Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno – edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno – edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Teatr NN

Pracownia papieru czerpanego

Pracownia papieru jest miejscem, w którym rośliny (oraz materiały makulaturowe) zamieniają się w unikatowy papier czerpany.

Typolub 2015, warsztaty czerpania papieru, prowadzenie Sylwia Woźniak
Typolub 2015, warsztaty czerpania papieru, prowadzenie Sylwia Woźniak (Autor: Goc, Jarosław)

W jej skład wchodzi pomieszczenie do obróbki chemicznej i termicznej, w którym odbywa się proces pozyskiwania celulozy z roślin. W naturze jest ona bardzo powszechnym związkiem chemicznym. Odnajdziemy ją w wielu gatunkach traw, lnie, konopiach, łykach drzew, łodygach roślin, skórkach banana. W papierni znajdują się wodoodporne stoły czerpalnicze z kadziami, z których czerpie się papier przy pomocy sit konstrukcji europejskiej lub typu wschodniego – „sugeta”. Stare, ponad stuletnie prasy introligatorskie pochodzące z Niemiec, obsługujące różne formaty wyciskają nadmiar wody z czerpanych arkuszy powodując spilśnienie włókien i połączenie ich w trwały arkusz. Istotnym elementem wyposażenia papierni jest hydropulper – urządzenie służące do mielenia materiałów celulozowych takich jak szmaty, makulatura czy włókna roślinne. W pracowni odbywają się warsztaty czerpania papieru, które prowadzi Sylwia Woźniak.
Uczestnicy warsztatów papierniczych poznają materiały, z których możliwe jest pozyskanie celulozy, dowiadują się jak przebiega proces powstawania papieru, samodzielnie przygotowują recyklingową masę papierową. Spotkanie w papierni przybliża uczestnikom techniki ręcznego czerpania, daje możliwość wykonania arkuszy o różnych fakturach, kolorach, strukturach i formatach, pozwala na umieszczenie w papierze materiałów roślinnych oraz stworzenie wielu innych, autorskich kompozycji w papierze.