Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Teatr NN

Spotkania i warsztaty Czarno na Białym

W ramach projektu odbyły się:

CZARNO
NA
BIAŁYM

W cyklu warsztatowym ponawaliśmy siebie z perspektywy typograficznej. Sprawdzaliśmy na ile font, słowo, znaczenia mają wpływ na komunikat. Odbyły się warsztaty z postrzegania płci, inności, stereotypizacji, definiowania siebie słowem mówionym i pisanym.
 

MAM
PRAWO
DO PRAWA

Spotkanie wokół zagadnienia praw człowieka, uświadomienia uczestnikom prawa do posiadania i wiedzy na temat praw niezbywalnych. Gościem spotkania był Piotr Skrzypczak ze stowarzyszenia Homo Faber.

 

SPRAW
CZOŚĆ

Zmiana w osobie zaczyna się często od zmiany sposobu myślenia: bardzo trudno jest wyjść poza schemat, przełamać stereotyp. Celem warsztatów jest ukazanie możliwości działania w społeczeństwie oraz wzbudzić w uczestnikach warsztatów poczucia sprawstwa. Poprzez warsztaty chcemy ukazać, że każde działanie jest każde działanie pociąga za sobą konsekwencje; a działanie każdego konkretnego człowieka jest sensowne i ukierunkowane na konkretny cel – tym celem może być zmiana w życiu danej osoby lub szerzej w kontekście społeczeństwa. Uświadomienie sobie, że coś zależy ode mnie (mogą to być naprawdę drobne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności) sprawia, że stajemy się odpowiedzialni za nasze czyny i czujemy się potrzebni. Odpowiedzialność i poczucie potrzeby są istotnymi czynnikami, które prowadzą do zmiany.

 

WARSZTATY
TYPO
ZEPSUCIA

Pomysł na spokanie wziął się z zainteresowania deformacją, zniekształceniem i niedoskonałością form literniczych oraz wpływem tych zmian na znaczenie i symbolikę danego słowa/pojęcia. Podczas warsztatow przyjrzeliśmy sie mechanizmom destrukcji, jakie można zastosować, aby przekształcić/przerobić dane słowo.
W pracy projektanta wykorzystuje on podobne procesy, jednak zmiany, jakich dokonuje, ograniczają się do sfery semantycznej, pojęciowej.
Podczas warsztatow przyjrzeliśmy się obszarowi fizycznemu, a więc destrukcji przy pomocy prostych metod graficznych i rysunkowych: zamazywanie, pogniecenie, pocięcie, podarcie, przerobienie, zakrycie, podziurawienie, zrolowanie, itp.
Materialem, na ktorym pracowaliśmy były słowa określające/oceniające ludzi,  których wykorzystanie wiąże się z pewną kategoryzacją indywidualnego czlowieka (np: niunia, lala, babka, stara, idiotka, debil, kretyn, frajer, ciacho, facet).
Zwieńczeniem warsztatów było przygotowanie prac do wystawy i stworzenie mini instalacji. Było to złożenie i wykorzystanie wszystkich poprzednio zniszczonych pojęć i słów.

Weronika Rafa - graficzka i ilustratorka, obecnie studiująca na University of the Arts London, gdzie pracuje nad projektem dotyczącym fazy zakochiwania się i atrakcyjności interpersonalnej. Autorka projektu Ladacznica, traktującego o stereotypizacji kobiet, z perspektywy psychologicznej i typograficznej, wystawianego ponad 20 razy w przeciągu ostatnich 3 lat (w miejscach takich jak Pałac Kultury i Nauki, Institute of Design Kielce, Gdańska Galeria Miejska, Klub Żak, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, itp.).