Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Ośrodek chroni i udostępnia dla zwiedzających obiekty dziedzictwa kulturowego na wystawach w Bramie Grodzkiej, Lubelskiej Trasie Podziemnej, Piwnicy pod Fortuną, Teatrze Imaginarium oraz Domu Słów.

Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN” w Lublinie jest samorządową instytucją kultury działającą na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i edukacji. Jej działania nawiązują do symbolicznego i historycznego znaczenia siedziby Ośrodka - Bramy Grodzkiej, dawniej będącej przejściem pomiędzy miastem chrześcijańskim i żydowskim, jak również do położenia Lublina w miejscu spotkania kultur, tradycji i religii.

Ośrodek chroni i udostępnia dla zwiedzających obiekty dziedzictwa kulturowego na wystawach w Bramie Grodzkiej, Lubelskiej Trasie Podziemnej, Piwnicy pod Fortuną, Teatrze Imaginarium oraz Domu Słów.

Teatr Imaginarium

Teatr „Imaginarium” to opowieść o mistycznym i tajemniczym Lublinie, którą tworzy mikrospektakl z poruszającymi się mechanicznymi figurami setek różnych postaci, m.in. królów, rycerzy, zakonników, mieszkańców miasta.

Adres ekspozycji: ul. Rynek 8, 20 – 111 Lublin

Adres strony internetowej: https://teatrnn.pl/imaginarium-lublin

 

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością ruchowąBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Nawierzchnia na Starym Mieście jak i wokół budynku, w którym znajduje się wystawa wykonana jest z nieoszlifowanej kamiennej kostki (w większości granitowej) i jest dość nierówna przez co może sprawiać trudność w dotarciu na miejsce.

Wejście dla zwiedzających znajduje się na fasadzie budynku. Nad wejściem, prostopadle do frontowej ściany zamontowane są dwa szyldy informacyjne dotyczące znajdujących się wewnątrz ekspozycji. Szyld górny o treści „Piwnica pod Fortuną” i szyld poniżej „Teatr Imaginarium”. 

Do wejścia prowadzą schody, pozbawione poręczy.

Na zewnątrz znajduje się - 10 schodów (8 o wysokości 15 cm i 2 o wysokości 21 cm.)

Za drzwiami wejściowymi znajduje się niewielki podest i kolejne 4 schody (każdy liczący 14 cm wysokości), również pozbawione poręczy. Po prawej stronie od wejścia znajduje się lada recepcyjna o wysokości 106 cm z blatem o szerokości 25 cm. 

Posadzka na schodach i w korytarzu wykonana jest z półmatowych płytek terakotowych w kolorze jasnego beżu.

W budynku brak jest podjazdu, pochylni oraz windy i toalety.

Nie istnieje alternatywna droga wejścia na teren ekspozycji.

Na terenie „Teatru Imaginarium” obowiązuje określony kierunek zwiedzania wyznaczony przez przewodnika. Wszystkie pomieszczenia mają kształt prostokąta i posiadają sklepienia kolebkowe, przejścia mają postać łuku lub połowy łuku ograniczonego ścianą. 

Do wnętrza „Teatru Imaginarium” prowadzą półokrągłe, dwuskrzydłowe drzwi prawe umieszczone w łuku, którego wysokość wewnątrz wynosi 157 cm, a szerokość 97 cm.

Skrzydła drzwi mają odpowiednio 40 i 60 cm. Za nimi znajduje się 5 terakotowych schodów w kolorze jasnego beżu o wysokości 2x15 cm, 2x14 cm, 1x12 cm.

W tej części ekspozycji podłoga wykonana jest z czarnej antypoślizgowej płyty.

Po lewej stronie od wejścia głównego znajduje się zejście na niższy poziom. Przejście zabezpiecza barierka wykonana z hartowanego szkła. Ma ona wysokość 90 cm i długość 175 cm.

W tym ciągu komunikacyjnym znajduje się 10 terakotowych schodów w kolorze jasnego beżu o następującej wysokości: 1x18 cm, 7x16,5 cm, 1x16 cm 1x20 cm.

Wejście do sali na niższej kondygnacji wpisane jest w połowę łuku o wymiarach: 200 cm w szczytowym punkcie i 62 cm w górnym zwężeniu oraz 105 cm w najszerszym miejscu.

Podłoga w sali wykonana jest również z terakotowych płytek w kolorze jasnego beżu, z których część została zmatowiona poprzez pokrycie ich farbą w kolorach: zielonym, oliwkowym, czarnym i żółtym. Pomalowane płytki tworzą wzór przylegających do siebie  kwadratów i trójkątów różnej wielkości.

Do kolejnej część ekspozycji w „Teatrze Imaginarium” prowadzi przejście w postaci łuku o wymiarach 201 cm w szczytowym punkcie i 105 cm szerokości w punkcie najszerszym.

W tym ciągu komunikacyjnym zlokalizowane są również dwa schodki o wysokości 18 cm i 17 cm. Schody tak jak i nawierzchnia podłogi wykonane są z czarnej antypoślizgowej płyty, a krawędź schodów pokryta jest metalowymi okuciami. Część podłogi w tym przejściu ma postać tafli z hartowanego szkła.

Z lewej strony znajduje się kolejne przejście o kształcie połowy łuku i wymiarach 221 cm w szczytowym punkcie i 63 cm szerokości u podstawy. Zwężenie przejścia rozpoczyna się na wysokości 160 cm.

Kolejne przejście posiada formę łuku o wysokości 204 cm w punkcie szczytowym i 106 cm u podstawy.

Następne przejście również w postaci łuku osiąga w szczytowym punkcie 210 cm, a szerokość jest mniejsza od poprzedniego i wynosi 93 cm.

Kolejny portal w formie łuku osiąga w najwyższym punkcie 213 cm, a jego szerokość to 86 cm.

Ostatnie przejście w tym ciągu komunikacyjnym, również w formie łuku, dosięga 208 cm w najwyższym punkcie i ma 89 cm szerokości.

W tym ciągu komunikacyjnym w niektórych miejscach zlokalizowane są niewielkie, kwadratowe wstawki w podłodze wykonane z hartowanego szkła. 

Ostatnia sala ekspozycyjna zlokalizowana jest na niższej kondygnacji budynku i prowadzi do niej przejście złożone z dwóch portali w kształcie łuku. Pierwszy osiąga w szczytowym punkcie 226 cm wysokości i 101 cm szerokości u podstawy i prowadzi do ciągu 11 schodów w dół. 

Wszystkie schody w tej części wystawy wykonane są z terakotowych płytek w kolorze jasnego beżu. Schody mają następującą wysokość: 1x21 cm, 2x17 cm, 4x17,5 cm, 4x18 cm.

Wejście do sali ma postać łuku o szczytowym punkcie zewnętrznym na wysokości 187 cm oraz szerokości 109 cm.

Podłoga w ostatniej sali wykonana jest również z terakotowych płytek w kolorze jasnego beżu, z których część została zmatowiona poprzez pokrycie ich farbą w kolorach zielonym i żółtym.

Z tego pomieszczenia zwiedzający ponownie wychodzą na główny poziom ekspozycji i mają do pokonania kolejny ciąg 7 terakotowych schodów w kolorze jasnego beżu o wysokości: 1x11 cm, 2x15,5 cm, 2x 16,5 cm, 2x17 cm. Schody posiadają metalową barierkę zamontowaną po prawej stronie.

Drzwi wyjściowe osadzone są w w portalu o kształcie łuku i mają w najwyższym punkcie wysokość 211 cm i szerokość 90 cm.

Za drzwiami znajduje się ciąg 13 schodów wykonanych z szarego ciosanego kamienia. Schody mają odpowiednią wysokość: 1x14 cm, 1x15 cm, 8x16,5 cm, 2x16 cm, 1x17 cm. Kolejne trzy kamienne schody prowadzą na terakotowe patio kamienicy.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością wzrokuBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Ekspozycję można zwiedzać w asyście psa przewodnika. Wnętrza wystawy zlokalizowane są na poziomie piwnicznym i pozbawione są dopływu światła naturalnego.

Całość powierzchni ekspozycji oświetlona jest światłem sztucznym o przyjaznej ciepłej temperaturze. Podłogi w większości pomieszczeń wykonane są z czarnej antypoślizgowej płyty, a w części z z półmatowych płytek terakotowych w kolorze jasnego beżu.

Wystawa nie posiada wewnątrz oznaczeń w alfabecie Braille’a, oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i niedowidzących.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnością słuchuBezpośredni odnośnik do tego akapitu

W obecnej chwili na terenie ekspozycji nie można skorzystać z pętli indukcyjnej ani pomocy tłumacza języka migowego.

ZwiedzanieBezpośredni odnośnik do tego akapitu

„Teatr Imaginarium” zwiedza się w asyście przewodnika. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczyna się o wyznaczonej godzinie. Na miejsce należy przybyć 5 minut wcześniej. Po przybyciu należy okazać dyżurnemu pracownikowi zakupiony bilet oraz dokument uprawniający do zniżek. Bilet powinien posiadać formę wydruku, w wyjątkowych sytuacjach dopuszczalne jest okazanie biletu w formie elektronicznej np. na wyświetlaczu telefonu czy tabletu.

DojazdBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Do „Teatru Imaginarium” można dotrzeć komunikacją miejską oraz samochodem.Najbliższe przystanki to „Brama Krakowska 02” (1032) oraz „Brama Krakowska 04” (1034). Na przystanku „Brama Krakowska 02” zatrzymują się autobusy o numerach 04 i 39.

Z kolei na przystanku „Brama Krakowska 04” zatrzymują się autobusy o numerach 01, 06, 17, 23, 156, 160.

Oba przystanki znajdują się po przeciwnej stronie ulicy. Należy przez nią przejść i kierować się wzdłuż parkingu w stronę Archikatedry, a następnie przejść przez Bramę Trynitarską i kierować się prosto w stronę Rynku. (Nawierzchnia w tej części miasta wykonana jest z z płyt chodnikowych oraz nieoszlifowanej kostki granitowej.) W przeciwległej pierzei Rynku widoczna jest czerwona kamienica przy ul. Rynek 8, w której mieści się zabytkowa Piwnica.

Do „Teatru Imaginarium” można dotrzeć również od strony ulicy Lubartowskiej z przystanku „Brama Krakowska 01” (1031), na którym zatrzymują się autobusy o numerach 01, 04, 06, 17, 39, 156, 160.

Na ulicy Lubartowskiej znajduje się również przystanek autobusowy „Brama Krakowska 03” (1033), na którym zatrzymują się autobusy o numerach 05, 22, 52. Aby dotrzeć do ekspozycji zlokalizowanej w kamienicy przy ulicy Rynek 8 należy zawrócić i iść pod górę w kierunku Bramy Krakowskiej (po lewej stronie) wejść na Stare Miasto i kierować się prosto ulicą Bramową. Po prawej stronie, na środku Rynku znajduje się budynek Trybunału Koronnego, ma on jasno piaskową barwę, dalej należy skręcić w prawo, obok konsulatu Republiki Niemieckiej po prawej stronie znajduje się czerwona kamienica, w której zlokalizowana jest polichromowana Piwnica.

ParkowanieBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Najbliższy parking znajduje się na Placu Katedralnym przy ulicy Królewskiej 10. Jest to parking niestrzeżony, płatny, całodobowy. Opłaty należy uiszczać w parkomacie znajdującym się na placu. Na parkingu znajdują się dwa miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością.

Kolejny to Parking Arkady - pomiędzy ulicami Świętoduską i LubartowskąJest to parking płatny, niestrzeżony. Czynny w godz. 8:00 – 18:00. Opłaty należy uiszczać u pracownika parkingu.

Inne niedogodności w „Teatrze Imaginarium”Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

  • brak windy,
  • brak toalety,
  • wąskie przejścia,
  • brak poręczy przy schodach

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny pod nr tel. 780 072 013, e-mailowy: [email protected]

W dni powszednie zapraszamy do kontaktu od godz. 9.30, w weekendy zaś od godz. 12.00.

Jeżeli po odwiedzeniu naszej wystawy mają Państwo uwagi lub sugestie dotyczące dostępności zapraszamy do ich zgłaszania. Pomogą nam one lepiej dostosować przestrzeń do Państwa potrzeb.