Dziennik pokładowy

13 - 14 sierpnia - Gdańsk

 

12 sierpnia 2010 roku (czwartek)

Dziś jest dzień wolny. Załoga Wagonu zwiedza miasto, spędza czas nad jeziorem i nadrabia zaległości w pracy wagonowej.
 

Godz. 18:16

Wagon podłączony do pociągu TLK numer 45109 relacji Katowice - Gdynia wyjechał z Olsztyna. Załoga Wagonu odbywa naradę odnośnie planu działań w Gdańsku, trzeba się podzielić na dwie grupy operacyjne i omówić logistykę.


Godz. 21:32

Gdańsk Główny.

Godz. 21:50

Sopot.

Godz. 22:01

Gdynia Główna.


Godz. 22:23

Wagon po umyciu i oględzinach technicznych jest odstawiony na tory postojowe obok stacji Gdynia Leszczynki.
 


13 sierpnia 2010 (piątek)

Godz. 8:12

Z Lublina, pociągiem TLK numer 2116 relacji Lublin - Kołobrzeg, wyrusza ekipa ze Studia Wagon: Tadeusz, Magda, Ziemek, Agnieszka, Łukasz i Konrad.

W tym samym czasie Załoga Wagonu pracuje nad organizacją działań w Gdańsku: Ala spisuje materiały archiwalne, Kamil skanuje zdjęcia, Karolina montuje filmy, a Łukasz dzwoni, mejluje w sprawie pobytu w Gdańsku.


Godz. 11:00

Karolina, Ala, Asia i Łukasz wyruszają "w miasto" rozdawać ulotki na ulicy Długiej i na Długim Targu. W międzyczasie mamy spotkanie w NBP, oddział w Gdańsku.

 

Godz. 11:30

Zaczynamy rozdawanie ulotek i informowanie przez tubę. Idziemy przez ulicę Długą i Długi Targ. Ludzie chętnie biorą materiały. Ważne aby jak najwięcej osób przyszło na jutrzejszą fotografię pamiątkową "Portret Polaków 2010" pod Bramą Stoczni.

 

Godz. 17:45

Ekipa ze Studia Wagon przybywa do Gdyni Głównej!  Witamy serdecznie!

  

14 sierpnia 2010 roku (sobota)

Godz. 8:08 

Przybywa do nas Pan Jerzy Biliński z Gliwic, który odwiedza Załogę Wagonu już po raz czwarty, Przywozi pamiątki związane z 1980 rokiem. Serdecznie dziękujemy!


Godz. 8:15

Załoga Wagonu jest już na nogach i przygotowuje się do działań w Gdańsku! Niektórzy piją ostatnią kawę, inni przygotowują paczkę dla Europejskiego Centrum Solidarności, a jeszcze inni testują projektor. Zapowiada się intensywny dzień!

 

Godz. 11:00

Scena na Placu Kobzdeja. Załoga Wagonu wspierana przez członków Studia Wagon przekazuje Europejskiemu Centrum Solidarności materiały z podróży Wagonem w 2005 i 2010 roku oraz powielacz Janusza Krupskiego. Wraz z Załogą Wagonu przedstawiciel NBP - Krzysztof Tołwiński przekazuje ECS wizerunki monet emitowanych przez Narodowy Bank Polski z okazji 30. rocznicy sierpnia '80. W uroczystości bierze udział marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

 

Godz. 11:30

Początek gry miejskiej PRL-ka, w której biorą udział członkowie Załogi Wagonu: Agnieszka, Łukasz S., Ziemek i Konrad. Ekipa Wagonu zajęła 4 miejsce w grze!  Gratulujemy!

 

Godz. 14:00

Marcin Sudziński wykonuje pamiątkowe zdjęcie "Portret Polaków 2010" pod Bramą Stoczni Gdańskiej. Przybyło około 100 osób. Następnie Załoga Wagonu zwiedza wystawę "Drogi do Wolności".

 

W tym samym czasie Asia, Kamil, Magda i Piotr L. animują działania na dworcu. Kilka razy udaje się też wyjść na Stare Miasto, żeby rozdać ulotki i gazetę projektu wagon2010.lublin.pl.
 

Godz. 17:00

Agnieszka i Konrad biorą udział w wernisażu wystawy prac Andrzeja Jana Piwarskiego "Ślady – Nadzieje 1970-1980-2010” w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku.
 

W tym czasie pozostała Załoga rozpoczyna ostatni demontaż wystawy. Łukasz pisze artykuł do "Gazety Wyborczej" w Lublinie.

 

Godz. 18:40
Załoga opuszcza Wagon i udaje się do Kina Kameralnego na premierę filmu „Była w moim życiu Solidarność” w reż. Pawła Zbierskiego. Po projekcji odbywa się spotkanie z Aleksandrem Milinkiewiczem.

 

Godz. 22:50

Wagon wyjeżdża z dworca Gdańsk Główny na tory postojowe w Gdyni Leszczynki.
 

11 sierpnia - Olsztyn

Godz. 6:50

Wagon wyrusza z Białegostoku dołączony do pociągu TLK numer 18105 relacji Białystok - Szczecin Główny.

 

Godz. 8:09

Docieramy do Ełku. Chwila postoju, zmiana lokomotywy na spalinową.

 

Godz. 9:20

Giżycko. Za oknami jeziora.

 

Godz. 10:21

Korsze. Zmiana lokomotywy.

 

Godz. 11:25

Olsztyn!

 

Godz. 12:05

Przychodzą pierwsze media. Dziś gośćmi na peronie są m. in. posłanka Iwona Arent, przedstawiciele oddziału Narodowego Banku Polskiego w Olsztynie oraz jeden z założycieli wolnych związków zawodowych w Olsztynie - Wojciech Ciesielski. Wojciech Ciesielski odwiedził Wagon w 2005 roku. Wtedy też przekazał Załodze materiały archiwalne dotyczące powstania "Solidarności" w Olsztynie. Na peron przyszedł też Andrzej Gierczak, który Załogę Wagonu spotkał w Warszawie Wschodniej i tam obiecał swoją obecność w Olsztynie.


Godz. 12:45

Karolina i Piotr L., zaczynają nagranie z Wojciechem Ciesielskim.

 

Godz. 13:00

Łukasz załatwia sprawy związane z pobytem Wagonu w Gdańsku. Trzeba wykonać kilka telefonów i napisać kilka mejli. Na szczęście w Europejskim Centrum Solidarności i Biurze Promocji Miasta Gdańska pracują ludzie życzliwi projektowi wagon2010.lublin.pl.

 

Godz. 14:20

Ala i Kamil zaczynają pakowanie pakietów ulotek związanych z projektem. Będziemy potrzebować wiele takich materiałów do Gdańska.

 

Godz. 17:04

Zaczynamy demontaż wystawy. Musimy się spieszyć, bo Wagon zostanie zabrany z peronu 1 o godzinie 17:30.

 

10 sierpnia - Białystok

Dziś duże zamieszanie, przedostatnia stacja przed Gdańskiem. Ustalamy program na 14 sierpnia. Zapraszamy w sobotę do Wagonu na stację Gdańsk Główny! Szczegóły już niedługo.

 

godz. 8:30

Stoimy już na peronie 1 dworca w Białymstoku. Śniadanie, sprzątanie i zaczynamy akcję.

 

godz. 10:00

Wystawa jest ustawiona na peronie 1 w Białymstoku.

 

godz. 11:00

Wizyta mediów. 3 stacje telewizyjne, 2 radiowe, kilku dziennikarzy z gazet.

 

godz. 11:30

Dziś Karolina i Piotr nagrywają na peronie pod naszym namiotem. Peronowe studio cieszy się dużym zainteresowaniem.

 

godz. 12:00 

Opowiadamy, Ala drukuje, Kamil i Piotr rozdają materiały. Na peron 1 przychodzi prezydent Białegostoku - Tadeusz Truskolaski, poseł Jacek Żalek wraz ze współtworzącym "Solidarność" w 1980 roku w Białymstoku Stanisławem Marczukiem. Niedługo potem pojawiają się także: Dariusz Boguski, Jerzy Zacharczuk, Bernard Bujwicki. Wszyscy są nagrywani w namiocie stojącym na peronie.

 

godz. 13:00

Skończył się już toner w drukarce. Rozdajemy setki ulotek o konkursie i biletów z adresem strony na Facebook'u. Łukasz rusza na poszukiwanie sklepu z tonerem i papierem do drukarki.

 

godz. 16:30 

Marcin Sudziński: Wszedłem do fryzjera na dworcu w Białymstoku. Fryzjerki same poprosiły mnie, żebym zrobił im zdjęcie. Ludzie w Białymstoku są bardzo otwarci i przyjaźni.

 

godz. 17:24

Zmniejsza się ruch na dworcu w Białymstoku. Zaczynamy składać wystawę. Za chwilę Wagon odjedzie na tory postojowe.

9 sierpnia - podróż

 Łódź Fabryczna - Warszawa Wschodnia - Białystok

 

Godz. 6:54

Wagon wyrusza podłączony do pociągu TLK nr 91103 relacji Łódź Fabryczna - Warszawa Wschodnia.

 

Godz. 8:24

Na pokład wsiada Pan Krzysztof, co oznacza kolejną zmianę konwojenta. Pan Adam wysiądzie na stacji Warszawa Wschodnia. Żałujemy, że nas opuszcza i dziękujemy serdecznie za wszystko!

 

Godz. 8:54

Warszawa Wschodnia. Zaczynają się manewry na torach.

 

Godz. 9:51

Wagon wyrusza w dalszą podróż przyłączony do pociągu TLK numer 45109 relacji Katowice - Gdynia Główna.
 

Godz. 11:12

Przekraczamy rzekę Bug.
 

Godz. 12:20

Białystok.

 

8 sierpnia - Łódź

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

23 dzień podróży Wagonu. 3 stacje do Gdańska. Dzień w Łodzi. 

Serdecznie dziękujemy pani Danucie Stoszek z PKP Intercity w Łodzi za pomoc, opiekę i serdeczność.

 

godz. 8:52

Lokomotywa SM zabiera nas z toru postojowego numer 403, na peron 2.

 

godz. 10:04

Zaczynamy montaż wystawy i wynoszenie rzeczy z Wagonu.

 

godz 10:30

Przybywają pierwsi goście i przedstawiciele Biura Promocji Miasta Łodzi, które pomagało przy organizacji postoju Wagonu.

 

godz 11:00

Rozpoczynamy. Dziś wita nas Marcin Bugajski - wiceprezydent miasta i działacze "Solidarności". Powitanie przeradza się w małą konferencję prasową. Załoga Wagonu otrzymuje wiele pamiątek z okresu tworzenia się Solidarności w Łodzi. Karolina nagrywa w salonie osoby, które brały udział w strajkach 1980 roku.

 

godz. 12:15

Nagła ulewa, przesuwamy wszystko w głąb peronu. Na szczęście mamy dziś dach!

 

godz. 14:50

Mieszkańcy Łodzi bardzo chętnie przekazują nam swoje opowieści. Karolina i obaj Piotrowie od godziny 11 nagrali 7 dłuższych historii o latach 80., 12 osób odpowiedziało na pytanie o wolność.

Przy stoliku przez cały czas pracuje Kamil i Ala. Pieczołowicie składają gazety, ulotki, pieczętują. Wiele osób bierze nasze materiały. Z toru po drugiej stronie pociągi odjeżdżają do Warszawy więc ruch jest duży.

 

godz. 16:03

Wychodzi słońce. Zmoczona ulewą wystawa wysycha przed złożeniem.

 

Godz. 17:07

Zaczynamy demontaż wystawy. Po skończonej pracy żegna nas Pani Danuta Stoszek. Za chwilę Wagon wyruszy na tory postojowe obok stacji Łódź Fabryczna.

 

7 sierpnia - podróż

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Dziś Wagon ma do pokonania trasę Rzeszów – Łódź, przez Kraków, Warszawę Wschodnią. To będzie najdłuższa podróż Wagonu w czasie całej podróży. Mamy do przejechania około 620 kilometrów.

 

Godz. 9:56

Wagon dołączony do pociągu Express InterCity numer 3510 relacji Przemyśl – Gdynia. Jesteśmy 11 wagonem w składzie.


Godz. 11: 45
Stacja Bochnia – pozdrawiamy Łukasza Lincę!!


Godz. 12:16
Kraków Główny, w oddali peron 1, na którym zaledwie dwa dni temu robiliśmy akcję.


Godz. 14:01

Na niektórych odcinkach pociąg osiąga prędkość 150 km na godzinę.

 
Godz. 15:10
Stacja Warszawa Zachodnia.

 
Godz. 15:15
Warszawa Centralna po raz pierwszy. Piotr B. oddala się w znanym mu tylko kierunku. Obiecuje, że wróci.


Godz. 15:40
Warszawa Wschodnia. Stoimy.


Godz. 15:55
Kamil rozważa wyjście do sklepu, ale rezygnuje.

 

Godz. 16:20
Marcin Sudziński pojawia się z zupką chińską.

 
Godz. 17:12
Warszawa Centralna po raz drugi.

Godz. 17:14

Z przedziału wyłania się Łukasz wyspany i gotowy do dalszych działań. Przypomina nam, że dziś w Łodzi testujemy restaurację "Manekin".


Godz. 17:17
„trzeba korzystać z neta póki jest” - mówi Kamil i siada przy laptopie.

 

Godz. 17:20
Wagon wyrusza do stacji Łódź Fabryczna.


Godz. 17:30
Ala pojawia się z sałatką grecką.

 

Godz. 17:42
Wagon, a szczególnie Asia pozdrawia Grodzisk Mazowiecki i Milanówek!

 

Godz. 18:07
Jesteśmy tuż pod Żyrardowem. Wypadek na torach obok...

 

Godz. 18:17
Żyrardów. Pociąg mknie coraz szybciej jakby chciał nas jak najszybciej dowieźć do Łodzi.

 

Godz. 18:29
Skierniewice. Niebo się gwałtownie zachmurzyło. Zaczyna padać. Trzeba szybko zamykać okna.

 

Godz. 18:48
Odwiedziła nas biedronka. Zajęła miejsce na kubku Asi. Pewnie spragniona.


Godz. 19: 04
Koluszki. Przypominamy sobie legendarny film „Bal na dworcu w Koluszkach”.

 

Godz. 19:17
Łódż Widzew. W budzie na dworcu, widocznej z Wagonu, obiad za 15 zł. W menu: schabowy, surówka. Łukasz się waha czy by nie wysiąść :)


Godz. 19: 26
Wagon dojechał do Łodzi Fabrycznej.

 

A w międzyczasie: animowaliśmy profil Wagonu na Facebooku, jedliśmy ciasto podarowane przez podkarpacką „Solidarność”, pisaliśmy blogi, robiliśmy zdjęcia z Wagonu i w Wagonie, piliśmy kawę albo herbatę albo soki, wrzucaliśmy zdjęcia do galerii, jedliśmy brzoskwinie, wyglądaliśmy przez okno, monitorowaliśmy media i kompletowaliśmy wycinki prasowe, rozmawialiśmy z Tomkiem Pietrasiewiczem, sprawdzaliśmy, gdzie w Łodzi jest „Manekin” i czy daleko od dworca jest MS2, montowaliśmy filmy, rysowaliśmy strukturę portalu o "Solidarności", archiwizowaliśmy i opisywaliśmy zdjęcia, odpisywaliśmy na mejle, znikaliśmy w przedziałach, po czym pojawialiśmy się w salonie, archiwizowaliśmy negatywy, drukowaliśmy ulotki. A Pan Adam układał pasjansa.

 

6 sierpnia - Rzeszów

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Godz. 7:19

Wagon podłączony do pociągu TLK numer 83503 relacji Kołobrzeg - Przemyśl odjeżdza z Krakowa Płaszowa.

 

Godz. 8:49

Wagon zatrzymuje się w Dębicy. Pozdrawiamy Marzenę Baum-Gruszowską!

 

Godz. 9:43

Stacja Rzeszów Główny.

 

Godz. 10:45

Wagon jest ustawiony na wyznaczonym dla niego torze - peronie 1. Zaczynamy montaż wystawy.

 

Godz. 11:20

Przychodzą pierwsze media.

 

Godz. 12:00

Startujemy! Mamy dziś liczną grupę gości, jako pierwsze przychodzą osoby związane z podkarpacką "Solidarnością". Karolina zaprasza do Wagonu na nagrania. W międzyczasie przybywa Wit Wójtowicz. Załoga z radością wysłuchuje opowieści o podziemnym drukarstwie i ogląda krótki instruktaż działania wiezionego w Wagonie powielacza.

 

Godz. 13:15

Łukasz i Piotr B. na zaproszenie "Solidarności" Regionu Rzeszowskiego udają się do siedziby związku na spotkanie.

 

Godz. 14:00

Trochę mniej ludzi. Niemniej jest jeszcze dużo pracy. Dziś pomaga nam siostra Ali - Asia wraz z synkiem Arturem.


Godz. 14:30

Wraca Piotr B. z proporczykiem przekazanym przez podkarpacką "Solidarność" dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

 

Godz. 15:20

Przybywają kolejni działacze podkarpackiej "Solidarności" zaproszeni przez posłankę Renatę Butryn.


Godz. 16:15

Wraca Łukasz z nowym elementem wystawy - koziołkiem na plakaty promujące monety kolekcjonerskie NBP.


Godz. 17:00

Zaczynamy demontaż wystawy. Nad Rzeszowem, od jakiegoś czasu, wisi ciemna chmura, wygląda na burzową. Wysyłamy artykuł do Gazety w Lublinie. Załoga szykuje się do wyjścia "na Rzeszów". Karolina do ostatniej chwili jeszcze robi montaże.

 

4 sierpnia - Kraków

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

godz. 6:00

Ziemek opuszcza Wagon i wraca do Lublina.

 

godz. 10:50

Trwa montaż wystawy. Załogę dzielnie wspiera Magda.

 

Między 11 a 17

Na peronie 1 Piotr L., Karolina, Kamil i Magda wytrwale animują działania wagonowe. Pieczętują materiały, rozdają gazety i ulotki, informują o projekcie, nagrywają. Marcin wędruje po peronach w poszukiwaniu modeli do zdjęć. W tym samym czasie w Wagonie trwa organizowanie pracy na kolejne dni i rozwiązywanie problemów związanych z funkcjonowaniem Wagonu, np. poszukiwanie sklepu w Krakowie, w którym Marcin mógłby kupić zagubiony wężyk do aparatu. Łukasz i Asia telefonują, mejlują, uzupełniają stronę Wagonu. A Pan Adam wybrał się na spacer po Krakowie.

 

godz. 17:00

Składamy wystawę. Jutro dzień przerwy. Wagon znowu będzie na wakacjach! Pojutrze ruszamy do Rzeszowa. Część Załogi opuszcza Wagon, jedzie do domu, albo idzie do przyjaciół w Krakowie, na przykład prać :)

 

 

 

3 sierpnia - Kraków. Dzień pierwszy

Godz. 7:20

Wagon2010.lublin.pl przyłączony do składu pociągu TLK numer 43100 relacji Katowice - Przemyśl wyrusza z Katowic

 

Tuż przed 8

pierwsi członkowie załogi pojawiają się w Salonie. Karolina kończy montaż wczorajszych materiałów, Asia je śniadanie. Niedługo potem pojawia się Łukasz K. Za chwilę będziemy nagrywać kolejny odcinek filmowego "Dziennika pokładowego".

 

Godz. 9:21

Wagon2010.lublin.pl dociera do Krakowa Głównego. Wjeżdza na peron 1. Osobą witającą Wagon (oprócz manewrowych PKP) jest Pan Jerzy Biński, który wczoraj odwiedził Wagon w Katowicach. Pan Jerzy jest emerytowanym kolejarzem. Po spotkaniu z Załogą Wagonu w Katowicach postanowił odwiedzić nas w Krakowie i przekazać nam pamiątki dla Europejskiego Centrum Solidarności.

 

Godz. 11:24

Pociągiem z Lublina przybywają Magda Zabłocka i Ziemek Karłowicz, będą wspierać Załogę Wagonu w działaniach w Krakowie. Asia z Karoliną próbowały powitać tymczasowych członków Załogi na peronie, ale Magda i Ziemek tak szybko przemieścili się do Wagonu, że wielkiej pompy przy powitaniu nie udało się zrobić. Niemniej informacja o postoju Wagonu2010.lublin.pl w Krakowie dotarła do podróżnych z Lublina.

 

Godz. 12:04

Na peronie pojawia się poseł Łukasz Gibała wraz z działaczem krakowskiej "Solidarności" Stanisławem Ziębą. Pana Stanisława zabieramy na rozmowę poświęconą wydarzeniom 1980 roku w Krakowie, natomiast Pana Łukasza pytamy o jego definicję wolności.

 

W międzyczasie pojawiają się dziennikarze krakowskich mediów. Jako pierwsze przybyło Radio Kraków, potem Gazeta Krakowska, Gazeta Wyborcza, Dziennik Polski, Telewizja Kraków.


Godz. 14:51

Z sąsiedniego peronu odjeżdżają kolejne pociągi w kierunku lotniska Balice, Bielska-Białej, Zakopanego. Ziemek i Magda dzielnie wspierają działania Załogi. Cieszymy się, że do nas dołączyli.

 

godz. 16:45

Ulewa. Odsuwamy powielacz i radio od krawędzi peronu. Deszcz szybko przestaje padać, ale radykalnie usuwa duszne powietrze.

 

godz. 17:07

Zaczynamy składać wystawę. Odwiedziło nas dziś kilkaset osób. Rozdaliśmy setki ulotek, gazet i innych materiałów. Magda i Ziemek są bardzo zmęczeni. Ziemek walczy z bólem gardła.

 

godz. 17:12

Asia i Łukasz przygotowują materiały do dzisiejszej audycji na falach Radiofonia FM.

 

godz. 20:00

Audycja Radiofonii FM z udziałem członków Załogi Wagon2010.lublin.pl. oraz Ryszardem Krynickim i Bronisławem Majem. Audycja jest emitowana na żywo z "Nowej Prowincji" na falach 100,5 FM oraz na stronie www.radiofonia.fm. Spotkanie prowadzą Katarzyna Pilitowska i Małgorzata Nieciecka.

 

 

 

 

2 sierpnia - Katowice

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Dziś Wagon będzie stał na peronie 4 Dworca Katowice od godziny 10:30 do 13:45. Jutro, wcześnie rano, ruszamy do Krakowa.

 

godz. 8:25

Wagon opuszcza część ekipy: Ala, Karolina, Marcin, Łukasz K. i Łukasz S. Ruszają do Kopalni Wujek. Zostaliśmy zaproszeni przez Piotra Dudę, przewodniczącego Śląsko-Dąbrowskiej "Solidarności". W tym samym czasie Wagon jest podłączony do lokomotywy manewrowej i udaje się na stację Katowice. 

 

godz. 9:24

Piotr B., Piotr L. i Kamil z pomocą pana Adama, naszego konwojenta, rozkładają wystawę, powielacze. Asia rozkłada ulotki i sitodruk. Mimo małej dziś obsady osobowej udaje się bardzo szybko wszystko ustawić - tuż po 10:00 jesteśmy gotowi.

 

godz. 9:35
Część ekipy dociera do Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek. Po wystawie dotyczącej historii górnictwa i powstania Kopalni Wujek oprowadza nas Antoni Gierlotka, kustosz muzeum. O wydarzeniach z grudnia 1981 roku opowiada Stanisław Płatek, przywódca strajku górników w Wujku. Przejmującą relację uczestnika pacyfikacji Kopalni Wujek Karolina utrwala na naszej kamerze. Spotykamy się również z Eugeniuszem Karasińskim, działaczem "Solidarności", szefem Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym.

 

godz 10:45

Na peronie 4 ma miejsce konferencja prasowa dotycząca projektu wagon2010.lublin.pl połączona ze spotkaniem informującym o akcji Polskich Linii Kolejowych pod nazwą: Bezpieczny Przejazd.


godz. 12:30

Na peron 4 przybywa Jerzy Dalach z Sosnowca, który przekazuje Załodze Wagonu materiały dla Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

 

godz. 13:05

Powrót części ekipy Wagonu, która zwiedzała Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek.

 

Godz. 13:30

Rozpoczynamy demontaż wystawy.


godz. 14:05

Wagon opuszcza Łukasz Sadkowski. Mamy nadzieję, że wróci do nas jeszcze na trasie, bez jego pomocy będzie nam znacznie trudniej realizować projekt. Oprócz tego, że Łukasz zapewniał wsparcie informatyczne zrobił wiele pięknych zdjęć dokumentujących przejazd. Na każdym dworcu opowiadał o całej akcji zainteresowanym podróżnym. Dziękujemy!!

 

godz. 14:15

Wagon, a właściwie jego Załoga ma czas wolny.

 

godz. 23:37

Nocne Załogi rozmowy w salonie. Uzupełnianie dziennika, obróbka zdjęć, montaż wideo. Prysznic, kolacja i na reszcie odpoczynek.

1 sierpnia - Katowice

Zmiana godzin postoju Wagonu w Katowicach!!!

1 sierpnia zapraszamy od 11:00 do 17:00.

2 sierpnia będziemy na dworcu od godziny 10:30 do 13:45.

 

Godz. 9:30

Jak co rano przyjeżdża lokomotywa manewrowa. Jedziemy na peron 4 dworca w Katowicach.

 

Godz. 11:00

Pierwsi goście. Jednym z gości jest Pan Ireneusz Konieczyński z Tychów, który przekazuje nam biuletyny "Solidarności" z Fabryki Samochodów Małolitrażowych z Tychów. Pojawiają się dziennikarze Radia eM i Telewizji Katowice.

 

Godz. 11:45

Na peron przychodzi Aleksander Rozenfeld, opowiada o wydarzeniach w 1980 roku w Lublinie i dzieli się z nami swoją definicją wolności.

 

Godz. 11:53 

Duży ruch na wystawie przy Wagonie. Co kilkanaście minut słychać na całym dworcu w Katowicach zaproszenie na peron 4.

 

Godz. 17:00

Dziś rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W całej Polsce wyją syreny.

 

Godz. 18:00

Ze względu na to, że jutro postój będzie krótszy, dziś staliśmy na peronie o godzinę dłużej. Mimo dużego zmęczenia całej Załogi wielu podróżnych usłyszało i zobaczyło akcję.

31 lipca - Częstochowa

Godz. 4:23

Wagon wyrusza ze stacji Wrocław Główny. Jest ostatnim wagonem w składzie pociągu TLK numer 61516 relacji Wrocław Główny - Warszawa Zachodnia.

 

Godz. 7: 32

Stacja Częstochowa Osobowa

 

Tuż po godz. 9.30

Załoga Wagonu wyłania się ze swoich przedziałów. Część przygotowuje śniadanie, część nie je tylko pije kawę, jeszcze inni siedzą w Salonie przy komputerach. Łukasz wielokrotnie mobilizuje ekipę do porzucenia przyjemnych zajęć, do wyjścia z Wagonu i montowania wystawy.

 

Godz. 11:00

Nagrywamy, opowiadamy, udzielamy wywiadów, gadamy przez tubę. Rusza codzienna machina Wagonu. Towarzyszą nam dziennikarze lokalnej Gazety Wyborczej.

 

Godz. 11:45

Odwiedza nas Piotr Kurpios, pełniący Funkcję Prezydenta Miasta Częstochowy. Zabieramy Pana Prezydenta do Salonu na nagranie, które przeprowadzają Karolina i Piotr L.

 

Godz. 15:00

Załoga znajduje w Internecie zdjęcia Sebastiana Sobolewskiego na portalu mmwroclaw.pl z naszej akcji we Wrocławiu. Polecamy: link 

 

Godz. 15:50

Na dworzec wjeżdżają kibice. Piotr B. idzie sobie zrobić zdjęcie. Doznania ekstremalne. 

 

Godz. 16:00 

Popularnością wśród Załogi cieszy się dworcowy antykwariat. Przyciągają nieprawdopodobnie niskie ceny. Kolejnym miejscem wartym polecenia jest bar Pyszne Obiadki.

 

Godz. 16:45

Łukasz S.: Pod koniec postoju w Częstochowie odwiedził nas maszynista z Kielc. W lipcu '80 roku dostał zadanie by lokomotywą dojechać do Lublina jak szybko to możliwe i pomóc w udrożnieniu ruchu. Od znajomych dowiedział się, że w mieście, do którego został skierowany wybuchł strajk. Cel podróży się zmienił. Jak wspomina, grał na zwłokę i robił wszystko by nie wykonać swojego zadania. Dojechał do Lublina i wziął udział strajku.

 

Godz. 17:20

Peron posprzątany. Załoga udaje się na obiado-kolację i zwiedzanie Częstochowy.

 

Godz. 20: 20

Wagon dołączony do składu pociągu TLK numer 54100 rekcji Gdynia - Katowice odjeżdza z Częstochowy.

 

Godz. 21:36

Stacja Katowice. Wagon jedzie na tory postojowe na Katowicach Zawodziu.

30 lipca - Wrocław

Godz. 6:45

Przybywa Kamil. Ostatni zagubiony członek Załogi. Odwiedza nas też Nasz Człowiek z NN czyli Ania Wójtowicz, która do Wrocławia przyjechała na Festiwal Era Nowe Horyzonty.

 

Godz. 10:45

Wrocław Nadodrze. Dzien Drugi.

 

Godz. 12:10
Ala drukuje. Karola nagrywa. Marcin robi zdjęcia. Piotr B. przestał się obijać. Łukasz K. ustawia dalsze etapy podróży. Asia pilnuje kontaktów z mediami. Łukasz S. rozdaje ulotki i fotografuje. Piot L. nagrywa. Czyli wszystko działa.


Godz. 15:25
Ala drukuje na niebiesko. Karolina w przerwach nagrywania pieczętuje ulotki sitodrukowe. Uzupełniamy stronę internetową projektu www.wagon2010.lublin.pl i działamy na Facebooku.


Godz. 17:06

Zaczynamy demontaż wystawy.

 

Godz. 19:46

Część Załogi Wagonu, wracając do miejsca postoju wagonów obok dworca Wrocław Główny, obserwuje pożar na terenie magazynów przylegających do terenów kolejowych.

 

Godz. 23:08

Asia otrzymuje mejla od nagrywanej w Toruniu Małgorzaty Iwańskiej - Ludwińskiej. Oto fragment:

"(...) Najserdeczniej pozdrawiam Panią i wszystkich, którzy byli przy Wagonie Wolności w Toruniu w dniu 20 lipca. M.I.L."

 


 

29 lipca (czwartek)

Godz. 6:35

Wagon2010.lublin.pl wyrusza z Zielonej Góry do Wrocławia. Jest ostatnim wagonem w składzie pociągu TLK numer 7310 relacji Zielona Góra - Przemyśl.

Asia przed wyjazdem zdążyła jeszcze kupić zielonogórskie gazety. Stopniowo, ale systematycznie wzrasta w mediach ilość informacji dotyczących projektu.

Godz. 10:10

Stacja Wrocław Główny, za oknami remontowany dworzec z tłumem podróżnych. Wszyscy z zainteresowaniem patrzą na ostatni wagon pociągu.


Godz. 11:06

Stacja Wrocław Nadodrze w oddali.


Godz. 12:12

Wszystko gotowe. Na razie pustka na peronie.


Godz. 12:30

Wizyta Kamili Miśkiewicz z Oddziału Okręgowego NBP we Wrocławiu. Łukasz i Asia rozmawiają na temat projektu wagon2010.lublin.pl. Potem rozmowa przechodzi na historię Wrocławia i miejsca, które warto we Wrocławiu odwiedzić.

 

Godz. 12:40

Przychodzą dziennikarze wrocławskiej "Gazety Wyborczej".


Godz. 13:10

Pustka. Przejeżdżają tylko pociągi towarowe. Karolina, Piotr L., Asia i Łukasz S. postanawiają ruszyć w miasto. Biorą dużą ilość ulotek i gazety oraz tubę. Kierunek Rynek.


Godz. 15:10

Powrót. Ogólnie bez rewelacji. Ale w międzyczasie na peronach pojawia się dużo ludzi. Wracają z pracy. Wielu z nich wsiada do pociągów jadących w kierunku Kluczborka i Trzebnicy. Zaczynają zatrzymywać się obok wystawy.

 
Godz. 17:07

Zaczynamy sprzątanie na peronie. Wagon wraz z lokomotywą odjeżdża na tory postojowe Wrocław Główny.


Godz. 18:00
Załoga wychodzi z Wagonu na wieczorne zwiedzanie miasta. Czas wolny we Wrocławiu.

28 lipca (środa)

Godz. 7:45

Słychać pierwsze kroki na korytarzu. Łukasz wygląda przez okno na dworzec w Zielonej Górze. Przyjechaliśmy w nocy, więc trudno oszacować nasze położenie. Stoimy dość daleko i jesteśmy słabo widoczni dla podróżnych przechodzących na perony. Czeka nas dużo pracy.

 

Godz. 8:20

Asia wyciąga karimatę na peron. Będzie pierwsze śniadanie na peronie.

 

Godz. 9:10

Asia z Łukaszem idą do naczelnika Sekcji Przewozów Regionalnych, przedstawić się i ustalić szczegóły postoju w Zielonej Górze, m.in. dostęp do łazienki itp. Zostawiamy nasze materiały na pamiątkę naszego pobytu w Zielonej. Dziś będziemy korzystać z zaplecza Przewozów Regionalnych.

 

Godz. 9:30

Na peronie 1 pojawia się Pan Mariusz Olejniczak z Polskich Linii Kolejowych. Rozmawiamy o planie dnia, przybyciu mediów, opowiadamy o naszej wystawie i całym projekcie wagon2010.lublin.pl. 

 

Godz. 10:20

Zaczynamy rozkładać wystawę.

 

Godz. 11:10

Przychodzą przedstawiciele lokalnych mediów oraz Narodowego Banku Polskiego.

 

Godz. 12:15

Zaczynamy działania na dworcu. Stoimy w słabo widocznym miejscu więc trzeba wyjść na dworzec i przed budynek, aby zachęcić ludzi do odwiedzania Wagonu. Karolina i Piotr mają dziś fajnych rozmówców - na dworcu wielu podróżnych udaje się na Przystanek Woodstock. Chętnie udzielają odpowiedzi na pytanie: Czym jest dla nich Wolność?

Chodzimy po peronach, rozdajemy ulotki. Udaje się namówić kilka osób na rozmowę. W tym samym czasie przy Wagonie też trochę ludzi. Czyli działamy właściwie w dwóch miejscach.

 

Godz. 17:40

Asi bardzo spodobał się megafon i odtrąbia zakończenie dnia . Wysyłamy "raport dnia" do "Gazety Wyborczej" w Lublinie i zaczynamy składanie wystawy.

 

Godz. 18:11

Wszystko spakowane i poukładane. Załoga zmęczona. Część planuje mycie, inni postanawiają udać się na posiłek do miasta.


Godz. 22:06

Zaczyna się przetaczanie Wagonu abyśmy jutro z samego rana mogli ruszyć do Wrocławia. 

 

Godz.23:10

Wodowanie Wagonu. Załoga w salonie przetwarza dane.

 

28 lipca (środa)

27 lipca (wtorek)

godz. 9:00

Drugi dzień pobytu w w Szczecinie. Po postoju na dworcu wyruszymy do Zielonej Góry.

 

godz. 10:00

Odwiedził nas mieszkaniec Lublina, w dzieciństwie mieszkał na ulicy Grodzkiej. Karolina i Piotr L. rejestrują długi wywiad.

 

godz. 12:00

Przychodzi coraz więcej osób. Wiele z nich zapytuje o monety kolekcjonerskie, przy okazji możemy zapytać o ich definicję słowa Wolność, o wspomnienia sprzed 30 lat. Zauważamy, że ludzie przychodzą falowo. Kiedy zjawia się kilka osób inni czują się ośmieleni i podchodzą do stolika.

 

godz 14:30

Dziś opuszcza nas pan Wojtek, nasz konwojent. Z Warszawy na kolejną część trasy przyjechał pan Adam.

 

godz. 15:37

Staramy się jak najwięcej animować dworzec. Informacje o postoju Wagonu słychać przez megafon. Rozdajemy ulotki, zapraszamy do stolika. Karolina i Piotr L. niestrudzenie nagrywają przychodzących na dworzec. Łukasz S. fotografuje wszystko, co się dzieje wokół Wagonu.

 

godz. 16:30

Podjeżdża lokomotywa manewrowa, która zabierała Wagon z peronu 1.

 

godz. 21.31

Wagon2010.lublin.pl zostaje dołączony do pociągu TLK nr 84500 relacji Świnoujście - Bielsko - Biała.

 

godz. 1:56

Zielona Góra!

26 lipca (poniedziałek)

godz. 9:30 

Ruszamy z torów postojowych na stację Szczecin Główny. Dzięki PKP Intercity i zgodzie Polskich Linii Kolejowych przez cały dzień Wagon będzie stał w najlepszym możliwym miejscu - na peronie 1.

 

godz. 11:00 

Kończymy rozkładać wystawę. Przychodzą pierwsze osoby. Podobnie jak w poprzednich miejscowościach są to kolejarze, którzy zaglądają na peron w oczekiwaniu na swoje pociągi.

 

godz. 11:30 

Dzięki współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w szczecińskiej prasie ukazały się artykuły o projekcie. Wszystkie media ze Szczecina pojawiły się również na peronie. Serdecznie dziękujemy.

 

godz 13:45

Odwiedził nas Andrzej Milczanowski. Trwa wywiad rejestrowany wyjątkowo we wnętrzu Wagonu.

 

godz. 16:30

Dzień dobiega końca. Pojawia się coraz mniej podróżnych. Piszemy informację o naszym pobycie w Szczecinie do "Gazety Wyborczej" w Lublinie. Powoli zbieramy nasze rzeczy z peronu i podsumowujemy dzień.

 

godz. 17:54

Wagon odjeżdza z peronu na tory postojowe.

 

25 lipca (niedziela)

 Dziś znacznie lepsza pogoda. Wagon na spokojnym torze postojowym. Załoga rusza w świat.

24 lipca (sobota)

 Wakacje. Pada. Wagon cieszy się popularnością. Chroni od deszczu. Część Załogi rusza w miasto.

23 lipca (piątek)

Drugi dzień w Poznaniu. Bardzo duża frekwencja, niezakłócona mimo deszczu. 

 

Godz. 10:09

Zaczynamy po raz siódmy rozkładać wystawę. Nad Poznaniem wiszą złowieszcze chmury. Deszcz jest nieunikniony. Dziś namiot będzie spełniał rolę osłony przeciwdeszczowej.

 

Godz. 11:00

Zaczynamy akcję, pojawiają się pierwsi ludzie. Pytają, opowiadają, niektórzy głośno manifestują swoją dezaprobatę. Ale są też tacy, którzy deklarują, że przyszli tu specjalnie po obejrzeniu informacji w WTK.

 

Godz. 11:34

Spada gwałtowny, rzęsisty deszcz. Chowamy się pod namiotem. Na szczęście jest pojemny i wszystko się mieści, nawet Załoga. Czekamy aż się przejaśni w towarzystwie ekipy TVP Poznań.


Godz. 12:05

Deszcz przestaje padać. Wracamy na miejsca. Wracają też ludzie.

godz. 16:09 

Załoga cały czas opowiada, kolejne osoby odwiedzają wystawę przed Wagonem. W środku pusto, wszyscy na peronie. Deszcz przestał padać. Przychodzi coraz więcej ludzi, chociaż to już właściwie koniec dnia.

 

godz. 17:00

Na szczęście wiatr osuszył namiot i wystawę. Łatwiej wszystko pozbierać. Składamy wystawę do worków. Wnosimy rzeczy do Wagonu.

 

Godz. 17:38

Wysyłka materiałów do Gazety w Lublinie. Porządkujemy sprawy dzisiejsze i wczorajsze. Część osób pakuje rzeczy i opuszcza Wagon na dwa wolne dni.

 

godz. 18:32 

Pracujemy nad regulaminem konkursu, niedługo więcej szczegółów. 

 

To koniec pierwszego etapu podróży. Jutro rano jedziemy do Szczecina i mamy dwa dni wolnego. Wagon będzie na wakacjach.

22 lipca (czwartek)

Dworzec Poznań Główny. Stoimy na peronie 4, na torze oporowym. Wagon widać z Placu Dworcowego po prawej stronie, tuż obok wejścia. Doskonale widać go też z Mostu Dworcowego.

 

godz. 1:08

Namysł nad gorącem (koło południa ma być 40 stopni). Przerywają go tylko śpiewy kibiców Lecha. Ich drużyna wygrała mecz. Niebiesko na dworcu.

 

godz. 1:14

Internet działa szybko. Centra miast mają swoje zalety.

 

godz. 8:30 

Asia wyrusza do mediów poznańskich promować o projekcie i zachęcić Poznaniaków do odwiedzin Wagonu.
 

godz. 10:00

Zaczynamy ustawiać wystawę. Już jest upalnie. 

 

godz. 10:30

Pojawiają się lokalne media. Dziennikarze informują nas, że w cieniu będzie około 38 stopni.

 

godz 11:00

Dobrze, że mamy ze sobą namiot. Zapewnia trochę cienia. Ludzie snują się w upale, ale mimo to zatrzymują się obok nas. Opowiadamy o tym, czym jest projekt wagon2010.lublin.pl. Próbujemy rozdawać ulotki w budynku dworca. Kolejne grupy wracają ze zniechęconymi minami. Poznaniacy nie chcą rozmawiać o tym, co działo się 30 lat temu. Bardzo niechętnie biorą od nas ulotki.

Odwiedza nas Norbert, który przez pewien czas towarzyszy Marcinowi w jego fotograficznch poszukiwaniach.

 

godz. 11:40

Przychodzi Iza, Nasz Człowiek w Poznaniu. Przynosi tajemniczą zieloną torbę z owocami. Jabłka, czereśnie i morele. Skwapliwie wyjadamy zawartość. Tego nam trzeba w ten upał.


godz. 14:00

Piotr L. i Karolina wytrwale nagrywają przychodzących. Dziś chyba będzie mało nagrań.
 

godz. 17:00

Dzisiejsza akcja w warunkach ekstremalnych dobiega końca. Zaczynamy pakować wystawę. O 18:00 Wagon odjedzie na wodowanie. W tym czasie Załoga uda się do węzła sanitarnego zmyć z siebie trudy dnia codziennego.

21 lipca (środa)

 

Dziś Bydgoszcz. O świcie opuszczamy Toruń i ruszamy w drogę.

Około godz 8:00 mijamy fabrykę PESA i pojawia się stacja Bydgoszcz Główna.
 

Jak zwykle życzliwe przyjęcie ze strony pracowników PKP Intercity. Dziś kolejna zmiana w Załodze do Warszawy wraca pan Krzysztof - nasz konwojent. Na jego miejsce przyjeżdża Pan Wojciech.

 

godz. 11:00

Po krótkiej jeździe manewrowej dojeżdżamy na peron 4a. Ala zaczyna rozkładać wystawę, po chwili dołącza prawie cała ekipa.

 

Godz. 14:00

Łukasz idzie na zakupy. Ala potrzebuje rękawic do drukowania, trzeba też kupić nakrętki do skręcania wystawy. Ustawicznie się gubią. Ulica Sienkiewicza zawiera sklep z poszukiwanymi rzeczami. 

 

Godz. 15:00

Karolina i Piotr L. cierpliwie przeczesują dworzec w poszukiwaniu osób, które uwiecznią w Portrecie Polaków. Rozdają ulotki o akcji, monetach emitowanych przez NBP i województwie Lubelskim.

 

Godz. 18:06

Wagon odjeżdża z peronu. Na bocznicy czeka na pociąg, do którego zostanie podłączony. Załoga wyrusza na szybki prysznic.

 

Godz. 20:54

Pociąg TLK 45502 relacji Gdynia Główna - Poznań Główny zabiera nas do Poznania.

 

Godz. 21:30

Marcin pokazuje wywołane klisze. Ta z dużego aparatu wygląda niesamowicie. 

 

Godz. 22:50

Zbliżamy się do Poznania. Za oknem księżyc.

 

Godz. 23:04

Poznań Główny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20 lipca 2010 roku (wtorek)

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

 Dziś będziemy mieli postój na stacji Toruń Główny. Zapraszamy na peron 3 od 11:00 do 15:00.

 

godz. 00:30 

Wodowanie Wagonu. Ze względu na to, że mamy kuchnię przewód podłączany jest dwa razy. Czekamy na Alę.

godz. 7:58
Wagon wyrusza z Olszynki Grochowskiej. Jesteśmy ostatnim wagonem w składzie pociągu TKL numer 15106 relacji Warszawa Wschodnia - Bydgoszcz Główna.

godz. 8:28

Wreszcie dołącza do nas Ala!!!!!!!!!! Pijemy powitalną kawę z mlekiem. Ala od razu zabiera się do pracy :) przygotowuje jeszcze brakujące elementy okleiny Wagonu.

godz. 9:45
Wjeżdżamy na stację Toruń Główny. Po załatwieniu spraw organizacyjnych z osobami odpowiedzialnym za nasz postój ze strony PKP zaczynamy rozkładanie naszej wystawy na peronie numer 3, tor 5.


godzina 10:42

Wystawa rozłożona, przychodzą pierwsi goście, pracownicy dworca. Robimy prasówkę, jak się okazuje poświęcono naszej akcji dużo miejsca. Liczymy na dużą frekwencję na peronie.

 

Tuż po 11 pojawiają się przedstawiciele lokalnych gazet, telewizji i radia. Zaczyna się zainteresowanie Wagonem ze strony podróżnych ponieważ dziś Wagon stoi w świetnej lokalizacji, tuż obok przejścia na perony pociągów dalekobieżnych. Przychodzą osoby, które pamiętają wydarzenia 1980 roku, zaczynamy rejestrację ich wspomnień. Podobnie jak w Warszawie zadajemy wszystkim przychodzącym pytanie "czym jest dla nich wolność dzisiaj?"

Na peronie pojawiają się także obcokrajowcy, mamy gości nawet ze Szwecji, którzy z chęcią odpowiedzieli na nasze pytanie o wolność oraz na pytanie lokalnej telewizji o ocenę działań artystycznych w rodzaju Wagonu. Wszyscy entuzjastycznie wypowiadają się o tym, co robimy. Zatrzymuje się także rodzina na rowerach. Spędzają z nami dużo czasu ponieważ Marcin namówił ich na portret zbiorowy.


Po 12 dociera do nas informacja, że dostaliśmy mejla od Julii Hartwig:

Bardzo dziękuję za wiadomość i gratuluję wspaniałego pomysłu, który wiele musi zawdzięczać dzielności podróżujących w tak godnym najwyższego uznania celu. Cieszę się, że inicjatywa wyszła z mojego Lublina. Życzę dobrego podróżowania i wytrzymałości na upał.

Serdecznie
Julia Hartwig


O godz. 12:45 dzwonią z TNN, że przyszło pismo w sprawie naszego postoju we Wrocławiu. Jest trochę problemów natury logistycznej, ale zawsze są alternatywne rozwiązania.

Po 13 zjawia się najwięcej ludzi, przywołanych nie tylko ciekawością, czym jest ten czerwony Wagon stojący na peronie, ale nawet zapachem, który unosi się znad sitodruku. Jedną z ostatnich osób jest Małgorzata Ludwińska, prywatnie żona Jerzego Ludwińskiego twórcy i teoretyka Grupy Zamek. Niepowtarzalne spotkanie. Rozmawialiśmy nie tylko o 1980 roku, ale także o działalności Grupy Zamek.

O 14:50 podjeżdża lokomotywa manewrowa, która zabiera nas na stację Toruń Kluczyki.

 

15:00 

Odjazd

 

 

 

19 lipca 2010 (poniedziałek)

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

Drugi dzień w Warszawie. Wstajemy w parku postojowym wagonów - Warszawa Grochów. 

 

godz. 8:00

Iza, Karolina i Łukasz znowu naklejają i myją Wagon.

 

 

Iza jest dziś w Załodze ostatni dzień, od jutra pracuje w Studio w Lublinie. W nocy dojedzie Ala.

 

godz. 9:00

Wizyta Asi w radiu Vox. "Zrobiło się czerwono w studio."

 

godz. 10:00 

Warszawa Wschodnia. Wystawa, sitodruk, powielacz. 

 

godz. 11:00

O roku 1970. Łzy.

 

godz. 12:00

Wizyta Czeskiego Radia. W wywiadach powtarza się pytanie: Dlaczego jedziemy?

 

godz. 17:00

Składamy wystawę.

 

godz. 17:05

Ala dzwoni, że spóźni się na pociąg. Przyjedzie nad ranem na Warszawę Centralną.

 

godz. 20:58

Pociąg, na który spóźniła się Ala uczestniczy w wypadku. Na niestrzeżonym przejeździe samochód wjeżdża pod nadjeżdżający skład. Są ofiary.

 

 

 

 

 

 

18 lipca 2010 roku (niedziela)

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.


Godzina 7:08

Przestawianie stołu w Salonie.

 

Godzina 8:58

Wagon drgnął. Lokomotywa manewrowa odholowała go na stację Warszawa Wschodnia. O 10:12, po kilku jazdach w tył i w przód,  Wagon zatrzymał się na peronie 4, tor oporowy. Pierwsze zadanie do wykonania - dodanie kilku elementów okleiny wagonu.

 

Godzina 10:21

Pierwsze osoby przychodzą na peron. Rozkładamy wystawę. Dzisiaj szerokość 1 metr. Iza debiutuje w roli drukarza na sitodruku. Farba zamienia się czasem w smołę, ale Iza daje radę. Marcin penetruje dworzec w poszukiwaniu chętnych do projektu Portret Polaków AD 2010.

Kamil konfiguruje połączenie ze światem, a Asia walczy z mailami do mediów, które uporczywie wracają.

Karolina i Piotr L. nagrywają przychodzących na peron. Po zakończeniu składania wystawy pojawił się na peronie Andrzej Gierczak z Olsztyna, który wracając z obchodów 30. rocznicy strajków na lubelskiej kolei, podczas oczekiwania na pociąg, usłyszał o akcji wagon2010.lublin.pl z megafonów dworcowych. Postanowił przyjść opowiedzieć, jak w 1980 roku wraz z kolegami kolejarzami przyłączył się do lipcowo-sierpniowych strajków.

Na peron przychodzą osoby, które przypadkiem usłyszały na dworcu informację, o tym, co się dzieje na peronie 4, ale także osoby, które usłyszały o nas w mediach.

O 17:00 zaczynamy demontaż wystawy. Poszło bardzo szybko. Ekipa jest coraz sprawniejsza w składaniu wszystkich rzeczy.

 

Godzina 18:00

Od Wagonu została odłączona lokomotywa, która przez cały dzień nam towarzyszyła. Czekamy na dalsze manewry, które spowodują, że znowu będziemy nocować na Warszawie Grochowie.

 

Około 18:30 z chmur, które od dłuższego czasu złowrogo wisiały nad Warszawą lunął rzęsisty deszcz.

 

Tuż po 19:30 w całym wagonie, prawie równocześnie, rozległy się telefony. W Wiadomościach TVP1 pojawiła się informacja o projekcie wagon2010.lublin.pl. Spodziewamy się jutro większej ilości ludzi. 

 

Zapraszamy jutro na peron 4, tor oporowy.

 

 

 

 

17 lipca 2010 roku (sobota)

You are missing some Flash content that should appear here! Perhaps your browser cannot display it, or maybe it did not initialize correctly.

 

Około godziny 9 rozpoczęło się pakowanie niezbędnych rzeczy, które pojadą w podróż Wagonem. W okolicach Bramy Grodzkiej i w samej Bramie pojawiły się postaci w czerwonych koszulkach z logo projektu. Zaczęły przenosić z różnych miejsc w Bramie przedmioty do taksówki bagażowej. Jednymi z najważniejszych rzeczy do zabrania były: wystawa, ramka do sitodruku, powielacz i wiele wiele innych rzeczy.

 

Godzina 12:30. Okolice Zamku. Temperatura 34,5 stopnie. Wyrusza z Bramy ostatnia grupa członków Załogi.

Godzina 12:40 na tor oporowy przy peronie pierwszym został przywieziony Wagon. Zaczął się pierwszy przeprowadzony w terenie montaż wystawy towarzyszącej działaniom Załogi na dworcach. Udało się zdążyć na godzinę 17:00!!!!

>>> obejrzyj zdjęcia

 

Od 14:30 działaniom na peronach towarzyszyły media, przede wszystkim Telewizja Lublin i Radio Lublin.

Tuż po godzinie 17 rozpoczęło się uroczyste pożegnanie Wagonu. O idei podróży opowiedział Tomasz Pietrasiewicz, potem wypowiedział się Krzysztof Michałkiewicz (poseł) i Krzysztof Żuk (zastępca Prezydenta Miasta Lublina). Spotkanie podsumował Maciej Sobieraj.

>>> obejrzyj zdjęcia

 

Po zakończeniu oficjalnej części pożegnania i wykonaniu okolicznościowego zdjęcia rozpoczęło się pakowanie i pożegania z osobami, które przyszły na dworzec.

O 17:40 wagon został przyłączony do lokomotywy manewrowej i doczepiony do pociągu TLK28510 relacji Przemyśl - Warszawa Zachodnia, który odjechał z Lublina o godzinie 18:00.

 

17 lipca Wagon dojechał do stacji Warszawa Wschodnia. Tam zaczęły się manewry odczepiania, przestawiania i ponownego doczepiania Wagonu do składu, który zawiózł Wagon do Stacji Warszawa Grochów, na teren parku postojowego.

Procedury manewrowe urozmaicił wjazd do myjni. W międzyczasie Łukasz Kowalski zwołał zebranie wszystkich członków załogi w celu przypomnienia zasad funkcjonowania w wagonie.

 

Po godzinie 23 Załoga wyruszyła pod pierwszy podczas tej podróży prysznic :))

A potem już siedzenie w Salonie Wagonu...

14 lipca 2010 roku (czwartek)

Coraz bliżej do wyjazdu Wagonu. Mamy coraz więcej rzeczy, coraz więcej spraw. Przygotowania idą pełną parą. Zaczęło się od przywiezienia powielaczy, potem plakaty, ulotka, ramka do sitodruku, tuba. Wyjazdy do Warszawy w celu uzgodnienia szczegółów podrózy.

Jutro kolejny dzień przygotowań. A potem już sobota wyjazd!

 

 

>>> zobacz co zabieramy ze sobą w podróż

13 lipca 2010 roku (środa)

Ten dzień to jeden z najważniejszych dni w przygotowaniach do projektu wagon2010.lublin.pl. To właśnie dziś, ekipa składająca z się z: Agnieszki Jarmuł, Ani Kiszki, Ali Magiery, Flory Nastaj i Łukasza Kowalskiego wyruszyła na stację Warszawa Grochów. Wyruszyli aby przygotować wagon do podróży, a dokładniej okleić go informacjami związanymi z projektem.

Praca trwała 9 godzin ale zakończyła się sukcesem. Teraz już tylko pozostaje oczekiwać na przyjazd wagonu do Lublina!!!!!

 

>>> obejrzyj zdjęcia z oklejania Wagonu.

8 lipca 2010 roku (czwartek)

8 lipca 2010 roku o godzinie 13:30 w Sali Czarnej Osrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" odbyła się konferencja prasowa rozpoczynająca projekt wagon2010.lublin.pl.

 

Dzień 8 lipca nie został wybrany przypadkowo. W tym dniu, w 1980 roku wybuchł strajk w WSK Świdnik, który zapoczątkował falę strajków na Lubelszczyźnie.

 

Podczas konferencji Tomasz Pietrasiewicz, Joanna Zętar i Łukasz Kowalski zaprezentowali główne założenia projektu oraz działania jakie zostaną podjęte podczas podróży po Polsce od 17 lipca do 14 sierpnia. Została także omówiona trasa przejazdu wagonu oraz przedstawiona 9-osobowa Załoga Wagonu.

Gościem specjalnym konferencji był Maciej Sobieraj, który opowiadał o drukowaniu podziemnej prasy na powielaczach ofiarowanych na rzecz projektu przez Joannę Krupską. Jeden z powielaczy zostanie przez Załogę wagonu przekazany Europejskiemu Centrum Solidarności w Gdańsku.

Równolegle do spotkania w Bramie Grodzkiej na Placu Łokietka dzialało Studio Wagon, w którym mieszkańcy Lublina mogli uzyskać informacje o rozpoczynającym się projekcie.

 

>>> obejrzyj galerię zdjęć z konferencji