Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Teatr NN

Galeria 2 piętro

W 2015 roku górne piętra kamienicy na ulicy Żmigród 1 zostały opuszczone przez jej dotychczasowych lokatorów.

"Zeszyty" Karoliny Głusiec
"Zeszyty" Karoliny Głusiec (Autor: Krasuska, Magdalena)

Dawne mieszkania stały się miejsce, gdzie zadomowiły się oddolne inicjatywy artystów i animatorów. Od tej pory puste lokale służą za siedzibę działań stałych oraz miejsce czasowych wystaw, projektów artystycznych czy cyklicznych warsztatów i spotkań. 

W ten sposób powstało niezależne centrum kultury, oparte o kulturę współdzielenia i współtworzenia wydarzeń dla lokalnej społeczności najbliższej okolicy Domu Słów, gdzie współpracuje miejska instytucja kultury i niezależni aktywiści oraz twórcy. Projekt pozwala na otwarcie Domu Słów na nowe grupy odbiorców, a rezydentom Drugiego Piętra daje szanse rozwoju i realizowania swoich pasji.

Rok 2018Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Karolina Głusiec ZeszytyBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 20.07.2018 r., godz. 18:00

Zapraszamy na wernisaż wystawy flipbooków, storyboardów i szkicowników Karoliny Głusiec. Prezentowane prace są wyborem analogowej dokumentacji produkcji autorskich filmów animowanych artystki od roku 2011.

Karolina Głusiec – Lubię chodzić, patrzeć, rysować. współpracuję z różnymi ludźmi z całego świata zajmującymi się muzyką oraz filmem i robię dla nich animacje, teledyski albo wizualizacje. Teraz kończę swój film Instrument, Dureń, Krajobraz. Aktualnie mieszkam w Lublinie.

Karolina Głusiec – portfolio
Karolina Głusiec – animacje

organizacja: Maciej Pałka

Sukcesizm – wystaw kolektywu Rozdzielczość ChlebaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 26 maja 2018, godz. 17.30

Sukcesizm zadłużony (!) jest w filozofii personalizmu, zwłaszcza tezie, iż osoba ludzka stanowi podstawową działalność gospodarczą, a jej gospodarczość przekłada się bezpośrednio na godność. W statusie portfela skrywa się zadziorny kluczyk – włożył go tam po świętach zapobiegawczy ojciec bądź troskliwa matka. Sukcesizm jest ruchem, to ważne, i nie zawiera celu, a jedynie tor przeszkód, bieżnię albo ustalony zwyczajem sposób radzenia sobie z niedostatkiem.

Paweł Pogorzelski KolorowankiBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 10.05.2018 r., godz. 17:00

Zbiór rysunkowych dioram o tematyce gnostyckiego popu wykonany został chińskim piórem i kredkami ołówkowymi. Prezentowane prace są misternymi przestrzennymi obrazami/ilustracjami, cykl Kolorowanki w pewnym stopniu nawiązuje do wcześniejszych prac przestrzennych odwołujących się do świata wczesnych gier video.

Paweł Pogorzelski – artysta młodszego pokolenia, urodzony w 1983, ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie oraz Malarstwo na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie.

organizacja: Alicja Magiera

Ludomir Franczak  WaldenBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wernisaż: 18.03.2018, godz. 20.00

Tytułowe Walden jest stawem w środku lasu, nad który, 4 lipca 1845, roku wyniósł się Henry David Thoreau i gdzie mieszkał w samotności ponad dwa lata. Staw staje się symbolem miejsca odosobnienia, a jednocześnie ucieczki od doskwierającej rzeczywistości. Miejscem, gdzie w spokoju można przemyśleć i przetestować nowy model życia, utopię, która doprowadzić ma do głębszego wejrzenia w siebie i swoje miejsce w świecie.
Działania te są rozwinięciem, chyba najbardziej znanego cytatu Thoreau: Zamieszkałem w lesie, albowiem chciałem żyć świadomie, stawiać czoło wyłącznie najbardziej ważnym kwestiom, przekonać się, czy potrafię przyswoić sobie to, czego może mnie nauczyć życie, abym w godzinę śmierci nie odkrył, że nie żyłem (z książki „Walden, czyli życie w lesie”).

organizacja: Maciej Pałka

Koło Naukowo-Artystyczne Frakcja Sucha OżywienieBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 26.04.2018 r., godz. 18:00

Wystawa ,,Ożywienie" jest przeglądem prac graficznych wykonanych w technice monotypii, które posłużyły do zmontowania animacji pt. ,,Koniec". Projekt ten został zrealizowany przez Koło Naukowo-Artystyczne FRAKCJA SUCHA działające przy WA ISP UMCS w Lublinie i jest skierowany zarówno dla miłośników grafiki warsztatowej jak i animacji. Sama animacja jest surrealistycznym snem po śmierci człowieka a prace graficzne przedstawiają urywki z życia bohatera.

Plakat do wystawy: Ożywienie
Plakat do wystawy: Ożywienie (Autor: nieznany)

Rok 2017Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wystawa zbiorowa Kreatywni w Fotografii, edycja IVBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 16.12.2017, godz. 12:00

Wystawa podsumowująca warsztaty i spacery fotograficzne realizowane przez Fundację 5Medium w ramach projektu Kreatywni w Fotografii, edycja IV. Autorzy zdjęć: Jakub Borkowski, Magdalena Chojnacka, Kinga Liwak, Krzysztof Mazur, Izabela Momont, Paulina Olszewska, Ewelina Podsiadła, Emilia Skorek, Irek Wnuk, Aga Zielińska.

organizacja: Monika Czapka

Małgorzata Bałdyga Rosetta stoneBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 15.12.2017 r., godz. 12:00

Projekt „rosetta stone” został zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Wystawę tworzy cykl grafik zrealizowanych w technikach cyfrowych tematycznie odnoszących się zarówno do miejsca ekspozycji – jednej z sal na II piętrze Domu Słów, jak również przy uwzględnieniu problematyczności medium cyfrowego. Sala wystawiennicza jest cała pokryta napisami, które naturalnie nawarstwiają się tworząc wielogłos, trudny do odczytania zapis. Owa wielość języków jest również immanentną cechą nowych mediów cyfrowych. Tytuł ekspozycji, na którą składają się różnej wielkości prace od wielkoformatowych do
małoformatowych w rytmicznych układach, nawiązuje do trudności dekodowania współczesnego przekazu werbalno-wizualnego i tęsknoty za jego uczytelnieniem.

Kaja Kurczuk Obrazy podejrzaneBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 27.10.2017 r., godz. 19:00

Wystawa jest efektem projektu zrealizowanego w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin, obejmującego realizację czarno-białych fotograficznych pocztówek lubelskich. Cykl ma na celu ukazanie Lublina i okolic z nieoficjalnej strony, w sytuacjach podejrzanych, swoistych „pejzaży społecznych”. Zbiór uchwyconych kadrów stanowi zapis codzienności – jest efektem benjaminowskiego flaneuringu (kontemplowanie miejskiego życia), o którym pisał profesor Władysław Panas.

Wystawa zbiorowa Z domu bez domu. BezdomniBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 19.10.2017 r., godz. 17:00

Obrazy, fotografie, instalacje, rzeźba, performance, poezja, zapiski wizji, wspomnień, rozmów. Wszystko jest wytworem osób z epizodem bezdomności.

Ci, którzy mają tak mało, którzy nie kupują, nie zużywają, nie produkują nowego, ratują ten świat. Ci, którzy mają wszystko, tworzą ten świat na nowo. Równowaga. Im jest nas więcej, tym trudniej. Tyle prób i wizji stworzenia porządku na tym świecie. W poszukiwaniu zrozumienia i szacunku, dawania i oddawania energii, by przetrwać. Podróże ludzi bezdomnych. Tam jest wszystko. Ten, kto jest zły popełnia błędy. Tylko czym różni się szybka śmierć od tej, która każdego dnia odbiera nam siły?

Działanie w ramach programu Inny Lublin.

Bogusław Byrski NIC za darmoBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 06.10.2017 r., godz. 18:00

Wystawa Bogusława Byrskiego jest manifestem przeciw niszczeniu kultury i odpowiada na najważniejsze pytania stawiane przez twórcę. Jest swoistym buntem przeciwko zawłaszczaniu kultury przez innych nieupoważnionych nie artystów. Nic za darmo – nic bez nas – nic bez niczego.
Wystawa jest próbą odszukania sztuki czystej, będącej w swojej idei niczym nie skalanym dziełem.

organizacja: Maciej Pałka

Wystawa zbiorowa Kreatywni w FotografiiBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 01.09.2017, godz. 18:00

Wystawa podsumowująca warsztaty i spacery fotograficzne realizowane przez Fundację 5Medium w ramach projektu Kreatywni w Fotografii IV. Podczas wernisażu można było wejść do pokoju – camery obscury.

organizacja: Monika Czapka

Kamila Czosnyk Sztuka jest kobietąBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 17.07.2017, godz. 17:00

Wystawa jest podsumowanie trzymiesięcznych warsztatów i spotkań artystki Kamili Czosnyk oraz mieszkanek ulicy Lubartowskiej. Podczas wystawy poruszone zostaną zagadnienia dotyczące kobiecości współcześnie, roli i miejsca kobiet w społeczeństwie. Wystawa jest przekrojem spojrzeń i pokłosiem międzypokoleniowego dialogu prowadzonego nie tylko w kobiecym gronie.

organizacja:

Anna Włodarska i Mateusz Grymek Lepiej to już było – happening wystawienniczyBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 9 i 10 czerwca 2017,

Idea wystawiennicza „Lepiej to już było” w zamyśle realizatorów (Anny Włodarskiej i Mateusz Grymka) zakłada dwie podstawowe „wytyczne”. Prace prezentowane są poza przestrzeniami galeryjnymi i nie pozostają „same” w trakcie ekspozycji (zawsze towarzyszą im autorzy prac) oraz myśl o aktywnym odbiorcy, urzeczywistniana poprzez cykle warsztatów, które są nieodłącznym elementem ekspozycji.

Rok 2016Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Pokój EmocjiBezpośredni odnośnik do tego akapitu

„Pokój emocji” to w założeniach cykliczna akcja artystyczna w Domu Słów. Od końca lipca 2016, co miesiąc organizowane były spotkania z twórcami komiksów, ilustracji i zinów, aby podczas wspólnych warsztatów rozłożyć na czynniki pierwsze kolejną emocję. Efektem każdej swoistej mini-rezydencji była wystawa, która za każdym razem dotyczyła innej emocji. Do tej pory zrealizowano cztery odsłony cyklu:

organizacja:

Pokój Emocji: Wiktoria Konwent Niepewność

wernisaż: 29.07.2016, gość: Wiktoria Konwent (Imponderabilia Zine)

Pokój Emocji: Edyta Bystroń Strach

wernisaż: 20.08.2016,

Pokój Emocji: Katarzyna Szaulińska Smutek

wernisaż: 28.10.2016,

Pokój Emocji: Oliwia Ziębińska Wstyd

wernisaż: 18.11.2016, gość: Oliwia Ziębińska (Oli Illustration)

Laboratorium Sztuki Społecznej Spod Miasta podsumowująca projekt Archiwa doświadczania granicBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 27.07.2016

Archiwum „Spod miasta” jest polimorficzne. Może być czytane jak mapa, w której przecinają się różne ścieżki i wspomnienia, może być czytane jak książka, która ukazuje Lublin jako miejsce, gdzie ludzie z różnych kultur, środowisk i o różnych poglądach spotykają się, a może być też postrzegane jak album dokumentujący przedmieścia i granice miasta, próbujący zrozumieć jego istotę.

Maciej Połynko i Maciej Pałka Skąd się biorą słowa– Instalacja audiowizualnaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 29.06.2016

Autorska realizacja Maciej Połynko i Macieja Pałki, realizowana w jednym z opuszczonych mieszkań na piętrze kamienicy, w której mieści się Dom Słów, łączy elementy narracji graficznej z technologią. Tematycznie nawiązuje do poezji konkretnej, w której znaczenie słowa i gramatyka wypowiedzi są podporządkowane jej formie graficznej lub dźwiękowej. Jednak przede wszystkim instalacja jest doświadczeniem niecodziennym i interaktywnym: zwiedzanie odbywa się w ciemności, z wykorzystaniem latarek. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi, ich światło pozwala jednocześnie oglądać zamieszczone na ścianach ilustracje i aktywować efekty dźwiękowe.

Dom ze SłówBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 30.05.2016

W ramach projektu Dom ze słów nagrywamy relacje osób opowiadających o swoich domach. Punktem wyjścia do każdej z tych opowieści są przedmioty związane z domem np.: stół, krzesło, kredens, szafa, łóżko, obrazy, lampy, okna, drzwi, piwnica, strych, próg, piec, komin, czy podłoga.
Dzięki temu powstaje dom zbudowany z tych opowieści, a jego historię tworzą Ci, którzy do nas z nimi przychodzą. W tym domu pojawiają się opowieści z dzieciństwa, tajemnicze opowieści związane ze strychem czy piwnicą. To wszystko razem buduje atmosferę domu nadając mu niepowtarzalny charakter.

Rok 2015Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Instalacja POKOT_POETYCKI_13_12_1981Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 13.12.2015

Poezja stanu wojennego "deklamuje" słowa-wiersze-dźwięki-świadectwa przetrąconej, ale nie dobitej SOLIDARNOŚCI. Zdegradowana przestrzeń wystawowa postpeerelowskiego mieszkania, jest metaforą PRL-u po wprowadzeniu stanu wojennego. Powielacz historii wyrzuca unoszące się nad ciałami zabitych puste i zapisane głosy, wołające o współczucie, bezbronne i niebezpieczne.

organizacja: Łukasz Kijek

Marek Danielkiewicz ObrazkiBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 20.05.2015

Obrazki Marka Danielkiewicza są paralelą wierszy. Jego najnowsze prace są próbą innej interpretacji koloru. Autor nie ma ambicji bycia plastykiem – jest poetą. Danielkiewicz inspiruje się twórczością awangardowych malarzy rosyjskich z początku XX wieku. Nie lubi oceniać swoich prac, ponieważ uważa, że każdy obrazek zawiera interpretację sam w sobie. Granice mojego języka są jednocześnie granicami mojego świata – mówi.

Grupa MASZINBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 20.05.2015

Jeden z najodważniejszych projektów komiksowych na polskiej scenie artystycznej eksplorujący pogranicza sztuk wizualnych i literatury. W kolejnych wystawach i publikacjach grupy (od samizdatów po ekskluzywne albumy w twardej oprawie) świadomość własnego warsztatu, jego możliwości i ograniczeń, łączy się z zinowym luzem w podejściu do komiksowych dogmatów i oczekiwań odbiorców. Świetna zabawa koegzystuje z ciągłymi próbami zrewolucjonizowania myślenia o komiksie.

organizacja: Maciej Pałaka

Poezja cybernetycznaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

wernisaż: 20.05.2015

Zbiorowa instalacja multimedialna inspirowana poezją: MironTee – poezja wizualna w substancji cybernetycznej wykładziny spod /bota/ Leszek Onak – Bot w butonierce: wystawa algorytmów literackich, animacji i plików audio puszczanych przez niewielki otwór na guzik w klapie marynarki.

organizacja: Grzegorz Jędrek