdjęć wykonanych ze szklanych negatywów odnalezionych przy Rynku 4.
Pierwsza publiczna prezentacja kolekcji szklanych negatywów z kamienicy Rynek 4.