"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

"Śladami Singera: Warsztaty. Spotkania. Sztuka" to interdyscyplinarny projekt edukacji kulturalnej i artystycznej realizowany w wybranych miasteczek Lubelszczyzny. Inspiracją dla powstania idei projektu jest twórczość noblisty Izaaka Baszewisa Singera, osadzona w wielokulturowej scenerii miasteczek regionu.

Teatr NN

KOCK

"Były uczeń jesziwy, młodzieniec o imieniu Berł Josełs, zwany też Berkiem Joselewiczem, uczestniczył u boku bohatera narodowego Tadeusza Kościuszki w walce o wyzwolenie Polski. Berek Joselewicz stał się ze studenta jesziwy polskim pułkownikiem i uważa się go za jedną z najwybitniejszych postaci w polskiej historii. (...) Berek dowodził całym pułkiem żydowskich żołnierzy". 

/I. B. Singer, Felietony. Eseje. Wywiady/

Czytaj więcej

PIASKI

„… W Piaskach był dzień targowy. Targ rozpoczął się o świcie, ale spóźnieni chłopi szli jeszcze drogą. Jeden prowadził wychudłą krowę do uboju, inny świnię lub kozę. Kobiety w chustkach na głowie zawiązanych na drewnianej ramce – co oznaczało, że są zamężne – niosły swoje towary
w miskach, dzbanach i koszykach przykrytych płótnem.”


/I. B. Singer, Sztukmistrz z Lublina/

BYCHAWA

"Rabin w Bychawie, prowadzący jesziwę, jest geniuszem. Potrafi zadać dziesięć pytań i dać na nie wszystkie jedną odpowiedź."

/I. B. Singer, Jenłt, chlopiec z jesziwy/

Czytaj więcej

KRAŚNIK

"…w Kraśniku nikt nie miał tajemnic. Ludzie zaglądali sobie przez dziurkę od klucza i podsłuchiwali pod drzwiami. Kiedy jakaś kobieta przypaliła kaszę, u rzeźnika już o tym wiedzieli..."

 /I.B. Singer, Zjawa/

Czytaj więcej

SZCZEBRZESZYN

"Sto lat temu, a może jeszcze dawniej, w Szczebrzeszynie żył skryba, reb Meszulam. Był on szeroko znany. Powiadano, że za każdym razem, gdy miał napisać na zwoju święte imię, zanurzał się w rytualnej kąpieli".

/I. B. Singer, Błędy/

Czytaj więcej

JÓZEFÓW BIŁGORAJSKI

"Niektórzy zapewniali go, że Józefów został spalony i starty całkowicie z powierzchni ziemi. Natomiast pewien wędrowny żebrak, który odwiedził ten rejon, twierdził, że jeszcze nigdy Józefów nie był w tak kwitnącym stanie jak obecnie i że jego mieszkańcy nawet w dni powszednie jedli biały szabasowy chleb." 

/I. B. Singer, Starzec/

Czytaj więcej

BIŁGORAJ

"W Biłgoraju mieszkał Meir Zysł, nauczyciel Talmudu. 

Był to niski mężczyzna o szerokich ramionach i okrągłej twarzy. Miał czarną brodę, rumiane policzki, wystające zęby i puszyste włosy, które opadały mu na ramiona. Meir Zysł lubił dobrze zjeść, mógł wypić ćwiartkę wódki jednym haustem; lubił także śpiewać i tańcować na weselach do białego rana. Nie miał cierpliwości do uczenia, ale zamożni mieszkańcy wciąż posyłali do niego swoich synów na naukę."

/I. B. Singer, Estera Kreindł Druga/

Czytaj więcej

TYSZOWCE

"Tyszowce są zapomnianą przez Boga mieściną. Adam nie wdepnął tutaj nawet po to, aby się wysikać. Miasteczko jest tak małe, że kiedy przejeżdża przez nie fura i koń jest na rynku, to tylne koła fury sięgają rogatek."

/I. B. Singer, Ostatni demon/

Czytaj więcej

KRASNOBRÓD

"(...) Na starość reb Naftali Oleszycer, przełożony gminy w Krasnobrodzie, został bez dzieci. Jedna córka zmarła przy porodzie, druga w czasie epidemii cholery. Syn utonął, gdy konno próbował po- konać San. Reb Naftali miał tylko wnuczkę Akszę, sierotę. Nie było w zwyczaju, by kobieta studiowała w jesziwie, bowiem «córki królewskie są wspa- niałe”», a wszystkie córki żydowskie są córkami królów. Ale Aksza uczyła się w domu. Zadziwiała wszystkich urodą, mądrością i pilnością. Miała ja- sną karnację, ciemne włosy i niebieskie oczy. (...)"

/I.B. Singer „Korona z piór”/

Czytaj więcej

JANÓW LUBELSKI

"(...) Pewnego upalnego dnia na rynek w Janowie wtoczył się duży wóz zaprzężony w jednego konia. Zapchany był przeróżnymi szmatami i pościelą, obładowany bańkami i wiadrami, a z osi między tylnymi kołami zwisała latarnia. Na tym wszystkim chybotała się niepewnie doniczka z kwiatem i klatka z małym, żółtym ptaszkiem. (...)"

/I.B. Singer „Żebrak tak powiedział”/

LUBLIN