Komiks upamiętniający wydarzenia Lubelskiego Lipca 1980 autorstwa Macieja Pałki, Macieja Tuory i Łukasza Kijka.
Działania upamiętniające
Wystawa „Siła Wolnego Słowa” ukazuje narodziny i funkcjonowanie niezależnego ruchu wydawniczego w Lublinie w latach 1976–1989. Punktem centralnym wystawy jest legendarny powielacz "Zuzia", na którym właśnie w Lublinie wydrukowano pierwszy numer niezależnego pisma „Zapis”. Wydarzenie to uznawane jest za początek funkcjonowania niezależnego ruchu wydawniczego w Polsce.
W lipcu 2005 roku, w 25 rocznicę wydarzeń Lubelskiego Lipca, staraniem Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN” oraz drukarni „Petit” doszło do wydania reprintu skonfiskowanego w 1981 roku przez SB numeru pisma "Miesiące".
Co pięć lat, w rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" organizuje akcję artystyczno-edukacyjną „Urny Wolności”. Po raz pierwszy urny na Placu Litewskim stanęły w 2009 roku. Pięć lat później urny pojawiły się również w innych miastach Polski.
Symbol akcji związany jest ze strajkiem lubelskich kolejarzy, kulminacyjnym momentem lipcowych protestów 1980 roku. Trzy edycje akcji wagon odbyły się w 2005, 2010 i 2015 roku.
W 2005 roku w ramach przygotowywanych przez Ośrodek obchodów 25. rocznicy Lubelskiego Lipca '80 powstał nowy dział programowy - Akademia Obywatelska. Nazwa działu miała podkreślić, jak ważne w życiu społecznym jest świadome bycie obywatelem. Tytularnym "rektorem" Akademii był Prezydent miasta, a uczestnicy Akademii otrzymali dyplom jej ukończenia.
22 stycznia 2014 roku w Kijowie na Majdanie został zastrzelony dwudziestoletni Sergiej Nigojan, jeden z uczestników pokojowych protestów. Chcąc upamiętnić śmierć Sergieja oraz w geście solidarności z Ukrainą, proponujemy na zasadzie symbolicznej sztafety czytanie przez wszystkich chętnych wiersza Tarasa Szewczenki Testament.