Brama. Pracownia Edukacji i Animacji prowadzi działania edukacyjne związane z żydowskim dziedzictwem historycznym i kulturowym Lublina i Lubelszczyzny.

Brama. Pracownia Edukacji i Animacji prowadzi działania edukacyjne związane z żydowskim dziedzictwem historycznym i kulturowym Lublina i Lubelszczyzny.

Teatr NN

Wystawa "Lublin. Pamięć Miejsca"

Lublin. Pamięć MiejscaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wystawa „Lublin. Pamięć Miejsca”, która znajduje się w siedzibie Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”, poświęcona jest przedwojennemu Lublinowi. W miejscu, w którym przez lata były domy, synagogi i ulice, jest teraz wielki parking, nowe domy i droga szybkiego ruchu. Duża część tego terenu została pokryta betonową nawierzchnią, pod którą – razem z fundamentami dawnych żydowskich budynków – została schowana pamięć o tych, którzy kiedyś tu mieszkali. Przez lata Brama zmieniała się w miejsce, w którym – jak w Arce Pamięci – ocalane są dla przyszłych pokoleń stare fotografie, dokumenty, wspomnienia. Wszystkie te materiały można zobaczyć na wystawie „Lublin. Pamięć Miejsca”.

Przechodząc przez ekspozycję oglądamy setki zdjęć, słuchamy wykreowanych dźwięków przedwojennego miasta i wspomnień jego mieszkańców. Jednocześnie, w ułożonych na półkach segregatorach, możemy przeczytać informacje o konkretnych domach i ulicach. Po przejściu części wystawy poświęconej życiu codziennemu w przedwojennej dzielnicy żydowskiej, dochodzimy do miejsca, w którym rozpoczyna się opowieść o Zagładzie.

Pamięć Sprawiedliwych - Pamięć ŚwiatłaBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wystawa „Pamięć Sprawiedliwych – Pamięć Światła” znajduje się w przestrzeni siedziby Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Po przejściu wystawy „Lublin.Pamięć Miejsca”, opowiadającej o codziennym życiu przedwojennego lubelskiego żydowskiego miasta, dochodzimy do punktu, w którym rozpoczyna się opowieść o Zagładzie tego miejsca. Symbolicznym rozdzieleniem tych dwóch przestrzeni, jest drewniana framuga bez drzwi, z pustym otworem po mezuzie. Do świata Zagłady wprowadza nas mały żydowski chłopczyk – Henio Żytomirski. W ciemnościach czekają na nas nazwiska ostatnich lubelskich Żydów oraz ich twarze, widoczne jeszcze na kolorowych zdjęciach zrobionych przez niemieckiego żołnierza w 1941 roku. Komentarzem do Wielkiej Pustki, która została po Zagładzie, jest wiersz Jakuba Glatsztejna w języku jidysz, poświęcony zamordowanym lubelskim Żydom pt. „Umarli nie chwalą Boga”.

Ostatnia część wystawy poświęcona jest Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Z czarnej, ściśniętej i klaustrofobicznej przestrzeni przechodzimy nagle w otwartą, białą przestrzeń olbrzymiego strychu. Znajdziemy tam historie osób z terenu Lubelszczyzny, które z narażeniem własnego życia udzielały pomocy prześladowanym Żydom w czasie II wojny światowej.

 

 

Zwiedzanie wystawyBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wystawa “Lublin. Pamięć Miejsca” i “Pamięć Sprawiedliwych - Pamięć Światła” jest stałą ekspozycją w Ośrodku “Brama Grodzka - Teatr NN”, na którą obowiązuje jeden bilet.

Poniedziałek - piątek
wejścia o godzinie: 9:30, 11.00, 12.30, 14.00.

Grupy zorganizowane po wcześniejszej rezerwacji: tel. 81 532 58 67 lub e-mail: [email protected]

 

Ceny biletów

Oprowadzanie w języku polskim:

5 zł – ulgowy

7 zł – normalny

oprowadzanie w języku obcym (angielskim, francuskim, rosyjskim, niemieckim):

10 – ulgowy

12 zł – normalny