Brama. Pracownia Edukacji i Animacji prowadzi działania edukacyjne związane z żydowskim dziedzictwem historycznym i kulturowym Lublina i Lubelszczyzny.

Brama. Pracownia Edukacji i Animacji prowadzi działania edukacyjne związane z żydowskim dziedzictwem historycznym i kulturowym Lublina i Lubelszczyzny.

Teatr NN

Oferta edukacyjna 2024

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie zaprasza do zapoznania się z ofertą edukacyjną na semestr letni 2024.

Edukacja o Zagładzie. 82. rocznica rozpoczęcia akcji „Reinhardt"

 • 16 marca 2024 (sobota) – Misterium Światła i Ciemności. Upamiętnienie likwidacji lubelskiego getta na Podzamczu
 • 25 marca 2024 (poniedziałek) – Marsz Pamięci. Upamiętnienie likwidacji ochronki dla dzieci żydowskich
 • 19 kwietnia 2024 (piątek) – Listy do Henia. Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości

Dla kogo

 • Szkoły średnie
 • Klasy 7–8 szkół podstawowych
 • Liczba miejsc na zajęcia edukacyjne jest ograniczona, udział w zajęciach jest bezpłatny
W drodze na Tatary - Marsz Pamięci
W drodze na Tatary - Marsz Pamięci (Autor: Miłkowska, Małgorzata)

Spis treści

[RozwińZwiń]

16 marca 2024. Misterium Świtała i Ciemności 
Upamiętnienie likwidacji getta na PodzamczuBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Misterium Światła i Ciemności
Misterium Światła i Ciemności (Autor: Schwartz, Tal)

W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku niemieckie władze okupacyjne rozpoczęły likwidację getta na lubelskim Podzamczu. Do obozu zagłady w Bełżcu odjechał pierwszy transport, liczący 1,4 tys. osób. Do połowy kwietnia wysłano tam ponad 28 tys. żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn.
Datę 16 marca uznaje się za początek akcji „Reinhardt” – zagłady ludności żydowskiej na obszarze Generalnego Gubernatorstwa. 

W 82. rocznicę likwidacji getta, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza do wspólnego upamiętnienia ofiar Zagłady poprzez uczestnictwo w Misterium Pamięci.

Przygotowanie uczniów i uczennic do udziału w Misterium Światła i CiemnościBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Opcjonalnie:

 • Wystawa stała „Lublin. Pamięć Miejsca” (90 min.)

Chodząc po specjalnie zaaranżowanych wnętrzach Bramy Grodzkiej, młodzież zapoznaje się z opowieścią o życiu Żydów w przedwojennym Lublinie w oparciu o materiały archiwalne (dokumenty, mapy, zdjęcia) oraz relacje Świadków Historii. Część wystawy poświęcona jest pamięci o zagładzie lubelskiej społeczności żydowskiej. 

 • Warsztat „Likwidacja getta na Podzamczu – pamiętnik Idy Gliksztejn” (90 min.)

Wykorzystując materiały źródłowe – fragmenty pamiętnika Idy Gliksztejn oraz fotografie – młodzież zostaje wprowadzana w temat likwidacji getta na Podzamczu i akcji „Reinhardt” z perspektywy jednostki. Zajęcia kończą się własnoręcznym wykonaniem imiennej wizytówki dla osób, które przebywały w getcie.

 • Spacer edukacyjny: „Granice getta” (90 min.)

Podczas spaceru młodzież zapoznaje się z topografią przedwojennej dzielnicy żydowskiej oraz getta na Podzamczu oraz konfrontuje się z materiałami źródłowymi: zdjęciami, mapami, fragmentami relacji świadków. Uczniowie dowiadują się, jak wyglądało życie w getcie oraz skąd Żydzi byli prowadzeni na lubelski Umschlagplatz. 

Misterium Światła i Ciemności
– 16 Marca 2024 (sobota) godz. 17:30 (60 min.)Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Osoby uczestniczące w tym wydarzeniu odczytują w Bramie Grodzkiej nazwiska ofiar Zagłady. Punktem kulminacyjnym wydarzenia jest wygaszenie oświetlenia na Podzamczu – terenie byłej dzielnicy żydowskiej. Po obu stronach Bramy Grodzkiej powstają dwie symboliczne przestrzenie – światła i ciemności. Spod Lampy Pamięci przenoszone jest światło na lubelski Umschlagplatz – rampę kolejową, skąd Żydzi byli deportowani do nazistowskiego obozu zagłady w Bełżcu.

Terminy i zgłoszeniaBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • Przygotowanie uczniów i uczennic do udziału w Misterium: 11–15 marca 2024.
 • Zgłoszenia: do 4 marca 2024.
 • Informacje i zgłoszenia: [email protected] 

25 marca 2024. Marsz Pamięci 
Upamiętnienie likwidacji ochronki dla dzieci żydowskichBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

W czasie likwidacji getta na Podzamczu w marcu 1942 roku, około stu dzieci z żydowskiej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 zostało wywiezionych przez niemiecką policję na teren nieczynnej kopalni piasku w obecnej dzielnicy Tatary, gdzie je rozstrzelano. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i panna Rechtman, które nie chciały opuścić dzieci.

W 82. rocznicę likwidacji ochronki Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza do wspólnego upamiętnienia ofiar Zagłady poprzez uczestnictwo w Marszu Pamięci.

Przygotowanie uczniów i uczennic do udziału w Marszu PamięciBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • Prezentacja multimedialna „Likwidacja ochronki” (do 45 min.)

Prezentacja przybliża młodzieży temat tragicznej śmierci dzieci i ich opiekunek z sierocińca przy ul. Grodzkiej 11, która miała miejsce 24 marca 1942 r. podczas akcji likwidacyjnej lubelskiego getta. Prezentowane są relacje świadków oraz działania upamiętniające dzieci i ich opiekunki. 
Miejsce: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” lub szkoła.

Marsz Pamięci
– 25 Marca 2024 (poniedziałek) godz. 13.00 (60 min.)Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Spod budynku dawnej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (obecnie siedziba Domu Kultury „Pod Akacją”) wyruszy Marsz Pamięci. Uczestnicy i uczestniczki przejdą na miejsce śmierci dzieci i ich opiekunek w dzielnicy Tatary (róg ulicy Łęczyńskiej i Maszynowej). 

Terminy i zgłoszeniaBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • Przygotowanie uczniów i uczennic do udziału w Marszu: 18–22 marca 2024.
 • Zgłoszenia: do 11 marca 2024.
 • Informacje i zgłoszenia: [email protected] 

19 kwietnia 2024. Listy do Henia Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Listy do Henia 2010
Listy do Henia 2010 (Autor: Zętar, Joanna (1975- ))

W związku z Dniem Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie zaprasza do wspólnego działania artystyczno-edukacyjnego „Listy do Henia”, upamiętniającego ofiary Zagłady.

Jego celem jest opowiedzenie uczniom i uczennicom z lubelskich szkół o Zagładzie lubelskich Żydów poprzez los jednego dziecka. Kiedy wybuchła II wojna światowa Henio Żytomirski miał 6 lat. Wiosną 1941 roku chłopiec wraz z rodziną musiał przenieść się do getta. Rok później rozpoczęła się Zagłada, a Henio podzielił los tysięcy lubelskich Żydów. Pisanie listu do Henia jest indywidualnym aktem pamięci, ale także świadomym aktem sprzeciwu wobec założeń akcji „Reinhardt”, której celem było wymazanie śladów istnienia społeczności żydowskiej. 

Przygotowanie uczniów i uczennic do udziału w projekcie Listy do Henia. Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Opcjonalnie:

 • Warsztat „Listy do Henia” (90 min.)

Warsztat przedstawia historię Henia i rodziny Żytomirskich, przybliżając realia życia Żydów w przedwojennym Lublinie. Podczas warsztatów młodzież zapoznaje się z materiałami archiwalnymi (zdjęcia, dokumenty, listy). Na zakończenie młodzież pisze listy do Henia. 

 • Spacer edukacyjny „Listy do Henia” (45 min.)

Przejście szlakiem miejsc związanych z życiem Henia Żytomirskiego i jego rodziny.
Spacer rozpoczyna się przy Lampie Pamięci przy ul. Podwale, a kończy na Krakowskim Przedmieściu 64.

Listy do Henia
– 19 kwietnia 2024 (piątek)Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Działanie artystyczno-edukacyjne w przestrzeni miasta.

 • Akcja pisania listów do Henia – Krakowskie Przedmieście 64, godz. 11:00–13:00

W miejscu, gdzie zostało zrobione ostatnie zdjęcie Henia w lipcu 1939 r. spotykamy się, aby napisać list do żydowskiego chłopca. List jest następnie wrzucany do skrzynki pocztowej Teatru NN. Jest to indywidualny akt pamięci, dedykowany wszystkim ofiarom Zagłady.   

 • Spacer edukacyjny „Śladami Henia”, godz. 13:00 (45 min.)

Przejście szlakiem miejsc związanych z życiem Henia Żytomirskiego i jego rodziny.
Spacer rozpoczyna się na Krakowskim Przedmieściu 64, a kończy przy Lampie Pamięci przy ul. Podwale.

Terminy i zgłoszeniaBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

 • Przygotowanie uczniów i uczennic do udziału w projekcie Listy do Henia: 8–19 kwietnia 2024.
 • Zgłoszenia do: 5 kwietnia 2024.
 • Informacje i zgłoszenia: [email protected]