Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Teatr NN

Drukarnia – wystawa stała

Stałe wyposażenie Izby Drukarstwa pełni funkcję wystawy muzealnej oraz ciągle działających pracowni związanych z rzemiosłem drukarskim. Odwiedzając nas w siedzibie Domu Słów przy ul. Żmigród 1 w Lublinie możecie się dowiedzieć jak przed laty wyglądała i funkcjonowała dawna drukarnia, jakich technik druku używano w przeszłości, jak wyglądała praca zecera, drukarza, introligatora. Dodatkowo zwiedzający Izbę Drukarstwa mają możliwość zapoznania się z wystawą poświęconą Józefowi Łobodowskiemu – patronowi tego miejsca.

Izba Drukarstwa w Lublinie
Izba Drukarstwa w Lublinie (Autor: Sawa, Robert)
Lubelscy z dawnych lat zecerzy!
Ileż to razy, gdy zahuczy
maszyna, kiedy zapach świeżej
drukarskiej farby mnie owionie
wspomnieniem czułem; Skromny uczeń,
wasze ołowiem zżarte dłonie
śledziłem pilnie, jak drogowskaz,
i linotypu twardy huk
był mi, jak w bitwie groźny werbel.
W niebezpieczeństwach, smutkach, troskach,
w splątanej gęstwie trudnych dróg
świadczyłem się drukarskim herbem
i dziś wam spłacam stary dług!
Józef Łobodowski, Uczta Zadżumionych

Podczas zwiedzania poznacie również historię drukarni Popularnej, która mieściła się tu w latach 30-tych, ubiegłego wieku. Właśnie dzięki drukarni Popularnej i działającej w tym miejscu w latach 80. Izbie Pamięci Drukarstwa Lubelskiego udało się zachować wiele maszyn i wyposażenia pochodzącego z dawnych drukarń lubelskich. Obecnie wystawa obejmuje pracownie: drukarnia z zecernią, introligatornia, papiernia. Podczas zwiedzania Izby Drukarstwa zapoznacie się z historią druku, pisma, dawnymi technikami składu książek, z technikami czerpania papieru, z tworzeniem grafiki na kamieniu litograficznym, w desce i na blasze miedzianej. We wszystkich pracowniach prowadzone są warsztaty, w ramach których uczestnicy mogą czerpać papier, składać tekst, zszyć publikacje, uczyć się pisma kaligraficznego czy wytłoczyć druk na prasie drukarskiej.