Inscenizacje

Z budynkiem  Trybunału Koronnego, w którego piwnicach rozpoczyna się Lubelska Trasa Podziemna związana jest najsłynniejsza lubelska legenda – Legenda o Czarciej Łapie. Jej akcja rozgrywa się w jednej z sal trybunalskich.
Jest to historia o krzywdzącym wyroku wydanym przez deputatów trybunalskich i diabelskiej interwencji w niesprawiedliwość ludzką. Tę historie i inne "czartowskie"opowieści przedstawia co poniedziałek zamieszkujacy lubelskie podziemia diabeł Czarciwąs.

Drugą inscenizacją, którą chcemy Państwu zaproponować są "Lubelskie opowieści wędrownego dziada". Jest to swoista wycieczka przez świat barwnych opowieści o Lublinie i okolicach. Konwencja przedstawienia nawiązuje do tradycji wędrownych bajarzy, którzy przez wieki podróżowali od miasta do miasta snując, niekiedy przy wtórze muzyki, fascynujące historie, baśnie i legendy. Usłyszymy przeto o powstaniu wysokich murów, o świątobliwym Ojcu Ruszlu, a nawet kłótliwej mieszczce, która nieopatrznie spaliła całe miasto.

Na Starym Mieście, w bezpośredniej bliskości, niemal o krok od Lubelskiej Trasy Podziemnej wznosi się kościół i klasztor oo. dominikanów.  Miejsce to  było świadkiem wielu zdarzeń ważnych dla naszego miasta. W świat opowieści związanych z dominikanami, Lublinem i Relikwiami Drzewa Krzyża Świętego przeniosą nas "Niezwykłe historyje brata Fabiana".