Celem projektu Akcja "Reinhardt” - w kręgu Zagłady jest zaprezentowanie wojennej historii wszystkich społeczności żydowskich zgładzonych w ramach akcji „Reinhardt”. Projekt jest elementem ogólnopolskich obchodów 75. rocznicy akcji „Reinhardt”.

Celem projektu Akcja "Reinhardt” - w kręgu Zagłady jest zaprezentowanie wojennej historii wszystkich społeczności żydowskich zgładzonych w ramach akcji „Reinhardt”. Projekt jest elementem ogólnopolskich obchodów 75. rocznicy akcji „Reinhardt”.

Mikulińce – akcja „Reinhardt”

Generalne Gubernatorstwo: dystrykt Galicja, powiat Tarnopol, gmina Mikulińce.

Mikulińce – akcja „Reinhardt”
Mikulińce. Mapa wykonana na podkładzie: Mapa taktyczna Wojskowego Instytutu Geograficznego w skali 1:100 000. Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego 1919–1939 (http://igrek.amzp.pl/mapindex.php?cat=WIG100)

Spis treści

[RozwińZwiń]

Społeczność żydowska w czasie II wojny światowejBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Utworzenie getta: przed latem 1942

Liczba żydowskich mieszkańców: około 2000 osób (sierpień 1942)

Przesiedlenia do Mikuliniec: brak danych

Likwidacja getta: 1. połowa października 1942

Kierunek deportacji: obozy pracy, w tym Kamionki, Stupki, Hłuboczek Wielki (I połowa 1942); Bełżec (ok. 1200 osób, 31 sierpnia 1942); Tarnopol, Trembowla, Kopyczyńce, Kozowa, Zbaraż, Podhajce (I połowa października 1942)

Masowe egzekucje: 5 czerwca 1941 (12 osób; pogrom); około 11 lipca 1941 (18 osób); około 31 sierpnia 1942 (około 80 osób)

Przebieg akcji „Reinhardt”Bezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

W 1. połowie 1942 r. liczne grupy żydowskich mieszkańców wysłano do różnych obozów pracy, m.in. w Kamionkach, Stupkach, Hłuboczku Wielkim. Część osób była zatrudniona w okolicznych gospodarstwach i mogła odwiedzać rodziny w Mikulińcach.

Nie wiadomo kiedy w Mikulińcach powstało otwarte getto, ale latem 1942 r. już istniało. Żydzi musieli mieszkać w wyznaczonej dzielnicy nad rzeką Seret, nie mogli opuszczać miasta bez pozwolenia.

Pod koniec sierpnia 1942 r. ok. 1200 Żydów wywieziono do Tarnopola, skąd 31 sierpnia wraz z innymi zostali wywiezieni do obozu zagłady w Bełżcu. Około 80 osób w starszym wieku oraz chorych policjanci niemieccy i ukraińscy zamordowali na miejscu.

W Mikulińcach pozostało około 600 Żydów. Część z nich przetrwała akcję deportacyjną w kryjówkach, część pracowała w dniu deportacji poza miasteczkiem. Na początku października otrzymali oni nakaz opuszczenia miejscowości (do 15 października), która odtąd miała zostać judenrein [judenrein i judenfrei – terminy stosowane przez nazistów na określenie terenu „wolnego od Żydów” – red.]. Początkowo planowano przenieść Żydów z Mikulińców do Tarnopola, ale z powodu braku miejsca w tamtejszym getcie sporo ludzi trafiło do gett w innych miejscowościach (Trembowla, Kopyczyńce, Kozowa, Zbaraż, Podhajce). Tam podzielili los miejscowych społeczności żydowskich.

Okupację przeżyło kilku Żydów z Mikulińców.

RelacjeBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

Żydowski Instytut Historyczny

  • Izydor Zeiler, ur. 1891, Mikulińce (301/1421)

Przed wojną mieszkał w Mikulińcach. W relacji znajdziemy informacje na temat sytuacji Żydów w Mikulińcach podczas okupacji niemieckiej i obozach pracy w okolicznych miejscowościach. Autor opisuje też akcję likwidacyjną 29 sierpnia 1942 r. Wraz z żoną i dziećmi uciekł do Trembowli. Po likwidacji tamtejszego getta rodzina ukrywała się wraz z innymi Żydami w lesie. Podczas obławy prawie wszyscy zostali zabici – ocalał jedynie autor i młoda dziewczyna, Klara Szrenzel. Izydor Zeiler nadal ukrywał się w lasach, a następnie we wsi Krowinka u Polaka Karola Sygnatowicza. Tam doczekał wyzwolenia.

  • Klara Szrenzel, ur. 1922, Mikulińce (301/1423)

Podczas okupacji niemieckiej autorka relacji przebywała w Mikulińcach. Po wysiedleniu Żydów ukrywała się na wsi, a potem wróciła do rodziny w Trembowli. Przed akcją likwidacyjną getta w Trembowli ukryła się w piwnicy. Udało się jej ocalić życie. Następnie ukrywała się u Franciszki i Karola Sygnatowiczów. Po wykryciu kryjówki przez Niemców schroniła się w okolicznych lasach. Po każdej kolejnej obławie dołączała do innej grupy ukrywającej się w lesie. W ostatnim okresie dołączyła do grupy, w której znajdowała się rodzina Izydora Zeilera. Po tym, jak Niemcy zastrzelili niemal wszystkie osoby, Klara Szrenzel ukrywała się w lesie z Zeilerem. Nawiązała kontakt z Sygnatowiczem, który pomimo wcześniejszego aresztowania przez Niemców za ukrywanie Żydów, zdecydował się pomagać dalej. Przynosił jedzenie, a kiedy nastała zima, zabrał Klarę i Izydora do swojego domu. Tam doczekali wyzwolenia.

  • Anton Goldstein, ur. 1908 (301/4212)

Autor relacji opisuje zbrodnie ukraińskiego nacjonalisty, który zamordował m.in. jego rodziców podczas likwidacji getta w Mikulińcach. Relacja spisana w języku niemieckim.

  • Józef Studzieniecki, Stefan Studzieniecki, Klara Misiewicz, Michał Mondschein, Michał Teichmann (301/4841 oraz 301/4842)

Zeznanie podpisane przez: Józefa Studzienieckiego, Stefana Studzienieckiego, Klarę Misiewicz i Michała Mondscheina dotyczące zbrodni dokonywanych przez funkcjonariuszy niemieckich w getcie w Tarnopolu i Mikulińcach. Drugie zeznanie jest złożone przez Michała Teichmanna i zawiera informacje o zbrodniczej działalności funkcjonariuszy niemieckich działających podczas okupacji w getcie w Tarnopolu i Mikulińcach.

PamięćBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

W Mikulińcach przy ul. Hruszewskiego 3A zachował się budynek dawnego chederu (szkoły dla żydowskich dzieci). Obecnie mieszczą się w nim sklep i bank. W budynku synagogi (ul. Hruszewskiego 45) znajduje się sklep materiałów budowlanych.

Na terenie cmentarza żydowskiego (ul. Chmielnickiego) znajdują się pojedyncze ułamki macew.

Dawna synagoga, obecnie sklep materiałów budowlanych (źródło zdjęcia)

LiteraturaBezpośredni odnośnik do tego akapituWróć do spisu treściWróć do spisu treści

  • Kruglov A., Dean M., Mikulińce, [w:] The United States Holocaust Memorial Museum Encyclopedia of Camps and Ghettos, 1933–1945, G.P. Megargee, M. Dean [red.], t. II, cz. A, Bloomington–Indianapolis 2012.
  • Relacje z czasów Zagłady. Inwentarz, t. I–VII, Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa 1998–2011.
  • Дишлевук В., Маршрут синагогами південного сходу Тернопільщини, Shtetl Routes, http://shtetlroutes.eu/uk/marshrut-sinagogami-pvdennogo-skhodu-ternoplshchini/, [dostęp: 25.04.2018].
  • Дударчук К., Історико-культурні гомогенні ресурси Тернопільської області: сучасний стан збереження і використання в міжнародному туризмі, „Історія української географії”, t. 26 (2012), http://tourlib.net/statti_ukr/dudarchuk.htm, [dostęp: 25.04.2018].
  • Круглов А., Хроника Холокоста в Украине, Запорожье 2004.

*Autorzy treści zamieszczonych na stronie dołożyli wszelkich starań, aby dotrzeć do aktualnego stanu badań nad przebiegiem akcji „Reinhardt” w danej miejscowości oraz informacji o inicjatywach upamiętniających lokalną społeczność żydowską. Prosimy o kontakt wszystkie osoby, które mogą przyczynić się do aktualizacji tych treści. Kontakt: [email protected]