Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Jesteśmy interdyscyplinarną instytucją artystyczno-edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Program Domu Słów został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym.

 

Teatr NN

Dostępność

Opis Bezpośredni odnośnik do tego akapitu

Dom Słów powstał w 2008 roku. Na początku był Izbą Drukarstwa.  ul. Żmigród 1. Jest instytucją kultury, będącą częścią Ośrodka “Brama Grodzka - Teatr NN”. Dom Słów jest organizatorem warsztatów, wystaw, spotkań autorskich, festiwali literackich oraz innych działań, które skupiają się na znaczeniu słowa (mówionego i drukowanego) w kulturze i w życiu społecznym. Obok działań popularyzujących proces powstawania książki (druk, grafika, typografia), prowadzone są w tym miejscu programy promujące czytelnictwo.  

Siedziba Domu Słów mieści się w centrum miasta, w budynku do którego prowadzą dwa wejścia: od ul. Żmigród 1 i podwórka ul. Królewskiej 17. 
Budynek jest częściowo dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

W przypadku chęci zgłoszenia szczególnych potrzeb, umówienia się na oprowadzanie lub dodatkowych pytań – zadzwoń lub napisz do nas:

Alina Januszczyk, [email protected], tel. 81 534 52 33, 663585451
Monika Czapka, [email protected], tel. 81 534 52 33

DojazdBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Do Domu Słów można dotrzeć komunikacją miejską oraz samochodem. Najbliższe przystanki to Brama Krakowska 02 oraz Brama Krakowska 04 i Brama Krakowska 01 oraz Brama Krakowska 03. Zatrzymują się na nich linie autobusowe o numerach: 1, 4, 5, 6, 13, 17, 22, 23, 29, 39, 52, 156, 160, 904, 950, N1, N2. Przystanki Brama Krakowska 02 i Brama Krakowska 04 znajdują się po tej samej stronie ulicy co Dom Słów. Po wyjściu z autobusu trzeba się kierować w stronę Archikatedry a następnie skręcić w Bramę przy Królewskiej 17 (wejście znajduje się po lewej stronie w głębi podwórka) lub dojść do wejścia przy ul. Żmigród 1. Przystanki Brama Krakowska 01 i Brama Krakowska 03 znajdują się przy Bramie Krakowskiej. Po wyjściu z autobusu należy przejść na drugą stronę ulicy i kierować się w stronę Archikatedry do bramy ul. Królewskiej 17 lub wejścia przy ul. Żmigród 1. Wnętrze bramy przy ul. Królewskiej 17 jest strome a na końcu zejścia znajduje się słupek ograniczający wjazd niepowołanych pojazdów. Nawierzchnia podwórka jest w dużym stopniu nierówna. Drzwi wejściowe od podwórka Królewskiej 17 są dwuskrzydłowe z możliwością ich szerokiego otwarcia. 

Do Domu Słów można również dojechać samochodem osobowym. 

ParkowanieBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Parking ogólnodostępny znajduje się przed Archikatedrą (wjazd od ul. Królewskiej) z którego trzeba przejść na drugą stronę ulicy i kierować się w prawo. Jest to całodobowy parking, płatny codziennie przez 24 godziny na dobę, niestrzeżony. Opłaty należy uiszczać w parkomacie znajdującym się na placu. Na parkingu znajdują się dwa miejsca parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Drugi ogólnodostępny parking znajduje się na ul. Żmigród. Jest to całodobowy parking, płatny od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00–17:00, niestrzeżony. Opłaty należy uiszczać w parkomacie znajdującym się na ulicy. Na parkingu znajduje się jedno miejsce parkingowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością.

Istnieje możliwość zaparkowania na podwórku Domu Słów, po uprzednim poinformowaniu nas o takim zamiarze. 

Godziny otwarciaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Dom Słów jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach: 09:00–17:00. Zwiedzanie odbywa się od poniedziałku do piątku, godziny wejścia to: 11:00, 15:00. Istnieje możliwość zwiedzania w innych godzinach oraz w soboty (w okresie wakacyjnym) po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej lub mailowej. 

ZwiedzanieBezpośredni odnośnik do tego akapitu

W Domu Słów zwiedzać można dwie stałe ekspozycje. Izbę Drukarstwa i wystawę Siła Wolnego Słowa, a także wystawy tymczasowe w Galerii i na podwórku. Wejścia na wystawy stałe:

czerwiec–wrzesień, wtorek–sobota, g. 9:00–17:00
październik–maj, poniedziałek–piątek, g. 9:00–17:00

Istnieje możliwość indywidualnego ustalenia godziny.

Na stronie projektu Czytanie Obrazów dostępny jest opis maszyny drukarskiej Planty Fixi znajdującej się w Izbie Drukarstwa w tekście łatwym do czytania: czytanieobrazow.pl

Grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszą rezerwację pod numerem telefonu: 81 534 52 33. Zwiedzanie odbywa się wyłącznie z przewodnikiem. Istnieje możliwość oprowadzania w języku angielskim. Liczebność grupy to maks. 10 osób. 

Zwiedzanie obu wystaw odbywa się od strony ulicy Żmigród 1. Osoby z niepełnosprawnością ruchową obecnie mogą dostać się jedynie do wystawy Siła Wolnego Słowa od strony ulicy Królewskiej 17 (od podwórka).

SpotkaniaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

W Domu Słów odbywają się spotkania literackie przynajmniej raz w miesiącu. Obejmują prozę, poezję, dokument, a także spotkania z osobami dotkniętymi problemem wykluczenia. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Sala mieści maks. 40 osób. Jest w pełni dostępna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Istnieje możliwość tłumacza PJM - będziemy wdzięczni za uprzedzenie nas o takiej potrzebie.   

WarsztatyBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Dom Słów prowadzi warsztaty dla wszystkich grup wiekowych (od 4+). Warsztaty Izby Drukarstwa (drukarskie, introligatorskie, papiernicze) minimalny wiek 7+. Są to warsztaty manualne, plastyczne, warsztaty oparte na słowie pisanym, mówionym i drukowanym. Liczebność grupy zależy od typu warsztatu. Pełna oferta dostępna jest na: zobacz

Dla osób z różnego typu niepełnosprawnościami prowadzimy program “Inny Lublin”: zobacz. Program ten pomaga tym osobom zaznajomić się z osobami pełnosprawnymi, a także zawrzeć ich historię życia w postaci historii mówionej, a także publikacji.

Typy niepełnosprawnościBezpośredni odnośnik do tego akapitu

  • Niepełnosprawność ruchowa
    Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą w miarę swobodnie korzystać z przestrzeni Domu Słów. Posiadamy przestrzeń, która w większości nie stanowi problemu w poruszaniu się. Jedynie dostęp do wystawy Izby Drukarstwa jest utrudniony z powodu schodów na dolną kondygnację.  
  • Niewidomi/ niedowidzący
    Osoby niewidome/niedowidzące mogę korzystać z naszej przestrzeni bez ograniczeń, jednak najlepiej jeśli będą w towarzystwie właściwego asystenta. 
  • Osoby z dysfunkcją słuchu/Głusi
    Na stronie projektu Czytanie Obrazów dostępne są opisy w PJM pracowni Izby Drukarstwa: drukarni i pracowni zecerskiej, papierni, introligatorni i pracowni wklęsłodruku: czytanieobrazow.pl 

Istnieje możliwość tłumaczenia wybranych warsztatów na PJM po wcześniejszym przesłaniu takiego zgłoszenia na adres mailowy: [email protected]l lub [email protected] 

BiletyBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Bilet wstępu na wystawy stałe Domu Słów (Siła Wolnego Słowa i Izba Drukarstwa) kosztuje od osoby: 15 zł bilet normalny, 10 zł bilet ulgowy.

Bilety ulgowe przysługują:
uczniom,
studentom do 26 roku życia,
emerytom, kombatantom i weteranom wojennym,
posiadaczom Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny,
osobom z niepełnosprawnością,
posiadaczom Lubelskiej Karty Seniora,
posiadaczom Karty Polaka,
osobom fizycznym odznaczonym odznaką "Za opiekę nad zabytkami",
odznaką honorową "Zasłużony działacz kultury",
odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej" lub wyróżnionym tytułem honorowym "Zasłużony dla Kultury Narodowej" (Ustawa z dnia 29.05.2013 roku o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy o muzeach.)
posiadaczom karty TripPass

Wstęp bezpłatny przysługuje:
opiekunowi zorganizowanej grupy szkolnej w wymiarze 1 opiekun + 10 zwiedzających,
posiadaczom Karty Rodzina 3 + ,
opiekunowi osoby z niepełnosprawnością,
Honorowym Obywatelom Miasta Lublin,
osobom fizycznym odznaczonym Orderem Orła Białego, Orderem Wojennym Virtuti Militari, Orderem Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis (Ustawa z dnia 29.05.2013 roku o zmianie ustawy o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego oraz ustawy o muzeach.),
W wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach Dyrektor Ośrodka może podjąć decyzję o zwolnieniu z obowiązku uiszczania opłaty za bilet poszczególnych osób lub grup zwiedzających. Zgodę na bezpłatne zwiedzanie należy uzyskać w formie pisemnej.

Bilety za warsztaty:
Warsztaty typograficzne, introligatorskie, papiernicze: 20 zł od osoby
Warsztaty typotorby: 20 zł od osoby.
Osobom z niepełnosprawnością przysługuje bilet ulgowy za okazaniem stosownych dokumentów. Ich asystentom przysługuje wstęp bezpłatny. Mile widziane w naszej instytucji są psy przewodnicy.

Słowa kluczowe