Celem projektu Akcja "Reinhardt” - w kręgu Zagłady jest zaprezentowanie wojennej historii wszystkich społeczności żydowskich zgładzonych w ramach akcji „Reinhardt”. Projekt jest elementem ogólnopolskich obchodów 75. rocznicy akcji „Reinhardt”.

Celem projektu Akcja "Reinhardt” - w kręgu Zagłady jest zaprezentowanie wojennej historii wszystkich społeczności żydowskich zgładzonych w ramach akcji „Reinhardt”. Projekt jest elementem ogólnopolskich obchodów 75. rocznicy akcji „Reinhardt”.

Sielec – akcja „Reinhardt”

Generalne Gubernatorstwo: dystrykt Lublin, powiat Chełm, gmina Rakołupy.

Sielec – akcja „Reinhardt”
Sielec. Mapa wykonana na podkładzie: Mapa taktyczna Wojskowego Instytutu Geograficznego w skali 1:100 000. Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919–1939 (http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=WIG100)

Spis treści

[RozwińZwiń]

Sielec – kalendariumBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

  • 1941 – liczba żydowskich mieszkańców wynosi około 450 osób.
  • 1940 – transport 80 osób z Krakowa.
  • maj 1942 – transport 450 około osób przez Włodawę do obozu zagłady w Sobiborze.
  • maj 1942 – egzekucja, 25 ofiar.

Społeczność żydowska w czasie II wojny światowej Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Utworzenie getta: brak danych

Liczba żydowskich mieszkańców: 450 osób (1941)

Przesiedlenia do Sielca: Kraków (1940, 80 osób)

Likwidacja getta: brak danych

Kierunek deportacji: Włodawa, Sobibór (maj 1942, 450 osób)

Masowe egzekucje: maj 1942, 25 osób

Przebieg akcji „Reinhardt”Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

W maju 1942 r. w Sielcu dokonano egzekucji 25 Żydów. Ciała ofiar pochowano na pobliskich polach. 12 maja w Kumowie zamordowano dwie żydowskie rodziny z Sielca. W połowie maja 450 Żydów z Sielca pognano do Włodawy, a stamtąd deportowano do obozu zagłady w Sobiborze. Najprawdopodobniej nikt nie ocalał.

PamięćBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Lokalna społeczność żydowska przed wojną nie posiadała synagogi. W Sielcu funkcjonował jedynie prywatny dom modlitwy. Zmarłych chowano na cmentarzu w Wojsławicach.

Bibliografia Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

  • Amtliches Gemeinde – und Dorfverzeichnis für das Generalgouvernement auf Grund Der Summarischen Bevölkerungsbestandsaufnahme am 1. März 1943, Herausgegeben vom Statistischen Amt des Generalgouvernements, Krakau 1943, s. 37.
  • Kubiszyn M., Sielec, [w:] Śladami Żydów. Lubelszczyzna, Lublin 2012, s. 360.
  • Silberklang D., Gates of Tears. The Holocaust in the Lublin District, Jerusalem 2013, s. 318.

*Autorzy treści zamieszczonych na stronie dołożyli wszelkich starań, aby dotrzeć do aktualnego stanu badań nad przebiegiem akcji „Reinhardt” w danej miejscowości oraz informacji o inicjatywach upamiętniających lokalną społeczność żydowską. Prosimy o kontakt wszystkie osoby, które mogą przyczynić się do aktualizacji tych treści. Kontakt: [email protected]