HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

Teatr NN
×Strona tego Wydarzenia wymaga sprawdzenia, niektóre informacje mogą być nieprawidłowe lub może ich brakować.

Zapiski z księgi sądowej Kamionki w roku 1555

342. 1555-01-31 Stanisław Czarnota z Ossowa oświadczył, że otrzymał od Andrzeja Opałki 6 grzywien przypadłych mu po zmarłym bracie Janie, tj. z działu w mieście Kamionka.
343. 1555-03-19

Jakub Nieścior sprzedał swemu bratu Andrzejowi Nieściorowi z Brzostówki barcie zmarłego brata Jana w Krzczonowskiej Dąbrowie, które obecnie byłyby bratanków, za 21 grzywien, które Andrzej winien dać w ciągu 5 lat: 6 grzywien dla dziewczyn­ki Agnieszki z jej stryjem Jakubem z Kamionki, 15 grzywien dla bratanka Macieja. Poręczyli za to Maciej Pera z Kamionki i Wojciech z Brzostówki. W pierwszym roku Andrzej ma dać 6 grzywien, w pozostałych zaś latach tyle, ile winien w całości, aż do piątego roku.

< 80 groszy do tych pieniędzy [...] należało do jego zięciów (lub szwagrów (?) > [dopisano bezpośrednio pod tekstem zapisu - red.]

344. 1555-02-25 Dorota Ruskowa oświadczyła, że otrzymała 3,5 grzywny i 6 groszy od Jana Krupy, który ma w zastawie od Rusków wszystkie pola za 20 grzywien; gdzie trzeba było kosić, gdzie będzie trzeba karczować, będzie karczować Jan i czterech sąsiadów, pożytek z nowizn ma brać Jan Krupa.
345. 1555 lub później Jakub Nieścior dał panu swemu 60 groszy Cebulińskich, które (należały) do jego bratanka.
346. 1555-04-01 Stanisław Węgorzowicz za zgodą małżonki Małgorzaty Laszczanki ustąpił z poło­wy dóbr nieruchomych, tj. gruntu i wszystkich przynależności, którą to połowę, przy­ległą do ojcowizny Macieja Króla, Magdalena żona tegoż Macieja Króla nabyła po zmarłej swej matce Barbarze, pierwszej jego żonie. Małżeństwo zawarte zostało po śmierci Barbary; Magdalenie najpierw przypadła połowa gruntu, na którym były zbudowane 2 izby: czarna z 2 chlewami przypada Stanisławowi Węgorzowi z żoną Małgorzatą, biała z komorą przypada Maciejowi Królowi z żoną Magdaleną; poło­wę sadu i połowę ogrodu między Janem Krupką a Stanisławem Węgorzowiczem podzielili między nich ławnicy Stanisław Korzkwa i Andrzej Gąska i wyznaczyli miedzę. Łąka (podległa podziałowi?) położona jest między Maciejem Wierzchoniem a Stanisławem Węgorzowiczem. Z browaru, gdziekolwiek zbudowanego przez Mał­gorzatę Laszczankę, Król będzie korzystać bez opłat.
347. 1555-04-19 Stanisław Zalewa oskarżył Stanisława Tafila, że nie chce od niego, jako legalnego syna Mikołaja Zalewy, wziąć 4,5 grzywny pieniędzy, za które ojciec Zalewy dom i całe dziedzictwo sprzedał Tafilowi i jego żonie, i że nie chce ustąpić z tych dóbr jako bliższemu do naturalnej sukcesji. Zalewa przed sądem złożyl 5 florenów w zło­cie, a ile przewyższy (tę sumę wartość dziedzictwa) doda w tej samej monecie, pro­sząc o przyjęcie pieniędzy i ustąpienie z dóbr. Stanisław Tafil oświadczył, że Zalewa nie ma żadnego prawa do tych dóbr, nie było bowiem żadnej sprzedaży przez jego ojca. W ciągu roku Tafil nie dowiódł (prawdziwości) swego oświadczenia, a Stani­sław Zalewa nie zaniedbał przekonać sąd o swej bliższości i prawie naturalnym, zatem sąd nakazał Tafilowi w ciągu 2 tygodni przyjąć pieniądze i ustąpić z dóbr. Tafil wyroku nie przyjął i odwołał się do rządcy, pana Joachima Klonowskiego, którą to apelację przed panem Klonowskim wyznaczono za 2 tygodnie. Ponadto panowie zasiadający w sądzie przyjęli 5 florenów do wspólnego schowka i zachowa­ją je do rozstrzygnięcia sporu.
348. 1555-05-03 Pan Joachim Klonowski rządca w Dłotlicach zatwierdził wyżej zapisany wyrok między Stanisławem Zalewą a Stanisławem Tafilem i przywrócił Zalewie (prawo) do ojcowizny, lecz dla skutku tego wyroku przenosi (jego) wykonanie na 15 dni od Zielonych Świątek, do przybycia czcigodnego pana Jakuba Strzałkowskiego plebana do Kamionki, przed którym obie strony wyrażą zgodę.
349. 1555-09-30 Jan Kopacz z Nasutowa wniósł skargę, że Elżbieta Ruskowa żona niegdyś Mikołaja Ruska, obecnie żona Macieja Jenowego, nie stawiła się na termin wyznaczony przez pana Joachima Klonowskiego rządcę w Dłotlicach. Sąd uznaje ją winną. Sprawa dotyczy długu u Mikołaja Ruska, który Jan Kopacz spłacił w całości Annie żonie Benedykta, siostrze zmarłego Mikołaja Ruska w obecności Wawrzyńca Świercza i innych wiarygodnych (świadków) i co poświadczył przed rajcami.
350. 1555-09-21 Leonard Gil zastawił Jakubowi pisarzowi dział swój kupiony od brata Jana, tj. płosę [12 zagonów - red.] na Okolniku przy Święszku, który razem dzierżyli od Suchego Rogu (Roku?). Jakub dał Gilowi 4 grzywny i wiardunek i będzie płosę użytkować aż do pełnej spłaty.
351. 1555-10-29 Jan syn Andrzeja Nieściora z Brzostówki złożył przed rajcami 6 grzywien dla braci stryjecznych, a rajcy nakazali stryjowi Jakubowi Nieściorowi z Kamionki przyjąć pieniądze i dawać (synom?) opłatę od każdej grzywny: po 2 grosze za rok 1555, po 3 grosze za 1556 r.
1558 Andrzej Nieścior z Brzostówki płaci 7 grzywien w 1558 r., jest winien 8 grzywien.
352. 1555 Ugoda między Janem Dworakiem i jego żoną Anną a Tomaszem Kobiałką i jego małżonką Dorotą oraz dziećmi Doroty z pierwszego małżeństwa z Witem Markowiczem: Tomasz oznajmił, że otrzymał zapłatę 18,5 grosza od Jakuba, kwituje też 1 grzywnę (należną od) zmarłego Wita Markowicza, oddaną przez Jakuba Dworaka.
353. 1555-11-20 Stanisław Święszek sprzedał Janowi Godkowi 1/4 ogrodu położonego przy szerokiej drodze do Kocka, złączonego ze stodołą, za 7 wiardunków.
354. 1555-12-21 Zeznanie świadków: podwójciego Marka kowala i ławnika Stanisława Święszka w sprawie przeciw Maciejowi Królewiczowi oskarżonemu przez Sebastiana Króla o półłanek w Skrobowie, który wielmożny pan Walenty Liupsiński na prośby wspomnianego podwójciego Marka i Katarzyny Królowej nakazał wymierzyć w lesie Skrobow, i który przynależy do starego domu.
355. 1555 Leonard Gil zastawił pisarzowi Jakubowi łąkę na Grodzisku za 1 grzywnę od Bożego Narodzenia do innego Bożego Narodzenia w 1557 r.
372. 1555-04-19 Stanisław Zalewa przeciw Stanisławowi Tafilowi, który nie chciał przyjąć od niego, jako syna i sukcesora Mikołaja Zalewy, pieniędzy prawnie mu przyznanych, tj. 4,5 grzywny, za które ojciec Zalewy sprzedał dom i całe dziedzictwo, do którego Stani­sław jako sukcesor ma prawo bliższości, złożył więc przed sądem 5 florenów w złocie i prosił go, aby to co przyrośnie (tzn. to co zostało do spłacenia, mógł?) dodać taką monetą.
378. 1555-04-08 Kozieł z Siedlisk sprzedał Janowi Prażno z Siedlisk połowę swoich dóbr ruchomych w Siedliskach za 12 grzywien.
384. 1555 Wojciech Kokoszka zastawił pisarzowi Jakubowi połowę półłanka w polu zwanym Krzywy Dal (Dział, Dół?), pod młynem, koło Stanisława Święszka, od płotów do góry, za 4 grzywny.

 

Pośrednio powiązane osoby

Miejsca

Źródła

Kategorie

Słowa kluczowe

Rodzaj wydarzenia