Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Teatr NN

Galeria Domu Słów – kalendarium wystaw

Galeria Domu Słów od początku swojej działalności skupia się na prezentacji wystaw związanych z książką i technikami drukarskimi.

Wystawa "Po pierwsze litery": 10 lat Izby Drukarstwa
Wystawa "Po pierwsze litery": 10 lat Izby Drukarstwa (Autor: Krasuska, Magdalena)

Pierwszą prezentowaną u nas wystawą była Mała typografia Krzysztofa Jerominka, którą pokazywaliśmy jeszcze w przestrzeni Izby Drukarstwa, gdzie przez pierwsze lata funkcjonowała galeria. W 2014 wraz z otwarciem Domu Słów przenieśliśmy swoją działalność do nowej galerii w której przygotowujemy kilka wystaw w roku. Od początku naszej działalności cyklicznie prezentujemy wystawy: Z Archiwum Litografii, Type Directors Club, Jasnowidze.
Programem galerii i przygotowaniem wystaw zajmuje się Alicja Magiera.

2022Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Don Kichot-galeria otwarta/Don Kichot galería abiertaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

otwarcie: 21kwietnia 2022, godz. 18.00

Na wystawie prezentowane są prace malarskie i graficzne Józefa Wilkonia, Władysława Jahla, Tadeusza Michaluka, Ryszarda Stryjca, Stefana Mrożewskiego, Mariana Nowińskiego, Mariana Kratochwila, Stefana Rassalskiego oraz tylko w dniu otwarcia wystawy obraz Juliusza Kurzątkowskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie.

2021Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

LemPressBezpośredni odnośnik do tego akapitu

otwarcie: 9 października 2021, godz. 20.00

2020Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Ugnė Žilytė "Ryciny – Dzień popiołu"Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Otwarcie: 2 kwietnia 2020 – wystawa online

2 kwietnia w Domu Słów – Izbie Drukarstwa planowaliśmy otworzyć wystawę „RYCINY - DZIEŃ POPIOŁU” litewskiej artystki UGNĖ ŽILYTĖ. W związku z COVID-19 nie jest to możliwe, nie chcieliśmy jednak rezygnować całkowicie z tego wydarzenia dlatego postanowiliśmy udostępnić kilka prac artystki jako namiastkę tej wystawy która się nie odbyła. Jest to również zapowiedź wystawy która odbędzie się w późniejszym terminie.

Jasnowidze III – wystawa ilustracji dla dzieciBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 12 lutego 2020, godz. 17.00

Wystawa jest zwieńczeniem trzeciej edycji międzynarodowego konkursu dla ilustratorów Jasnowidze organizowanego przez Wydawnictwo Dwie Siostry. Konkurs ma na celu odkrywanie młodych talentów i umożliwienie im zaistnienia na polskim rynku wydawniczym.

Jarosław Koziara – Plakaty i okładkiBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 10 stycznia 2020, godz. 17.00

Jarosław Koziara najbardziej znany z działań happeningowych, landartów, instalacji w przestrzeni miasta, scenografii oraz promocji twórczości znakomitego lubelskiego grafika Andrzeja Kota, tym razem zaprezentuje mniej znany wycinek swojej działalności twórczej: plakaty i okładki płyt.

2019Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wystawa Type Directors Club 65Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 22 listopada 2019, godz. 17.00

Tradycyjnie w listopadzie i grudniu prezentujemy Państwu najlepsze projekty krojów pism z roku 2019 i typografię w książkach, plakatach, identyfikacjach, logach, stronach www, filmach, wzornictwie przemysłowym i magazynach.

RYBNNA – projekty graficzne dla Teatru NNBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 10 października 2019, godz. 17.00

Małgorzata (Ryba) Rybicka, od 2001 związana jest z teatrem NN jako grafik/projektant. Obecna wystawa jest rodzajem podsumowania i przeglądem najważniejszych projektów wykonanych dla Teatru NN w ciągu 18 lat.

Irańsko-polski performance malarstwa kaligraficznegoBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Termin: 17 września 2019, godz. 18.00

Malarstwo kaligraficzne to nowoczesna sztuka przy użyciu środków kulturowych zawartych w języku i literaturze. Używamy języka aby wytworzyć relacje, wspomnienie, przepływ wiedzy itd. oraz przekładamy na malarstwo nasz obraz i wyobrażenie świata. Jest to sztuka interdyscyplinarna, która łączy w sobie malarstwo i kaligrafię, tworząc nową formę, technikę i styl.

Pszczoły – ilustracje Piotra Sochy

Wernisaż: 6 września 2019, godz. 17.00

Książka ze znakomitymi ilustracjami i świetnie opracowanym materiałem tekstowym wprowadza w bardzo obszerny świat pszczół. Na wystawie będziecie się Państwo mogli dowiedzieć jak stare są pszczoły, jakie kwiaty pszczoły najlepiej lubią, czy pszczoły tańczą, czy możemy żyć bez pszczół, czy Greccy Bogowie znali pszczoły i czy inni władcy świata doceniali te ważne i bardzo ciekawe owady.

Nagła wyspa. Herbert 2019Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 5 sierpnia 2019, godz. 17.00

Zbigniew Herbert nie tylko pisał wiersze i eseje, ale także rysował. W jego notesach-szkicownikach zapisane słowa przenikały się z rysunkami. Wystawa – prezentująca wiersze i rysunki poety, nawiązująca do kart jego notesów – pokazuje, że Herbert umiał patrzeć przenikliwie i czule, a dukt jego pisma i kreska rysunkowego szkicu wzajemnie się wspierały.

Prace dyplomowe, Wydział Artystyczny UMCSBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 1 lipca 2019, godz. 13.00

Na wystawie prezentowane będą artystyczne dyplomy magisterskie zrealizowane na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni dyplomowej dr. hab. Krzysztofa Rumowskiego. Prezentowane prace z dziedziny grafiki projektowej to głównie opracowani autorskich książek.

Themersonowie – typografia poezji semantycznejBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 7 czerwca 2019, godz. 18.00

Odbywający się w Domu Słów – Izbie Drukarstwa plener studentów warszawskiej Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych to próba spotkania świata słów i nowych technologii, by na nowo przyjrzeć się tekstowi „Ody do radości” – hymnu Unii Europejskiej. Studenci w grupach pracują nad wybraną zwrotką, przygotowując plakat i animację.

TXT + EXPERIMENTBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 30 maja 2019, godz. 18.00

Typografia to sztuka – tak twierdzi znakomity projektant grafiki Wolfgang Weingart. Analizując jego plakaty i grafiki typograficzne możemy uznać, że jest to twierdzenie szczere oparte na doświadczeniu i wieloletniej praktyce. Inspiracje zaczerpnięte z natury, a służące do tworzenia kompozycji literniczych, zaowocowały znakomitymi grafikami.

Nagła wyspa. Herbert 2019Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 14 maja 2019, godz. 17.00

Zbigniew Herbert nie tylko pisał wiersze i eseje, ale także rysował. W jego notesach-szkicownikach zapisane słowa przenikały się z rysunkami. Wystawa – prezentująca wiersze i rysunki poety, nawiązująca do kart jego notesów – pokazuje, że Herbert umiał patrzeć przenikliwie i czule, a dukt jego pisma i kreska rysunkowego szkicu wzajemnie się wspierały.

Marek Letkiewicz – Planeta FIXIA. Poezja wizualnaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 16 marca 2019, godz. 17.00

Planeta Fixia to realizacja z gatunku poezji wizualnej. Interaktywna instalacja cyfrowa, powiązana programowo z zespołem siedmiu wielkoformatowych grafik CGI, wkomponowanych w przestrzeń galerii Domu Słów, przy ul. Żmigród 1 w Lublinie. W warstwie medialnej jest wizualizacją poezji Olgi Letkiewicz-Ryłów, zrealizowaną przez Marka Letkiewicza przy współpracy kreatywnego programisty Kamila Ryłowa.

Z Archiwum Litografii – Uniwersytet Artystyczny w PoznaniuBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 7 lutego 2019, godz. 18.00

Na kolejnej wystawie z cyklu „Z Archiwum Litografii” prezentujemy grafiki pracowników i studentów z Pracowni Grafiki – Litografia. Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pracownia prowadzona jest przez prof. Stefana Ficnera i asystenta dr Maksymiliana Skorwidera.

2018Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wystawa TDC – Type Directors Club 2018Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 9 listopada 2018, godz. 17.00

Dominantą wystawy jest projektowanie w oparciu o tekst. Na wystawie zobaczymy zarówno przykłady projektów graficznych tworzonych na potrzeby Internetu, projekty książek, magazynów, identyfikacje marek i informacji branżowej, logotypy, reklamy, plakaty, opakowania, typografię ruchomą i zwycięskie kroje pism, które na przestrzeni ostatniego roku zyskały uznanie branży.

Joanny Concejo, „Zgubiona dusza – jestem, rysuje”Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 5 października 2018, godz. 18.00

„Był sobie raz pewien człowiek, który bardzo dużo i bardzo szybko pracował i już dawno zostawił swoją duszę gdzieś daleko za sobą”. To pierwsze zdanie opowiadania/bajki napisanej przed laty przez Olgę Tokarczuk. To krótkie opowiadanie było pretekstem do stworzenia równorzędnego świata przy pomocy ilustracji.

Jasnowidze II – Ilustracje dla dzieciBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 6 września 2018, godz. 17.00

Wystawa jest zwieńczeniem drugiej edycji konkursu dla ilustratorów Jasnowidze. Zorganizowany przez wydawnictwo Dwie Siostry, konkurs ma na celu odkrywani młodych talentów i umożliwienie im zaistnienia na polskim rynku wydawniczym.

Po pierwsze litery. 10 lat Izby DrukarstwaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 11 lipca 2018, godz. 17.00

Wystawa afiszy, druków akcydensowych i niskonakładowych publikacji, złożonych i wydrukowanych w tradycyjnej technice druku typograficznego. Każdy projekt został przygotowany przy użyciu czcionek ołowianych i drewnianych, a następnie wydrukowany na jednej z zabytkowych maszyn drukarskich.

Prace dyplomowe, Wydział Artystyczny UMCSBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 4 lipca 2018 godz. 14.00

Na wystawie prezentowane będą picturebooki zrealizowane na Wydziale Artystycznym UMCS w pracowni dyplomowej dr. hab. Krzysztofa Rumowskiego, jako artystyczne dyplomy magisterskie.

Jasnowidze II – Ilustracje dla dzieciBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 6 czerwca 2018, godz. 17.00

Wystawa jest zwieńczeniem pierwszej edycji konkursu dla ilustratorów Jasnowidze, zorganizowanego przez wydawnictwo Dwie Siostry, który miał na celu odkrycie młodych talentów i umożliwienie im zaistnienia na polskim rynku wydawniczym.

Grafika książki z Akademii Sztuki i Projektowania w CharkowieBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 19 kwietnia 2019, godz. 18.00

Wystawa jest przeglądem prac graficznych powstałych w Państwowej Akademii Sztuki i Projektowania w Charkowie [Ukraina] w zakładzie grafiki książki prowadzonej przez Larysę Chaika. Na wystawę wybrano prace semestralne i magisterskie, makiety książek, rozkładówki, ilustracje, grafiki oraz projekty zrealizowanych i wydanych książek.

Katarzyna Boś – LogotypyBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 19 kwietnia 2018, godz. 18.00

Wystawa prezentuje poszukiwanie form i rozwiązań oprawy graficznej dla produktów, marek których motywem przewodnim jest kot. Ten dość powszechny temat artystka potraktowała jako wyzwanie do odkrywania nowych rozwiązań i opracowań tego motywu.

Mapy – Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świataBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 22 lutego 2018, godz. 18.00

Bestselerowa książka Aleksandry i Daniela Mizielińskich opublikowana przez wydawnictwo Dwie Siostry i wydana w 25 językach, prezentowana jest w postaci wielkoformatowych map do zawieszenia na ścianie. Wystawa zabierze was w niezwykłą podróż dookoła świata.

Typogra – Plakat typograficzny Sebastiana SmitaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Termin: 11 stycznia 2018, godz. 18:00

Wystawa obejmuje 25. autorskich plakatów typograficznych Sebastiana Smita, których głównym elementem jest litera. Autor prowadzi swoistą grę znakami, rezygnując z czytelności komunikatu tekstowego na rzecz układów kompozycyjnych, w swoich pracach używa eksperymentalnych środków i sposobów realizacji.

2017Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wystawa TDC – Type Directors Club 2017Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 17 listopada 2017, godz. 18.00

Zapraszamy na kolejną wystawę pokonkursową TDC – TYPE DIRECTORS CLUB, tym razem zaprezentujemy najlepsze projekty typograficzne i projekty krojów pism z całego świata, wyłonione w dorocznym konkursie na najlepszy projekt typograficzny roku – TDC63 – Komunikacja wizualna i TDC20 – krój pisma.

Z Archiwum Litografii – ASP WrocławBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 26 października 2017, godz. 18.00

W Laboratorium Litografii i Promocji Grafiki wrocławskiej ASP, dzięki zespoleniu w jednej przestrzeni profesora, asystentów, studentów oraz niezbędnych urządzeń, narzędzi i materiałów, dzięki cierpliwemu gromadzeniu rzeczy o dłuższym i krótszym terminie przydatności, warsztat litograficzny przybiera kształt dojrzałego, w pełni ukształtowanego organizmu.

Prace dyplomowe, Wydział Artystyczny UMCSBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 3 lipca 2017, godz. 18.00

Na wystawie zaprezentowane są książki, publikacje i ilustracje zaprojektowane przez Gabrielę Centkowską, Renatę Kamińską, Bartosza Łukasiewicza, Agnieszkę Szmidt powstałe w 2017 roku pod kierunkiem dr hab. Krzysztofa Rumowskiego.

Klubu Pictoric – Znane postaci UkrainyBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 30 maja 2017, godz. 18.00

Wystawy plakatów młodych ukraińskich grafików należących do Klubu Pictoric prezentująca przegląd postaci z historii, literatury, filozofii oraz osiągnięć społecznych Ukraińców. Podczas wernisażu obecna była Anna Sarvira, jedna z kuratorek i ilustratorka. Wystawa zorganizowana została w ramach festiwalu Miasto Poezji.

Tadeusz Mysłowski „Powroty”Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 21 marca 2017, godz. 18.00

Wystawa jest formą autorefleksji artysty nad początkami własnej twórczości graficznej i przeinterpretowaniem jej w formie autorskich książek. Na ekspozycję składają się litografie i kamienioryty z okresu studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie z lat 1963–1969 oraz serigrafie z wczesnego okresu po przyjeździe do Nowego Jorku z początku lat 70.

Oleksij Chekal – afisze typograficzno-kaligraficzneBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 3 lutego 2017, godz. 18.00

Absurd, plątanina, nonsens, gra słów – nie tylko wywołują uśmiech, ale także sprawiają, że świat stał się bardziej żywy. Oleksii Chekal w wystawie „Typograficzna elegia albo nonsens wers i inna plątanina” zebrał ulubionych poetów z różnych krajów, którzy tworzyli niezwykłe zestawienia liter i słów: Edward Lear, Jonathan Swift, Lewis Carroll, Samuel Beckett, Geo Szkurupij, Mychajło Semenko, Daniil Harms, Aleksander Wwiedienski, Wielimir Chlebnikow, Tristan Tzara, Hans Arp, Tadeusz Peiper i inni.

2016Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Nagrody Type Directors Club 2015Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 9 listopada 2016, godz. 17.00

Wystawa pokonkursowa 61 dorocznej wystawy projektów wyłonionych w rezultacie konkursów na najlepszy projekt typograficzny roku – TDC61 i 18 dorocznego konkursu na najlepszy krój pisma – TDC 2015.

Z Archiwum Litografi – ASP w KatowicachBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 7 października 2016 godz. 17.00

Artyści, których prace znajdą się na wystawie: Dominik Staniaszek, Gawroński, Wojciech Dołchun, Patrycja Juszczak, Bianka Szlachta, Piotr Herla, Mateusz Rafalski, Anna Bil, Milena Strycharczyk, Artur Oleś, Marcin Hajewski, Józef Budka.

Don Kichote według Józefa WilkoniaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Finisaż, wystawy z udziałem autora: 29 września o godz. 18.00

Józef Wilkoń swoje pierwsze rysunki, komentarze do Don Kichota namalował pół wieku temu, ale dopiero w ciągu ostatniego roku stworzył pełną i zamkniętą kolekcję odwołującą się do europejskiej tradycji malarskiej. Realizm spotyka się w niej z baśniowością, bogactwo kolorów przeplata się z ilustracją monochromatyczną, portrety współwystępują ze scenami zbiorowymi, a krótki plan pojawia się obok horyzontalnych pejzaży.

Tal Schwartz – Lalki z MajdankaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 7 lipca 2016 godz. 17.00

Autorka, sięgając do archiwum Majdanka, stworzyła fotografie przechowywanych tam lalek, które pozostały po byłych więźniach obozu. Wystawa przygotowana we współpracy z Państwowym Muzeum na Majdanku.

Monika Czarnecka – „Popularna” Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 8 kwietnia 2016 godz. 18.00

Wystawa ma na celu zapoznanie odbiorców z twórczością poetów związanych z Lublinem i drukarnią Popularną znajdującą się niegdyś przy ulicy Żmigród 1. Poeci zmagający się z wieloma przeciwnościami losu, potrafili oddać w swych utworach emocje towarzyszące im w dobrych i złych chwilach życia.

Andrzej Kot – OT KOTBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 17 lutego 2016 godz. 18.00

W Światowy Dzień Kota i pierwszą rocznicę śmierci lubelskiego grafika Andrzeja Kota zorganizowaliśmy promocję albumu „OT KOT”, autorstwa Jarosława Koziary. Promocji towarzyszyło otwarcie wystawy o tym samym tytule, na której zaprezentowane zostały znane i nie znane prace artysty.

2015Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wystawa Litografii Uniwersytetu Sztuki z BerlinaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 20 listopada 2015 godz. 17.00

Wystawa pokazywała dorobek kolejnego ośrodka litograficznego, tym razem z Uniwersytetu Sztuki w Berlinie. Prace do wystawy wybrał Steffen Tschesno który uczy litografii w berlińskiej pracowni, oprócz klasycznych prac graficznych na wystawie będą prezentowane książki z ilustracjami wydrukowanymi z kamienia litograficznego.

Małgorzata Gurowska – Lokomotywa/Ideolo

Wernisaż: 13 listopada 2015, godz. 17.00

Wystawa była prezentowana w ramach Międzynarodowych Spotkań Typograficznych – Typolub. „Lokomotywa / IDEOLO” Małgorzaty Gurowskiej i Joanny Ruszczyk to odsłona Juliana Tuwima zaangażowanego, odważnego i bezkompromisowego w poruszaniu tak niewygodnych kwestii, jak: tożsamość narodowa, dyskryminacja na tle narodowym, czy rasowym, antysemityzm, ksenofobia.

Weronika Rafa – Madonny i Ladacznice

Wernisaż: 8 października 2015 godz. 18.00

Madonny i Ladacznice – wystawa prac Weroniki Rafy, łączy psychologię i projektowanie graficzne. Przedstawia teorie dotyczące znaczenia kobiecości, stereotypowego myślenia czy seksistowskich przekonań w społeczeństwie. Główną inspiracją dla treści projektu była teoria ambiwalentnego seksizmu Glick i Fiske (wyróżniają seksizm wrogi i ambiwalentny, gdzie kobiety dostają łatki Madonny lub Ladacznicy).

Plakaty Jana Młodożeńca – Barwne terytorium obrazów i słów

Wernisaż: 23 lipca 2015 godz. 18.00

Wystawa plakatów Jana Młodożeńca pokazywał wybór jego najciekawszych realizacji plakatowych. Artysta intrygująco łączył literę z graficznym znakiem, malarską plamą. Trafnie ujawniał treści i znaczenia podjętych zagadnień. Do najważniejszych jego plakatów teatralnych i filmowych należą: „Świadectwo urodzenia”, „Indyk”, „Giselle”, „Meteor”, „Pajace”, „Konformista”, „Jajo węża”, „Klute”, „Saint Jack”, „Dawno temu w Ameryce”, „Historia żołnierza”,

Joanna Wiszniewska-Domańska – Miasto Biblioteka

Wernisaż: 24 maja 2015, godz. 17.00

Wystawał prezentowała cyklu prac rysunkowych i graficznych poświęconych książce, jej roli i znaczeniu w życiu człowieka. Bohaterem cyklu jest też BIBLIOTEKA jako metafora związku człowieka z literaturą, kulturą i wartościami wyższymi.

Stanisław Dróżdż, Trwanie, Pojęciokształty. Poezja konkretna

Wernisaż: 20 kwietnia 2015 godz. 17:00

Dróżdż tworzył ze słów, liter, cyfr, znaków i przedmiotów dzieła realizowane w postaci maszynopisów, fotograficznych odbitek, komputerowych wydruków, obiektów, instalacji przestrzennych, prac interaktywnych. Prace pojedyncze, cykle i skomplikowane wieloelementowe systemy.

Fryderyk Rudziński – Nieznośne skowronki oraz kilka innych historii

Wernisaż: 20 marca 2015, godz. 17.00

Fryderyk Rudziński pracuje w miedziorycie, najstarszej klasycznej technice druku wklęsłego. Technika ta w swojej skrupulatności wymaga od artysty umiejętności rysunkowych, a swoim specyficznym rygorem wpływa w znaczący i charakterystyczny sposób na to jak się rysuje. Tej korelacji, między odręcznym rysunkiem, a grafiką odbijaną z matrycy, będzie się można doszukiwać na wystawie, na którą obok grafik składać się będą również rysunki.

Anna Tosiek – „Tajemniczy ogród”

Wernisaż 13 lutego 2015, godz. 17.00

Historia znana z dzieciństwa zainspirowała ją do stworzenia wizji świata widzianego oczami dziecka – pięknego, intrygującego i pełnego tajemnic. Prace Anny Tosiek mają niesamowity nastrój, subtelne zestawienia kolorystyczne, ciekawe, niebanalne kompozycje, oryginalną wizję postaci. Do tworzenia niektórych ilustracji autorka wykonywała trójwymiarowe makiety, aby lepiej zilustrować światło i formę.

2014

Znaki wolności. Plakaty Solidarności z lat 1980–1989Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 11 grudnia 2014, godz. 17.00

Plakaty z czasów pierwszej „Solidarności” wyróżniają się pojedynczym, mocnym znakiem, różnorodnością wyobrażeń i refleksji, wyrazistym przekazem myśli i koncepcji. Fascynują symbolem, rozważnymi interpretacjami rodzących się idei i spraw, ogromnym ładunkiem emocjonalnym. Unikają zbędnych szczegółów, urzekają prostotą form graficznych.

Stanisława Dróżdża – Klepsydry

Wernisaż: 14 listopada 2014, godz. 17.00

Klepsydra nawiązuje w swej formie do tablic ze znakami, wykorzystywanych do badania okulistycznego. Znaki – litery, cyfry na tablicach ułożone są w rzędy, wielkość znaków w poszczególnych poziomach zmniejsza się ku dołowi. Stanisław Dróżdż wykorzystał ten mechanizm stopniowego zmniejszania się wysokości liter i zintegrował go z kształtem klepsydry.

Litografia. Z archiwum ASP w ŁodziBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 23 października 2014, godz. 17.00

Archiwum Pracowni Litografii posiada zbiory prac realizowanych od początku lat 70-tych XX wieku.
Z konieczności ograniczenia ilości prac, wybrane litografie powstały w ostatniej dekadzie i są przykładem różnorodności postaw twórczych studentów i dyplomantów oraz realizacji programu dydaktycznego pracowni.

Wystawa druków typograficznych z Izby DrukarstwaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 3 października 2014, godz. 17.00

Była to wystawa prac typograficznych, wykonanych w ramach działań warsztatowych w Izbie Drukarstwa, przez osoby w nich uczestniczące od 2008 do 2014 roku. Najliczniejszą grupę stanowią afisze wydarzeń mających miejsce w Ośrodku Brama Grodzka – Teatr NN.

„Majdan Wolności”

Wernisaż: 4 czerwca 2014, godz. 13:00

W symbolicznym Dniu Wolności prezentowaliśmy w Lublinie plakaty, rysunki, obrazy, koszulki i pocztówki wykonane przez artystów, architektów, grafików i designerów pochodzących z całej Ukrainy. Ich najnowsza twórczość, inspirowana protestami na „Euromajdanie”, wyraża pragnienie wolności, niezgodę na przemoc, solidarność oraz potrzebę walki o niepodległą Ukrainę.

Z Archiwum litografii z ASP w Gdańsku

Wernisaż: 25 marca 2014, godz. 17.00

Była to druga z cyklu wystawa litografii w Izbie Drukarstwa. Na wystawie zostaną zaprezentowane zarówno archiwalne jak i zupełnie współczesne prace wykonane przez studentów ASP w Gdańsku.

2013

Z Archiwum Litografii Wydziału Artystycznego UMCSBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 4 grudnia 2013, godz. 17.00

Wystawa była prezentacją historii druku płaskiego oraz zaprezentowanie walorów artystycznych jakie daje litografia. Prace zostały wykonane przez studentów Pracowni Litografii Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.

Wystawa ilustracji – Design GraphicBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 03 czerwca 2013, godz. 11.00

Wystawa ilustratorów książek dla dzieci prezentowała młode pokolenie polskich ilustratorów. Pokazaliśmy prace: Aleksandry Cieślak, Jana Bajtlik, Aleksandry Woldańska-Płocińska, Agaty Dudek, Agaty Juszczak, Marty Ignerska, Marianny Oklejak, Katarzyny Fryza-Księżopolska.

2012

Jarosław Koziara – Typo FunyBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 16 listopada 2012, godz. 17.00

Cykl dziesięciu grafik – zabaw literą i gier słowem. Jarosław Koziara urodzony w 1967 roku w Jędrzejowie, performer, artysta plastyk z Lublina. Zajmuje się wieloma dziedzinami sztuk wizualnych.

Waldemar Węgrzyn – ElektrobibliotekaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 15 listopada 2012, godz. 17.00

Założeniem projektu jest próba połączenia doświadczeń i właściwości charakterystycznych dla druku oraz mediów cyfrowych. Publikacja zatytułowana Elektrobiblioteka nawiązuje do wizjonerskiego manifestu El Lissitzkiego dotyczącego przyszłości druku.

Katarzyna Bogucka – Ilustracje nie dziecinneBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 27 maja 2012, godz. 17.00

Wystawa ilustracji do książek dla dzieci autorstwa Katarzyny Boguckiej. Na wystawie znalazły się ilustracje z książek m.in.: Maryna, gotuj pierogi, O Panu Tralalińskim, Chory kotek, Paweł i Gaweł, Małpa w kąpieli, Siała baba mak. Wystawa jest w naszym posiadaniu, do dyspozycji użyczających.

2011Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Krzysztof Jerominek – Mała typografiaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 23 listopada 2011, godz. 17.00

Wystawa przedstawiała twórczość grafika, typografa Kzysztofa Jerominka, związanego z Doświadczalną Oficyną Graficzną w Warszawie. Większość druków i projektów na wystawie pochodzi właśnie z okresu kiedy K. Jerominek współpracował z DOG, były to głównie bibliofilskie druki i akcydensy m.in. na zlecenie najwyższych władz państwowych.