LEGENDY

Bardzo ważnym elementem niematerialnego dziedzictwa kulturowego są legendy i mity. Opowieści te, przekazywane ustnie, stały się z czasem czymś w rodzaju nici nierozerwalnie łączącej całe pokolenia. Sięgając do nich możemy porównać nasz współczesny światopogląd z tradycyjnym spojrzeniem naszych przodków na problemy moralności, zjawisk przyrody, śmierci a nawet istot nadprzyrodzonych takich jak anioły czy demony.
 
Niejednokrotnie, w prostych z pozoru i często niezwykle barwnych opowieściach, możemy również odnaleźć echa ważnych dla danego regionu wydarzeń historycznych, jak na przykład wspomnienie, związane z legendą „O śnie Leszka Czarnego”, najazdu pogańskich plemion na Lublin.

Poniżej przykłady twórczych interpretacji legend Lublina i Lubelszczyzny wykonane przez dzieci i młodzież w ramach cyklu "Animacje Legend Lubelskich" (2012, 2013) oraz konkursu przeprowadzonego w 2011 roku.

 

Piosenka o Lubelskim Żmiju (klip)

 

   Miasto Podziemne

 

Legenda o śnie Leszka Czarnego

 
Legenda o Czarciej Łapie (Legenda o sądzie diabelskim)
 
Legenda o lubelskim Żmiju
 
Legenda o Aniele Zapomnienia

 

Od ryby

Legenda "Od Ryby"

 

Legenda o kamieniu nieszczęścia

Legenda "Od Ryby"

 

Kościelec

Legenda "Od Ryby"

 

Legenda "Tajemniczy skarb"

Twoja przeglądarka nie obsługuje wtyczki do przeglądania plików multimedialnych

Legenda o Czarciej Łapie

Twoja przeglądarka nie obsługuje wtyczki do przeglądania plików multimedialnych

Pechowy kamień

Twoja przeglądarka nie obsługuje wtyczki do przeglądania plików multimedialnychZapraszamy do obejrzenia Animacji Legend Lubelskich!