15 lat projektu „Listy do Henia”
Szanowni Państwo!
W związku z epidemią koronawirusa na podstawie zarządzenia Prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka, Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN" zawiesił w tym okresie organizację wszelkich wydarzeń kulturalnych.
Z przykrością informujemy, iż z tego powodu wszystkie działania towarzyszące tradycyjnie realizacji projektu Listy do Henia
, takie jak: warsztaty edukacyjne dla lubelskich szkół, pisanie listów przez uczniów, otwarte wydarzenie na Krakowskim Przedmieściu 64, spacer śladami Henia Żytomirskiego, a także te zaplanowane specjalnie na obchody 15-lecia projektu, zostały odwołane.
Wirtualny list do Henia można zostawić jako wpis pod postami dotyczącymi projektu na FB Ośrodka "Brama Grodzka –Teatr NN"
15-lecie „Listów do Henia”
Projekt Listy do Henia
został zainicjowany 19 kwietnia 2005 roku z okazji Dnia Pamięci o Holokauście i przeciwdziałaniu zbrodniom przeciwko Ludzkości.
Od tego czasu „Listy do Henia” stały się jednym z głównych działań Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” odnoszących się do pamięci o Żydach lubelskich.
Od 2005 roku tysiące listów zostało wysłanych przez młodzież do małego żydowskiego chłopca. W akcji pisania listów wzięło udział kilkadziesiąt szkół z Lublina oraz z całej Polski, a także z Danii, Francji, Izraela, Niderlandów, Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Włoch.
Projekt był przedmiotem licznych relacji i dyskusji w mediach krajowych i zagranicznych oraz znalazł swoje miejsce w kanonie projektów edukacji pozaszkolnej jako modelowy przykład działań dotyczących pamięci o Zagładzie.
Uczestnicy i Uczestniczki warsztatów
W okresie od 19 kwietnia 2019 do 19 kwietnia 2020 roku, w prowadzonych w Ośrodku warsztatach wzięła udział młodzież z następujących szkół:
z Polski:
- Szkoła Podstawowa 50 im. Wyszyńskiego, Lublin
- XXX Liceum Ogólnokształcące im. księdza Jana Twardowskiego, Lublin
- II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Świdnik
z zagranicy:
- Gimnasium, Recklinghausen, Niemcy
- Gimnasium, Getynga, Niemcy
- Gimnasium, Kolonia, Niemcy
- Gesamtschule Waltrop, Niemcy
- Goethe Oberschule, Wilthen, Niemcy
- Gimnasium Boltrop, Niemcy
- Gimnasium, Dania
- grupa nauczycieli z Ukrainian Center for Holocaust Studies, Ukraina
Ponadto historię Henia Żytomirskiego poznawały dzieci na zajęciach w szkołach:
- Istituto Comprensivo Bosco-Venisti, Scuola Secondaria Venisti di Capurso, Bari, Włochy
- Begin school, Netania, Izrael
W ciągu ostatniego roku zostało napisanych
220 listów.
Nie możemy zapomnieć.
Stracilibyśmy wtedy samych siebie.
[NN]