Webinar przygotowany wspólnie z The Yiddish Book Center.
Webinar prepared with The Yiddish Book Center.
Webinar przygotowany wspólnie z The Yiddish Book Center.
Webinar prepared with The Yiddish Book Center.
21 listopada, o godz. 16.00 w ramach 18. Warszawskiego festiwalu filmów o tematyce żydowskiej "Kamera Dawida" odbyło się spotkanie z twórcami filmu „Szklane negatywy”.
Premierowy pokaz najnowszej produkcji Wajda Studio - dokumentu Jana Borowca „Szklane negatywy” rozwijanego w ramach kursu DOK PRO w Wajda School oraz Archidoc w La Fémis- odbył się 1 czerwca o 2020 roku w ramach Konkursu Polskiego Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
Dokument poświęcony jest niezwykłej kolekcji zdjęć odnalezionej przypadkiem w Lublinie w 2010 roku.
Wystawa poświęcona kolekcji szklanych negatywów z Rynku 4 została otwarta 24 września 2015 roku w galerii ADA Projects Space w Jerozolimie.
Wystawę przygotowała Tal Schwartz - współpracowniczka Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN
.
2700 szklanych negatywów z kamienicy przy Rynku 4 to największa odnaleziona w Lublinie kolekcja negatywów. Minęły 3 lata od czasu, gdy przy okazji porządkowania kamienicy i wykonywania badań architektonicznych, poprzedzających prace remontowo-adaptacyjne natrafiono na stos połamanych i niszczejących negatywów. Dzięki trosce Krzysztofa Janusa, prowadzącego nadzór budowlany w obiekcie, który wstępnie odczyścił, posegregował i zeskanował negatywy dziś każdy może oglądać całą kolekcję na stronach Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”. Dzięki publikacji zdjęć w internecie, wywieszeniu powiększonych odbitek w oknach kamienic na Starym Mieście w Lublinie i licznych artykułach prasowych udało nam się ustalić tożsamość osób z 15 fotografii.
W piątek 25 stycznia 2013 roku w Ośrodku "Brama Grodzka - Teatr NN" rozpoczęły się zdjęcia do filmu Nataszy Ziółkowskiej-Kurczuk "Twarze zaginionego miasta".
Pierwsza publiczna prezentacja kolekcji szklanych negatywów z kamienicy Rynek 4.