Serwis poświęcony spotkaniom młodzieży polskiej i izraelskiej w szkołach w Lublinie i regionie.

Serwis poświęcony spotkaniom młodzieży polskiej i izraelskiej w szkołach w Lublinie i regionie.

Teatr NN

Wizyta studyjna - wrzesień 2018

Wizyta studyjna Aleksa Dancyga, edukatora z Instytutu Yad Vashem, odbyła się w dniach 20-26 września 2018 r.

Alex Dancyg odwiedził w tym czasie szkoły na Lubelszczyźnie -  Lublin,  Włodawa, Radzyń Podlaski oraz na Mazowszu - Warszawa, Łochów i Wyszków, gdzie spotkał się z nauczycielkami i nauczycielami oraz młodzieżą, prowadząc szkolenia i zajęcia edukacyjne.

Spis treści

[RozwińZwiń]

 

Elementem wizyty studyjnej było informowanie o projekcie Akcja "Reinhardt" - w kręgu Zagłady, prowadzonym przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN". Odbyły się szkolenia dla nauczycieli prezentujące warsztat Nie ma zdjęć z ośrodków zagłady..., opracowany w Międzynarodowej Szkole Nauczania o Holokauście przez Aleksa Dancyga i Orit Margaliot, a także spotkania edukacyjne z młodzieżą, na których poruszany był temat istoty akcji "Reinhardt" i jej przebiegu na terenie dystryktu lubelskiego.

Podczas wizyty studyjnej obecna była Anna Różańska z Ośrodka Rozwoju Edukacji, koordynatorka programu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów". Celem współpracy z ORE było zebranie doświadczenia istotnego dla podsumowania dotychczasowych działań i roli szkoleń Follow-up organizowanych w Polsce oraz wytyczenia dalszych celów szkoleniowych uwzględniających oczekiwania nauczycieli. Ponadto udzielenie nauczycielom wsparcia w podejmowanych przez nich aktywnościach związanych z edukacją na temat historii i kultury Żydów, w tym edukacją o Zagładzie oraz organizowanych spotkaniach młodzieży polskiej i izraelskiej.

Program wizyty studyjnej obejmował seminarium Follow-up, szkolenia dla nauczycielek i nauczycieli, spotkania otwarte oraz zajęcia edukacyjne dla młodzieży w szkołach.

 

Seminarium Follow-upBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Seminarium Follow-up kierowane było do nauczycielek i nauczycieli z woj. lubelskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego, którzy wzięli udział w szkoleniu w Instytucie Yad Vashem w lutym 2013 r. Szkolenie zorganizowano we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji w Warszawie i Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie.

Szkolenia dla nauczycieli o akcji "Reinhardt"Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Podczas wizyty studyjnej odbyły się spotkania szkoleniowe dla nauczycieli prezentujące warsztat edukacyjny dotyczący realizacji akcji "Reinhardt" na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Warsztat został opracowany w Instytucie Yad Vashem przez Orit Margaliot i Aleksa Dancyga. Scenariusz i załączniki dostępne są na stronie internetowej Instytutu:

Nie ma fotografii z ośrodków Zagłady - warsztat dla uczniów szkół średnich

Spotkanie otwarte i prezentacja projektu Akcja "Reinhardt" - w kręgu ZagładyBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Spotkanie otwarte dla wszystkich uczestniczek i uczestników seminariów w Instytucie Yad Vashem, które odbywały się zarówno w ramach wyjazdów  regionalnych, jak i ogólnopolskich. Spotkanie było okazją do przedstawienia działalności nauczycieli w szkołach w Lublinie i regionie oraz do nawiązania kontaktów i stworzenia sieci współpracy między osobami zajmującymi się spotkaniami polsko-żydowskimi w szkołach.

Elementem spotkania była promocja projektu dotyczącego realizacji akcji "Reinhardt" na terenie Generalnego Gubernatorstwa, połączona z prezentacją strony internetowej projektu.

Spotkania z młodzieżą w szkołachBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

W ramach wizyty studyjnej Alex Dancyg spotkał się z uczniami i uczennicami szkół w Lublinie i Warszawie oraz w woj. lubelskim i mazowieckim. Podczas rozmów z młodzieżą poruszane były kwestie dotyczące przedwojennej historii Żydów w Polsce, bezprecedensowego wydarzenia w historii jakim była Zagłada, relacji polsko-żydowskich, wyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski i próby budowania wspólnej pamięci Polaków i Izraelczyków.

20.09.2018
  • Lublin, IX LO im. M. Kopernika
  • Lublin, XXIX LO im. cc majora Hieronima Dekutowskiego ps. Zapora
21.09.2018
  • Włodawa, I LO im. T. Kościuszki
  • Radzyń Podlaski, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II 
22.10.2018

Ryki, I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie

24.09.2018
  • Lublin, VIII LO im. Z. Nałkowskiej
  • Świdnik, I LO im. W. Broniewskiego; Powiatowe Centrum Edukacji Zawodowej
25.09.2018
  • Warszawa, Liceum Francuskie im. René Gościnnego
26.09.2018
  • Łochów i Wyszków