Laboratorium Słowa

Program skierowany jest do młodzieży ze szkół średnich, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych literaturą. Podczas zajęć prowadzący będą omawiać i dyskutować z uczestnikami o nadesłanych próbkach literackich, przybliżać twórczość znanych pisarzy oraz pomagać rozwinąć praktyczne umiejętności poetyckie, pisarskie i krytycznoliterackie. Uczestnicy programu otrzymają także pomoc w publikacji swoich tekstów oraz przygotowania ich do formy „propozycji wydawniczej”.


Program obejmuje darmowe:

WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA - Pisz o rzeczach które Cię denerwują, które przerażają, które sprawiają radość – o tych rzeczach warto jest pisać, inne to tylko strata czasu. Znajdź swój nowy, oryginalny styl i głos. Napisz opowiadanie, które sam chciałbyś przeczytać.
Warsztaty Kreatywnego Pisania skierowane są do wszystkich osób, które pragnęłyby rozwijać umiejętność pisania – zarówno tych zaznajomionych z warsztatem literackim jak i amatorów w tej dziedzinie.
Obejmują one niezbędną teorię na temat form literackich ale przede wszystkim skupiają się na praktyce. Korzystamy przy nich z opracowanych przez współczesnych autorów technik i stylów, w tym z techniki Toma Spanbauera „Dangerous writing” oraz dziennikarskiego stylu „Gonzo”.
W trakcie warsztatów wszyscy jesteśmy autorami; mamy szansę przedstawiać swoje własne próby literackie, dyskutować na ich temat, wymieniać się wiedzą, poradami i stworzyć miejsce dla młodych twórców, pisarzy, dziennikarzy...

Prowadzący:
Maciej Tuora – Absolwent dziennikarstwa. Autor, scenarzysta. Debiutował w 2012 roku. Od 2014 związany z instytucją Dom Słów jako prowadzący warsztaty pisania wykorzystujące metodę „Niebezpiecznego pisania” i dziennikarskiego stylu „Gonzo”.

Monika Metlerska-Colerick - Ukończyła studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Instytucie Filologii Angielskiej, w którym pracowała później przez 9 lat prowadząc zajęcia z literatury angielskiej i pisania. Obecnie pracuje w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN w Pracowni Edukacji i Animacji, gdzie zaangażowana jest w międzykulturowe projekty edukacyjne i warsztaty kreatywnego pisania upamiętniające żydowskich mieszkańców przedwojennego Lublina. Specjalizuje się w Literaturze Holokaustu.


WARSZTATY POETYCKIE
- skierowane do osób powyżej 15 roku życia, piszących wiersze oraz prozę poetycką. Podczas darmowych zajęć prowadzący będą omawiać i dyskutować z uczestnikami o nadesłanych tekstach poetyckich. Oprócz pracy z utworami uczestników, analizie poddane zostaną wiersze poetów uznanych, zarówno tych należących już do ścisłego kanonu światowego, jak i tych tworzących współcześnie. Podczas spotkań nakreślimy także mapę polskiego rynku wydawniczego, podpowiemy gdzie publikować wiersze, jak zredagować książkę poetycką. W ramach ćwiczenia warsztatu poetyckiego na uczestników czekać będzie szereg interesujących działań twóczych oraz możliwość pracy na materiałach zgromadzonych przez Dom Słów. Warsztaty mają charakter cykliczny. Poprowadzą je poeci lubelscy, z fachowym wykształceniem filologicznym, a co jakiś czas goście specjalni Laboratorium Domu Słów.

Oferujemy:
Pomoc w rozwijaniu warsztatu poetyckiego uczestników poprzez grupową pracę z ich tekstami.
Fachowe porady w zakresie historii i teorii literatury.
Rozwijanie “świadomości literackiej” uczestników poprzez grupową pracę z tekstami najlepszych światowych poetów.
Zapoznanie z polskim poetyckim rynkiem wydawniczym.
Szereg ćwiczeń i zadań rozwijających kreatywność uczestników.
Pomoc w prezentacji utworów własnych na forum publicznym.
Możliwość pierwszej publikacji na Stronach Domu Słów i Miasta Poezji.
Możliwość stworzenia ciekawej grupy ćwiczeniowej umożliwiającą swobodną wymianę myśli.

Prowadzący:
Kamil Brewiński - Poeta. Wiersze publikował w najważniejszych polskich periodykach literackich. W 2014 roku jego debiutancki zbiór wierszy “Clubbing” został nominowany do nagrody poetyckiej “Silesius”. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski. Urodził się i mieszka w Lublinie.


WARSZTATY KRYTYCZNOLITERACKIE
- choć artyści i literaci nigdy tego nie przyznają, uwielbiają krytyków. Bo krytyk to najuważniejszy odbiorca – pierwszy czytelnik, jeden z pierwszych widzów. Krytyk to ktoś, kto zawsze ma swój własny głos – niezależny, bezkompromisowy, czasem bezczelny. To także jeden z tych nielicznych ludzi, którzy potrafią powiedzieć dlaczego coś jest piękne, a coś innego brzydkie. I dlatego tak chętnie czyta się dobrych krytyków. Jeśli masz więcej niż 16 lat, własne zdanie i nie wiesz jeszcze, czy wolisz zostać dziennikarzem czy pisarzem ten warsztat jest dla ciebie. Będziemy rozmawiać, kłócić się, będziemy też pisać o kulturze i gdy przyjdzie nam ochota: publikować nasze teksty. Warsztaty będą skupione na praktyce krytycznego pisania oraz sposobach odbioru literatury i sztuki. Przewidziani są goście: dziennikarze, artyści i oczywiście – krytycy.

Prowadzący:

Grzegorz Jędrek - krytyk literacki, poeta. Zajmuje się poezją najnowszą (zaangażowaną i cybernetyczną) i rewolucjami kultury cyfrowej w literaturze. Jeden z założycieli pisma “Dworzec Wschodni” i portalu katedrakrytyki.pl. Na KUL prowadzi zajęcia dotyczące wpływu Nowych Mediów na literaturę. Pracuje w PR, ale życie spędziłby najchętniej na czytaniu.

Zapisy i kontakt Maciej Tuora: maciej.tuora@tnn.lublin.pl
Dom Słów Królewska 17 / Żmigród 1
tel. 81 534 52 33

Projekt. Logo: Małgorzata Rybicka

_____________________________________________________________________________________________
Patronat medialny: