Serwis poświęcony spotkaniom młodzieży polskiej i izraelskiej w szkołach w Lublinie i regionie.

Serwis poświęcony spotkaniom młodzieży polskiej i izraelskiej w szkołach w Lublinie i regionie.

Teatr NN

Wizyta studyjna dr Anny Novikov z Instytutu Yad Vashem

W dniach 9-10 lipca 2018 r. Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" odwiedziła dr Anna Novikov z Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście przy Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

 

Cele wizyty studyjnejBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Dr Anna Novikov reprezentowała Dział Europy Środkowej Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście. W swoim wystąpieniu kierowanym do Zespołu Ośrodka przedstawiła nowe założenia pracy Instytutu Yad Vashem w obrębie szeroko rozumianej edukacji. Elementem wizyty były także zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem pracy z filmem pt. "Pozostaliśmy ludźmi - Historia Fani Brancowskiej".

Ponadto celem wizyty studyjnej było zapoznanie dr Novikov z działalnością Ośrodka, realizowanymi upamiętnieniami oraz podtrzymanie współpracy w zakresie organizacji spotkań polsko-izraelskich, odbywających się w ramach programu "Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów", realizowanego przez ORE i Instytut Yad Vashem na mocy porozumienia polskiego i izraelskiego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Działalność Ośrodka w obszarze upamiętnieńBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Elementem wizyty studyjnej było zapoznanie upamiętnieniem w przestrzeni miasta - szlakiem "Lublin. Pamięć Zagłady" oraz przejście Drogą na teren trwałego upamiętnienia na tzw. Umschlagplatzu, gdzie znajduje się instalacja artystyczna "Nie/Pamięć Miejsca"

Przejście szlakiem pamięci było poprzedzone spacerem po obszarze nieistniejącej dzielnicy żydowskiej na Podzamczu.

Spotkanie dla uczestniczek i uczestników seminarium w Yad VashemBezpośredni odnośnik do tego akapitu

W marcu 2018 odbyło się regionalne seminarium szkoleniowe w Instytucie Yad Vashem dla osób z woj. lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Wizyta studyjna była okazją do spotkania w Lublinie z uczestnikami i uczestniczkami marcowego szkolenia.