W ramach projektu “Listy do Henia” podejmowane są działania, których celem jest ukazanie, mieszkańcom miasta Zagłady lubelskich Żydów na przykładzie losów jednego małego chłopca, Henia Żytomirskiego.

W ramach projektu “Listy do Henia” podejmowane są działania, których celem jest ukazanie, mieszkańcom miasta Zagłady lubelskich Żydów na przykładzie losów jednego małego chłopca, Henia Żytomirskiego.

Teatr NN

Archiwum działań

Historia rodziny Żytomirskich została odtworzona przez Netę Żytomirską-Avidar – kuzynkę Henia, córkę Leona Żytomirskiego (stryja Henia), który wyemigrował z Lublina do Palestyny tuż przed wojną.

Neta odwiedziła Lublin po raz pierwszy w 2001 roku razem z grupą przyjaciół z organizacji Ziomkostwa Żydów Lubelskich w Izraelu. Podczas swojej wizyty w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” Neta opowiedziała historię małego Henia. Później przesłała do Lublina dwa albumy przedstawiające losy Henia i jego rodziny. Zachowały się zdjęcia chłopca z każdego roku jego życia aż do wybuchu wojny.

W ten sposób Henio „powrócił” do swojego miasta.

Archiwum działań

Spis treści

[RozwińZwiń]

2020 – 15 lat projektuBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • typograficzny druk akcydensowy przygotowany przez Roberta Sawę z Izby Drukarstwa

 • film "Opowieści z Bramy. Henio" przygotowany przez Agnieszkę Ląkocy-Sulej

 

2019Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

2018Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

2017Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • wizyta Nety Żytomirskiej-Avidar, w ramach Zjazdu Lublinerów. Neta zaprezentowała historię swojej rodziny oraz odebrała medal 700-lecia Lublina z rąk wiceprezydenta Lublina

 

2016Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • w ramach realizowanego w przestrzeni publicznej Lublina projektu upamiętnienia miejsc związanych z Zagładą lubelskich Żydów Szlak Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”, powstał m.in. 100-metrowy mural wzdłuż brzegów rzeki Czechówki, zainspirowany przedwojennymi zdjęciami ulic lubelskich z terenu dzielnicy żydowskiej. Wśród ludzi spacerujących po ulicach jest widoczna postać Henia Żytomirskiego z ojcem.

 

 • Ambasada Bośni i Herzegowiny w Warszawie przekazała do Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” list napisany przez prof. Azamata Akbarova, dziekana Wydziału Edukacji International Burch University w Sarajewie

 

2015 –10 lat projektuBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • prezentacja historii Henia w ramach projektu Lublin. 43 tysiące, będącym dopełnieniem wystawy stałej w Ośrodku.

 

 • warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, których efektem były artykuły o historii Henia opublikowane w gazetkach szkolnych

 • projekt Listy do Henia na Ukrainie: dzięki zaangażowaniu Volodymyra Dyshlevuka (wolontariusz ASF), listy do Henia napisali uczniowie szkół z Międzybóża i Chmielnickiego na Ukrainie. W Międzybóżu w 1880 roku urodził się dziadek Henia, Froim (Efraim) Żytomirski, syna Chaima Ozera.

 

 

2013Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • historia Henia została umieszczona w publikacji Opowieści zasłyszane – zbiór opowiadań prezentujących zdarzenia z czasu Zagłady.

 

2012Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

2011Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • historia Henia i jego rodziny stała się elementem wystawy Lublin. Pamięć Miejsca, znajdującej się w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN.

 

2010Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • opracowanie warsztatów edukacyjnych dla młodzieży szkół ponadpodstawowych i zaproszenie uczniów do udziału w projekcie Listy do Henia.

 

2009Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

2007Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Przyjazd Nety Żytomirskiej-Avidar do Lublina:

 • spotkanie z nauczycielami i edukatorami w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN, podczas, którego Neta opowiadała o Heniu i nauczaniu o Holokauście.

 

 • spacer śladami Henia po Lublinie z Netą Żytomirską-Avidar oraz członkami jej rodziny, pracownikami Ośrodka i przyjaciółmi.

 

 

2005Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • zainicjowanie projektu edukacyjno-artystycznego Listy do Henia w ramach obchodzonego po raz pierwszy Dnia Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości. Podczas Listów do Henia zainicjowane zostały działania w przestrzeni miasta (wysyłanie listów na Krakowskim Przedmieściu 64, spacer po mieście śladami miejsc związanych z Heniem);

 • wydanie gazetek szkolnych z informacjami o Heniu;

 • powstanie strony internetowej www.henio.teatrnn.pl, zawierającej materiały archiwalne oraz edukacyjne dotyczące losów Henia i historii Zagłady w Lublinie;

 • wydanie książeczki artystycznej pt.Henio, opracowanej na bazie zdjęć archiwalnych oraz zrekonstruowanego życiorysu chłopca;

 • stworzenie prezentacji multimedialnej „Henio Żytomirski. Opowieść", w której została wykorzystana piosenka „Małe dzieci po to są" w wykonaniu Anny Marii Jopek.

 

2003Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

2002Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 

Dokumentacja wideo z poszczególnych edycjiBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści