Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Teatr NN

Literackie i plenerowe – kalendarium wystaw

Każdy z nas ma w pamięci chociaż kilka przeczytanych w dzieciństwie książek, które zaprowadziły go do niezwykłego świata z barwnymi historiami i postaciami. Poruszeni przygodami bohaterów bardzo często próbowaliśmy przeżywać je w świecie realnym.

Podwórko Alicji w Krainie Czarów
Podwórko Alicji w Krainie Czarów (Autor: Jusyn, Paweł)

Bo dziecięca wyobraźnia potrafi najzwyklejsze nawet miejsce zamienić w scenę książkowych przygód. Idąc tym tropem chcielibyśmy pokazać jak dzięki sile literatury i wyobraźni, nawet najbardziej zaniedbane podwórka, ulice i place mogą przemienić się w dalekie i egzotyczne kraje, w miejsce spotkania z nieśmiertelnymi bohaterami literatury. Co roku kreujemy nowe podwórkowe narracje.

Nasze podwórko i jego okolica jest również pretekstem do prezentacji wystaw społecznie zaangażowanych, takich które zwracają swoją uwagę niebanalną plastyką.

2021Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Abecadło Iwony ChmielewskiejBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Abecadło – wystawa ilustracji książkowych Iwony Chmielewskiej. Wernisaż połączony był z mini spotkaniem online z autorką

Otwarcie: 17 września 2021

Wystawa Po MatceBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie:  1 czerwca 2021, godz. 17:00

„Po matce” to wystawa pokazująca, jak istotna jest pamięć i jak wielką rolę w jej przekazywaniu odgrywa kobieta. Autorką wystawy jest artystka, performerka Lila Kalinowska.

Poezja Sary AkramBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie: 26 maja 2021, godz. 20.00

Wystawa powstała w 2020 roku w ramach Nagrody Żurawie. Wtedy Sara i inni kandydaci do nagrody tworzyli wspólną koncepcję prezentacji swoich dzieł. Lustro okazało się tym, co ich łączy.

2020Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Podwórko Stumilowy lasBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie: 19 września 2020

2019Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Podwórko Kraina OzBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 25 maja 2019

Masło śpiBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 23 maja 2019, godz. 9.00

Wystawa i warsztat zainspirowane zostały książką Tiny Oziewicz i Agaty Królak wydaną przez Wydawnictwo Dwie Siostry.

2018

Podwórko Alicji w Krainie CzarówBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie podwórka 23 maja 2018 o godz. 15.00

2017Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Podwórko Piotrusia PanaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie: podwórka 31 maja 2017 o godz. 10.00

Przyjdź i zobacz, jak Piotruś Pan rządzi Nibylandią – fikcyjną wyspą ze świata powieści „Piotruś Pan” Jamesa Matthew Barrie’ego. Nibylandię znaleźć można w poranku (pierwsza gwiazda na prawo, i prosto, aż do poranka). Nibylandia jest krainą Wiecznego Dzieciństwa, Marzeń i Wyobraźni.

Palindromy

Otwarcie: 1 czerwca 2017

Słowa lubią płatać figle. Są takie, które od przodu i od tyłu można czytać tak samo.
Uliczka palindromów w postaci świecącej instalacji zaprasza na Żmigród. Instalacja powstała w ramach Nocy Kultury 2017.

Gablotka Magdaleny Franczak – Podpora

Otwarcie: 1 października 2017

Instalacja przygotowała dla Państwa lubelska artystka Magdalena Franczak. Praca wykonana została w ramach projektu LubARTowska w oparciu o historie podwórka Lubartowska 55.

Muzeum Mobilności

Otwarcie: 26 maja 2017

Żmigród to miejsce, w którym łączą się przeróżne historie. Jedną z nich chcielibyśmy wyróżnić, historię mobilności. To tu istniała dawniej słynna Szkoła Szoferów Zambellego, tu mieścił się Automobilklub lubelski, zakład kontroli pojazdów Wartburga i Trabanta czy mieszkał słynny żużlowiec Włodzimierz Szwendrowski.

Gablotka Magdaleny Franczak – Zadomowienie

Otwarcie: 1 kwietnia 2017

Zadomowienie to projekt Magdaleny Franczak, realizowany w przestrzeni publicznej, w ramach Stypendium Prezydenta Lublina. Kieruje on uwagę odbiorcy na małe, szklane gabloty rozsiane w obszarze miasta. Często już opuszczone, zdewastowane, z czasem likwidowane, odchodzą w niepamięć.

2016Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Susie Hammer – Dziewczyny z podwórkaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

otwarcie: 1 czerwca 2016

Wystawa plastyczna Susie Hammer pod tytułem Dziewczyny z podwórka zorganizowana w lubelskim Domu Słów w ramach Małego Miasta Poezji przy Festiwalu Miasto Poezji 2016.

Podwórko PinokiaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie: 31 maja 2016

Przyjdź na podwórko Domu Słów i poznaj przygody Pinokia, drewnianej kukiełki, która marzyła, by być prawdziwym chłopcem.

2015

Podwórko MuminkówBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie: 25 maja 2015

Opowieścią o świecie, w którym każdy czuje się u siebie i o pewnej osobie, która marzyła, by zostać latarnikiem, a stała się Mamą Muminków. Przywołujemy postać pisarki Tove Jansson (1914–2001) która stworzyła dolinę pełną magicznych Trolli, z Muminkami, Włóczykijem, Małą Mi, Ryjkiem, Paszczakiem, Filifionką, Buką i Hatifnatami.

2014Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Podwórko Topografia PamięciBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie: 1 października 2014

Wystawa prezentująca losy ludzi mieszkających w kamienicy przy Żmigrodzie 1, ale też zmieniający się przez lata wygląd podwórka Domu Słów.

Podwórko Małego KsięciaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie: 1 sierpnia 2014

W ramach działania zapraszamy grupy dzieci na wędrówkę z Małym Księciem. Podwórko "Małego Księcia" powstało dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Słoneczny Pokój oraz we współpracy z wolontariuszami.

Galeria na murze: DonikądBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie: 1 czerwca 2014

Podczas Nocy Kultury została zaprezentowana ekspozycja ponad 700 ilustracji i stripów tworzących strumień świadomości, którym wytapetowana została ściana zamykająca podwórko Domu Słów. Treść improwizowanego dziennika koresponduje ze zdewastowaną powierzchnią muru będącego prowizorycznym zlepkiem ścian i ogrodzenia.

2012Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Joanna Rusinek – Kreska i kropkaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie: 29 maja 2012

Wystawa prezentująca ilustracje z książek Samotny Jędruś, Mały Chopinek, Jan Brzechwa Dzieciom. Wystawa miała miejsce w Cafe Heca.