Małe Wydawnictwo

Projekt „Małe wydawnictwo” jest jedną z autorskich form pracy w Domu Słów. Projekt wpisuje się w szerszy kontekst związany z ratowaniem książki, będącej ważną częścią europejskiego dziedzictwa kulturowego. W ramach projektu uczestnicy tworzą kilkunastostronicowe książeczki artystyczne związane tematycznie z programem Ośrodka. Każda z nich będzie wykorzystywana w działalności edukacyjnej. Tworzenie Książeczek ma na celu zapoznanie dzieci z całym procesem wydawniczym, z poznaniem książki jako przestrzni kreatywnej, służącej do poznania siebie i świata.


Dotychczas podczas warsztatów powstało kilka książeczek inspirowanych literaturą dziecięcą. W warsztatach uczestniczyły dzieci z Prywatnego Przedszkola "Motylek", Przedszkola nr 74, z SP nr 6, z SP nr 52, Gimnazjum nr 19 w Lublinie. Zwykle wybór tematu związany jest z rocznicą autora książki lub samą postacią literacką. Aby wziąć udział w działaniu należy się zglosić na [email protected] 


CHOCHLIK DRUKARSKI OPOWIADA O POWSTAWANIU KSIĄŻKI:ZOBACZ:

"Muminki w Lublinie" - wyd. 2015 rok, to wynik dziecięcej fantazji i próby połączenia postaci z "Muminków" z legendarną historią o powstaniu nazwy miasta Lublina. Okazuje się, że zaginięcie Tatusia Muminka i zwykła wyprawa na ryby, może w efekcie dać początek miastu Lublin i być momentem poznawania przez Muminki krajobrazu miasta. W tej zabawnej i pouczającej opowieści. Autorami opowieści są uczniowie SP nr 52 w Lublinie. 

 

 

 
"Król Maciuś Pierwszy" - wyd. 2012 rok, to książeczka pokazująca dziecięcą wizję świata urządzonego przez dzieci i dla dzieci. W takim świecie cały czas jest zabawa, radość, przygody, a nad sprawami świata czuwa Ministerstwo Dzieci. W książeczce Król Maciuś Pierwszy opowiada o trudach bycia władcą oraz rozwiązuje dziecięce problemy i realizuje ich marzenia. To opowieść o tym, jak mały chłopczyk musiał zostać KRÓLEM i rządzić całym krajem. Trudno jest być królem i nie umieć tabliczki mnożenia..." Poznajcie dziecięcy remiks przygód słynnego Króla Maciusia. Autorami opowieści są uczniowie SP nr 52 w Lublinie.  

 

 

"Planeta Baobab" - wyd. 2012 rok, to książka o panu, który kochał pewną panią, o ludziach, którzy maszerowali, o wacie cukrowej zaplątanej we włosy, o... O tym wszystkim i wiele jeszcze gada drzewo rosnące na Placu Litewskim w Lublinie, zwane potocznie Baobabem. Pewnego dnia na Planecie Lublin pojawił się Mały Książę i coś się zmieniło. Autorami tekstów i ilustracji są dzieci z SP nr 6 w Lublinie. 

 

 

 
 

"Kozucha Kłamczucha" - wyd. 2012 rok, to dziecięca wersja opowieści znanej lueblskiej pisarki Janiny Porazińskiej. Książeczka została stworzona z okazji 130. rocznicy urodzin pisarki. Autorami ilustracji do słów opowiadania są dzieci z Przedszkola nr 79 w Lublinie. 

 

 


"Szewczyk Dratewka" - wyd. 2012 rok, to dziecięca wersja opowieści znanej lueblskiej pisarki Janiny Porazińskiej. Książeczka została stworzona z okazji 130. rocznicy urodzin pisarki. Autorami ilustracji do słów opowiadania są dzieci z Prywatnego Przedszkola Motylek w Lublinie. 

"Jedna Brama - Dwa Święta" - wyd. 2012 rok, to zbiór prawdziwych opowieści o tradycjach religijnych dwóch kultur, chrześcijańskiej i judaistycznej. Stół to zwykle cztery nogi i blat. Niby zwyczajny mebel, przy którym można zjeść posiłek. W Wigilijny wieczór stół zmienia się w wyjątkowe miejsce rodzinnych spotkań. To, co jest na nim, pod nim i wokół niego, ma duże znaczenie. Skupia w sobie magię życzeń, smaki potraw i melodie kolęd. Poczytajcie wspomnienia rodziców i dziadków dzieci polskich i żydowskich mówiących o tradycji Wigilii i Chanuki. Zebraniem tekstów zajęła się młodzież z gimn. nr 19 w Lublinie oraz dzieci z gminy żydowskiej w Lublinie.