Organizacja spotkania polsko-żydowskiego w szkole
- Kontekst przyjazdów grup młodzieży żydowskiej do Polski
- Ochrona grup żydowskich w Polsce
- Przebieg spotkania młodzieży polskiej i żydowskiej
- Uroczystości upamiętniające ofiary Zagłady jako element spotkań młodzieżowych
Spis treści
[Zwiń]Czym są spotkania polsko-żydowskie w szkołach?
Spotkania to jednodniowe wizyty w polskich szkołach młodzieży żydowskiej z Izraela lub USA.Młodzi Polacy i Żydzi spotykają się najczęściej w szkołach. Forma takich spotkań może być różna, zazwyczaj dostosowana jest do możliwości czasowych i organizacyjnych grupy młodzieży żydowskiej.
Młodzi Polacy i Żydzi mogą spędzić ze sobą kilka godzin lub cały dzień. W miarę możliwości mogą również wspólnie jeść posiłki, a także spędzać czas wolny. Możliwe jest także dołączenie się Polaków do obchodzonych przez młodzież żydowską uroczystości upamiętniających ofiary Zagłady, organizowanych w Miejscach Pamięci (w Lublinie jest to Państwowe Muzeum na Majdanku).
Praktyka spotkań polsko-żydowskich wskazuje, że szkoły w dużej mierze starają się realizować je bezkosztowo. Spotkania jednodniowe w polskiej szkole nie wymagają dodatkowego nakładu finansowego.
Kontekst przyjazdów grup żydowskich do Polski i Lublina
Przyjazdy młodzieży żydowskiej do Polski są elementem programu edukacyjnego Państwa Izraela. Uczniowie wszystkich izraelskich szkół średnich mają możliwość wzięcia udziału w wyjeździe do Polski, koszty takiego wyjazdu w całości są pokrywane przez rodziny uczniów. Izraelczycy przed wyjazdem uczestniczą w półrocznym kursie przygotowującym ich do wyjazdu, w ramach którego prowadzone są wykłady, zajęcia historyczne, poszukiwania genealogiczne uczniów i spotkania ze Świadkami Historii.
Przyjazd Izraelczyków do Polski trwa do 10 dni i obejmuje najczęściej Warszawę, Lublin i Kraków oraz okolice tych miast. Głównym celem podróży młodzieży żydowskiej do Polski jest poznanie historii i kultury tego kraju w kontekście polsko-żydowskiego życia, które toczyło się w nim do drugiej wojny światowej. Nierzadko przodkowie uczniów mieszkali do wojny w Polsce. Bardzo ważnym elementem wizyt jest odwiedzenie miejsc pamięci bezpośrednio związanych z Zagładą Żydów, takich jak Państwowe Muzeum na Majdanku, Miejsce Pamięci w Bełżcu.
Program przyjazdów młodzieży żydowskiej do Polski obejmuje także edukację na temat naszego kraju z perspektywy współczesnej i w tym kontekście bardzo ważne są spotkania Izraelczyków z Polakami w szkołach. W czasie swojego pobytu w Polsce Izraelczycy mogą spotkać się z Polakami w jednej szkole, najczęściej są wizyty mające charakter trwałego partnerstwa między szkołami, czyli corocznych spotkań. Podczas ewaluacji wyjazdów do Polski, młodzież żydowska najczęściej mówi o tych spotkaniach jako najważniejszej części wizyty w Polsce.
Ochrona i bezpieczeństwo grup żydowskich
Zorganizowanym wizytom grup młodzieży żydowskiej w Polsce towarzyszy ochrona w postaci kilku osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo młodzieży w czasie pobytu i podróży, czasem także policja. Obecność ochrony w polskich szkołach i kontrola tych szkół wynika ze standardów bezpieczeństwa publicznego panujących w Izraelu, które znacznie różnią się od stosowanych w Polsce. Zachęcamy do traktowania działań służb ochrony jako rutynowych i nie będących oznaką niechęci czy braku zaufania izraelskich delegacji wobec Polaków.
Przebieg spotkania
Przykładowy program spotkania obejmuje:
- powitanie młodzieży żydowskiej w szkole
- warsztaty integracyjno-edukacyjne w grupach około 25-osobowych
- wspólne zabawy
- pożegnanie młodzieży żydowskiej
- (opcjonalnie) udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Zagłady
Organizacja spotkań dla młodzieży z Lublina i z młodzieżą żydowską przebiega w różny sposób i dostosowana jest często do programów grup odwiedzających Lubelszczyznę. W zależności od tego, ile czasu dana grupa planuje spędzić w Lublinie możliwe są różne formy współpracy: spotkanie w szkole i warsztaty lub kilkudniowa wymiana międzynarodowa.
Najczęstszą formą spotkań młodzieży żydowskiej z młodzieżą polską są półtoragodzinne warsztaty integracyjno-edukacyjne, organizowane w szkołach. Spotkanie prowadzone jest w języku angielskim przez nauczyciela lub inną przygotowaną do tego osobę (np. moderatora, ucznia) w polsko-żydowskich grupach nie przekraczających 30 osób.
Zajęcia warsztatowe mają na celu przede wszystkim ułatwienie kontaktu młodym Polakom i Żydom. Wspólna praca nad materiałem warsztatowym służy przełamaniu bariery obcości, a zabawowa forma ćwiczeń pomaga w nawiązaniu rozmowy o codziennym życiu młodych ludzi.
Wychodząc naprzeciw potrzebom lubelskich szkół, Ośrodek opracował przykładowe scenariusze zajęć warsztatowych o różnej tematyce. Warsztaty mają formę serii krótkich ciekawych ćwiczeń, angażujących międzynarodową grupę we wspólną pracę, sprzyjającą integracji. Scenariusze zawierają potrzebne do ich przeprowadzenia materiały edukacyjne w wersji polskiej, angielskiej i hebrajskiej.
Wspólne obchodzenie uroczystości upamiętniających ofiary Zagłady
Każda grupa młodzieży żydowskiej ma w programie swojej wizyty w Polsce odwiedzenie miejsc pamięci (w Lublinie najczęściej jest to Majdanek), połączone z uroczystym upamiętnieniem ofiar Zagłady. Gorąco zachęcamy szkoły polskie, które goszczą grupy żydowskie do deklarowania zagranicznym partnerom chęci włączenia się w te uroczystości i przygotowania części programu. Charakter tych uroczystości jest często emocjonalny; obecność młodzieży polskiej ma duże znaczenie zarówno dla Żydów, jak i dla samych Polaków.