HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

HGIS Lublin to serwis zawierający informacje o historii miasta i regionu, który umożliwia wyszukiwanie informacji na temat osób, wydarzeń, miejsc i źródeł. Informacje te prezentowane są na interaktywnych mapach, wykorzystujących historyczne źródła kartograficzne.

Serwis dedykujemy naszemu zmarłemu koledze Tadeuszowi Przystojeckiemu.

Teatr NN
×Strona tego Wydarzenia wymaga sprawdzenia, niektóre informacje mogą być nieprawidłowe lub może ich brakować.

Sesja sądu gajonego wyłożonego - 31 maja 1475 r.

1566. Rzeźnik Stefan za pomocą dwu przysiąg odparł zarzuty Macieja Wieluńskiego o 26 grzywien i (przywilej?).
1567. Jan wnuk rajcy Macieja Wieluńskiego zgodnie z decyzją sądu w dniu dzisiejszym był gotów złożyć dwie przysięgi w sprawie z Wieluńskim, ale ten zwolnił go od tego i Jan został uniewinniony.
1568. Arbitrzy rozstrzygnęli w sprawie między Anastazją wdową po Janie Handzelu a jego braćmi Stanisławem i Janem z Domaradza. Bracia oskarżyli Anastazję o zagarnięcie wszystkich dóbr, pieniędzy i sprzętów domowych po zmarłym Handzelu. Zgodnie z arbitrażem Anastazja ma wydać braciom wszystkie sprzęty domowe i dwie grzywny oraz zapłacić trzecią grzywnę egzekutorom testamentu. Bracia mają wyrzec się wszelkich pretensji do pozostałych dóbr po zmarłym, które zatrzymała Anastazja.
1569. Stanisław Kiełbasa wraz z synem Mikołajem zrzekł się na rzecz Piotra Prynosowego domu położonego na ulicy Grodzkiej, między bramą miejską a domem szewca Tomasza Proszy.
1570. Mikołaj Skiergal sprzedał Adamowi za osiem grzywien dom na przedmieściu, między domami Stefana prepozyta szpitala i Macieja Bajtka, zgodnie z tym co świadkowie transakcji obejrzeli, przez całą ulicę (z mieszkańcami całej ulicy?).
1571. Bracia Jakub i Stefan Szczepanowicze zobowiązali się zwrócić do Bożego Narodzenia dług w wysokości 70 grzywien szlachcicowi Janowi Wyprotkowi dziedzicowi ze Świebodzina. Pieniądze te zapisali mu na swoim folwarku i połowie stawu położonym na przedmieściu, między folwarkiem Jana Borzywego i (dobrami) Stanisława Trzęsitoboły.
1572. Piotr Rozniat zeznał, że otrzymał całą zapłatę za dom położony przy ulicy między domami Mikołaja Neko i postrzygacza sukna Mikołaja Starego od Jana Kudzina i jego żony Małgorzaty, którzy uzyskali do niego prawo bliższości po śmierci Katarzyny Żakowej.
1573. Jan Trzęsitoboła zrzekł się na rzecz Jana Kudzina trzech domów na przedmieściu, położonych między domami Marcina Kwanty i Handzela.
1574. Katarzyna żona Mikołaja Czecha kładzie po raz pierwszy pieniądze za dom kupiony od egzekutorów testamentu zmarłego Handzela twierdząc, że posiada prawo bliższości jako siostra (cioteczna?) zmarłego.
1575. Szewc Piotr zwany Gżegżoł zrzekł się na rzecz Jana Świątkowicza połowy domu i ogrodu położonych na przedmieściu, między domem Jakuba zwanego Nabokiem i obok bramy do (klasztoru) św. Bernarda, które otrzymał w wyniku podziału (dóbr) po śmierci Katarzyny Żakowej.
1576. Szewc Piotr zwany Gżegżoł zrzekł się na rzecz Jana Świątkowicza części folwarku położonego na przedmieściu, między (dobrami) krawca Jana a folwarkiem Jana Kudzina, którą otrzymał w wyniku podziału (dóbr) po śmierci Katarzyny Żakowej.
1577. Jan Trzęsitoboła po raz drugi obłożył sekwestrem stół, skrzynię i szafę Macieja Fiolka za 4 ½ grzywny (długu?), znajdujące się u krawca Miklasza (por. nr 1535).
1578. Jan Świątkowicz z żoną Gierką zeznali, że zobowiązali się zapłacić w dwóch ratach siedem grzywien i jeden wiardunek szewcowi Piotrowi Gżegżołowi za nabyte od niego dobra. Jeśli nie zapłacą tych pieniędzy, wówczas zdatek, który już zapłacili, przepadnie, a sprzedaż zostanie unieważniona.