Akademia Opowiadaczy

OPOWIADANIE = PAMIĘĆ = ISTNIENIE

Postanowiliśmy nie tylko patrzeć na świat, ale też chcemy umieć go opisać, wyrażać, komentować. Dlatego stworzyliśmy współczesną Akademię Opowiadaczy jako społeczność ludzi chcących mówić własnym głosem, chcących mówić i wiedzieć jak to robić.

O KURSIE:
- kurs trwa od 02.11.2015 do 30.06.2016
- ofertę kierujemy do każdego, kto chce opowiadać i ma ukończone 16 lat, m.in. do młodzieży i dorosłych, aktorów, kabareciarzy, recytatorów, pisarzy, hiphopowców
- gwarantujemy indeks opowiadacza
- zajęcia odbywają się 4 x w miesiącu (warsztaty kreatywnego pisania, warsztaty opowiadania, działania twórcze, warsztat emisji głosu, warsztaty improwizacji, warsztaty wystąpień publicznych)
- do prowadzenia działań w ramach kursu planujemy zaangażować osoby związane ze sztuką sceniczną i pisarską, artystów i teoretyków z Polski i Europy (m.in. Witold Dąbrowski, Arkadiusz Ziętek, Przemysław Buksiński, członkowie Stowarzyszenia Grupa Studnia O.)
- spotkania z opowiadaczami, opowiadaczkami i reportażystami
- udział w story slamie
- udział w spektaklach opowieści w Lublinie i w Polsce 
- planujemy wydanie dźwiękowe opowiadania na płycie i tworzenie kolekcji płytowej (w studiu Polskiego Radia Lublin)
- zaliczeniem kursu jest publiczne odtworzenie stworzonej przez siebie opowieści podczas Festiwalu Spotkania z Opowiadaczami Świata w Lublinie
- oficjalna gala ukończenia kursu z wręczeniem nagród i podziękowań
- opłata: co miesiąc składka w wys. 11 lub 22 zł na materiały administracyjne
- osoba do kontaktu: [email protected]

Spotkanie z opowieściami Witka Dąbrowskiego:


Warsztaty integracyjno-motywacyjne:
Spotkanie z Arkiem Ziętkiem

 

Warsztaty wystąpień publicznych:
Spotkanie z Martą Pietrasiewicz

 

Warsztaty improwizacji:
Spotkanie z Przemkiem Buksińskim


Spotkanie z inspiracjami:
Zwiedzanie Teatru NN z Joanną Zętar i Domu Słów z Michałem Kaczkowskim

 

Warsztaty opowiadania:
Spotkanie z Jarkiem Kaczmarkiem


Warsztaty opowiadania:
Spotkanie z Michałem Malinowskim


Warsztaty opowieści:
Spotkanie z Beatą Frankowską

 

Warsztaty opowieści:
Spotkanie z Agnieszką Aysen KaimWarsztaty emisji głosu:
Spotkanie z Katarzyną Pągowską i Wojtkiem

 

Warsztaty kreatywnego pisania opowieści:
Spotkanie z Maciejem Tuorą

 

Spotkanie z opowieścią Djague:

Finał Akademii:

Niedziela z opowieścią:

Opowiadanie jest powszechnie zrozumiałym językiem dialogu, dlatego jest bardzo dobrym sposobem na poznawanie innych kultur. To także niezwykle przyjazna i kameralna formuła teatralna. Duża frekwencja podczas festiwalu „Spotkania z Opowiadaczami Świata” pokazał, że lublinianie bardzo cenią sobie sztukę opowieści, dlatego także w ciągu roku chcemy w Domu Słów prezentować opowiadane spektakle. 
Wydarzenie polecane przez Akademię Opowiadaczy działającą przy Domu Słów.

* Opowieści z tykwy wzięte – bajki afrykańskie
Afrykańskie bajki o ludziach i zwierzętach, historie zasłyszane od afrykańskich opowiadaczy. O sprytnym pająku Anansi, który przyniósł ludziom opowieści; hienie, zającu i drzewie, które mówi; o dzieciach z wosku, o końcu świata pod drzewem mango… Integralną częścią opowieści jest muzyka grana na tradycyjnych afrykańskich instrumentach, takich jak balafon, ngoni, djembe i kalimba.
Opowiada: Jarek Kaczmarek; Muzyka (śpiew, tradycyjne instrumenty afrykańskie: balafon, ngoni, djembe, kalimba): Gwidon Cybulski


* Opowieści bluesowe – gdzie są moje korzenie?
„Opowieści bluesowe – gdzie są moje korzenie“ to koncert-opowieść, w wykonaniu Blues Storytellers (Jarka Kaczmarka i Gwidona Cybulskiego), w którym piosenki i opowiadanie tworzą oryginalną słowno-muzyczną narrację. Blues Storytellers traktują bluesa jako uniwersalną formułę, która choć wywodzi się z kręgu kultury afroamerykańskiej, otwiera przestrzeń indywidualnych inspiracji, czerpiących z bogactwa różnorodnych tradycji.


CZYM JEST OPOWIADANIE?
Najbardziej pierwotną formą narracji jest opowiadanie historii będące częścią tradycyjnej kultury oralnej. Tradycja opowiadania historii przeżywa od wielu lat na całym świecie swój wielki renesans. W czasach, gdy podstawowym środkiem przekazywania wiedzy o minionych i aktualnych wydarzeniach była opowieść, szczególną rolę pełnili bajarze snujący swoje opowieści wśród słuchaczy zgromadzonych wokół ogniska, w czyimś domu czy też gospodzie. Tak też było w miejscu, w którym żyjemy na Lubelszczyźnie. Niestety wraz z postępem cywilizacji, to niezwykłe zjawisko kultury oralnej jakim było opowiadanie historii zupełnie zanikło.

Z historią Lublina i Regionu Lubelskiego związana jest historia chasydów, wśród których opowiadanie zdarzeń z życia świątobliwych cadyków było czymś codziennym. W czasach gdy podstawowym środkiem przekazywania wiedzy o minionych i aktualnych wydarzeniach były opowieści, szczególną rolę odgrywali bajarze, snujący je wśród słuchaczy zgromadzonych wokół ogniska, w czyimś domu lub gospodzie. Tak też było w miejscu, w którym żyjemy – na Lubelszczyźnie. Niestety, wraz z postępem cywilizacji to niezwykłe zjawisko zupełnie tu zanikło – tak jak w innych częściach Polski. Cały ten świat zniszczyła wojna – na szczęście opowieści te zostały zapisane i są wciąż opowiadane na całym świecie. Od ponad 10-ciu lat Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” próbuje poprzez wiele działań tę umarłą tradycję opowiadania wskrzesić i spopularyzować. Jest to też jedna z form aktywizowania mieszkańców w małych, często zaniedbanych i biednych miasteczkach czy wsiach Regionu.

Można opowiadać legendy, baśnie, historie zmyślone, ale też te autentyczne, o ważnych wydarzeniach. Bardzo zbliżone do tradycyjnego opowiadania jest opowiedzenie swojej własnej historii. Najprostszym sposobem utrzymywania przy życiu tych zdarzeń jest opowiadanie o nich na różne sposoby. Oczywiście punktem wyjścia do podjęcia wybranego działania jest konkretna historia. Każdy kto zdecyduje się opowiedzieć jakąś historię używając do tego wybranej przez siebie formy sprawia, że ta historia będzie żyć, a on staje się jej opiekunem. W jakimś sensie dokonuje się wtedy symboliczny akt adopcji Pamięci. Dzięki temu ta adoptowana historia nie ulega zapomnieniu.

Szczególną formą tworzenia opowieści jest pisanie opowiadań opartych w swojej fabule o konkretne zdarzenia w historii. Żeby coś napisać wystarczy czysta kartka papieru i długopis. Pisanie ma olbrzymią emocjonalną siłę, którą warto wykorzystać w naszych działaniach na rzecz ocalania Pamięci.

Dzięki pisaniu potrafimy lepiej zrozumieć siebie i swoje miejsce w świecie. Pisanie jest formą medytacji: kiedy długopis dotyka kartki papieru umysł staje się bardziej skoncentrowany, uwalniają się myśli i powoli nasza uwaga kieruje się do naszego wnętrza. Pisanie zmusza do dyscypliny, jest aktem naszego spojrzenia na siebie i na świat. Pisanie jest formą duchowego poszukiwania prawdy.