Inny Lublin - spotkania

W ramach projektu "Inny Lublin" realizujemy zarówno spotkania otwarte z osobami zagrożonymi wykluczeniem, reportażystami, jak i spotkania zamknięte podczas, których uczestnikom przybliżany jest np. świat osób niepełnosprawnych. Do tej pory zrealizowaliśmy m.in. spotkania z młodzieżą niewidomą, p. Joanna Pąk (poetką), Sylwią Brzozowską (fotografką), Bolesławem Bryńskim (poetą i pisarzem), Katarzyną Bierzanowską (aktywistką), Dobrowolkami, Beata Szady (reportażystka).

 

SPOTKANIE Z SYLWIĄ SZWED (MARZEC 2020)

 

Spotkanie wokół książki "Mundra".

Sylwia Szwed (ur. 1983) – reporterka, ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim i Polską Szkołę Reportażu, przez dwa lata pracowała w dziale miejskim „Super Expressu”. Obecnie współpracuje z „Wysokimi Obcasami” i „Dużym Formatem”. Publikowała w wielu gazetach ogólnopolskich i zbiorach reportaży.  Autorka książki Mundra, w której rozmawia z przedstawicielkami czterech pokoleń polskich położnych.

 

SPOTKANIE Z MARIĄ REIMANN (LUTY 2020)

 

Spotkanie wokół książki "Nie przywitam się z Państwem na ulicy. Szkic o doświadczeniu niepełnosprawności".

Maria Reimann – antropolożka kultury i tłumaczka. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Współzałożycielka Interdyscyplinarnego Zespołu Badań nad Dzieciństwem UW. W pracy badawczej zajmuje się kwestiami rodziny, dzieciństwa i bliskich relacji, a także zdrowia i medycyny. Autorka artykułów naukowych, współredaktorka książek Dzieci i zdrowie. Perspektywa childhood studies (z Magdaleną Radkowską-Walkowicz) i Zespół Turnera. Głosy i doświadczenia (z Ewą Maciejewską-Mroczek i Magdaleną Radkowską-Walkowicz).

 

SPOTKANIE Z MARINĄ HULIĄ (GRUDZIEŃ 2019)

 

Spotkanie wokół książki "Dzieci z dworca Brześć"

Marina Huli - urodzona (1965) w Czerkasach na Ukrainie, od dwudziestu lat mieszka w Polsce. Wszechstronnie uzdolniona, społecznik, laureatka licznych nagród i wyróżnień. Świat usłyszał o niej, gdy jako nauczycielka dzieci z dworca Brześć zwróciła uwagę na problem koczujących tam rodzin czeczeńskich, bezprawnie odsyłanych z granicy w Terespolu.

 

SPOTKANIE Z MARINĄ HULIĄ (WRZESIEŃ 2019)

 

Spotkanie wokół książki "Recydywista"

Marina Huli - urodzona (1965) w Czerkasach na Ukrainie, od dwudziestu lat mieszka w Polsce. Wszechstronnie uzdolniona, społecznik, laureatka licznych nagród i wyróżnień. Świat usłyszał o niej, gdy jako nauczycielka dzieci z dworca Brześć zwróciła uwagę na problem koczujących tam rodzin czeczeńskich, bezprawnie odsyłanych z granicy w Terespolu.

 

SPOTKANIE Z MARZENĄ PIEJKO (KWIECIEŃ 2019)

 

Spotkanie wokół książki "Jutro jednak nadeszło".

Marzena Piejko - autorka i bohaterka książki, opowiadającej o życiu z mukowiscydozą. To książka o cierpieniu, smutku i bezradności, ale też o nadziei, szczęściu i wierze w lepsze jutro. 
To historia, która pokazuje, że cuda się zdarzają, a najczęściej wtedy, kiedy najmniej się ich spodziewamy.

 

SPOTKANIE Z KAMILEM MISZTALEM (STYCZEŃ 2019)

  Kamil Misztal - "W wieku 2 lat uległem ciężkiemu u poparzeniu. Po wielu latach walki w 2008 "roku nastąpiła amputacja prawego podudzia. W 2011 roku dzięki pomocy innych osób udało mi się zakupić nowoczesna protezę o od tamtej pory moje życie zmieniło się o 180 stopni. Założyłem fundację" Krok do Marzeń", która pomaga niepełnosprawnym oraz promuje sport. Rozpocząłem uprawianie różnych sportów, siatkówka na siedząco, łucznictwo, AMP Futbol i od 2015 r głównie kolarstwo. Za sobą mam 3 duże wyprawy rowerowe po Kraju i Europie w których przejechałem prawie 7 tys. km."

 

SPOTKANIE Z MARKIEM SZYMANIAKIEM (LISTOPAD 2018)

   

Spotkanie wokół książki "Urobieni. Reportaże o pracy". 

Ponad półtora miliona ludzi pracujących w Polsce żyje w ubóstwie. Przeciętny Polak przepracowuje w roku niemal dwa tysiące godzin, co daje nam drugie miejsce w rankingu najbardziej zapracowanych krajów w Unii Europejskiej. Choć spędzamy w pracy prawie jedną trzecią swojego życia, wciąż niewiele wiemy o mechanizmach rynku pracy i nierównościach panujących wśród zatrudnionych w innych branżach. 

Pracownik fabryki, ochroniarz na osiedlu nowych bloków, właściciel budki z zapiekankami, szefowa związku zawodowego w sieci hipermarketów, kierownik call center i wielu innych – to właśnie oni, niewidzialni pracownicy, choć wciąż słyszą zapewnienia o perspektywie poprawy swojego losu, nie czują się beneficjentami systemu, w którym przyszło im żyć. Bo jak powiedział jeden z bohaterów: „jesteśmy tylko trybikami”.

Zbiór reportaży Urobieni ujawnia niewygodną prawdę o polskim rynku pracy. Opowiada historie zarówno tych, którzy w 1989 zostali siłą wtłoczeni w nowy model gospodarczy, jak i tych, których ukształtował dziki, nadwiślański kapitalizm lat dziewięćdziesiątych. Niepewność jutra, spychający w ubóstwo wyzysk, pogarda dla słabszych i rosnąca frustracja tworzą gorzką opowieść o codzienności milionów Polaków. /Wydawnictwo Czarne/

SPOTKANIE Z JACKIEM HOŁUBEM (PAŹDZIERNIK 2018)

 

Spotkanie wokół książki "Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci".

W latach 2008–2017 za niepełnosprawne uznano 218 tysięcy dzieci. Część z nich, tych najciężej chorych i głęboko niepełnosprawnych intelektualnie, pozostanie dziećmi do końca życia. Aż do śmierci będą potrzebowały pomocy przy wykonywaniu najprostszych czynności: myciu, jedzeniu, załatwianiu potrzeb fizjologicznych.

Napisałem tę książkę, by pokazać, co ich matki przeżywają na co dzień. Bardzo rzadko słyszymy ich głos. Nikt nie jest w stanie opowiedzieć, co czuje żona porzucona przez męża z powodu wady genetycznej ich córki. Matka próbująca opanować atak szału niepełnosprawnego intelektualnie dwudziestopięciolatka. Kobieta patrząca na wijące się z bólu kilkumiesięczne niemowlę. Żegnająca dziecko w szpitalnej kostnicy. Nikt oprócz nich samych.

Ta książka to opowieści pięciu kobiet. Spisywałem je przez rok. Z pewnością by nie powstała, gdyby nie moje osobiste doświadczenie. /Jacek Hołub/

 

SPOTKANIE Z JACKIEM BACZAKIEM (KWIECIEŃ 2018)

    Spotkanie wokół książki "Zapiski z nocnych dyżurów"

Książka „Zapiski z nocnych dyżurów” zawiera refleksje autora, który przez kilka lat pracował jako pielęgniarz w domu nieuleczalnie chorych. Jest zwięzłym zapisem obcowania ze starością, chorobą, samotnością i śmiercią.

Jacek Baczak – prozaik, laureat Nagrody Kościelskich z wykształcenia pedagog specjalny.

SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ KOSSOWSKĄ (LUTY 2018)

 

Spotkanie wokół książki "Duże sprawy w małych głowach"

Jest to książka o niepełnosprawności widzianej oczami dzieci. Książka łamie stereotypy, pomaga dzieciom zrozumieć sytuację osoby niepełnosprawnej. Pokazuje codzienność dzieci borykających się na co dzień z niepełnosprawnościami.

 

SPOTKANIE Z ARKIEM PYCIEM (STYCZEŃ 2018)

 

Spotkanie podsumowujące projekt "Słowo na K."

Na wydarzenie składa się rozmowa z niskorosłym aktorem Teatru Powszechnego w Warszawie, Arkiem Pyciem, wystawa fotografii Pawła Bajewa, prezentująca portrety uczestników projektu, oraz promocja publikacji, będącej zbiorem historii osób z achondroplazją. 
Spotkanie odbywa się w ramach programu Inny Lublin i jest podsumowaniem naszych działań z osobami z niskorosłością.

 

SPOTKANIE Z IGĄ ZAKRZEWSKĄ - MORAWEK (LISTOPAD 2017)

  Na spotkaniu porozmawiamy z Igą Zakrzewską - Morawek, autorką książki "Świat według Żunia". Wspaniałą mama niskorosłego Dominika z autyzmem, która twierdzi, że achondroplazja to nie choroba, a styl życia.

 

SPOTKANIE Z DOMU BEZ DOMU. BEZDOMNI (PAŹDZIERNIK 2017)

  Spotkanie z bezdomnymi, będące częścią wernisażu wystawy "Z domu bez domu. Bezdomni". Obrazy, fotografie, instalacje, rzeźba, performance, poezja, zapiski wizji, wspomnień, rozmów. Wszystko jest wytworem osób z epizodem bezdomności.

 

SPOTKANIE Z LUCYNĄ KOŚCIELNIAK (PAŹDZIERNIK 2017)

  Spotkanie z Lucyną Kościelniak, specjalistą do spraw programu dla osób z niepełnosprawnością Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, która zaangażowana jest proces tłumaczenia poezji na polski język migowy.

 

SPOTKANIE Z AKADEMIĄ ŻYCIA (PAŹDZIERNIK 2017)

  Akademia Życia

Spotkanie z Joanną Jesiołowską - koordynatorką i Marcinem Olszewskim - absolwentem projektu "Akademia Życia".
Akademia Życia to miejsce w centrum Polski, gdzie osoby z niepełnosprawnością ruchową przygotowują się do samodzielnego życia.

 

SPOTKANIE Z KONRADEM KRUCZKOWSKI (CZERWIEC 2017)

   

Halo Tato. Reportaże o dobrym ojcostwie

Halo.Tato to projekt reporterski. Z jednej strony to historie konkretnych ludzi, z drugiej próba stworzenia katalogu mężczyzn, którzy z bycia tatą uczynili świadomy i ważny wybór. Reportaże uzupełnią zdjęcia Agnieszki Wanat i krótkie formy video. Projekt zakończyła publikacja książki.

 

SPOTKANIE Z DR NAUK MED. ARTUREM KOCHAŃSKIM (CZERWIEC 2017)

 

Miejsce

Spotkanie poświęcone problemowi chorób psychicznych wśród dzieci i młodzieży. Podczas spotkania odbyło się otwarcie wystawy fotografii stworzonych przez pacjentów Szpitala Neuropsychiatrycznego w Lublinie.

 

SPOTKANIE Z IZĄ KLEMENTOWSKĄ (CZERWIEC 2017)

    Minuty reportaże o starości

Starość to nie jest prosta sprawa, szczególnie gdy oprócz własnej trzeba znosić jeszcze cudzą” – mówi jedna z bohaterek reportażu, kiedy widzi strach w oczach nowej pensjonariuszki domu spokojnej starości.

Mówi się, że starość może być dobra, ale co to znaczy: dobra starość? Jak wygląda dzień emeryta w Anglii i w Polsce? Czy starsi ludzie jeżdżą na wakacje? I czy istnieje jakiś stereotyp starości?
Iza Klementowska towarzyszy seniorom na spacerze, w kawiarni, na potańcówkach, odwiedza ich w pustych ogromnych domach, gdzie samotność doskwiera najbardziej, i w maleńkich pokojach – minikrólestwach „wykrojonych” z mieszkań ich dzieci lub współdzielonych z innymi pensjonariuszami domu spokojnej starości. Słucha o tęsknocie za miłością utraconą zbyt wcześnie i o miłości odnalezionej dopiero w jesieni życia.

Ta książka pomaga oswoić starość, przyzwyczaja nas do myśli, że wszyscy się zestarzejemy. A przynajmniej ten, kto dożyje starości.

 

SPOTKANIE Z MIGAMRAP (MAJ 2017)

    "Migamrap" to projekt, podczas którego wraz z głuchą i niedosłyszącą młodzieżą tworzymy rap w języku migowym. "Migamrap" to innowacyjny projekt z zakresu edukacji kulturalnej. Główny cel to zainteresowanie osób głuchych i niedosłyszących muzyką. Pierwsza edycja projektu była realizowana wraz z młodzieżą z Ośrodka Szkolno - Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabosłyszącej w Lublinie. Druga edycja została przeprowadzona z osobami dorosłymi. Pomysłodawcą projektu "Migamrap" jest Piotr "Mleko" Miłkowski - operator, autor zdjęć do filmów dokumentalnych i reklamowych, dziennikarz, współwłaściciel East Studio.

 

SPOTKANIE Z ANETĄ PRYMAKA-ONISZK (MAJ 2017)

    Bieżeństwo 1915. Zapomniani uchodźcy

Lato 1915 roku. Armia rosyjska pod naporem wroga wycofuje się z Królestwa Polskiego i zachodnich krańców Imperium. „Niemiec będzie babom cycki obcinał” – niesie się po wsiach. Spod Lublina, Chełma, Łomży, Ostrołęki, a nawet Warszawy obładowane wozy ruszają w głąb Rosji. Z obszarów na wschód od Białegostoku wyjeżdża nawet osiemdziesiąt procent mieszkańców. Wędrują w skwarze, bez wody i jedzenia. Niemieckie samoloty bombardują wojsko, nie szczędząc uciekinierów. Przy drogach zostają mogiły, część ciał leży niepogrzebana. Wybuchają epidemie. Masowo umierają dzieci.

Bieżeńcy – tak po rosyjsku nazywają uciekinierów carskie władze – są rozwożeni po całej Rosji. Gdy we wsiach gdzieś na Syberii czy nad Donem z trudem budują nowe życie, wybucha rewolucja, niszcząc pozostałe filary „odwiecznego porządku”: carską władzę i religię. Bieżeńcy znowu ruszają w drogę, teraz w drugą stronę, do odrodzonego Państwa Polskiego. Powrót przynosi kolejne „końce świata”.

 

SPOTKANIE Z KACPREM RĘKAWKIEM (KWIECIEŃ 2017)

 

Człowiek z małą bombą. O terroryzmie i terrorystach

Terroryzm od wielu lat wzbudza lęk na całym świecie. Doniesienia o kolejnych zamachach wzmagają poczucie zagrożenia, a informacje przekazywane przez media budują mit terrorysty: skrzyżowanie Dartha Vadera z Jamesem Bondem. Bezlitosny, skuteczny, barbarzyński. Działający w ramach struktur przypominających połączenie organizacji przestępczej z administracją państwową. Czy tak jest naprawdę? Kacper Rękawek, który przez lata spotkał dziesiątki terrorystów i antyterrorystów, w swojej książce mierzy się z fałszywym postrzeganiem zbrodniczego świata.

Człowiek z małą bombą to podróż do wnętrza organizacji terrorystycznych i odpowiedź na pytanie o to, kim naprawdę są współcześni zamachowcy, skąd pochodzą i czym się zajmują. To książka, która odpowiada na wszystkie pytania dotyczące terroryzmu, których do tej pory nie mieliście odwagi zadać.

 

SPOTKANIE Z MARTINEM POLLACKIEM (KWIECIEŃ 2017)

 

Topografia pamięci

„Co to takiego, co każe tym ludziom sznurować usta? Strach? Przed czym? Przed mordercami i ich następcami? Dlaczego miano by się ich bać jeszcze dzisiaj? A może to strach przed upiorami przeszłości? A przecież wiemy, że nie da się tego zażegnać milczeniem. Wprost przeciwnie” – pisze Martin Pollack, powracając do dręczących go tematów: wypierania pamięci o zbrodni w imię ochrony społeczeństwa, amputowanych traum, dziedziczenia winy, niewidocznego szlaku grobów, którymi naznaczona jest cała Europa Wschodnia. Zwraca też uwagę na historię uchodźstwa w naszej części świata i – co za tym idzie – na długą tradycję różnorodności etnicznej. Obnaża narracje, za pomocą których politycy chcą odgrodzić się dziś od uchodźców, a jednocześnie ujednolicić pamięć i zakłamać historię. Tymczasem ślady wielonarodowego bogactwa przebijają z każdej podróży autora i z kilku tysięcy starych fotografii.

 

SPOTKANIE Z CEZARYM KOŚCIELNIAKIEM (MARZEC 2017)

   

Frunze w meczecie - jest kulturowym reportażem z Kirgistanu – niegdysiejszej Kirgizji, jednego z najbardziej tajemniczych państw Azji Centralnej. Autor pokazuje jego teraźniejszość, mocno – znacznie mocniej, niżbyśmy się spodziewali – naznaczoną sowiecką przeszłością. Pokazuje świat o historii długiej i krótkiej zarazem. Świat, który miał być monolitem, a jest pełen sprzeczności.

 

SPOTKANIE Z ANNĄ CHWAŁEK (MARZEC 2017)

    Anna Chwałek - założycielka przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum dla osób autystycznych. Prywatnie mama autystycznego Kuby.


SPOTKANIE Z MACIEJEM BIAŁKIEM (MARZEC 2017)

  Maciej Białek - od 18 lat uczy historii w VIII LO w Lublinie. Nie widzi od 12 lat, ale szkoły nauczył się na pamięć. Jest nauczycielem docenianym przez młodzież, pedagogiem z charyzmą. Jego historia stała się inspiracją do stworzenia scenariusza filmu "Carte Blanche".

Spotkanie Puste Miejsce Przy Stole - premiera książki (Grudzień 2016)

  Puste miejsce przy stole - to nie jest kolejna książka o uchodźcach. To opowieść o tym, jak my sami radzimy sobie z pustym miejscem. To 6 bardzo indywidualnych opowieści, o zetknięciu się ze światem, który się zawalił. Z uchodźcami, którzy przecież nie trafili do Polski.

Spotkanie z Pawłem Piotrem Reszką (Listopad 2016)

 

Diabeł i tabliczka czekolady - Reportaże o dziewicy, która dała się uwieść Jezusowi, o totalnej blokadzie seksu w Lublinie, o zawstydzonych Sprawiedliwych, o ukrytych dawcach organów, o diable na popołudniowej lekcji, o naprawianiu homo na hetero...
Spotkanie z autorem lubelskich reportaży, dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, Laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2016 i Nagrody Publiczności Festiwalu Reportażu w Lublinie, organizowanego przez Radio Lublin.

spotkanie z maciejem czarneckim (październik 2016)

   

Dzieci Norwegii. O Państwie (nad)opiekuńczym - Choć pięciomilionowa Norwegia przyciąga Polaków wysokimi zarobkami i poziomem życia, na idealnym obrazie tego kraju jest rysa. Barnevernet – instytucja siejąca postrach, przed którą imigranci z Europy Wschodniej ostrzegają się na forach internetowych: zabiera dzieci, rozdziela rodziny, posądza rodziców o niestabilność psychiczną, podburza małoletnich do zeznawania przeciwko bliskim.

Czy jednak na pewno wszystko jest czarno-białe? Jaki związek z Barnevernet miał Anders Breivik? I dlaczego detektyw Rutkowski w norweskiej prasie nazywany jest Rambo? Maciej Czarnecki przedstawia obie strony medalu, zamiast czerni i bieli ukazując całą gamę szarości i oddając głos norweskim pracownikom społecznym, rodzicom zastępczym, ekspertom. Przede wszystkim jednak słucha uważnie i dokumentuje dzieje rodziców i odebranych dzieci. Jego książka to wstrząsający reportaż o tym, jak cienka potrafi być granica między rajem a piekłem.
Więcej o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/dzieci-norwegii

Spotkanie z katarzyną kwiatkowską-moskalewicz (wrzesień 2016)

  Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje - Bohdan Chmielnicki trafia na cztery lata do więzienia za czyn, którego nie popełnił, Ałłę z Kijowa terroryzuje bezkarny sąsiad polityk, Żenia z Ługańska obiera ukraińskich nieboszczyków ze wszystkiego, co można sprzedać na Zachód, smutnym Mikołajowem wstrząsa spalenie osiemnastolatki, w cichej Wradijiwce giną młode kobiety, a milicja zamiast szukać sprawców, zaciera ślady. „Zbiorowa agresja, złość i frustracja kumulują się od lat i raz po raz wybuchają okrutną zbrodnią. Bo w swoim kraju nic nie znaczymy, bo władze robią z nami, co chcą, bo prawo pięści jest jedyną zasadą. Aż strach pomyśleć, czym się to wszystko skończy" – bohaterowie reportażu Katarzyny Kwiatkowskiej-Moskalewicz od 2004 roku wciąż budzą się w tej samej rzeczywistości. Choć rewolucje obalają prezydentów i zmieniają rządy, z władzą na Ukrainie nie sposób wygrać. Jak mówi mądrość ludowa: nie można zabić smoka, bo ten, kto go zabił, sam staje się smokiem.
Więcej o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/zabic-smoka

Spotkanie z beatą szady (Czerwiec 2016)

    Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy - Współczesna Lima to miasto kontrastów. Biel sąsiaduje z szarością, niedostatek z nadmiarem. Z jednej strony – bogate, położone nad oceanem dzielnice, drogie samochody i szklane wieżowce. Z drugiej – biedne, niebezpieczne, brudne kwartały, w których rozwalające się domy „kleją się do siebie jak ciasto drożdżowe do rąk”, dzieci pracują na ulicach i odurzają się terokalem, a zdobycie dowodu osobistego graniczy z cudem. Beata Szady przedstawia poruszające historie osób, które od najmłodszych lat zmagają się z „wołaniem ulicy”. To wstrząsający reportaż o tym, jak ciężko jest rozpocząć życie na nowo, zwłaszcza kiedy jest się niewidzialnym dla państwa.
Więcej o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ulica-mnie-wola

spotkanie z Andrzejem Brzezieckim i Małgorzatą nocuń (maj 2016)

   

Armenia. Karawany śmierci - Armenia. Niegdyś potężne imperium rozciągające się od Morza Kaspijskiego po Morze Śródziemne, dzisiaj zubożałe państewko na Kaukazie Południowym. A przecież to tutaj, na szczycie Araratu, osiadła po biblijnym potopie arka Noego, to tutaj na nowo miał się zacząć świat. Armenia jako pierwsze państwo na świecie przyjęła chrześcijaństwo, a jej mieszkańcy uznali się za naród wybrany przez Boga. Ale jeśli Bóg naprawdę wybrał Ormian, to potraktował ich niczym Hioba.
Więcej o książce: https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/armenia

spotkanie z natalią ciołek (kwiecień 2016)

  Natalia Ciołek - jest mentorką międzykulturową w Centrum Wolontariatu w Lublinie i koordynatorką programu "W drodze - wolontariat na rzecz uchodźców". Do Lublina przyjechała z Łukowa, żeby studiować psychologię. W swojej rodzinnej miejscowości zetknęła się z Cudzoziemcami i niestety bardzo negatywnymi postawami Polaków. Na szczęście otwartości na innych oraz ciekawości Świata nauczyła ją babcia. Zakochała się w Lublinie i mówi o nim "Mój Dom". Tu postanowiła zacząć działać i żyć, a nie tylko być. Od 4 lat pracuje z Cudzoziemcami będącymi w procedurze o nadanie statusu uchodźcy, jak i tymi którzy jakąś formę ochrony otrzymali. Na początku był to tylko wolontariat, ale bardzo szybko stał się pasją, sposobem na życie, źródłem ogromnej wiedzy, skarbnicą przyjaźni oraz licznikiem pokonywanych kilometrów. Fanka Kaukazu. Marzy o bardzo długiej podróży do Gruzji, Czeczenii i Iranu.

spotkanie Codzień - młodzi artyści o autyzmie (kwiecień 2016)

  Codzień - najpierw spotkali się razem, poznawali się, uczyli się siebie nawzajem: osoby z autyzmem i młodzi lubelscy twórcy. Później ci drudzy próbowali ubrać setki wrażeń w jedną ideę - ideę stworzenia książki, która pomoże zrozumieć. Swojej wiedzy, wyczucia i doświadczenia użyczyła im Iwona Chmielewska - jedna z najwybitniejszych artystek książki obrazkowej. Później jeszcze kilka miesięcy trwały prace nad przygotowaniem i wydaniem "Codzień".

Spotkanie z Dobrowolkami (marzec 2016)

    Dobrowolki - czwórka wolontariuszy, którzy pomagają uchodźcom na szlaku bałkańskim. Od października 2015 r. Maciek, Zuza, Monika i Terka trzykrotnie pracowali jako wolontariusze na granicy serbsko-chorwackiej i serbsko-macedońskiej, rozdając herbatę, jedzenie i ciepłe ubrania, oraz udzielając uchodźcom podstawowych informacji. Od tego czasu udało im się zebrać ponad 90 tys. złotych, a w ramach inicjatywy Dobrowolki, której są twórcami, na Bałkany wyjechało już ponad 80 wolontariuszy z całej Polski. W marcu odwiedzili Lublin, aby opowiedzieć o swojej pracy i doświadczeniach.

Spotkanie z Weroniką Rafą (listopad 2015)

 

Weronika Rafa - graficzka i ilustratorka, obecnie studiująca na University of the Arts London, gdzie pracuje nad projektem dotyczącym fazy zakochiwania się i atrakcyjności interpersonalnej. Autorka projektu Ladacznica, traktującego o stereotypizacji kobiet, z perspektywy psychologicznej i typograficznej, wystawianego ponad 20 razy w przeciągu ostatnich 3 lat (w miejscach takich jak Pałac Kultury i Nauki, Institute of Design Kielce, Gdańska Galeria Miejska, Klub Żak, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, itp.). 

Spotkanie z Weroniką Rafą realizowane było w ramach projektu "Inny Lublin. Czarno na białym."

Spotkanie z Kamilem Cywką (listopad 2015)

  Kamil Cywka - ur. w 1983 roku w Ciechanowie, ale od najmłodszych lat mocno związany z Lublinem. Zawodowo zajmuje się tłumaczeniami, a z zamiłowania jest pisarzem, publicystą i dziennikarzem obywatelskim. Prowadzi bloga pod adresem www.kamilcywka.pl, na którym promuje wolność, świadomość i samodzielne myślenie. „Bękart” jest jego debiutem literackim.

Spotkanie z Piotrem Skrzypczakiem (październik 2015)

 

Piotr Skrzypczak - jeden z założycieli Stowarzyszenia Homo Faber. Trener, prowadzi szkolenia z praw człowieka, antydyskryminacji, z wdrażania polityki gender mainstreaming, a także z tworzenia i pracy organizacji pozarządowych.

Spotkanie z Piotrem Skrzypczakiem realizowane było w ramach projektu "Inny Lublin. Czarno na białym." Spotkanie poświęcone było zagadnieniom praw człowieka, uświadomienia uczestnikom prawa do posiadania i wiedzy na temat praw niezbywalnych.

 

spotkanie z katarzyną bierzanowską (wrzesień 2015)

    Katarzyna Bierzanowska - autorka bloga nie-pelnoprawna.pl, który ma na celu przedstawianie absurdów, z którymi niepełnosprawni mierzą się na co dzień, próbę zmiany rzeczywistości na bardziej przyjazną dla wszystkich i przedstawienie wzorców, z których warto czerpać garściami.
Jak pisze o sobie Katarzyna:
"Studentka, tłumaczka, kobieta, córka, siostra, przyjaciółka, obieżyświat(ek), mieszkanka Lublina, okazyjnie Bełchatowa i Warszawy. Aktywna zawodowo, społecznie i kulturowo. Pełnoprawna obywatelka próbująca toczyć walkę z niesprawiedliwością [czyt. z wiatrakami], dyskryminacją i kołtunerią. Chcę znosić tabu, uczyć nieprzymykania oka i reagowania na to, co nie powinno mieć miejsca. Mam pełną świadomość tego, że większość zaniedbań wynika z braku świadomości lub wystarczających informacji, dlatego wychodzę z ofertą. Odrzucenie jej oznacza dyskryminację, na którą nigdy nie miałam zamiaru się godzić.”
www: http://nie-pelnoprawna.pl/
Spotkanie odbyło się podczas podsumowania projektu "Inny Lublin - O co chodzi? O tych, którzy nie chodzą".

spotkanie z Iwoną Chmielewską (lipiec 2015)

 

Iwona Chmielewska - ur. 1960, ukończyła grafikę na Wydziale Sztuk Pięknych UMK. Mieszka i pracuje w Toruniu, gdzie prowadzi zajęcia z przedmiotu Książka autorska na Wydziale Sztuk Pięknych. Tworzy głównie autorskie książki picturebooks, z których większość wydawana jest w Korei Południowej. Prawa do nich sprzedały się do krajów hiszpańskojęzycznych, a także do Chin, na Taiwan, do Japonii i Portugalii. Jest laureatką wielu nagród. Najważniejsze z nich to Złote Jabłko na Biennale Ilustracji w Bratysławie i ilustratorski Oskar, Bologna Ragazzi Award, w kategorii Non fiction. 

Warsztaty książki obrazkowej z Iwoną Chmielewską rezliowane były w ramach projektu "Inny Lublin - naprawianie świata". Wzielli w nich udział młodzi lubelscy twórcy. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowywali na podstawie swoich doświadczeń zdobytych w pracy z osobami autystycznymi koncepcję ksiązki społecznie zaangażowanej, przybliżacjącej problemy i zwyczaje osób z autyzmem.


spotkanie z maciejem tuorą (czerwiec 2015)

 

Maciej Tuora - pisarz, prowadzi warsztaty z zakresu creative writing. 

Warsztaty z kreatywnego pisania z Maciejem Tuorą rezliowane były w ramach projektu "Inny Lublin - naprawianie świata". Wzięły w nich udział osoby austystyczne i młodzi lubelscy twórcy. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowywali m.in. krzyżówkę ułożoną z ważnych dla nich słów.


spotkanie z Katarzyną Babis (czerwiec 2015)

 

Katarzyna Babis -ilustratorka i rysowniczka komiksów, pseudonim „Kiciputek” rocznik 1992, urodziła się i mieszka w Lubinie, studentka IV roku grafiki (specjalizacja grafika projektowa) na Wydziale Artystycznym UMCS-u.

Warsztaty plastyczne z Katarzyną Babis rezliowane były w ramach projektu "Inny Lublin - naprawianie świata". Wzięły w nich udział osoby austystyczne i młodzi lubelscy twórcy. Podczas warsztatów uczestnicy poznawali różne techniki plastyczne przy pomocy, których przedstawiali człowieka w kosmosie i człowieka w dżungli.


spotkanie z Elżbietą Pawlak-Hejno (czerwiec 2015)

 

Elżbieta Pawlak-Hejno -asystentka w Zakładzie Komunikacji Społecznej od 2008 roku. Absolwentka filologii polskiej oraz podyplomowych studiów z zakresu retoryki stosowanej, menedżerskich oraz promocji nauki.

Warsztaty z kreatywnego pisania z Elżbietą Pawlak-Hejno rezliowane były w ramach projektu "Inny Lublin - naprawianie świata". Wzięły w nich udział osoby austystyczne i młodzi lubelscy twórcy. Podczas warsztatów uczestnicy wykonywali różne ćwiczenia pobudzające ich kreatywność oraz umiejętność pisania.


spotkanie z aleksandrą cieślak (czerwiec 2015)

 

Aleksandra Cieślak - projektuje, ilustruje, pisze. Abolwentka wydziału grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Autorka książek "Love Story" (wyd. Dwie Siostr), "Od 1 do 10" (wyd. Bona). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Młoda Polska 2011) i jedna z 12 najlepszych polskich ilustratorów prasowych wg rankingu magazynu Press (2011), zdobywczyni złotej statuetki na festiwalu KTR w kategorii Ilustracja za okładkę magazynu 2+3d (2013).

Warsztaty plastyczne z Aleksandrą Cieślak rezliowane były w ramach projektu "Inny Lublin - naprawianie świata". Wzięły w nich udział osoby austystyczne i młodzi lubelscy twórcy. Podczas warsztatów uczestnicy stali się superbohaterami, którzy mieli za zadanie przedstawić w czym są najlepsi.


SPOTKANIE Z Bolesławem Bryńskim (czerwiec 2015)

  Bolesław Bryński - w wyniku mózgowego porażenia dziecięcego od urodzenia jestem człowiekiem w znacznym stopniu nie w pełni sprawnym ruchowo. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Filologii Polskiej. Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół „Trwać w Nadziei”. Współzałożyciel miesięcznika „Integracja” (w czasopiśmie tym podejmowana jest szeroko rozumiana problematyka ludzi nie w pełni sprawnych ruchowo i upośledzonych umysłowo). Pisze poezję i prozę.

 

spotkanie z matkami dzieci niepełnosprawnych intelektualnie (kwiecień 2015)

  Matki dzieci niepełnosprawnych intelektualnie - w ramach wernisażu wystawy "Pukam do drzwi kamienia" odbyło się spotkanie z reprezentantkami matek biorących udział w przedsięwzięciu. Podczas cyklu spotkań z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie i ich matkami, kobiety przekazały w nasze ręce historię swoich nie mówiących dzieci.


SPOTKANIE Z SYLWIĄ BRZOZOWSKĄ (luty 2015)

  Sylwia Brzozowska - miłośniczka fotografii, próbująca swoich sił za obiektywem. Uparcie bagatelizuje wszystkie ograniczenia i powtarza, że niemożliwe nie istnieje, jeśli tylko naprawdę się o czymś marzy. Sylwia z dystansem traktuje swoją niepełnosprawność, o czym świadczy nazwa strony, na której publikuje swoje fotografie: „Sylwia Brzozowska – obiektyw na kółkach”.  SPOTKANIE Z JOANNĄ PĄK (styczeń 2015)

 

Joanna Pąk - od urodzenia choruje na czterokończynowe dziecięce porażenie mózgowe. Jednak choroba ta nie przeszkadza jej być aktywną w życiu społecznym. Mimo ograniczeń manualnych nauczyła się pisać prawą stopą. Z wykształcenia pedagog - absolwentka KUL, z zamiłowania poetka i publicystka. Jest członkiem grupy założycielskiej stowarzyszenia „Jesteśmy Kroplą”. Organizacja ma zasięg ogólnopolski i działa na rzecz osób z niepełnosprawnością. Celem wszelkich przedsięwzięć Joanny jest ukazywanie wartości człowieka niezależnie od stanu jego zdrowia i pochodzenia. Pasją życiową Joanny Pąk jest poezja. Wiersze zaczęła tworzyć w wieku 12 lat. 20 maja 2014 roku została odznaczona Medalem Prezydenta Miasta Lublina Krzysztofa Żuka za wieloletnią działalność społeczną oraz szczególne osiągnięcia literackie.

 

Spotkanie z osobami niewidomymi (listopad 2014)

  Osoby niewidome - spotkanie z młodzieżą ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych im. prof. Zofii Sękowskiej w Lublinie, w którym wzięła udział młodzież z lubelskich szkół. Podczas spotkania na pełnosprawnych uczestników czekały m.in. specjalnie przygotowane zadania dzięki, którym mogli się wczuć w sytuację osób niewidomych a następnie podzielić swoimi spostrzeżeniami z młodzieżą z dysfunkcją wzroku.