W stronę

„W stronę” to cykl spotkań literackich w Domu Słów promujących najnowszą literaturę. W ramach cyklu współpracujemy z Wydawnictwem Czarne.

 

   

SPOTKANIE W STRONĘ ILUSTRACJI - Sebastian Frąckiewicz
Termin: 17.03.2018 r., godz. 16:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Spotkanie wokół książki "Ten łokieć źle się zgina. Rozmowy o ilustracji".

Co łączy projekty postaci do gry Wiedźmin, koszulkę Slayera, przewodnik po Szczecinie dla dzieci i Księgę dżungli? Za każdym projektem stoi człowiek – ilustrator.
Polska ilustracja od lat 60. jest światowym fenomenem – ceniona, dostrzegana i nagradzana, ale zawieszona między światem sztuk wizualnych, projektowaniem graficznym a literaturą nieczęsto staje się tematem książek innych niż naukowe. W jakiej kondycji jest polska ilustracja dziś? Co inspiruje twórców? Czym się zajmują poza pracą? I jak szeroko rozumiana ilustracja radzi sobie na wolnym rynku, nie tylko w przypadku projektów artystycznych, ale także działań usługowych i komercyjnych?
Sebastian Frąckiewicz rozmawia z jedenastoma przedstawicielami tej profesji – zarówno bardzo młodymi twórcami, jak i klasykami, na których pracach się wychowaliśmy. Każdy z rozmówców trochę inaczej traktuje swój zawód, inaczej też rozumie rolę ilustracji, a niektórzy nawet nie lubią używać tego pojęcia.
To książka o inspirujących, barwnych ludziach, dla których obraz jest pierwszym językiem.
O pracy ilustratora opowiadają: Jan Bajtlik, Katarzyna Bogucka, Bohdan Butenko, Iwona Chmielewska, Emilia Dziubak, Bartłomiej Gaweł, Anna Halarewicz, Jan Kallwejt, Piotr Socha, Rafał Wechterowicz i Józef Wilkoń. /źródło: Wydawnictwo Czarne/

 

 

 

SPOTKANIE W STRONĘ REPORTAŻU - Agnieszka Boćkowska
Termin: 21.02.2018 r., godz. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Spotkanie wokół książki "Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL".

W kraju, w którym ludzie gnieździli się z maleńkich mieszkaniach, a z roku na rok półki sklepowe robiły się coraz bardziej puste, słowo „luksus” nabrało specyficznego znaczenia. Ale nawet ten luksus nie był dla wszystkich. Bo był to także kraj równych i równiejszych. Sprytnych i sprytniejszych.
Aleksandra Boćkowska tropiła niczym detektyw, podążała śladem tego, co w PRL-u uchodziło za luksusowe. Szukała kontaktów. „Luksus w PRL to jest bardzo smutna opowieść” – mówili jedni, a drudzy dorzucali: „Luksus w PRL? To brzmi jak ironia”.
Bo z luksusem w PRL jest trochę jak z przynależnością do partii: wszyscy kogoś znali, ale sami nie mieli nic wspólnego. /źródło: Wydawnictwo Czarne/

 

 

SPOTKANIE W STRONĘ GRANIC LITERATURY - Piotr Puldzian Płucienniczak
Termin: 24.01.2018 r., godz. 18:00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Spotkanie wokół książki "Firmy".

Firmy to podręczny leksykon nazw przedsiębiorstw, unikalny zbiór wyrazów posiadających jedno znaczenie – zarabianie na życie. Książka zawiera 74000 nazw istniejących (obecnie lub niedawno) przedsiębiorstw. To wszystko prawda. Tak książkę Piotra Puldziana Płucienniczaka opisuje jej wydawca.

 

   

SPOTKANIE W STRONĘ REPORTAŻU - Adam Robiński
Termin: 18.01.2018 r., godz. 19.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17
Prowadzenie: Agnieszka Krawiec

Spotkanie wokół książki "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg".

Według przeciętnego turystycznego opisu Polska to morze, jeziora, pasek gór i kilka najciekawszych miast pomiędzy. W literackim debiucie Adam Robiński zbacza z tych utartych szlaków i wydeptuje własne ścieżki w poszukiwaniu krajobrazowej egzotyki. Wędruje przez polską Saharę, płynie największą z dzikich rzek, a godzinę jazdy od Warszawy odnajduje Arktykę. Czyni to z pokorą dawnych krajoznawców: pieszo, kajakiem, na nartach. Ale najczęściej po prostu przystaje, żeby zobaczyć więcej: ślady tych, którzy przed wiekami wytyczali pierwsze drogi i znakowali szlaki, zdziczałe sady w miejscach wyludnionych wsi, drzewa tak stare, że mogłyby być tolkienowskimi entami.

W Hajstrach – niczym w niezrealizowanym dokumencie Wernera Herzoga – krajobraz to nie lista miejsc, które trzeba zobaczyć, ale suma zachwytów. Rzadko tak się pisze o Polsce. A jeszcze rzadziej się taką Polskę ogląda. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/hajstry

 

 

SPOTKANIE W STRONĘ POPKULTURY - Przemysław Witkowski

Termin: 12.12.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17
Prowadzenie: Kamil Brewiński

Spotkanie wokół książki "Chwała supermanom. Ideologia a popkultura".

Książka „Chwała supermanom” (Książka i Prasa, 2017) to analiza najgłośniejszych zjawisk medialnych, seriali filmowych, postaci celebrytów i stylów muzycznych pod kątem kształtowania świadomości zbiorowej i podporządkowania jej regułom konsumpcji i akumulacji kapitalistycznej.

Gdzie wyzyskuje Bruce Wayne? Jaki związek mają zombie i partie socjaldemokratyczne? Co ma wspólnego Ragnar Lodbrok z Donaldem Trumpem? Dlaczego boimy się Mariusza Trynkiewicza? Gdzie skończy Justin Bieber? I co na to wszystko Sherlock Holmes? Co na to Batman? I wreszcie: czy na popkulturę rzeczywiście możemy patrzeć jak na ideologię? W sposób, który sugeruje nam Witkowski? 

 

   

SPOTKANIE W STRONĘ REPORTAŻU - Mateusz Marczewski
Termin: 08.11.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17
Prowadzenie: Agnieszka Krawiec

Spotkanie wokół książki "Koliste jeziora Białorusi".

W XII wieku kapłani Światowida uciekli przed chrześcijańskimi krzyżami na wschód. Schronili się nad Świtezią i tak pogańskie pomieszało się z chrześcijańskim – i miesza się do dziś. Miesza się też to, co było, z tym, co jest. Świętą wodę dowożą w cysternach, szeptuchy, chociaż używają telefonów komórkowych, od setek lat leczą tymi samymi metodami i nawet ludzie z miasta darzą je szacunkiem, a prosty człowiek na równi z mińskim intelektualistą zdają się żyć na pograniczu świata baśni, niewidocznych sił i namacalnej rzeczywistości. Woda i ziemia przykryły wprawdzie przeszłość, ale wciąż pamięta się i mówi o zalanych miastach, wioskach i podziemnych korytarzach. Obok tego, gdzieś po drodze działa się historia. Mongołowie, Rosjanie, bieżeńcy, Sowieci. Wszystko przeszło, ale i ciągle jakoś jest. Mateusz Marczewski wędruje po kraju żyjącym na granicy jawy i snu i niczym kronikarz zapisuje świat, który znika. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/koliste-jeziora-bialorusi

 

   

SPOTKANIE W STRONĘ REPORTAŻU - Joanna Czeczott
Termin: 23.10.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17 
Prowadzenie: Agnieszka Krawiec

Spotkanie wokół książki "Petersburg. Miasto snu".

W delcie Newy nad Zatoką Fińską leży miasto niezwykłe. Piotrogród. Leningrad. Petersburg. Dla jednych rajska kraina swobody i oaza nowoczesności, dla innych miejsce bolesnych wspomnień, od których nie ma ucieczki. 
Joanna Czeczott prowadzi nas ulicami Petersburga, splatając przeszłość i teraźniejszość tego niezwykłego miasta. Car Piotr I, żelazną ręką pchający zacofaną metropolię w stronę Zachodu. Dyrektor petersburskiego teatru, który w żółtym trykocie postanawia dołączyć do trupy baletowej. Zrozpaczone matki, odwiedzające swoich synów w areszcie. Bananowe pokolenie lat 80., rozkochane w Putinie i pieniądzach swoich rodziców.
Petersburg to przewodnik po miejscu, które pomimo niezliczonych klęsk i wojen, zawsze podnosiło się z upadku i z nadzieją spoglądało w przyszłość. /źródło: Wydawnictwo Czarne/
https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/petersburg

 

   

SPOTKANIE W STRONĘ KOMIKSU - Maciej Pałka i Tomasz Pstrągowski
Termin: 28.06.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Na kolejnym spotkaniu cyklu “W stronę” porozmawialiśmy o tym “Jak schudnąć 30 kg?” i cóż to ma wspólnego z miłością. Pytaliśmy też jak się rysuje “Najgorszy komiks roku” przy okazji rysowania innego komiksu.

 

 

SPOTKANIE W STRONĘ SENSACJI - Grzegorz Kalinowski
Termin: 05.04.2017 r., godz. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Tym razem w ramach cyklu "W stronę" wraz z Grzegorzem Kalinowskim cofniemy się w czasie do początku XX w. i zbadamy zakamarki warszawskiego półświatka. Będzie sensacyjnie, nieco kryminalnie i zdecydowanie łotrzykowsko.

 

 

SPOTKANIE W STRONĘ BIOGRAFII - Agata Tuszyńska
Termin: 02.02.2017 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Jamnikarium - "Co łączy Napoleona, Wilhelma II i Johna Kennedy'ego? Picassa, Warhola i Prousta? Czechowa, Hockney'a, Marilyn Monroe i Adele? Mehoffera, Pągowską i Nowosielskiego? A jeszcze Waldorffa, Lipińskiego i Mrożka? JAMNIKOLUBSTWO. Kto jest kim w jamniczym świecie? Co jest esencją JAMNICZOŚCI? Nieoczywista uroda? Niezależność, waleczność, nieustępliwość? Artystyczna dusza? O tym jest ta książka".

 

 

SPOTKANIE W STRONĘ PROZY - Ziemowit Szczerek
Termin: 30.11.2016 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Tym razem zaprosiliśmy Ziemowita Szczerka, z którym będziemy rozmawiać m. in. o nominowanej do Nagrody Literackiej „Nike” książce „Tatuaż z tryzubem”.
Ziemowit Szczerek (ur. 1978) – dziennikarz i prozaik, współpracuje z „Polityką”, „Nową Europą Wschodnią” i „Tygodnikiem Powszechnym”, autor książek Siódemka, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian oraz Rzeczpospolita Zwycięska, współautor zbioru opowiadań Paczka radomskich. W 2013 roku został laureatem Paszportu „Polityki”, w 2014 roku nominowany do nagród Nike i Angelus, w 2015 roku finalista Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, a w 2016 finalistą Nike za Tatuaż z tryzubem. Książka Tatuaż z tryzubem została również nominowana do Nagrody MediaTory (2016). Książka Międzymorze została nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak oraz do Nagrody MediaTory.

 

   

SPOTKANIE W STRONĘ PREMIERY - Jacek Dehnel i Piotr Tarczyński
Termin: 19.10.2016 r., g. 18.00
Miejsce: Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17

Lubelska premiera „Rozdartej zasłony”, drugiego z bestsellerowej serii kryminałów pisanych przez Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego, którzy „ukrywają się” za nazwiskiem Maryli Szymiczkowej. Autorzy opowiedzą o książce i procesie jej współpisania.
Z opisu książki: Pod willą Rożnowskich wielkie zbiegowisko - Wisła wyrzuciła na brzeg zwłoki młodej dziewczyny. W domu profesorostwa Szczupaczyńskich nie mniejsza tragedia: Karolcia - dopiero co przyuczona do służby - niespodziewanie złożyła wymówienie. A tu zbliża się Wielkanoc i Zofia Szczupaczyńska musi się zająć całym domem, mając do dyspozycji zaledwie jedną służącą! Wie jednak, że jej obywatelskim obowiązkiem jest pomóc w znalezieniu sprawcy morderstwa nad Wisłą.
Maryla Szymiczkowa jest autorką dwóch powieści o profesorowej Szczupaczyńskiej: "Tajemnicy Domu Helclów" i "Rozdartej zasłony". Powołali ją do życia:
Jacek Dehnel (ur. 1980) - pisarz, poeta, tłumacz. Prowadzi bloga poświęconego międzywojennemu tabloidowi kryminalnemu "Tajny Detektyw".
Piotr Tarczyński (ur. 1983) - tłumacz, historyk, amerykanista. Krakus od pokoleń, od ponad dekady na emigracji w Warszawie.

 

Patronat: