2 czerwca mija 304 rocznica ocalenia miasta z wielkiego pożaru, które to wydarzenie uwiecznione zostało na obrazie w bazylice o.o. Dominikanów.
W tym roku po kilku latach przerwy, chcemy ponownie upamiętnić wydarzenia tamtego dnia.
Wpisy ze słowem kluczowym "Brama Grodzka"
Podczas tegorocznej Nocy Kultury, która odbędzie się 3/4 czerwca, będzie możliwość zwiedzenia wystawy „Lublin. Pamięć miejsca”.
Lublin był kiedyś częścią wielokulturowego pogranicza leżącego między Wschodem i Zachodem. Przez setki lat w mieście żyły obok siebie dwie duże społeczności: polska i żydowska. II wojna światowa zniszczyła ten świat. We 2000 roku w ramach I Kongresu Kultury Chrześcijańskiej Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" zorganizował Misterium Pamięci „Jedna Ziemia – Dwie Świątynie”. W swojej wymowie nawiązywało ono do historii miejsca, w którym znajduje się Brama Grodzka -siedziba Ośrodka oraz do symbolicznej topografii przestrzeni wokół Bramy.
Lublin był kiedyś częścią wielokulturowego pogranicza leżącego między Wschodem i Zachodem. Przez setki lat w mieście żyły obok siebie dwie duże społeczności: polska i żydowska. Pamięć o polsko-żydowskim charakterze miasta i jego zagładzie na dziesięciolecia znikła ze świadomości współczesnych mieszkańców Lublina. Na straży nieistniejącego miasta – żydowskiej Atlantydy – stoi dziś Brama Grodzka, zwana dawniej Bramą Żydowską. To przez nią wchodziło się do miasta żydowskiego.
- Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” (ul. Grodzka 21, w godz. od 7.30 do 15.30),
- Domu Słów (ul. Żmigród 1, w godz. od 9.00 do 17.00).
Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN”, otrzymał przyznawaną po raz pierwszy Nagrodę POLIN!

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” użytkuje Bramę Grodzką i dwa budynki do niej przylegające: kamienice Grodzka 21 i 36.