Dostępność

Dostępność treści i programu Domu Słów w PJM -> 

Opis 

Dom Słów powstał w 2008 roku. Na początku był Izbą Drukarstwa.  ul. Żmigród 1. Jest instytucją kultury, będącą częścią Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN”. Dom Słów jest organizatorem warsztatów, wystaw, spotkań autorskich, festiwali literackich oraz innych działań, które skupiają się na znaczeniu słowa (mówionego i drukowanego) w kulturze i w życiu społecznym. Obok działań popularyzujących proces powstawania książki (druk, grafika, typografia), prowadzone są w tym miejscu programy promujące czytelnictwo.  

Siedziba Domu Słów mieści się w centrum miasta, w budynku do którego prowadzą dwa wejścia: od ul. Żmigród 1 i podwórka ul. Królewskiej 17. 
Budynek jest częściowo dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

W przypadku chęci zgłoszenia szczególnych potrzeb, umówienia się na oprowadzanie lub dodatkowych pytań - zadzwoń lub napisz do nas:

Alina Januszczyk, [email protected], tel. 81 534 52 33, 663585451
Monika Czapka, [email protected], tel. 81 534 52 33

 

Dojazd

Do Domu Słów można dotrzeć komunikacją miejską oraz samochodem. Najbliższe przystanki to Brama Krakowska 02 oraz Brama Krakowska 04 i Brama Krakowska 01 oraz Brama Krakowska 03. Zatrzymują się na nich linie autobusowe o numerach: 1, 4, 5, 6, 13, 17, 22, 23, 29, 39, 52, 156, 160, 904, 950, N1, N2. Przystanki Brama Krakowska 02 i Brama Krakowska 04 znajdują się po tej samej stronie ulicy co Dom Słów. Po wyjściu z autobusu trzeba się kierować w stronę Archikatedry a następnie skręcić w Bramę przy Królewskiej 17 (wejście znajduje się po lewej stronie w głębi podwórka) lub dojść do wejścia przy ul. Żmigród 1. Przystanki Brama Krakowska 01 i Brama Krakowska 03 znajdują się przy Bramie Krakowskiej. Po wyjściu z autobusu należy przejść na drugą stronę ulicy i kierować się w stronę Archikatedry do bramy ul. Królewskiej 17 lub wejścia przy ul. Żmigród 1. Wnętrze bramy przy ul. Królewskiej 17 jest strome a na końcu zejścia znajduje się słupek ograniczający wjazd niepowołanych pojazdów. Nawierzchnia podwórka jest w dużym stopniu nierówna. Drzwi wejściowe od podwórka Królewskiej 17 są dwuskrzydłowe z możliwością ich szerokiego otwarcia. 

Do Domu Słów można również dojechać samochodem osobowym. 

 

Parkowanie

Parking ogólnodostępny znajduje się przed Archikatedrą (wjazd od ul. Królewskiej) z którego trzeba przejść na drugą stronę ulicy i kierować się w prawo. Jest to całodobowy parking, płatny codziennie przez 24 godziny na dobę, niestrzeżony. Opłaty należy uiszczać w parkomacie znajdującym się na placu. Na parkingu znajdują się dwa miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Drugi ogólnodostępny parking znajduje się na ul. Żmigród. Jest to całodobowy parking, płatny od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-17:00, niestrzeżony. Opłaty należy uiszczać w parkomacie znajdującym się na ulicy. Na parkingu znajduje się jedno miejsce parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością.

Istnieje możliwość zaparkowania na podwórku Domu Słów, po uprzednim poinformowaniu nas o takim zamiarze. 

Bilety

Bilet wstępu na wystawy stałe Domu Słów (Siła Wolnego Słowa i Izba Drukarstwa) kosztuje: 5 zł bilet ulgowy, 7 zł bilet normalny od osoby (przedszkolaki, uczniowie, studenci, emeryci i renciści, osoby niepełnosprawne oraz asystenci osób niepełnosprawnych). Bilety ulgowe przysługują również rodzicom posiadającym Kartę Dużej Rodziny. Asystenci osób z niepełnosprawnością wchodzą za darmo, mile widziane zwierzęta przewodnicy. 

Bilety za warsztaty:
Warsztaty opowieści, komiksowe, kreatywnego pisania, desing literacki, bajki filozoficzne i słowem po świecie: 5 zł bilet ulgowy, 7 zł bilet normalny od osoby.
Warsztaty typograficzne, introligatorskie, papiernicze, wklęsłodruku, kaligrafii, typotorby: 11 zł od osoby
Warsztaty typoduchy: 22 zł od osoby.
Osobom z niepełnosprawnością przysługuje bilet ulgowy za okazaniem stosownych dokumentów. Ich asystentom przysługuje wstęp bezpłatny. Mile widziane w naszej instytucji są psy przewodnicy.


Godziny otwarcia 
Dom Słów jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach: 09:00 - 17:00. Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do piątku, godziny wejścia to: 10:00, 12:00, 14:00. Istnieje możliwość zwiedzania w innych godzinach oraz w soboty (w okresie wakacyjnym) po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej. 


Zwiedzanie
W Domu Słów zwiedzać można dwie stałe ekspozycje. Izbę Drukarstwa i wystawę Siła Wolnego Słowa, a także wystawy tymczasowe w Galerii i na 1 piętrze. Wejścia na wystawy stałe: poniedziałek - piątek, g. 10:00, 12:00, 14:00. Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia godziny. Na stronie projektu Czytanie Obrazów dostępny jest opis maszyny drukarskiej Planty Fixi znajdującej się w Izbie Drukarstwa w tekście łatwym do czytania: http://czytanieobrazow.pl/materialy/planeta-fixia/  

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu: 81 534 52 33. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Istnieje możliwość oprowadzania w języku angielskim. Liczebność grupy to maks. 20 osób. 

Zwiedzanie obu wystaw odbywa się od strony ulicy Żmigród 1. Osoby z niepełnosprawnością ruchową obecnie mogą dostać się jedynie do wystawy Siła Wolnego Słowa od strony ulicy Królewskiej 17 (od podwórka). 


Warsztaty 
Dom Słów prowadzi warsztaty z dla wszystkich grup wiekowych (od 4+). Są to warsztaty manualne, plastyczne, warsztaty oparte na słowie pisanym, mówionym i drukowanym. Liczebność grupy zależy od typu warsztatu. Pełna oferta dostępna jest na: http://teatrnn.pl/domslow/warsztaty-2/

Dla osób z różnego typu niepełnosprawnościami prowadzimy program “Inny Lublin” - http://teatrnn.pl/domslow/inny-lublin/. Program ten pomaga tym osobom zaznajomić się z osobami pełnosprawnymi, a także zawrzeć ich historię życia w postaci historii mówionej, a także publikacji.


Spotkania
W Domu Słów odbywają się spotkania literackie przynajmniej raz w miesiącu. Obejmują prozę, poezję, dokument, a także spotkania z osobami dotkniętymi problemem wykluczenia. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Sala mieści maks. 40 osób. Jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Istnieje możliwość tłumacza PJM - będziemy wdzięczni za uprzedzenie nas o takiej potrzebie.   


Typy niepełnosprawności

- Niepełnosprawność ruchowa
Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą w miarę swobodnie korzystać z przestrzeni Domu Słów. Posiadamy przestrzeń, która w większości nie stanowi problemu w poruszaniu się. Jedynie dostęp do wystawy Izby Drukarstwa jest utrudniony z powodu schodów na dolną kondygnację.  

- Niewidomi
Osoby niewidome mogę korzystać z naszej przestrzeni bez ograniczeń, jednak najlepiej jeśli będą w asyście właściwego asystenta. 

- Osoby z dysfunkcją słuchu
Na stronie projektu Czytanie Obrazów dostępne są opisy w PJM pracowni Izby Drukarstwa: drukarni i pracowni zecerskiej, papierni, introligatorni i pracowni wklęsłodruku: http://czytanieobrazow.pl/instytucje/dom_slow

Istnieje możliwość tłumaczenia wybranych warsztatów na PJM po wcześniejszym przesłaniu takiego zgłoszenia na adres mailowy: [email protected] lub [email protected]