HGIS Lublin is a website containing information about the history of the Lublin city and the region, which enables searching for information about people, events, places and sources. This information is presented on interactive maps, using historical cartographic sources.

We dedicate the service to our late colleague Tadeusz Przystojecki.

HGIS Lublin is a website containing information about the history of the Lublin city and the region, which enables searching for information about people, events, places and sources. This information is presented on interactive maps, using historical cartographic sources.

We dedicate the service to our late colleague Tadeusz Przystojecki.

NN Theatre
×This Event page requires review, some of the information may be incorrect or missing.
×Some parts of this page may be not fully translated. You can use Google Translate to translate missing fragments:

Skarga na Jakóba Handelsmana

Rywka Sznol /zam. Lubartowska 21/ skierowała do Prezydium Judenratu podanie, w którym skarżyła się na zachowanie funkcjonariusza Żydowskiej Służby Porządkowej Jakóba Handelsmana. Podłożem konfliktu było wspólne zamieszkanie w jednym lokalu i zachowanie Handelsmana w stosunku do Sznol:

W czasie wojny przyjęłam p. Jakóba Handelsmana jako sublokatora. W pierwszych miesiącach nie miałam od niego żadnych przykrości. Lecz gdy tylko został przodownikiem żydowskiej policji przy Gminie Żyd. zmienił zupełnie swoją taktykę. Zaczął mi robić różnego rodzaju przykrości. Wyłudził ode mnie 300 zł. Nie wyciągnęłam z tego żadnych konsekwencji bo strasznie się go bałam. Następnie chciał mnie wyrzucić z pokoju, który ja zajmuję, lecz nie udało mu się to dzięki interwencji Prezydium Rady Żydowskiej. Przyjęłam do siebie swoich krewnych, gdyż liczyłam się ciężkimi warunkami mieszkaniowymi, panującymi wśród ludności żydowskiej. Lecz wtedy p. Handelsman zainterweniował u odpowiednich władz mieszkaniowych, które orzekły, że do mieszkania naszego ze względu na stanowisko p. Handelsmana nie wsadzi się więcej rodzin. Przydział moich krewnych został unieważniony i tych ludzi wyrzucono. Mieszkanie składa się z dwuch pokoi z kuchnią. Kuchnia jest wspólna, ale p. Handelsman zabronił mi tam wchodzić. Ustąpiłam mu i podczas największych upałów palę w piecu żeby ugotować trochę strawy dla swoich dzieci. Lecz p. Handelsman jest jeszcze niezadowolony. Powiedział mi, że jeśli przeznaczone mi jest, żebym żyła jeszcze dziesięć lat to on się postara o to, żebym żyła tylko pięć. I to mu się udało, gdyż od ciągłych szykan wpadłam w ciężką chorobę serca. Od pięciu tygodni nie wstaję z łóżka, pozostając pod ścisłą obserwacją lekarza. Lecz on nie bacząc na mój stan zdrowia 15.VI.41 r. sprowadził rodzinę do mojego pokoju, bez żadnego uprzedzenia [...]. Pan Handelsman postarał się jednak by ten przepis ominąć, by "kawał" był dla mnie jak najdotkliwszy. Apeluję więc do serc i sumień Szanownych Panów, byście się ulitowali nade mną bezbronną wdową i moimi dziećmi i raczyli wyjąć tego dręczyciela z mojego domu [...]. Nadmieniam, że dla dobra swoich dzieci, których nie chcę osierocić, gotowa jestem podarować mu te 300 zł, które według wyroku ma mi zwrócić, aby natychmiast ode mnie się wyprowadził [...].

Radny Aron Jankiel Kantor przychylił się do podania Rywki Sznol, notując odręcznie:

[...] Wymuszone w niniejszym podaniu jest zgodne z rzeczywistością. Uważam iż konieczne jest usunięcie p. Handelsmana z tego lokalu.