Brama. Pracownia Edukacji i Animacji prowadzi działania edukacyjne związane z żydowskim dziedzictwem historycznym i kulturowym Lublina i Lubelszczyzny.

Brama. Pracownia Edukacji i Animacji prowadzi działania edukacyjne związane z żydowskim dziedzictwem historycznym i kulturowym Lublina i Lubelszczyzny.

Teatr NN

Wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej"

W dniach 7.07–01.08.2021 będzie gościć w Lublinie na Placu Teatralnym wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej", przygotowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

W ramach tegorocznej edycji ekspozycja odwiedzi takie miasta jak: Warszawa, Lublin, Rzeszów, Kraków i Łódź.

Wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie" na placu Teatralnym w Lublinie
Wystawa plenerowa "Pełno ich nigdzie" na placu Teatralnym w Lublinie (Autor: Ląkocy-Sulej, Agnieszka)

Spis treści

[RozwińZwiń]

Co można zobaczyć?Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Wystawa prezentuje murale o tematyce żydowskiej, które są próbą wypełnienia pustego miejsca po nieobecnych w polskim krajobrazie Żydach, przypomnienia o ich wielowiekowej obecności, a zarazem nowoczesną formą ekspresji artystycznej w przestrzeni publicznej.

W kilkunastu sekcjach tematycznych wystawa przybliża polsko-żydowską historię, a zarazem sposoby przywracania pamięci o niej przez miejskich aktywistów, artystów i lokalne stowarzyszenia. Mówi zatem odbiorcy coś ciekawego zarówno o historii Polski, jak i Polsce współczesnej, czyniąc to atrakcyjny wizualnie sposób i jest narzędziem edukacji o historii Polski i Żydów. Wystawa “Pełno ich nigdzie” wpisuje się ponadto w kontekst refleksji nad nowymi formami upamiętnień w przestrzeni miejskiej a także ma zachęcać do samodzielnego podejmowania działań służących upamiętnieniu historii Żydów.

Dwie z prac prezentowanych na wystawie to murale z Lublina – praca Mariusza Tarkawiana powstała w ramach festiwalu Open City oraz 100-metrowy mural przy rzece Czechówce, stworzony z inicjatywy Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN".

Działania towarzyszące wystawie w LublinieBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Otwarcie wystawyBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

  • 07.07.2021 (środa), godz. 17:00, Plac Teatralny

Wydarzenie otwierające wystawę było okazją do przyjrzenia się ekspozycji z perspektywy jej twórców.

Spacer miejski "Dwa murale"Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

  • 07.07.2021 (środa), godz. 17:00, Plac Teatralny

Uczestnicy i uczestniczki wydarzenia otwierającego wystawę przejdą wspólnie z twórcami murali lubelskich prezentowanych na wystawie do miejsc ich lokalizacji w przestrzeni miejskiej. Mariusz Tarkawian poprowadzi spacer pod mural jego autorstwa (ul. Ewangelicka), a następnie Joanna Zętar i Cezary Hunkiewicz przejdą pod drugi z prezentowanych na wystawie murali przy rzece Czechówce (Galeria handlowa VIVO).

Audycja internetowa "Pełno ich nigdzie. Przywracanie pamięci o polskich Żydach w przestrzeni miejskiej"Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

  • 08.07.2021 (czwartek), godz. 18:00, strona projektu oraz kanał YT Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN"

Gośćmi audycji internetowej prowadzonej przez Joannę Zętar będą: Beata Chomątowska – pisarka i aktywistka zajmująca się odzyskiwaniem pamięci o historii i dziedzictwie kulturowym warszawskiego Muranowa oraz Cezary Hunkiewicz – socjolog, organizator wydarzeń dotyczących graffiti i street artu, jeden z twórców muralu przy rzece Czechówce. Rozmowa będzie okazją do przyjrzenia się przemianom jakim w ciągu ostatnich lat podlegają sposoby upamiętniana w przestrzeniach miast obecności i nieobecności społeczności żydowskiej.

Emisja wykładu "Miasto po Zagładzie. Upamiętnienia lubelskiej społeczności żydowskiej" Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

  • 09.07.2021 (piątek), godz. 12:00, strona projektu oraz kanał YT Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN"

Wykład Joanny Zętar przybliżający historię upamiętnień lubelskiej społeczności żydowskiej realizowanych od czasów powojennych do chwili obecnej, uwzględniający przemiany ich funkcji, wyrazu artystycznego i przekazu symbolicznego.

Spacer "Topografia pamięci"Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

  • 10.07.2021 (sobota), godz. 12:00

Spacer miejski z Joanną Zętar po miejscach związanych z upamiętnieniami lubelskiej społeczności żydowskiej. 

Uczestnicy i uczestniczki spaceru będą mieli okazję podjąć próbę odczytania śladów związanych z historią Żydów w przestrzeni lubelskiego Podzamcza oraz przejść nieistniejącymi ulicami zapisanymi już tylko na przedwojennych mapach Lublina: Krawiecką, Jateczną czy Szeroką. 

OrganizatorzyBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

Partner lokalny: Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie

Współpraca: Centrum Spotkania Kultur w Lublinie