Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Teatr NN

Prezentujemy zdjęcia i wypowiedzi cudzoziemców przebywających w Ośrodku dla Cudzoziemców w Bezwoli i mieszkających w Lublinie. W ramach działania "Inny" Dom powstała publikacja oraz wystawa, będąca efektem spotkań i rozmów, podczas których obcokrajowcy opowiedzieli nam o sobie, o tym, dlaczego opuścili swój dom, o tym, czym on dla nich jest i o jakim domu marzą.

Realizacja projektu: Monika Czapka i Oksana Tsymbaliuk
Tłumaczenie z języka rosyjskiego: Małgorzata Lipska
Zdjęcia: Oksana Tsymbaliuk

LUIZA

Pochodzi z Czeczenii, z miasta Grozny, ale wraz z mężem mieszkała we wsi Zony. Pracowała jako wychowawczyni w przedszkolu. Ma dwójkę dzieci: córkę i syna.

Czytaj więcej

ROZA

Pochodzi z Armenii, urodziła się w Erywanie, ale w wieku 4 lat jej rodzina przeprowadziła się do Gruzji. W ciągu swojego życia mieszkała w Armenii, Gruzji, Rosji i na Ukrainie. Ma dwójkę dzieci: córkę i syna, który założył rodzinę na Ukrainie. W domu mówią po ormiańsku. Mieszkając w Gruzji zajmowała się domem, na Ukrainie pracowała na targu sprzedając ubrania z second handu. W Ośrodku dla Cudzoziemców w Bezwoli rozwinęła swój własny „biznes”, na zamówienie piecze ciasta i pizzę.

Czytaj więcej

STELLA

Pochodzi z ormiańskiej rodziny (jest córką Rozy). Ma 20 lat. Urodziła się w Wołgogradzie, w Rosji, gdzie przez kilka lat mieszkali jej rodzice. Potem wraz z nimi przeprowadziła się na Ukrainę. Od kilku miesięcy przebywa w Polsce. Ma męża Ormianina, którego poznała przez rosyjski portal społecznościowy. Z zawodu jest fryzjerką.

Czytaj więcej

ABYOMI

Pochodzi z Nigerii. Ma 47 lat. Jest nauczycielem języka angielskiego w prywatnym liceum i gimnazjum. Jako wolontariusz od czasu do czasu działa przy Teatrze Starym w Lublinie.

Czytaj więcej

LUIS ALBERTO

Pochodzi z Chile. Ma 42 lata. W Lublinie mieszka prawie od 10 lat. Zajmuje się nauczaniem języków obcych. Ma swoją działalność gospodarczą, uczy języka hiszpańskiego w prywatnym gimnazjum, poza tym zajmuje się pilotażem wycieczek zagranicznych.

Czytaj więcej

WIKTORIA

Jest Ukrainką. Ma 27 lat. Urodziła się i dorastała w Łucku, a w Lublinie mieszka od 11 lat. Pracuje w Urzędzie Miasta Lublin, gdzie koordynuje projekt Study in Lublin, który dba o to, żeby studenci z zagranicy dowiedzieli się o akademickim życiu Lublina, żeby wybrali nasze miasto na studia, a po przyjeździe czuli się tu bezpiecznie i chcieli tutaj zostać lub wracać do Lublina.

Czytaj więcej

LINO

Jest Portugalczykiem. Ma 43 lata. Pracuje jako wykładowca języka portugalskiego i kultury portugalskiej na UMCS.

Czytaj więcej

MARINA

Urodziła się w Gruzji. Ma 58 lat. Jest filologiem, doktorantką, dziennikarką, terapeutką manualną i współzałożycielką Związku Oświatowo-Kulturowego Polaków w Gruzji.

Czytaj więcej

NATALIA

Pochodzi z Białorusi. Ma 42 lata. Zajmuje się tłumaczeniem literatury białoruskiej na język polski, tłumaczy też literaturę polską na język białoruski. Od października 2012 zajmuje stanowisko adiunkta w Zakładzie Białorutenistyki Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS.

Czytaj więcej

ELITSA

Do Polski przyjechała z Bułgarii wraz z mężem i córką. Ma 37 lat. Jest projektantką.

Czytaj więcej

ENRIQUE

Pochodzi z Argentyny. Ma 64 lata. Pracuje jako nauczyciel języka hiszpańskiego. Kiedyś pracował na KUL, teraz ma swoją szkołę językową.

Czytaj więcej

BEHNAM

Pochodzi z Iranu. Ma 28 lat. Od dwóch lat mieszka w Lublinie. Pracuje jako mentor międzykulturowy w Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Czytaj więcej

IVO

Jest z Werony. Ma 40 lat. Po raz pierwszy przyjechał do Lublina 6 lat temu. Teraz prowadzi restaurację IVO Italian.

Czytaj więcej

ANTONIO

Pochodzi z Hiszpanii. Ma 36 lat. Jest nauczycielem języka hiszpańskiego, pracuje w Gimnazjum i Liceum Sobieskiego i w kilku szkołach językowych.

Czytaj więcej

GAFYN

Pochodzi z Walii. Ma 37 lat. Jest muzykiem, obecnie koncertuje z projektem muzycznym, który nazywa się The Underground Man. Zajmuje się również nauczaniem języka angielskiego, tłumaczy z polskiego na angielski.

Czytaj więcej

ASSEF

Pochodzi z Syrii. Ma 40 lat. Jest redaktorem portalu Login Lublin oraz doktorantem na Wydziale Filozofii KUL. Jest również muzykiem, gra i uczy gry na lutni od 20 lat oraz gitarze klasycznej i gitarze flamenco. 

Czytaj więcej