W ramach projektu “Listy do Henia” podejmowane są działania, których celem jest ukazanie, mieszkańcom miasta Zagłady lubelskich Żydów na przykładzie losów jednego małego chłopca, Henia Żytomirskiego.

W ramach projektu “Listy do Henia” podejmowane są działania, których celem jest ukazanie, mieszkańcom miasta Zagłady lubelskich Żydów na przykładzie losów jednego małego chłopca, Henia Żytomirskiego.

Teatr NN

Listy do Henia

Listy napisane do Henia Żytomirskiego w latach 2005-2020 podczas warsztatów Listy do Henia, które odbywały się w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Lublinie oraz w szkołach biorących udział w projekcie. 

Listy do Henia

Spis treści

[RozwińZwiń]

 

Listy napisane w 2022 rokuBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Listy napisane w 2021 rokuBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Listy wirtualne w 2021 rokuBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

2021-04-12, Świdnik 

Drogi Heniu. 

Miło mi poznać twoją Historię. Szkoda że nie mogłem Cię poznać wcześniej. Było by fajnie pograć z Tobą w piłkę albo pójść na spacer, mógłbym wtedy dowiedzieć się więcej o tym kim byłeś. Jestem ciekawy o czym marzyłeś i kim chciałeś zostać w przyszłości. Wiem że byłeś takim samym chłopcem jak ja, i miałeś dużo marzeń. Ciekawy też jestem czy miałeś psa albo kota. Było by miło spędzić z Tobą czas w szabat, i poznać twoją rodzinę. Pozdrawiam Cię.

Mateusz 

2021-04-13, Szpica

Drogi Heniu!

Piszę do Ciebie ten list, ponieważ chcę podziękować Tobie, Twoim bliskim, znajomym i innym osobom za to, że możemy poznać wasze historie i uczyć się o nich.
Mam nadzieję, że tam gdzie teraz jesteś, jesteś szczęśliwy. Dziś poznałam twoją historię. Już wiem jak żyło się w czasie II wojny światowej.
Nie wiem czy ja bym sobie poradziła na Twoim miejscu.

Pozdrawiam

Julia

2021-04-16, Jawidz

Cześć Heniu,

piszę do Ciebie, ponieważ poznałam po części twoją historię. Mam wiele pytań na które chciałabym poznać odpowiedzi. Na przykład co się z tobą działo gdy trafiłeś do obozu? Czy twoi rodzice też tam byli? A może udało ci się uciec?
Twoja historia mnie wzruszyła, mam nadzieję, że dużo więcej osób będzie mogło o niej usłyszeć. Nie ukrywam, że chciałabym aby twoje życie na tym świecie inaczej się potoczyło. Było mi strasznie przykro, gdy dowiedziałam się, że nie miałeś nawet możliwości pójścia do pierwszej klasy. Może tak miało potoczyć się twoje życie. Może dzięki temu wszyscy mogą o tobie usłyszeć. O dzielnym, odważnym, wesołym i miłym chłopcu.
Mam nadzieję, że teraz tam gdzie jesteś, jest Ci dobrze. Możesz cieszyć się życiem i mieć blisko siebie rodzinę, która bardzo Cię kocha. Twoja historia skłoniła mnie do refleksji i do chęci poznania reszty historii osób, które miały podobnie jak ty.
Pozdrawiam Cię oraz całą twoją rodzinę :)

Paulina

2021-04-16, Lublin

Cześć Heniu!

Co tam u ciebie? Słyszałam, że nauczyłeś się ostatnio jeździć na rowerze. To bardzo fajna umiejętność. Nieprawdaż? W tyle miejsc możesz się udać. Pojechać na wycieczkę rowerową z rodziną. Niedługo też będziesz mógł pojechać rowerem do szkoły. Pierwsza klasa to nie przelewki. Nauka, pisanie i czytanie. Ale wiem, że jesteś zdolnym chłopcem. Hymn już też opanowałeś. Podobno do perfekcji. Może w przyszłości zostaniesz piosenkarzem? Masz jakiś swój wymarzony zawód? Bardzo chciałabym posłuchać jak pięknie śpiewasz. Może przy okazji byś dla mnie zatańczył? Może razem zatańczymy? Twoi rodzice to bardzo mili ludzie tak powiadała plotka od mojej ciotki. Ale z niej plotkara. Ale akurat ta plotka chyba jest prawdziwa. Co? Bardzo chciałabym Cię poznać osobiście. Nawet nie wiesz jak bardzo...

NN

2021-04-16, Lublin

Drogi Heniu,

pisze do Ciebie ten list, aby pamiętać. Pamiętać o was. Ludziach takich jak my, ale którym nie było dane żyć w taki sposób na jaki zasłużyli. Miałeś pójść do szkoły, nie poszedłeś. Mogłeś zostać kim tylko byś chciał. Astronautą, a może pilotem. Miałeś marzenia tak jak każdy z nas. Nie było Ci dane ich spełnić. Dlatego przelewam te słowa, chce pamiętać bo wierze, że pamięć ma moc. Moc pokolenia, historii. Ty nie mogłeś żyć, ale my żyjemy i nie zapomnimy o tym małym chłopcu, który z uśmiechem patrzył w obiektyw aparatu ciesząc się na pójść do pierwszej klasy. Nie jesteś jednym z wielu, nikt nim nie jest. Jesteśmy ludźmi. Każdy jedyny w swoim rodzaju, mający uczucia, czujący ból. Nie mówmy o liczbach, ale o osobach, którzy mieli swoją historie i życie, o którym sami chcieli decydować. Dlatego nie chce zapomnieć, za rok również napisze i cieszę się, że poznałam Twoją historię.
Pozdrawiam Cię ciepło z całego serca i mam nadzieje, że tam gdzie jesteś, jest ci dobrze.

NN

 

2021-04-19, Lublin

Drogi Heniu,

Piszę do ciebie choć wiem, że nigdy nie przeczytasz tego listu. Niedawno usłyszałam Twoją historię i bardzo mnie wzruszyła. Spotkała Cię tak niewyobrażalna krzywda, a przecież mogło to zdarzyć się każdemu z nas. To okropne, że stało się tak tylko i wyłącznie przez Twoje pochodzenie. Uważam, że Twoja historia jest doskonałym przykładem tamtych przerażających zdarzeń. Musimy pamiętać i mówić o tamtych wydarzeniach, aby już nigdy nic podobnego nie miało miejsca i aby świat stawał się tylko i wyłącznie lepszy, a nie gorszy.
Mam nadzieję, że tam gdzie jesteś teraz jesteś szczęśliwszy.
Pozdrawiam serdecznie,

Karolina

2021-04-21, Świdnik

Kochany Heniu,

Nawet nie wiesz jak mi smutno poznając Twoją historię. Los Twój był ciężki i niesprawiedliwy jak na chłopca w Twoim wieku. Dziś obchodzimy 78 rocznicę Holokaustu. Aby pokazać mój podziw do Twojej osoby składam Ci kwiaty. Żółte żonkile. Choć nie możesz ich poczuć pięknego zapachu, mam nadzieję, że Twoja niewinna duszyczka ogląda je z nieba.

xxx

2021-04-21, Bielsko-Biała

Kochany Heniu!

Twoja historia urywa się gdy wybucha 2 wojna światowa. Nie wiemy jak potem wyglądało Twoje życie. Bardzo to przykre. Ale ja wiem że kiedyś się spotkamy, i wtedy na pewno mi wszystko opowiesz.
Do zobaczenia!

Nina

2021-04-19, Lublin

Drogi Heniu,

tyle razy przechodzę obok miejsca, gdzie stoisz uśmiechnięty. Też uśmiecham się do Ciebie, bo przecież świat jest taki piękny! Warto się uśmiechać, wbrew przeciwnościom losu, albo w podzięce za jego dary. Myślę sobie, że jesteś wciąż dzieckiem, masz wielkie szczęście. Możesz patrzeć z góry na nas, starzejących się, chorujących, zmagających z losem. I wciąż się uśmiechasz, dodając nam nadziei. A może to wszystko było po to, żeby nigdy więcej się nie powtórzyło, żeby czegoś nauczyć przyszłe pokolenia? Heniu, czy to się już nie powtórzy? Kiedy patrzę na Twój uśmiech, mam nadzieję, że nie. Chociaż z każdym rokiem, z każdą informacją o konfliktach zbrojnych, wojnach, coraz mniejszą. Ludzie u władzy są nienauczalni. Ślepi i głusi na wołanie Historii. Na Twoje wołanie, Heniu. A wiesz, teraz Twoje imię znów, po latach zapomnienia, zrobiło się modne. Tylu malutkich Heniów biega po placach zabaw, chodzi po ulicach. Może przechodzą także koło Ciebie i uśmiechają się. Pozdrawiam Cię serdecznie. Trzymaj się dzielnie tam, gdzie jesteś, uśmiechaj się tym swoim uroczym, niewinnym uśmiechem małego chłopca. Do zobaczenia niebawem, bo przecież tak często przechodzę obok Ciebie.

Ewa

2021-04-20, Lublin

Drogi Heniu.

Przeczytałam Twoją historię, która mnie zaciekawiła. Przykro mi, że tak potoczyły się Twoje losy. Szkoda, że miałeś takie smutne dzieciństwo. Dzięki Twojej kuzynce dziś pamiętamy o Tobie. Dzisiejszy Lublin jest dużo większy niż wtedy, kiedy żyłeś. Rozwija się, a pamięć o miejscach związanych z żydowską społecznością pielęgnuje Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN.

Ewa

2021-04-20, Lublin

Cześć Henio,

dowiedziałam się trochę o twojej rodzinie i twoim życiu .Jest to bardzo smutne , że nie miałeś tak dobrego dzieciństwa ,że podczas gdy miałeś 6 lat wybuchła wojna . Ja też mieszkam w Lublinie całkiem tu się pozmieniało jest o wiele większy . Pamiętaj , że nasze miasto pamięta o Tobie jak i innych którzy są narodowości takiej jak Ty odbywają się różne akcje które pamiętają o Was . 19 kwietnia jest Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości.
Pozdrawiam

Agata

2021-04-21, Lublin

Cześć Heniu.

Bardzo Ci współczuję, że musiałeś tak bardzo cierpieć w dzieciństwie. Chciałabym Ci pomóc, ale niestety nie mogę i gdybym żyła w twoich czasach na pewno bym Cię uratowała. Szczęśliwie byś się doczekał końca wojny i dziś podziwiał piękny Lublin. Znam twoją historię z dzieciństwa i jest ona bardzo smutna. Widząc Twoje zdjęcie na Placu Litewskim bardzo mi się spodobało.
Będę o Tobie zawsze pamiętać.

Aleksandra

2021-04-21, Lublin

Drogi Heniu.

Przykro mi, że miałeś takie smutne dzieciństwo. Bardzo Ci współczuję, że tak młodo umarłeś. Widziałam Twoje zdjęcie, jak stoisz na Placu Litewskim. Nie przewidziałeś, że wybuchnie wojna i zawali się Twój świat. Szkoda, że nie doczekałeś końca wojny. Dziś Lublin jest pięknym miastem i bardzo by Ci się podobał. Pamiętam o Tobie, spaceruję do miejsc, w których żyłeś, wspominam Cię, będziesz zawsze w moim sercu.

Ewa

2021-04-21, Lublin

Drogi Heniu.

Dużo ludzi Ci współczuje, że umarłeś tak młodo, że miałeś całe życie przed sobą. Ja Ci nie współczuję. Nie współczuję ponieważ jesteś teraz w miejscu, gdzie na pewno jesteś szczęśliwy. W Niebie. Mam taką myśl i chętnie się nią z Tobą podzielę. Oto ona: Nie patrz, ile masz przed sobą lat życia, ale patrz ile masz przed sobą lat wieczności. Myślę że na pewno Ci się spodoba. Dużo ludzi umierało przed Tobą. Często cierpieli, ale to się opłaciło. W Dziadach Adama Mickiewicza (na pewno nie znałeś tego dzieła) był podobny wers: Kto nie doznał goryczy ni razu, ten nie dozna słodyczy w Niebie. Przez to wszystko chcę Ci powiedzieć, że ludzkie życie na Ziemi, nie jest proste, ale w tym miejscu jesteśmy tylko chwilę, bo każdy kiedyś umrze. I to od człowieka zależy jego przyszłość, po śmierci: czy będzie doznawał wiecznych rozkoszy, czy pójdzie na cierpienie. Nie przejmuj się też tym, że twoja rodzina zginęła (prawdopodobnie, bo nikt tego nie wie, co się z nią stało), ponieważ wierzę, że wszyscy razem jesteście w tym miejscu, gdzie przebywasz - szczęśliwi. Może mój list różni się od innych, które dostajesz, ale ufam, że poruszy niejedno serce.
Pozdrawiam Cię serdecznie, i mam nadzieję, że kiedyś się spotkamy.

Zosia

2021-04-22, Gdynia

Cześć Heniu!

Jest mi Ciebie bardzo żal i współczuję Ci, że musiałeś umierać tylko za to, że byłeś Żydem. W moich czasach nie ma wojny i można spokojnie spać bez myśli, że nagle spadnie na Ciebie bomba. Mam nadzieję, że już nigdy w moim kraju nie będzie getta dla żadnego narodu i obozów koncentracyjnych, w których ginęły niewinne dzieci takie jak Ty. Ja mam 13 lat, a Ty nie dożyłeś tego wieku i nie mogłeś bawić się z kolegami. Wojna zabrała Ci dzieciństwo i życie. Każdego roku 1 września jeżdżę z rodzicami i siostrą na Westerplatte, żeby wspominać takich małych bohaterów, którzy nie doczekali się pokoju. Tak naprawdę byliście WIELKIMI BOHATERAMI.
Macham do Ciebie do nieba.

Kamil

Listy napisane w okresie 2019-2020Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

Listy napisane w okresie 2018-2019Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

Listy napisane w okresie 2017-2018Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

Listy napisane w okresie 2016-2017Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

Listy napisane w okresie 2014-2016Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

Listy napisane w okresie 2010-2012Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Listy napisane w okresie 2009-2010Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

Listy napisane w okresie 2006-2008Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Listy napisane od roku 2005Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści