Międzynarodowy projekt edukacyjny „Persecution Through Their Eyes”
Międzynarodowy projekt edukacyjny „Persecution Through Their Eyes” ma na celu zorganizowanie wystawy i wydarzeń edukacyjnych, które koncentrują się na pokazaniu różnych perspektyw osób i grup prześladowanych przez nazistowski reżim totalitarny w czasie II wojny światowej, w tym m.in. Żydów, Romów/Sinti, więźniów politycznych, homoseksualistów, jeńców wojennych, cywilów i członków ruchu oporu.
Głównym celem projektu jest pogłębienie europejskiego, ponadnarodowego zrozumienia tej historii, która wywarła wielki wpływ na los mniejszości narodowych, społeczeństw i krajów w całej Europie. A także pokazanie, jak wpłynęła na powojenne procesy dążące do przywrócenia sprawiedliwości i pojednania, które obejmowały rozwój nowoczesnego rozumienia ochrony praw człowieka w Europie
Międzynarodowa wystawa i wydarzenie edukacyjne
30 różnych biografii na jednej ekspozycji, pozwoli odbiorcom dostrzec wielość kontekstów tej trudnej europejskiej historii oraz pomoże zrozumieć, jaki wpływ wywarła II wojna światowa na dalsze losy mniejszości narodowych, społeczeństw i krajów w całej Europie, przez co stała się niezbywalnym elementem europejskiej tożsamości.
Zaprezentowane na wystawie historie imiennych i bezimiennych żydowskich ofiar Zagłady, a także ich polskich sąsiadów z Lublina i Lubelszczyzny skłaniają do refleksji nad tragicznymi kolejami indywidualnych losów, stawiają pytania o skomplikowaną figurę ofiary-świadka, a przede wszystkim są dowodem na to, że plany totalnego unicestwienia wybranej grupy mają wszelkie szanse powodzenia także w cywilizowanym, europejskim świecie.
Działania w Lublinie
Wystawie towarzyszyć będą działania edukacyjne skierowane do szerokiego grona młodzieży (100 osób) w wieku 15–25 lat. Uczestnicy i uczestniczki zapoznają się z wystawą, będą mieli okazję odwiedzić lokalne miejsce pamięci oraz wziąć udział w spotkaniu ze świadkiem historii oraz/lub ekspertem. Podczas wydarzenia zarejestrowany zostanie mini reportaż filmowy.
Organizatorzy i partnerzy
Projekt jest realizowany przez Fundację Liberation Route Europe we współpracy z partnerami:
- Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie (Polska)
- National Monument Kamp Vught (Niderlandy)
- Stiftung Gedenkstätten Buchenwald und Mittelbau-Dora (Niemcy)
- Liberation Route Italia, National Peace Park and Historical Museum of the Resistance in Sant'Anna di Stazzema (Włochy)
Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej.
- The LRE Foundation kicks off its new project funded by the European Union: “Persecution through their EYES”
- “Persecution through their Eyes” project progresses to the next stage
- A two-day workshop in the Shoah Memorial in Milan marks an important step for the “Persecution Through Their Eyes” project
Kontakt
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie
Dominika Majuk: [email protected]