HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

Teatr NN
×Strona tego Wydarzenia wymaga sprawdzenia, niektóre informacje mogą być nieprawidłowe lub może ich brakować.

Zapiski z księgi sądowej Wąwolnicy w roku 1500

264. 1500-01-29 Rajcy i podwójci oznajmiają, że przedmieszczanin Jan Stanisławowicz dał pannie Annie swej bratanicy, córce zmarłego Bartosza zwanego Bartkiem, połowę półłanka na przedmieściu między miedzą Surdajowską z jednej a miedzą tejże Anny z drugiej strony. Jeżeli Anna wyjdzie za mąż, pole to pozostanie przy niej i jej po­tomstwie, jeżeli zaś umrze, dziedzictwo to wróci do Jana Stanisławowicza i jego krewnych. Za to Anna darowała stryjowi 1 grzywnę.
265. 1500-01-29 Rajcy na prośbę burgrabiego i podwójciego Wojciecha Masłko pożyczyli ze skrzyneczki miejskiej pół grzywny należącej do dzieci zmarłego Mikołaja Lunaka Pawłowi Konieczce, który ma zwrócić dług do najbliższych świąt Bożego Narodzenia za po­ręczeniem samego burgrabiego. Według późniejszych notatek przedmieszczanin Mi­chał oddał pół grzywny, które pożyczył Paweł Nakonieczka, do dziedzictwa zwane­go Nakonieczkowskie.
266. 1500-02-07 Rajcy oznajmiają, że Jan Zegadło z Charzu przed sądem ławniczym wielkim gajonym w domu podwójciego Wojciecha Masłko rządcy w Wąwolnicy, sprzedał za 4 grzywny braciom Jakubowi i Andrzejowi Drągowiczom z tegoż przedmieścia łan zwany Szymanowski w Charzu, pomiędzy miedzą Wojciecha Kozieła z jednej a miedzą Kapuścińską z drugiej strony i od rzeki Bochotnicy do granic wojciechowskich. Rajcy na prośby braci Drągowiczów zezwolili na wieczysty zapis w księdze miejskiej zgodnie z oświadczeniem przysłanych do nich 2 ławników.
267. 1500-02-07 Rajcy z ławnikami i podwójcim oznajmiają, że Wojciech Głuch, jego bratankowie i bratanice: Jakub, Jan, Dorota i Helena zwani Sikaczewice sprzedali za 4 grzywny Wojciechowi Bartkowiczowi z Rąblowa siedlisko zabudowane, ogród, sad i łan siedliskowy, które znajdują się na przedmieściu naprzeciw pola położonego ze wschodu na zachód, między miedzą Wojciecha Głucha z jednej a miedzą Sąsiadowską z drugiej strony i od stawu królewskiego do granic niezabitowskich.
268. 1500-06-01 Spis rzeczy, czyli dobytku Anny córki zmarłego Bartłomieja Stanisławowicza, w sprawie których z jej ojczymem Wacławem, który przywiódł też matkę Anny, czynią następujący układ: przez 2 lata Wacław ma trzymać 4 woły i 4 konie robo­cze, 14 sztuk bydła pospolitego, 14 starych owiec, 13 wieprzy pospolitych oraz stóg zboża, tak że jeśli coś z niego wymłóci, ma stóg uzupełnić. Po 2 latach odda wszy­stko Annie, zatrzymując przychówek zwierząt; z pola ma dawać pasierbicy co trze­cią kopę z wszystkich upraw do jej stogu, za wyjątkiem grochu i strąków za ten rok.
269. 1500-06-01 Rajcy i burgrabia, oznajmiają, że Mikołaj Charzowski darował swojemu synowi Wacławowi półłanek po swoim ojcu, leżący między miedzą Jana Miazka z jednej a miedzą Szymona Dubiela z drugiej strony i od królewskiej rzeki Bochotnicy do granic łubkowskich.
270. około św. Grzegorza 1500 lub 1501

Rajcy oznajmiają, że ławnik Jakub Wielgus pożyczył 3 wiardunki należące do dzie­ci zmarłych Szymanowskich do święta św. Grzegorza i dał poręczycieli: Wojciecha Ciastko rajcę starego i Jana Ptaszka, którzy poręczyli, że jeśli dług nie będzie spłacony, a jeden z nich umrze, pozostały wszystko zapłaci.

Według późniejszej notatki Wielgus zadośćuczynił powyższemu zobowiązaniu.

271. 1500-06-01 Rajcy oznajmiają, że Mikołaj Sekuła darował swej żonie, szlachciance Annie z Piotrowic dom z siedliskiem przy rynku, położony pomiędzy miedzami Jana Ptaszka z jednej a rajcy Wojciecha Szuchawy z drugiej strony, zaczynając od rynku aż do drogi królewskiej zwanej Podwieżną, a także browar i słodownię przy granicy browaru zmarłego Marcina Czartka z jednej i przy placu miejskim z drugiej strony. Mikołaj Sekuła zapisał też Annie wszystkie sprzęty domowe. Jeśliby umarła wcześ­niej niż on, wtedy wszystko wróci do niego, a jeśliby ktoś okazał się bliższy do tych dóbr, to uzyska je po zapłaceniu Annie 12 grzywien.
272. między 1500-06-01 a 1500-07-03 Jan Korpus pożyczył ze skrzyneczki miejskiej 20 groszy z pieniędzy Lunaczkowskich, które ma zwrócić w pierwszą niedzielę po św. Bartłomieju i zobowiązuje się, że jeśli nie odda tego długu, dopuści do części swego majątku poręczycieli: przedmieszczanina Andrzeja Husa i Macieja Białego Piotrowicza.
273. między 1500-06-01 a 1500-07-03 Jan Lunak (stanąwszy) z poręczycielami: Stanislawem Kotem i Maciejem Madejem, pożyczył ze skrzyneczki miejskiej 30 groszy Lunaczkowskich, które winien zwrócić do pierwszej niedzieli (po) święcie św. Bartłomieja.
274. między 1500-06-01 a 1500-07-03

Rajcy oznajmiają, że Wojciech Piekarz pożyczył pół kopy groszy dzieci Niezgodzińskich, które ma zwrócić do najbliższego święta św. Bartłomieja. Poręczycielami jego są Sekuła i Fe(...).

Według późniejszej dopiski - zapłacił.

275. 1500-07-03 Rajcy oznajmiają, że rajca Andrzej Karcz sprzedał rajcy starszemu Wojciechowi Szuchawie za 5 grzywien swój półłanek zwany Więsiowski z należącą do niego łą­ką z przynależnymi kątami, położony pomiędzy miedzą Marcina Dąbka z jednej a Andrzeja Husa z drugiej strony. Dobra te mają trzymać wieczyście po połowie Wojciech Szuchawa i Marcin Dąbek jako prawni sukcesorzy, a Andrzej Karcz w ro­ku bieżącym oświadczył, że otrzymał 5 grzywien zapłaty.
276. 1500-07-17 Rajcy oznajmiają, że Maciej Szurza zastawił Mikołajowi Sekule za 2 kopy (groszy) swój browar i słodownię położone na zatyłku, naprzeciw domu Szurzy, za drogą królewską, która wiedzie między zatyłkami domów stojących przy rynku i siedlisk, od tej drogi do muru. Sekuła ma ten zastaw trzymać od Bożego Narodzenia przez 2 lata i jeśli w trzecim roku nie zostanie on wykupiony, wówczas on z żoną Anną przejmą browar i słodownię na własność.

 

Pośrednio powiązane osoby

Miejsca

Źródła

Kategorie

Słowa kluczowe

Rodzaj wydarzenia