Brama. Pracownia Edukacji i Animacji prowadzi działania edukacyjne związane z żydowskim dziedzictwem historycznym i kulturowym Lublina i Lubelszczyzny.

Brama. Pracownia Edukacji i Animacji prowadzi działania edukacyjne związane z żydowskim dziedzictwem historycznym i kulturowym Lublina i Lubelszczyzny.

Teatr NN

Elementarz. Dzieci w obozie na Majdanku

Wystawa "Elementarz. Dzieci w obozie na Majdanku", eksponowana jest w baraku numer 53 na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku.

O wystawieBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Historia II wojny światowej to również historia dzieci. Tysiące z nich zostało zamęczonych i zamordowanych w obozach koncentracyjnych. Jednym z takich miejsc był obóz na Majdanku. Związane z nim były losy dzieci żydowskich, białoruskich i polskich. Duża część z nich miała iść 1 września 1939 r. do szkoły, z „Elementarzem” w tornistrze.

„Elementarz” uczy dziecko porządkować i opisywać świat. Zawarte są w nim najprostsze kategorie społeczne, leżące u podstaw relacji między człowiekiem a otoczeniem. Charakterystyczną cechą „Elementarza” jest to, że pozbawiony jest okrucieństwa i zła. Dzieci, które znalazły się na Majdanku, zostały gwałtownie „wyrwane” z prostego i naiwnego świata „Elementarza”. Świat obozu był jego całkowitym zaprzeczeniem. Życie w obozie przyniosło dzieciom codzienne obcowanie ze złem i śmiercią.

Przestrzeń baraku przeznaczona na wystawę podzielona została na dwie części: „Świat Elementarza” oraz „Świat Obozu”. Okres szczęśliwego dzieciństwa i nauki szkolnej ilustrują rodzinne fotografie, kołysanka i elementarze. Świat wojny i obozów symbolizuje wagon towarowy i studnie, z których słychać relacje ocalonych z zagłady więźniów.

Na wystawie opowiedziane są losy czworga dzieci więzionych na Majdanku. Są to dzieci żydowskie: Halina Birenbaum i Henryk Żytomirski, białoruskie: Piotr Kiriszczenko i polskie: Janina Buczek-Różańska. Jedno z nich zginęło w obozie. Był to Henio Żytomirski.

 

Zwiedzanie wystawyBezpośredni odnośnik do tego akapitu

Wystawa jest dostępna po uprzednim zgłoszeniu w Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.