DRUGIE PIĘTRO


Ogromną zaletą Domu Słów jest przestrzeń kamienicy. Do niedawna sercem wydarzeń i spotkań był parter oraz podziemia, gdzie mieści się Izba Drukarstwa. Duże możliwości dają też pomieszczenia, które do niedawna zajmowane były przez lokatorów – sąsiadów Domu Słów.
Puste lokale posłużyły za siedzibę do działań stałych oraz miejsce czasowych wystaw, projektów artystycznych oraz cyklicznych warsztaty i spotkań. To także adres, gdzie zadomowiły się oddolne inicjatywy artystów i animatorów. To pozwoliło na otwarcie Domu Słów na nowe grupy odbiorców, a animatorom i artystom ułatwiło prowadzenie własnych projektów.
W ten sposób powstało niezależne centrum kultury, oparte o kulturę współdzielenia i współtworzenia wydarzeń dla lokalnej społeczności najbliższej okolicy Domu Słów, gdzie współpracuje miejska instytucja kultury i niezależni aktywiści. Projekt pozwala na otwarcie Domu Słów na nowe grupy odbiorców, a animatorom i artystom daje szanse współpracy.

PROJEKTY I WYSTAWY ZREALIZOWANE DO TEJ PORY:

Wystawa "Poezja cybernetyczna"
wernisaż: 20.05.2015
Zbiorowa instalacja multimedialna inspirowana poezją: MironTee - poezja wizualna w substancji cybernetycznej wykładziny spod /bota/ Leszek Onak - Bot w butonierce: wystawa algorytmów literackich, animacji i plików audio puszczanych przez niewielki otwór na guzik w klapie marynarki.

Wystawa grupy MASZIN
wernisaż: 20.05.2015
Jeden z najodważniejszych projektów komiksowych na polskiej scenie artystycznej eksplorujący pogranicza sztuk wizualnych i literatury. W kolejnych wystawach i publikacjach grupy (od samizdatów po ekskluzywne albumy w twardej oprawie) świadomość własnego warsztatu, jego możliwości i ograniczeń, łączy się z zinowym luzem w podejściu do komiksowych dogmatów i oczekiwań odbiorców. Świetna zabawa koegzystuje z ciągłymi próbami zrewolucjonizowania myślenia o komiksie.

"Obrazki" – wystawa Marka Danielkiewicza
wernisaż: 20.05.2015
Obrazki Marka Danielkiewicza są paralelą wierszy. Jego najnowsze prace są próbą innej interpretacji koloru. Autor nie ma ambicji bycia plastykiem – jest poetą. Danielkiewicz inspiruje się twórczością awangardowych malarzy rosyjskich z początku XX wieku. Nie lubi oceniać swoich prac, ponieważ uważa, że każdy obrazek zawiera interpretację sam w sobie. Granice mojego języka są jednocześnie granicami mojego świata – mówi.

Instalacja "POKOT_POETYCKI_13_12_1981"
wernisaż: 13.12.2015
Poezja stanu wojennego "deklamuje" słowa-wiersze-dźwięki-świadectwa przetrąconej, ale nie dobitej SOLIDARNOŚCI. Zdegradowana przestrzeń wystawowa postpeerelowskiego mieszkania, jest metaforą PRL-u po wprowadzeniu stanu wojennego. Powielacz historii wyrzuca unoszące się nad ciałami zabitych puste i zapisane głosy, wołające o współczucie, bezbronne i niebezpieczne.
Więcej informacji: http://teatrnn.pl/domslow/aktualnosci/instalacja-pokot-poetycki-13-12-1981

Wystawa "Dom ze Słow"
wernisaż: 30.05.2016
W ramach projektu "Dom ze słów" nagrywamy relacje osób opowiadających o swoich domach. Punktem wyjścia do każdej z tych opowieści są przedmioty związane z domem np.: stół, krzesło, kredens, szafa, łóżko, obrazy, lampy, okna, drzwi, piwnica, strych, próg, piec, komin, czy podłoga.
Dzięki temu powstaje dom "zbudowany" z tych opowieści, a jego historię tworzą Ci, którzy do nas z nimi przychodzą. W tym domu pojawiają się opowieści z dzieciństwa, tajemnicze opowieści związane ze strychem czy piwnicą. To wszystko razem buduje atmosferę domu nadając mu niepowtarzalny charakter.
Więcej informacji: http://teatrnn.pl/domslow/dom-ze-slow/

Instalacja audiowizualna "Skąd się biorą słowa"
wernisaż: 29.06.2016
Autorska realizacja Maciej Połynko i Macieja Pałki, realizowana w jednym z opuszczonych mieszkań na piętrze kamienicy, w której mieści się Dom Słów, łączy elementy narracji graficznej z technologią. Tematycznie nawiązuje do poezji konkretnej, w której znaczenie słowa i gramatyka wypowiedzi są podporządkowane jej formie graficznej lub dźwiękowej. Jednak przede wszystkim instalacja jest doświadczeniem niecodziennym i interaktywnym: zwiedzanie odbywa się w ciemności, z wykorzystaniem latarek. Dzięki specjalnie zaprojektowanemu systemowi, ich światło pozwala jednocześnie oglądać zamieszczone na ścianach ilustracje i aktywować efekty dźwiękowe.
Więcej informacji: http://teatrnn.pl/domslow/aktualnosci/otwarcie-instalacji-audiowizualnej-skad-sie-biora-slowa/

Wystawa "Spod Miasta" podsumowująca projekt "Archiwa doświadczania granic"
(Laboratorium Sztuki Społecznej)
wernisaż: 27.07.2016
Na ostatnim piętrze Domu Słów znalazło się tysiące kopert kryjących w swoim wnętrzu historie mieszkańców Lublina. Ponieważ elementy archiwum należą do wszystkich lublinian, zostaną rozdzielone pomiędzy nimi. Każdy będzie mógł zabrać ulubione opowieści do domu i stać się ich żywym strażnikiem. Jedyny warunek jest taki, że trzeba zostawić swój adres na wymianę, aby inni też mogli poznać te niezwykłe historie.
Archiwum „Spod miasta” jest polimorficzne. Może być czytane jak mapa, w której przecinają się różne ścieżki i wspomnienia, może być czytane jak książka, która ukazuje Lublin jako miejsce, gdzie ludzie z różnych kultur, środowisk i o różnych poglądach spotykają się, a może być też postrzegane jak album dokumentujący przedmieścia i granice miasta, próbujący zrozumieć jego istotę.
Każdy może odnaleźć swoją własną ścieżkę pośród zgromadzonych danych. Badać i odkrywać własny Lublin. To więcej niż tylko zwykła wystawa – projekt zaprasza każdego z odwiedzających, by stał się powiernikiem pamięci miasta.
Więcej informacji: https://lssresidencies.wordpress.com/archiwa-doswiadczania-granic-bordersarchiving/ oraz http://www.warsztatykultury.pl/

Pokój Emocji
„Pokój emocji” to w założeniach cykliczna akcja artystyczna w Domu Słów. Od końca lipca 2016, co miesiąc organizowane były spotkania z twórcami komiksów, ilustracji i zinów, aby podczas wspólnych warsztatów rozłożyć na czynniki pierwsze kolejną emocję. Efektem każdej swoistej mini-rezydencji była wystawa, która za każdym razem dotyczyła innej emocji. Do tej pory zrealizowano cztery odsłony cyklu:

- Pokój Emocji: Niepewność, wernisaż: 29.07.2016, gość: Wiktoria Konwent (Imponderabilia Zine)
Więcej informacji: http://teatrnn.pl/domslow/aktualnosci/pokoj-emocji-niepewnosc-wernisaz-i-warsztaty/

- Pokój Emocji: Strach, wernisaż: 20.08.2016, gość: Edyta Bystroń
Więcej informacji: http://teatrnn.pl/domslow/aktualnosci/pokoj-emocji-strach-wernisaz-i-warsztaty/

- Pokój Emocji: Smutek, wernisaż: 28.10.2016, gość: Katarzyna Szaulińska
Więcej informacji: http://teatrnn.pl/domslow/aktualnosci/pokoj-emocji-smutek-wernisaz-i-warsztaty/

- Pokój Emocji: Wstyd, wernisaż: 18.11.2016, gość: Oliwia Ziębińska (Oli Illustration)
Więcej informacji: http://teatrnn.pl/domslow/aktualnosci/pokoj-emocji-wstyd-oliwia-ziebinska/

 

STAŁE DZIAŁANIA REALIZOWANE W RAMACH DZIAŁALNOŚCI DRUGIEGO PIĘTRA:

BAJKIOPOWIADASZ Pracownia Ceramiczna
Bajkiopowiadasz to maleńka pracownia ceramiki artystycznej prowadzona przez Kasię i Niedźwiedzia. Kochamy bajki, kochamy słowa!
Chcemy dzielić się z Tobą naszą radością tworzenia, by każdy dzień był jak bajka!

Centrum Badania Możliwości
Centrum Badania Możliwości (CBM) - pracownia dźwięku i niezależny label skupiający lubelskich muzyków poruszających się w stylistyce free jazzu, noise i muzyki eksperymentalnej. Organizator Kongresu Aleatorystów (niezależny festiwal muzyki improwizowanej) i cyklu koncertów Dźwięki [Domu] Słów. W ramach działań CBM Maciej Połynko i Maciej Pałka zrealizowali w 2016 r. wystawę "Skąd się biorą słowa" sfinansowaną dzięki stypendium Prezydenta Miasta Lublina.
CBM opublikował również serię nagrań dostępnych w wersji cyfrowej na stronie bandcamp.com.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/cbmlublin/

Społeczna Pracownia Mozaiki
Pracownia to niezależny kolektyw artystyczny, którego głównym polem działania jest współtworzenie z lokalnymi społecznościami mozaik w przestrzeni publicznej. Jest miejscem, gdzie powstają nowe realizacje, ale też gdzie dużo dyskutuje się o mozaikach, które już istnieją, gdzie wiele mówi się o przestrzeni wspólnej i jakości życia w mieście. Naczelną zasadą Pracowni jest praca z ludzi i dla ludźmi. Od lutego 2016 roku, dzięki uprzejmości Domu Słów, Pracownia znajduje się w jednej z najbardziej urokliwych części miasta – na Żmigrodzie.
Do tej pory wspólnie z Domem Słów Pracownia zrealizowała:
1) mozaikę "Odnajdywanie" – przygotowaną razem z obcokrajowcami: Oksaną, Behnamem i Anastazją w ramach projektu "Inny Lublin", która znajduje się na ulicy Zamojskiej;
2) mozaikę "Żmij" – razem z mieszkańcami Żmigrodu [obecnie nieistniejąca];
3) mozaikę dla Mieszkania Kultury razem z Mieszkankami i zaproszonymi gośćmi.
Więcej informacji: https://spmlublin.pl