Since 2005, on the occasion of the Day of Holocaust Remembrance and Counteracting Crimes against Humanity celebrated in Poland on 19 April, the “Grodzka Gate – NN Theatre” Centre has organized the artistic and educational action "Letters to Henio."

Since 2005, on the occasion of the Day of Holocaust Remembrance and Counteracting Crimes against Humanity celebrated in Poland on 19 April, the “Grodzka Gate – NN Theatre” Centre has organized the artistic and educational action "Letters to Henio."

NN Theatre

A Walk following Henio's traces

Having posted their letters, the participants visit the places connected with Henio’s life, including his family home at 3 Szewska Street and the house in 11 Kowalska Street, were the Żytomirski family was forced to move due to the establishment of the ghetto. The walk ends at the last street lamp of the Jewish town in Podwale Street.

StopsDirect link for this paragraph

 

1. ul. Krakowskie Przedmieście 64 – ostatnie zdjęcie HeniaDirect link for this paragraph

W tym miejscu zostało zrobione ostatnie zdjęcie Henia, 5 lipca 1939 roku. Wówczas to, 6-letni Henio po raz pierwszy jechał rowerem na dwóch kółkach. We wrześniu miał rozpocząć naukę w żydowskiej szkole „Tarbut”. Cieszył się , że pójdzie do pierwszej klasy. Ale wtedy wybuchła wojna...

2. ul. Niecała 1 – pomnik ofiar HolokaustuDirect link for this paragraph

Pomnik jest poświęcony pamięci pomordowanych Żydów z Lublina i Lubelszczyzny. Został odsłonięty w 1962 roku, w 20. rocznicę zagłady lubelskiego getta.

Ten pomnik poświęcony jest również pamięci Henia, który nie ma swojego grobu.

3. ul. Szewska 3 – dom rodzinny HeniaDirect link for this paragraph

Henio urodził się 25 marca 1933 roku w Lublinie. Był jedynym dzieckiem Szmuela i Sary Żytomirskich. Mama Henia, Sara, pracowała w sklepie. Tato Henia, Samuel, był nauczycielem języka hebrajskiego. Dziadkowie, Froim i Chaja Żytomirscy, mieszkali na ul. Lubartowskiej 22. Henio miał także trzy ciocie: Sonię, Esterę i Rachelę oraz wujka Leona.

4. ul. Kowalska 11 – dom w getcie, gdzie została przesiedlona rodzina ŻytomirskichDirect link for this paragraph

24 marca 1941, z nakazu gubernatora dystryktu lubelskiego E. Zörnera, zostało utworzone w Lublinie getto – zamknięta dzielnica mieszkaniowa dla wszystkich Żydów. Henio ze swoją rodziną musieli tam zamieszkać.

W nocy z 16/17 marca 1942 r. Niemcy przystąpili do likwidacji getta. Co najmniej 28 000 Żydów zostało wywiezionych do obozu zagłady w Bełżcu. Z rodziny Henia tylko on i jego tato uniknęli deportacji i znaleźli się w mniejszym getcie na Majdanie Tatarskim. „Ja z Heniusiem jesteśmy razem” – pisał ojciec Henia do swojego brata przebywającego w Palestynie. List wysłano 27 maja 1942 r. Jest to ostatnia zachowana informacja o Heniu.

5. Latarnia PamięciDirect link for this paragraph

W miejscu, gdzie kiedyś była dzielnica żydowska, świeci się symboliczna „wieczna lampka”. Jest to jedna z ostatnich ocalałych w Lublinie przedwojennych latarni ulicznych. Latarnia świeci przez całą dobę przypominając o żydowskich mieszkańcach Lublina. Jest świadectwem naszej Pamięci.