"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

Teatr NN
Program festiwalu

Program festiwalu

SZCZEBRZESZYN 12–13.07

12.07.2012 (czwartek)

15:00–15:30 przemarsz korowodu wokół Rynku
16:00–18:00 Sztafeta Pamięci – wywiady z mieszkańcami o historii miasta/Zespół Szkół nr 1
18:30–20:00 spotkanie z Tomaszem Pańczykiem i rozmowa o książce Philipa Bibela
Szebreszin/Miejski Dom Kultury
20:00–20:30 premiera filmu Błędy i spotkanie z autorami – młodzieżą z Zespołu Szkół nr 1/Miejski Dom Kultury
20:30–21:00 monodram Opowieści z Bramy, Teatr NN/Miejski Dom Kultury

13.07.2012 (piątek)
10:00–13:00 warsztaty plastyczne/Rynek
10:00–13:00 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/Rynek
10:00–11:30 warsztaty tańca/Miejski Dom Kultury
11:30–13:00 warsztaty garncarskie/Miejski Dom Kultury
12:00–13:30 warsztaty teatralne/Miejski Dom Kultury
13:30–14:30 warsztaty filcowania/Miejski Dom Kultury
13:30–14:30 warsztaty bębniarskie/Rynek
14:30–16:00 warsztaty pieśni chasydzkich Lomir zingen cuzamen!/Miejski Dom Kultury
14:30–16:00 warsztaty języka jidysz Wifil kost a pomeranc?/Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
15:00–17:30 warsztaty plastyczne/Rynek
15:00–17:30 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/Rynek
16:00–17:00 Kultura Jidysz – od narodzin przez Singera do współczesności – wykład/Miejski Dom Kultury
17:30–18:00 oficjalne powitanie oraz wspólne czytanie opowiadania Błędy z udziałem władz miasta/Rynek
18:00–18:30 pokaz cyrkowy z udziałem młodzieży z Zespołu Szkół nr 1 – akrobatyka na linie, żonglerka, sztuczki kuglarskie/Rynek
18:30–19:00 spektakle plenerowe/Rynek
19:00–20:00 koncert zespołu klezmerskiego Mashke z Francji/Rynek
20:00–20:30 happening Ulica Singera/Rynek
20:30–21:00 spektakl teatru ognia, grupa In Nomine/Rynek

BIŁGORAJ 14–15.07

14.07.2012 (sobota)

15:00–16:00 przemarsz korowodu/Ławeczka Singera – Urząd Miasta
16:00–18:00 Sztafeta Pamięci – wywiady z mieszkańcami o historii miasta/Muzeum Ziemi Biłgorajskiej
18:30–19:00 etiuda teatralna Krew na podstawie opowiadania I.B. Singera, teatr z Ukrainy/Biłgorajskie Centrum Kultury
19:00–19:30 premiera filmu Misja kultura i spotkanie z autorami – młodzieżą z Technikum Leśnego/Biłgorajskie Centrum Kultury
19:30–21:00 Wspólnota wielkiego płaczu – słuchowisko radiowe oraz spotkanie z reżyserką Marią Brzezińską/Biłgorajskie Centrum Kultury

15.07.2012 (niedziela)

10:00–13:00 warsztaty plastyczne/plac Wolności
10:00–13:00 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/plac Wolności
10:00–11:30 warsztaty teatralne/Urząd Miasta
10:30–12:00 warsztaty fotografii otworkowej/plac Wolności
11:30–13:00 warsztaty tańca/Urząd Miasta
13:00–14:00 warsztaty muzyki klezmerskiej/Urząd Miasta
13:30–14:30 warsztaty bębniarskie/plac Wolności
13:30–14:30 warsztaty terapii sztuką/Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
14:30–16:00 warsztaty języka jidysz Wifil kost a pomeranc?/Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
15:00–17:30 warsztaty plastyczne/plac Wolności
15:00–17:30 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/plac Wolności
16:00–17:00 Kultura Jidysz – od narodzin przez Singera do współczesności – wykład/Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
17:30–18:00 oficjalne powitanie oraz wspólne czytanie opowiadania Po zaślubinach z udziałem władz miasta/plac Wolności
18:00–19:00 Zespół Śpiewaczy z Rudy Solskiej i kapela ludowa Krążałka/plac Wolności
19:00–19:30 pokaz cyrkowy – akrobatyka na linie, żonglerka, sztuczki kuglarskie/plac Wolności
19:30–20:00 spektakle plenerowe/plac Wolności
20:00–21:00 koncert zespołu klezmerskiego Mashke z Francji/plac Wolności
21:00–21:30 happening Ulica Singera/plac Wolności
21:30–22:00 spektakl teatru ognia, grupa In Nomine oraz młodzież z Technikum Leśnego/plac Wolności

JÓZEFÓW 16–17.07

16.07.2012 (poniedziałek)

15:00–15:30 przemarsz korowodu wokół Rynku
16:00–18:00 Sztafeta Pamięci – wywiady z mieszkańcami o historii miasta/Miejska Biblioteka Publiczna
18:30–19:00 monodram Szosza, teatr z Ukrainy/Miejska Biblioteka Publiczna
19:00–19:30 premiera filmu Wspomnienia i spotkanie z autorami – młodzieżą z Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. H. Sienkiewicza/Miejska Biblioteka Publiczna
19:30–20:30 monodram Sztukmistrz z Lublina, Teatr NN/Miejska Biblioteka Publiczna

17.07.2012 (wtorek)

10:00–13:00 warsztaty plastyczne/Rynek
10:00–13:00 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/Rynek
10:00–11:30 warsztaty ćwiczeń zdrowotnych Qigong/Miejski Ośrodek Kultury
10:30–12:00 warsztaty fotografii otworkowej/Rynek
11:30–13:00 warsztaty tańca/Miejski Ośrodek Kultury
13:00–14:30 warsztaty teatralne/Miejski Ośrodek Kultury
14:30–15:30 warsztaty bębniarskie/Rynek
15:00–17:30 warsztaty plastyczne/Rynek
15:00–17:30 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/Rynek
16:00–17:30 warsztaty języka jidysz Wifil kost a pomeranc?/Miejska Biblioteka Publiczna
17:30–18:00 oficjalne powitanie oraz wspólne czytanie opowiadania Starzec z udziałem władz miasta/Rynek
18:00–18:30 pokaz cyrkowy – akrobatyka na linie, żonglerka, sztuczki kuglarskie/Rynek
18:30–19:30 koncert zespołu klezmerskiego Mashke z Francji/Rynek
19:30–20:00 happening Ulica Singera, wspólne przejście do kamieniołomów
20:00–22:00 Artyści dla Singera w kamieniołomach; w programie m.in. pokazy cyrkowe, spektakle plenerowe, performance, teatr ognia w wykonaniu artystów z Anglii, Irlandii, Izraela, Polski, Rosji, Turcji i Ukrainy, koncert bębniarski młodzieży z Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum

TYSZOWCE 19-20.07

19.07.2012 (czwartek)

15:30–16:00 przemarsz korowodu wokół skwerku
16:00–18:00 Sztafeta Pamięci – wywiady z mieszkańcami o historii miasta/Zespół Szkół nr 5
18:30–19:00 spektakl Krótki piątek, teatr z Ukrainy/Samorządowe Centrum Kultury
19:00–19:30 premiera filmu Tu szewce byli i spotkanie z autorami – młodzieżą z Zespołu Szkół nr 5/Samorządowe Centrum Kultury
20:30 – wspólne ognisko oraz widowisko plenerowe – zespół obrzędowy z Koła Gospodyń Wiejskich/Mikulin

20.07.2012 (piątek)

10:00–13:00 warsztaty plastyczne prowadzone przez młodzież z Zespołu Szkół nr 5/skwerek
10:00–13:00 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/skwerek
10:00–11:30 warsztaty tańca/Samorządowe Centrum Kultury
10:30–12:00 warsztaty pieśni chasydzkich Lomir zingen cuzamen!/Zespół Szkół nr 5
12:00–13:30 warsztaty teatralne/Samorządowe Centrum Kultury
13:30–14:30 warsztaty bębniarskie/skwerek
14:30–16:00 warsztaty języka jidysz Wifil kost a pomeranc?/Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
15:00–17:30 warsztaty plastyczne/skwerek
15:00–17:30 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/skwerek
17:30–18:00 oficjalne powitanie oraz wspólne czytanie opowiadania Ostatni demon z udziałem władz miasta/skwerek
18:00–18:30 pokaz cyrkowy – akrobatyka na linie, żonglerka, sztuczki kuglarskie/skwerek
18:30–19:00 koncert folkowy zespołu z Tyszowiec/skwerek
19:00–19:30 spektakle plenerowe/skwerek
19:30–20:30 koncert zespołu klezmerskiego Mashke z Francji/skwerek
21:00–21:30 happening Ulica Singera oraz wspólne przejście do Starego Młyna
21:30–22:00 Opowieści Starego Młyna
22:00–22:30 spektakl teatru ognia, grupa In Nomine/Stary Młyn

 

BYCHAWA 21–22.07

21.07.2012 (sobota)

15:00–15:30 przemarsz korowodu/liceum – park przy ul. Piłsudskiego
16:00–18:00 Sztafeta Pamięci – wywiady z mieszkańcami o historii miasta/Bychawskie Centrum Kultury
18:30–19:00 monodram Opowieści z Bramy, Teatr NN/Bychawskie Centrum Kultury
19:00–21:30 premiera filmu Przemiana i spotkanie z autorami – młodzieżą z Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego i Gimnazjum nr 1 oraz pokaz filmu Jentł/Bychawskie Centrum Kultury

22.07.2012 (niedziela)

10:00–14:00 zwiedzanie synagogi bychawskiej
10:00–13:00 warsztaty plastyczne/park przy ul. Piłsudskiego
10:00–16:00 warsztaty graffiti/park przy ul. Piłsudskiego
10:00–13:00 warsztaty cyrkowe – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/park przy ul. Piłsudskiego
10:00–12:00 warsztaty języka jidysz Wifil kost a pomeranc?/Bychawskie Centrum Kultury
10:00–12:00 warsztaty tańca/Bychawskie Centrum Kultury
12:00–13:00 warsztaty bębniarskie/Bychawskie Centrum Kultury
13:00–14:30 warsztaty teatralne/Bychawskie Centrum Kultury
14:30–15:30 warsztaty muzyki klezmerskiej/Bychawskie Centrum Kultury
15:00–17:30 warsztaty plastyczne/park przy ul. Piłsudskiego
15:00–17:30 warsztaty cyrkowe i fire show – żonglerka, chodzenie po linie, chodzenie na szczudłach, akrobatyka, teatr ognia/park przy ul. Piłsudskiego
16:00–17:00 Kultura Jidysz – od narodzin przez Singera do współczesności – wykład/Miejska Biblioteka Publiczna
17:30–18:00 oficjalne powitanie oraz wspólne czytanie opowiadania Jentł, chłopiec z jesziwy z udziałem władz miasta/park przy ul. Piłsudskiego
18:30–19:00 pokaz cyrkowy – akrobatyka na linie, żonglerka, sztuczki kuglarskie/park przy ul. Piłsudskiego
19:00–19:30 spektakle plenerowe/park przy ul. Piłsudskiego
20:00–21:00 koncert klezmerski zespołu Mashke z Francji/Bychawskie Centrum Kultury
21:00–21:30 happening Ulica Singera oraz wspólne przejście do parku
21:30–22:00 spektakl teatru ognia, grupa In Nomine, młodzież z Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego oraz Gimnazjum nr 1/park przy ul. Piłsudskiego
22:30–23:00 Opowieści Synagogi/synagoga

Podczas festiwalu będzie można obejrzeć wystawy Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Liber Liber” – Co było, a nie jest oraz Światłem rysowane – Bychawa w fotografii otworkowej.

Dziękujemy Antoniemu Wieczorkiewiczowi za udostępnienie synagogi zwiedzającym.

LUBLIN 24.07.2012

18:00–22:00 finał II edycji międzynarodowego Festiwalu „Śladami Singera”

Po dwutygodniowej podróży pięćdziesięcioosobowej grupy artystów i artystek z Anglii, Francji, Irlandii, Izraela, Polski, Rosji, Turcji i Ukrainy, którzy odwiedzili Szczebrzeszyn, Biłgoraj, Józefów, Tyszowce i Bychawę, zapraszamy na najważniejsze wydarzenia artystyczne projektu. 

 

18:00 - prezentacje filmów młodzieży z Biłgoraja, Szczebrzeszyna, Józefowa, Tyszowiec, Bychawy powstałych podczas warsztatów w ramach projektu "Śladami Singera": Warsztaty. Spotkania. Sztuka /Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
19:00 - parada ulicami Starego Miasta
19:20 - pokazy cyrkowe
19:50 - Szosza – spektakl teatru z Ukrainy /Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20:15 - Szebreszin – prezentacja fragmentów książki Philipa Bibela /Restauracja Hades-Szeroka
20:30 - Las – performance artystów z Polski i Izraela /Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN"
20:40 - koncert zespołu klezmerskiego Mashke /Restauracja Hades-Szeroka
21:40 - perfomance Ulica Singera /Stare Miasto
21:45 - koncert bębnów afrykańskich /Plac po Farze
22:05 - fire show /Plac po Farze
22:20 - jam session /Restauracja Hades-Szeroka

Galera

Zachęcamy do obejrzenia galerii z tej edycji klikając w zdjęcie poniżej.