Oferta edukacyjna 2022
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza Nauczycieli i Nauczycielki do zapoznania się z ofertą edukacyjną na semestr letni 2022. Oferta skierowana jest do Uczennic i Uczniów szkół średnich oraz szkół podstawowych (po wcześniejszych ustaleniach z organizatorami).
Spis treści
[Zwiń]Edukacja o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata
6 marca 2022 – Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych
Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych jest okazją do przywołania historii ludzi, którzy z narażeniem własnego życia ratowali innych oraz występowali w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, a także historii osób aktywnie przeciwstawiających się wszelkim zbrodniom przeciwko ludzkości.
W Polsce najbardziej czytelnym przykładem takich postaw są Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, którzy w czasie II wojny światowej zdecydowali się udzielić pomocy prześladowanym Żydom. Refleksja nad postawami Sprawiedliwych pozwala docenić takie wartości jak prawość i odwaga, bezinteresowność i współczucie oraz otwartość na Innego.
Oferta edukacyjna
Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach on-line/stacjonarnych, które przybliżą uczennicom i uczniom temat Sprawiedliwych wśród Narodów Świata w kontekście relacji polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej oraz pracy z pamięcią.
Warsztat prowadzony jest w oparciu o wystawę „Lublin. Pamięć Miejsca” oraz wybrane relacje Ratujących i Ocalonych z terenu Lubelszczyzny, pochodzące z Archiwum Historii Mówionej Ośrodka.
Czas trwania warsztatu:
- online: 30-45 min.
- stacjonarne (w Ośrodku): 90 min.
Terminy
Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w terminie 7–11 marca 2022.
Zainteresowane nauczycielki i nauczycieli prosimy o zgłoszenia do 4 marca 2022.
Ilość grup ograniczona.
Informacje i zgłoszenia
Dominika Majuk, [email protected]
Edukacja o Zagładzie – 80. rocznica akcji „Reinhardt”
16 marca 2022 – Misterium Światła i Ciemności.
Upamiętnienie likwidacji getta na Podzamczu
W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. Wówczas odjechał pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 roku wysłano tam ponad 28 tys. żydowskich dzieci, kobiet i mężczyzn, mieszkańców Lublina. Datę 16 marca uznaje się za początek akcji „Reinhardt” – zagłady ludności żydowskiej na obszarze Generalnego Gubernatorstwa.
Aby upamiętnić 80. rocznicę tych wydarzeń zapraszamy do udziału w Misterium Światła i Ciemności, które odbędzie się 16 marca 2022 r. od godz. 17.30 w Bramie Grodzkiej, z możliwością uczestnictwa online. Podczas Misterium odczytywane będą nazwiska ofiar Zagłady z Lublina. O godz. 18.30 na terenie byłej dzielnicy żydowskiej zostanie wygaszone oświetlenie. Wydarzenie transmitowane będzie w Internecie.
Oferta edukacyjna
Warsztat on-line
przybliżający temat likwidacji lubelskiego getta, bazując na prezentacji wystawy 3D „Lublin. Pamięć Miejsca”. Na zakończenie spotkania młodzież zostanie poproszona o odczytanie wybranych nazwisk osób z ostatniego spisu mieszkańców getta.
Czas: 30–45 min.
Spacer
Granice getta na Podzamczu, to spacer przybliżający topografię przedwojennej dzielnicy żydowskiej oraz lubelskiego getta. Młodzież dowie się o przebiegu likwidacji getta oraz miejscach upamiętniających jego mieszkańców.
Czas: 1 h.
Marsz Pamięci
Droga na Umschlagplatz to marsz pamięci trasą, którą prowadzona była ludność żydowska na rampę kolejową, znajdującą się na terenie rzeźni miejskiej przy ulicy Zimnej. Kolumny osób prowadzono ulicami: Ruską, Kalinowszczyzna, Turystyczną. Młodzież dowie się o przebiegu likwidacji getta na Podzamczu oraz zapozna się z Miejscem Pamięci – Lubelskim Umschlagplatzem, z którego wysyłane były transporty do obozu zagłady w Bełżcu.
Czas: 2 h.
Terminy
Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w terminie 10–16 marca 2022.
Zainteresowane nauczycielki i nauczycieli prosimy o zgłoszenia do 9 marca 2022 roku.
Ilość grup ograniczona.
Informacje i zgłoszenia
Bartosz Gajdzik, [email protected]
24 marca 2022 – Marsz Pamięci.
Upamiętnienie likwidacji ochronki dla dzieci żydowskich
W czasie likwidacji getta na Podzamczu, w marcu 1942 roku, około stu dzieci z żydowskiej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 zostało wywiezionych przez niemiecką policję na teren nieczynnej kopalni piasku w obecnej dzielnicy Tatary, gdzie je rozstrzelano. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i panna Rechtman, które nie chciały opuścić dzieci.
W 80. rocznicę likwidacji ochronki Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zaprasza mieszkanki i mieszkańców Lublina do wspólnego upamiętnienia niewinnych ofiar Zagłady poprzez uczestnictwo w Marszu Pamięci, który odbędzie się 24 marca 2022 roku o godz. 13.00.
Oferta edukacyjna
Prezentacja on-line/stacjonarnie
Zapraszamy do wzięcia udziału w prezentacji on-line/stacjonarnie, przybliżającej temat tragicznej śmierci dzieci i ich opiekunek z sierocińca przy ul. Grodzkiej 11. W prezentacji wykorzystujemy relacje świadków tego wydarzenia oraz przedstawiamy działania upamiętniające dzieci i ich opiekunki.
Czas trwania prezentacji: 30–45 min.
Marsz Pamięci
W dniu 24 marca o godz. 13.00 spod budynku dawnej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 (obecnie siedziba Domu Kultury „Pod Akacją”) wyruszy Marsz Pamięci na miejsce śmierci dzieci i ich opiekunek w dzielnicy Tatary (róg ulicy Łęczyńskiej i Odlewniczej).
Czas przejścia: ok. 50 minut.
Terminy
Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w terminie 17–24 marca 2022.
Zainteresowane nauczycielki i nauczycieli prosimy o zgłoszenia do 14 marca 2022 roku.
Ilość grup ograniczona.
Informacje i zgłoszenia
Izabela Czumak, [email protected]
22 kwietnia 2022 – Listy do Henia.
Dzień Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości
W związku z obchodzonym 19 kwietnia Dniem Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości, Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” w Lublinie zaprasza do wspólnego działania artystyczno-edukacyjnego „Listy do Henia”.
Jego celem jest opowiedzenie uczennicom i uczniom szkół z Lublina i Lubelszczyzny, o Zagładzie lubelskich Żydów poprzez los jednego dziecka. Kiedy wybuchła II wojna światowa Henio Żytomirski miał 6 lat. Wiosną 1941 roku chłopiec wraz z rodziną musiał przenieść się do getta. Rok później rozpoczęła się Zagłada, a Henio podzielił los tysięcy lubelskich Żydów. Pisanie listu Henia jest indywidualnym aktem pamięci, który nabiera szczególnego znaczenia w 80. rocznicę akcji „Reinhardt”.
W związku z przerwą świąteczną działania edukacyjne odbędą się w dniach 20-22.04.2022.
Oferta edukacyjna
Warsztaty online / stacjonarne (w Ośrodku)
20–22 kwietnia 2022.
Zapraszamy klasy do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach on-line/stacjonarnych „Listy do Henia” przybliżających historię Henia i rodziny Żytomirskich. Na zakończenie warsztatów młodzież zostanie poproszona o napisanie listu do Henia.
Czas trwania warsztatu:
- online: 30–45 min.
- stacjonarny (w Ośrodku): 90 min.
Działanie artystyczno-edukacyjne w przestrzeni miasta
22 kwietnia 2022, godz. 12:00–13:00.
Spacer edukacyjny śladami Henia rozpocznie się przy Latarni Pamięci, następnie przejdzie do miejsc związanych z życiem Henia, a zakończy się przy Krakowskim Przedmieściu 64, gdzie w 1939 r. została wykonana ostatnia fotografia Henia. Tam uczniowie i uczennice będą mogli wysłać listy do Henia wrzucając je do skrzynki pocztowej Teatru NN.
Informacje i zgłoszenia
Zainteresowane Nauczycielki i Nauczycieli prosimy o zgłoszenia do 13 kwietnia 2022 roku.
Ilość grup ograniczona.
Dominika Majuk, Monika Krzykała: [email protected]
Edukacja o dziedzictwie kulturowym
Europejskie Dni Dziedzictwa 2022
Zachęcamy Nauczycieli i Nauczycieli do podjęcia z Uczniami i Uczennicami tematów związanych z dziedzictwem kulturowym, szczególnie w kontekście obchodzonych we wrześniu Europejskich Dni Dziedzictwa.
Jest wiele definicji dziedzictwa kulturowego, które opisują je jako coś zewnętrznego i tworzonego przez „innych”. Najczęściej brzmią one dla młodych ludzi formalnie i obco. Ponieważ sami jesteśmy odbiorcami, nośnikami i twórcami dziedzictwa, możemy podjąć się jego interpretacji, czyli opowiadania o nim w taki sposób, aby je przybliżać, sięgać do ukrytych znaczeń, odczytywać nowe nadawane przez współczesne konteksty oraz prezentować je w nowej formie, odwołując się do swojego doświadczenia, wiedzy i zainteresowań. Dlatego tak ważne jest szukanie innowacyjnych i atrakcyjnych sposobów mówienia o dziedzictwie.
Oferta edukacyjna
Warsztaty online / stacjonarne (w Ośrodku)
Zajęcia warsztatowe prowadzone są w oparciu o treści zawarte w filmie edukacyjnym „Dziedzictwo polega na zadawaniu pytań” / “Heritage Is About Asking Questions”, zrealizowanym w technice Animated Explainer Video.
Materiał filmowy bazuje na wywiadach przeprowadzonych z szóstką doświadczonych edukatorów i badaczy z USA, Polski, Izraela i Niemiec działających w obszarze dialogu międzykulturowego. Każda z tych osób dzieli się swoim doświadczeniem obcowania z dziedzictwem na różnych płaszczyznach. Film składa się z siedmiu części, z których każda zwraca uwagę na inne aspekty rozumienia dziedzictwa i możliwe sposoby jego interpretacji: Co to jest dziedzictwo? Jak można rozumieć dziedzictwo? Co zrobić z kłopotliwym dziedzictwem? Jak rozmawiać mimo różnic? Jak działają stereotypy? Czy można przezwyciężyć stereotypy? Jak pamiętać o dziedzictwie?
Podczas zajęć młodzież ma okazję przeanalizować wybrane zagadnienia i skonfrontować je z własnymi opiniami. Podejmuje dyskusję na tematy związane z rozumieniem dziedzictwa osobistego, lokalnego i narodowego.
Czas trwania zajęć: 90 min. lub do indywidualnego ustalenia.
Terminy
Wszystkie zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w terminie 9 maja – 17 czerwca 2022.
Zainteresowane Nauczycielki i Nauczycieli prosimy o zgłoszenia do 31 maja 2022 roku.
Informacje i zgłoszenia
Dominika Majuk, Monika Krzykała: [email protected]