Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Częścią Ośrodka są Dom Słów oraz Lubelska Trasa Podziemna.

Noc Kultury z Ośrodkiem "Brama Grodzka - Teatr NN" (8.6.2013-9.6.2013)

Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" już po raz kolejny weźmie udział w Nocy Kultury.

W tym roku w ramach Nocy Kultury zaproponowaliśmy:

 


Odkryj Lublin ze smartfonem

Jak zwiedzać Lublin i poznawać jego dziedzictwo kulturowe za pomocą smartfona lub tabletu? Na uczestników czekały pokazy filmów, prezentacje makiet 3D, które obrazują rozwój terytorialny i architekturę miasta z XIV, XVI, XVIII i początku XX wieku, a przede wszystkim dwanaście bezpłatnie udostępnionych tras turystycznych w poszerzonej rzeczywistości.

Miejsce: ul. Zamkowa (u szczytu schodów, przy Zamku Lubelskim)
Czas: 20.00-00.00

 

 

Wystawa "Lublin. Pamięć Miejsca"

Brama Grodzka, będąca kiedyś przejściem z dzielnicy chrześcijańskiej do nieistniejącego już miasta żydowskiego, jest obecnie siedzibą Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN". W miejscu, w którym przez lata były domy, synagogi i ulice, jest teraz wielki parking, nowe domy i droga szybkiego ruchu. Duża część tego terenu została pokryta betonową nawierzchnią, pod którą – razem z fundamentami dawnych żydowskich budynków – została schowana pamięć o tych, którzy kiedyś tu mieszkali. Przez lata Brama zmieniała się w miejsce, w którym – jak w Arce Pamięci – ocalane są dla przyszłych pokoleń stare fotografie, dokumenty, wspomnienia. Wszystkie te materiały można było zobaczyć na wystawie "Lublin. Pamięć Miejsca", znajdującej się wewnątrz Bramy.

Miejsce: Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" (ul. Grodzka 21)

Zwiedzanie w trzech turach:
20.00 (wejście) – 21.00 (wyjście) – grupa I
21.00 (wejście) – 22.00 (wyjście) – grupa II
22.00 (wejście) – 23.00 (wyjście) – grupa III
 

Prezentacja prac powarsztatowych „KALIGRAFIA W IZBIE DRUKARSTWA”
 

W ramach projektu „Kaligrafia w Izbie Drukarstwa” można było zobaczyć ciekawe przykłady kaligrafii, samodzielnie spróbować pisma różnymi narzędziami kaligraficznymi, poznać historię krojów pism wywodzących się od pisma kaligraficznego.

13.00 - 15.00
- wystawa DESIGN GRAPHIC - dobrze zaprojektowane - wystawa ilustratorów książek dla dzieci, rysownicy: Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Gaston Caba, Ola Cieślak, Agata Dudek, Katarzyna Fryza-Księżopolska, Marta Ignerska, Agata Juszczak, Marianna Oklejak, Tado, Aleksandra Woldańska-Płocińska.
- Pokaz animacji realizowanych przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN",
Legenda o śnie Leszka Czarnego, reż Joanna Polak, animacja młodzież z MDK „Pod Akacją”, czas 3.45 min.
Legenda o Czarciej Łapie, reż. Karolina Juzwik, animacja młodzież z SP nr 21, czas. 3.05 min.
Kot w pustym mieszkaniu – reż. Monika Kuczyniecka , animacja młodzież z 2 LO, czas: 2:01 min.
Odwróćcie wzrok ode mnie – reż. Daria Kopiec, animacja dzieci z SP nr 29, czas: 1:20 min.
- na oba wydarzenia  4 wejścia: 13.00, 13.30, 14.00  i 14.30 - bez wcześniejszych zapisów.

15.00 - 19.00
- „Kaligrafia w Izbie Drukarstwa” - warsztaty dla osób chcących poznać i doskonalić techniki pięknego pisania. Podczas Warsztatów można było zobaczyć ciekawe przykłady kaligrafii, samodzielnie wypróbować różnych narzędzi kaligraficznych, poznać historię krojów pism wywodzących się od pisma kaligraficznego. Uczestnicy wykonali ćwiczenia kaligraficzne bazując na tekstach lubelskich literatów. Warsztaty poprowadziła Ewa Landowska.
- 10 osób, rezerwacja miejsc, Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" tel. 081 53 258 67.

19.00 - 20.00

- prezentacje kaligraficzne, po warsztatach odbyła się prezentacja efektów pracy oraz pokaz kaligrafii.
- spotkanie otwarte.

Miejsce: Izba Drukarstwa, ul. Żmigród 1

 

Nocne zwiedzanie Lubelskiej Trasy Podziemnej

Zwiedzanie nocne w trasie odbywa się jedynie raz w roku, właśnie podczas Nocy Kultury. Spacer zabytkowymi piwnicami staromiejskimi, który już sam w sobie dostarcza wielkich emocji, jest jednocześnie wędrówką w czasie pozwalającą odkryć przeszłość miasta. Punktem kulminacyjnym jest, wzbogacona światłem i dźwiękiem, ruchoma makieta Wielkiego Pożaru Lublina (1719).

W ramach Nocy Kultury Lubelska Trasa Podziemna oferuje 100 darmowych wejściówek, przygotowanych dla osób zainteresowanych historią i kulturą naszego miasta. Zwiedzanie będzie odbywało się w pięciu 20 osobowych grupach, które będą ruszały o godzinach: 20:00, 21:00, 22:00, 23:00, 00:00.

Miejsce: Lubelska Trasa Podziemna, ul. Rynek 1

 

__________________________


NOC KULTURY W LUBLINIE 8/9 czerwca 2013

Jak zmierzyć energie miasta

Nie potrzebny jest do tego radiesteta, który zlokalizowałby biegnące pod miastem żyły wodne ani licznik wskazujący zużycie przez mieszkańców prądu elektrycznego. Probierzem energii miasta jest kultura i ludzie, którzy ją tworzą. To oni zasilają miasto swoją kreatywnością, zapałem, potencjałem twórczym. To dzięki nim miasto tętni życiem.

Lublin lśni jasnym światłem na kulturalnej mapie Polski, ale jest taki moment, kiedy następuje tu istna eksplozja energii miasta.

Jedyna taka noc

Rokrocznie w jedną czerwcową noc przestrzeń miejska Lublina staje się sceną setek wydarzeń artystycznych, które są efektem współpracy niemalże wszystkich lubelskich instytucji i animatorów kultury. Ramię w ramię z amatorami występują zawodowcy, a sceną ich działań staje się przestrzeń miasta. Podczas Nocy Kultury zabytkowe mury Lublina rozsadzają setki wydarzeń kulturalnych podejmujące dialog z publicznością, miastem, architekturą czy historią. To miasto widziało już wiele, ale w tym roku artyści i animatorzy kultury zadbają o to, aby wykorzystać przestrzeń miejską na setki kolejnych sposobów. Takie wydarzenie nie ma precedensu w kraju ani Europie.

Już po raz siódmy
W nocy z 8 na 9 czerwca 2013 roku, Noc Kultury odbędzie się już po raz siódmy. Z tego powodu energie miasta przejawiać się będą na siedem sposobów. Tej nocy można będzie przeżyć eksplozję sztuk wizualnych, filmu i teatru, poczuć mrowienie wiedzy, miasto będzie pulsować w rytm muzyki i tańca, porywać będzie także moc słowa.

 

Więcej informacji na stronie: www.nockultury.pl