HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

Teatr NN
×Strona tego Wydarzenia wymaga sprawdzenia, niektóre informacje mogą być nieprawidłowe lub może ich brakować.

Zapiski z księgi sądowej Konopnicy w roku 1543

96. 1543-07-05 Na rokach sądowych w Konopnicy wybrano: Jana Mazurka na wójta, Piotra Miazka, Marcina Genczę, Marcina Tomczyka, Stanisława Bąka, Wojciecha Zegadłę, Piotra Surowego i Marcina Surowego na ławników.
97. 1543-07-05 Jan Lubomelski stawił się przed sądem z odpisem z akt radzieckich dotyczącym zastawienia przez Jana Żydka za cztery floreny czwartej części swojego pola. Tenże przed sądem się nie stawił, Lubomelski zaś domagał się wprowadzenia w ten zastaw. Sąd uznał roszczenie.
98. 1543-07-05 Rajca lubelski Jan Lubomelski powyższy zastaw (nr 97) przekazał rajcy Błażejowi Czopowi, zrzekając się do niego wszelkich praw.
99. 1543-07-05 Wspomniany wyżej (nr 98) Błażej Czop posiadając u Jana Żydka cztery i pół florena (długu), wnioskował o wwiązanie go w zastaw w postaci innego poła, należącego do tego Jana Żydka. Sąd uznał jego roszczenie za zasadne i dał mu to wprowadzenie.
100. 1543-07-05 lub później Czcigodny Mikołaj Surowy mansjonarz zamku lubelskiego i jego brat Piotr Surowy w imieniu własnym i pozostałych braci: Stanisława, Andrzeja i Marcina zawarli ugodę z małżonkami Stanisławem i Anną Bąkami w sporze dotyczącym trzech półłanków, położonych między polami Stanisława Bąka i Jana Ślecza. Na jej mocy małżonkowie zapłacą 15 grzywien: siedem już zapłacili, a pozostałe osiem zapłacą w dwóch ratach.
101. 1543-07-05 lub później Andrzej Dalej w imieniu własnym, a jego matka Katarzyna za pośrednictwem swojego opiekuna Marcina Mazurczyka odstąpili za 12 grzywien Wawrzyńcowi Zegnanemu półłanek, położony obok (pola) Walentego Nogiecza.
102. 1543-07-05 lub później (Zapiska, jak to sugeruje jej treść, łączy się z nr 100.) Małżonkowie Stanisław i Anna Bąkowie z Konopnicy oświadczyli, że otrzymali 13 grzywien i 22 grosze, które oprawili na wszystkich swoich dobrach i zobowiązali się do ich spłaty w określonym terminie.
103. 1543-07-05 lub później Katarzyna córka zmarłego Daluja z Konopnicy, żona Sebastiana młynarza ze Skrzynic, oznajmiła w obecności Katarzyny Dalujowej i jej syna Andrzeja, że chce uwolnić półłanek przekazany obecnie Wawrzyńcowi Zegadle za 12 grzywien, zobowiązując się w ciągu roku złożyć te 12 grzywien, za które został sprzedany, podobnie jak inne dziewięć grzywien i 12 groszy, które mają (u niej?) w depozycie.
104. 1543-07-05 lub później Anna Gawrysiowa otrzymała część należności za półłanek sprzedany za trzy i pół grzywny i sześć groszy Mikołajowi, niegdyś słudze pana Jana Lubomelskiego: dwie kopy pszenicy, jedną owsa oraz jedną grzywnę i sześć groszy (w gotówce). Te trzy kopy zboża ma ona dać panu Feliksowi Ławeckiemu. Ma też stawić przed sąd swoich synów celem dokonania przez nich zrzeczenia się praw do wspomnianego wyżej półłanka, a jeśłi tego nie uczyni, winna zwrócić Mikołajowi równowartość zboża i pieniądze.