W ramach projektu “Listy do Henia” podejmowane są działania, których celem jest ukazanie, mieszkańcom miasta Zagłady lubelskich Żydów na przykładzie losów jednego małego chłopca, Henia Żytomirskiego.

W ramach projektu “Listy do Henia” podejmowane są działania, których celem jest ukazanie, mieszkańcom miasta Zagłady lubelskich Żydów na przykładzie losów jednego małego chłopca, Henia Żytomirskiego.

Teatr NN

Szanowni Państwo!

 

W związku z epidemią koronawirusa na podstawie zarządzenia Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN" zawiesił w tym okresie organizację wszelkich wydarzeń kulturalnych.

 

Z przykrością informujemy, iż z tego powodu wszystkie działania towarzyszące tradycyjnie realizacji projektu Listy do Henia, takie jak: warsztaty edukacyjne dla lubelskich szkół, pisanie listów przez uczniów, otwarte wydarzenie na Krakowskim Przedmieściu 64, spacer śladami Henia Żytomirskiego, a także te zaplanowane specjalnie na obchody 15-lecia projektu, zostały odwołane.

Wirtualny list do Henia można zostawić jako wpis pod postami dotyczącymi projektu na FB Ośrodka "Brama Grodzka –Teatr NN"

15-lecie „Listów do Henia”

15-lecie „Listów do Henia”

Projekt Listy do Henia został zainicjowany 19 kwietnia 2005 roku z okazji Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko Ludzkości.

Od tego czasu „Listy do Henia” stały się jednym z głównych działań Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” odnoszących się do pamięci o Żydach lubelskich.

Od 2005 roku tysiące listów zostało wysłanych przez młodzież do małego żydowskiego chłopca. W akcji pisania listów wzięło udział kilkadziesiąt szkół z Lublina oraz z całej Polski, a także z Danii, Francji, Izraela, Niderlandów, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Włoch.

Projekt był przedmiotem licznych relacji i dyskusji w mediach krajowych i zagranicznych oraz znalazł swoje miejsce w kanonie projektów edukacji pozaszkolnej jako modelowy przykład działań dotyczących pamięci o Zagładzie.

 

 

Uczestnicy i Uczestniczki warsztatów

Warsztaty podczas edycji 2019/2020

 

W okresie od 19 kwietnia 2019 do 19 kwietnia 2020 roku, w prowadzonych w Ośrodku warsztatach wzięła udział młodzież z następujących szkół:

 

z Polski:
 • Szkoła Podstawowa 50 im. Wyszyńskiego, Lublin
 • XXX Liceum Ogólnokształcące im. księdza Jana Twardowskiego, Lublin
 • II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Świdnik

 

z zagranicy:
 • Gimnasium, Recklinghausen, Niemcy
 • Gimnasium, Getynga, Niemcy
 • Gimnasium, Kolonia, Niemcy
 • Gesamtschule Waltrop, Niemcy
 • Goethe Oberschule, Wilthen, Niemcy
 • Gimnasium Boltrop, Niemcy
 • Gimnasium, Dania
 • grupa nauczycieli z Ukrainian Center for Holocaust Studies, Ukraina

 

Ponadto historię Henia Żytomirskiego poznawały dzieci na zajęciach w szkołach:

 

W ciągu ostatniego roku zostało napisanych

220 listów.

 

Nie możemy zapomnieć.

Stracilibyśmy wtedy samych siebie.

[NN]